Призначення не механічного торговельного устаткування, вимоги, пропоновані до нього.
Для виконання різних логістичних операцій торговельного процесу (приймання, збереясення, підготовка до продажу, викладення, продаж товарів і т.д.) магазини самообслуговування оснащуються немеханічним торговельним устаткуванням (гірки, контейнери, касові кабіни й ін.)
Від правильного підбора устаткування залежать раціональна організація логістичного процесу, максимальне використання торговельної площі, підвищення культури обслуговування туристів і продуктивності праці працівників магазину, зменшення витрат на архітектурно-художнє оформлення інтер'єра торговельного підприємства, туристського комплексу.
У результаті добору типів устаткування, що відповідають сучасним вимогам (типізації), створення збірно-розбірних конструкцій з великим числом взаємозамінних деталей (уніфікація) і виробництва устаткування на основі ДГСТів (стандартизації) магазини і склади оснащуються торговельним устаткуванням, що задовольняє вимоги високої культури обслуговування туристів.
Вимоги, пропоновані до немеханічного устаткування, можна розділити на кілька груп:
* експлуатаційні;
* економічні;
• естетичні;
• санітарно-гігієнічні.
Експлуатаційні вимоги передбачають створення максимальних зручностей для туристів і працівників туристського комплексу. До них відносяться: оптимальні розміри устаткування, його достатня ємність, можливість оперативного поповнення запасів, наочність показу, зручність добору товару туристами, можливість швидкої зміни форми, забезпечення схоронності товарів і ін.
Розміри устаткування повинні відповідати вимогам ергономіки і враховувати середній ріст і пропорції людини. Вертикальні розміри торговельного устаткування вибираються відповідно до росту, а глибина його — з урахуванням довжини витягнутої руки. Виходячи, із середнього росту жінки нижні полки устаткування встановлюються на висоті 250, а верхні — 2000 мм від підлоги, із шириною відповідно 600 і 300 мм.
Такі розміри найбільше відповідають вимогам наочності показу, зручності у наборі товарів туристам і можливості оперативно поповнити запаси.
Розміри і конструкція устаткування повинні забезпечувати таку ємність, при якій на мінімальній торговельній площі буде вироблятися максимальний показ товарів. Виставочна площа устаткування повинна бути в два з зайвим рази більше настановної. Це дає можливість створити широкий фронт показу товарів скоротити площі складських приміщень і збільшити проходи між устаткуванням, що також сприяє зручності добору товарів туристами і поповнень запасів.
Габарити устаткування і його окремих частин повинні відповідати (бути кратними) розмірам товарів, які продаються. Це забезпечує максимальну місткість устаткування.
Конструкція устаткування повинна бути простою, легкою, міцною, збірно-розбірною, забезпечувати високу його якість, уніфікацію основних вузлів і розмірів, простоту збірки і транспортування.
Економічні вимоги полягають у постійному зниженні вартості устаткування, що забезпечується організацією централізованого його виробництва, уніфікацією основних деталей, удосконаленням логістичного процесу, використанням недорогих матеріалів при виготовленні.
Естетичні вимоги визначають форму, пропорції й обробку устаткування.
Немеханічне торговельне устаткування є одним з комплектів, що створюють разом з товаром художній вигляд торговельного залу сучасного магазину туристського комплексу. Колір устаткування повинний відтінювати товар, служити йому тилом.
Виконання санітарно-гігієнічних вимог обумовлює виготовлення устаткування такої конструкції, що не утрудняє чищення і збирання, як самих виробів, так і приміщень, у яких вони встановлені, із застосуванням матеріалів, з яких у процесі експлуатації легко видаляється пил, бруд.
Поверхня устаткування повинна бути гладкою, без зайвих поглиблень, зазорів, виступів, гострих кутів і мати доброякісну обробку.
Класифікація немеханічного торгового обладнання
Устаткування торговельних залів продовольчих магазинів туристського комплексу.
Устаткування торговельних залів непродовольчих магазинів самообслуговування.
Устаткування підсобних приміщень і торговельний інвентар.
12.3. Технологічне устаткування та ефективність його використання в туристських комплексах
12.3.1. Торгово-холодильне устаткування
12.3.2. Торгово-вимірювальне устаткування
12.3.3. Контрольно-касові машини
12.3.4. Підйомно-транспортне обладнання магазинів і складів