1. Сутність та завдання закупівельної діяльності.
2. Організація системи постачання матеріальних ресурсів.
3. Логістичний цикл замовлення.
4. Особливості вибору постачальника.
5. Система доставки "точно-вчасно" в закупівельній логістиці.
1. Сутність та завдання закупівельної діяльності
В сучасних умовах товарного виробництва неможливо найти підприємство, яке б могло самотужки виробляти всі матеріали, які воно використовує в своєму виробничому циклі. Такі матеріали кожне підприємство отримує після того, як вони проходять через ланцюг організацій, що здійснюють почергові закупки один в одного, з метою подальшого їх перепродажу чи переробки.
Перехід до ринкової економіки визначає роль і зростаюче значення закупівельної логістики в громадському виробництві. Ринкові умови змовили ряд істотних змін у сфері матеріально-технічного забезпечення виробництва. Серед них особливо важливими виявилися:
е тиск асортименту продукції, що динамічно зростає на ринку;
o скорочення часу впровадження у виробництво нової продукції, що дозволяє прискорювати розширення асортименту;
o скорочення тривалості виробничого циклу;
o загострення конкуренції між виробниками на тлі насичення ринку потрібними товарами.
Усі ці зміни привели до того, що різні види діяльності підприємства - виробництво, економіка, фінансова діяльність стали все більше залежати від стану матеріально-технічного постачання. Виявилося, що в системі постачання є великі зони неефективності, раціоналізація яких може дати велику економію. Виникла необхідність реалізації нових підходів до організації процесів матеріального забезпечення виробництва і управління ним.
На основі цього здійснюється виділення закупівельної логістики в окрему галузь, основною метою якої є задоволення потреб виробництва в матеріалах з максимально можливою економічною ефективністю.
Функція закупівельної діяльності виділяється підприємством, яке споживає товар і являє собою процес управління вхідними матеріальними потоками з метою задоволення потреб виробництва в матеріалах потрібної якості по мінімальних цінах.
Завдання закупівельної логістики, які сприяють забезпеченню мети, полягають у:
o дотриманні основних строків закупівлі сировини і комплектуючих;
o забезпечення точної відповідності між кількістю та обсягами фактичних поставок і потребою в них;
o дотримання вимог виробництва щодо якості сировини і матеріалів. Основна проблема, яка постає перед підприємствами в процесі
здійснення закупівельної діяльності - це пошук оптимальних способів і джерел купівлі і доставки продукції. Вирішення цієї проблеми забезпечується з допомогою двох типів завдань:
- завдання інформаційного характеру - визначення власних потреб в ресурсах, пошук наявних ресурсів в межах власного підприємства, дослідження ринків сировини, матеріалів і напівфабрикатів з метою виявлення найкращих джерел задоволення власних виробничих потреб;
- завдання, які спрямовані на прийняття рішень і оцінку їх результативності - підготовка і підписання договорів про постачання продукції, а також управління процесом постачання.
Таким чином, до основних функцій закупівельної діяльності відносять: пошук продуктів і послуг, які краще придбати, а також пошук, оцінка і виявлення кращих постачальників, цін, способів доставки придбаних продуктів і послуг, і звичайно ж реалізацію закупівлі та контроль за її здійсненням.
2. Організація системи постачання матеріальних ресурсів
Реалізація функцій закупівельної діяльності неможливе без її належної організації. На даний момент найбільш поширеними є два варіанти організації постачання. Перший варіант (рис. 5.1) передбачає поділ функцій постачання між двома підрозділами підприємства.
Інший варіант (рис. 5.2) передбачає поєднання всіх функцій постачання в межах одного структурного підрозділу, наприклад відділу матеріально-технічного постачання.
Така структура створює широкі можливості оптимізації вхідних логістичних потоків, оскільки:
o підвищується координація діяльності різних функціональних груп;
o об'єднуються інтереси функціональних груп в межах інтересів підприємства;
o вишукуються додаткові логістичні резерви шляхом об'єднання матеріальних баз.
3. Логістичний цикл замовлення
4. Особливості вибору постачальника
5. Система доставки "точно-вчасно" в закупівельній логістиці
Розділ 6. Виробнича логістика
1. Логістична концепція організації виробництва
2. Мета, завдання та функції виробничої логістики
3. Внутрішньовиробничі логістичні системи
4. Штовхаючі і тягнучі системи управління матеріальними потоками у виробничій логістиці
Розділ 7. Розподільча логістика