7.1. Стратегія і тактика кар'єри
У цьому підрозділі мова піде про низку аспектів, пов'язаних з осмисленням ділової кар'єри та її плануванням.
7.1.1. Планування кар'єри
Англійський психолог Тоні Б'юзен опрацював методику "mind map" ("розумова карта"). Вона вважається унікальною для організації мислення. Принцип дії методики - простий. Вона є рисунком, що відображує хід думок на етапі вирішення проблеми. Методика має широку сферу застосування - від складання переліків справ до розвитку інтелектуальних здібностей і розв'язання творчих завдань. Методику можна застосовувати і для розробки плану кар'єри. Для розробки "розумової карти" використовуються кольорові олівці та аркуш паперу формату А-4.
Складається "розумова карта" за такою послідовністю: Аркуш паперу кладеться горизонтально.
1. У середині аркуша з лівого краю позначаються прізвище і посада, яка обіймається на час складання карти. Навпроти з правого краю аркуша записується посада, яку б хотіли посісти у результаті просування службовою драбиною.
2. Від висхідної точки нарисуйте віялом стрілки, що позначають дії, які могли б вжити для досягнення поставленої мети. Бажаю зазначити якомога більше пунктів.
3. Наприкінці кожної стрілки нарисуйте кружальце, у якому опишіть очікуваний результат від відповідної дії.
4. Від кружальців з результатами знову намалюйте віялом кілька стрілочок з усіма можливими варіантами ваших дій. Наприкінці стрілочок у кружальцях слід знову зазначити очікувані результати від ваших дій.
5. Стрілки з кружальцями слід рисувати доти, поки не будуть вичерпані всі варіанти досягнення кінцевої мети. Кажуть, що розробка повноцінної кар'єрної "розумової карти" може тривати від кількох днів до кількох місяців.
6. Оцініть отриману картину. Зверніть увагу на ті ланцюжки, які найлегше і найшвидше приведуть вас до кінцевої кар'єрної мети. Зазначте також найгіршу лінію поведінки.
7. Викресліть всі ланцюжки, які не влаштовують вас. З тих ліній, які залишилися, слід вибрати найоптимальнішу і вирізнити її яскравим кольором.
8. Кажуть, що нині існує достатній обсяг програмного забезпечення, яке уможливлює складання "розумових карт". Найпопулярнішими вважаються "Free Mind", "Mind Manager", "Mind Meister", "Mapul", "Concept Draw", "Mind Map". Фахівці зазначають, що рисувати "розумові карти" від руки - швидше і зручніше. За ручного способу зображення зменшується ризик загубити важливу думку. Ручний варіант складання розумовою карти надає більше можливостей для опрацювання свого індивідуального стилю складання карти. Цей спосіб дозволяє чіткіше відчувати шляхи досягнення мети, яка влаштовує того, хто складає карту. Ручний спосіб складання карти корисний ще й ось чим, - вчені стверджують, що малювання розвиває праву півкулю мозку.
Може постати питання - у якому віці доцільно рисувати "розумову карту"? Точну відповідь на запитання знає, очевидно, лише
Бог. Автору цієї книжки здається, що це - ніколи не пізно. Все ж таки, беручи до уваги, що сани слід готувати влітку, а воза - взимку, то й кар'єру краще за все планувати замолоду.
Перед тим як шукати роботу, фахівці радять шукачам поставити собі кілька запитань та відповісти на них:
o чим би вам хотілося займатися?;
o який досвід роботи ви маєте?;
o що у вас гарно виходить?
Ці запитання та відповіді на них допоможуть скласти план пошуку. На ньому і слід сконцентрувати свої зусилля. Щоб правильно вибрати професію, необхідно співставити те, що любите робити з тим, що вмієте.
Щоб швидко зробити стрімку кар'єру, слід від самого початку визначити її бажані напрями і втілювати ефективні стратегії у просуванні службовою драбиною. Для цього необхідно наступне:
1. Аналіз професій. Дізнавайтеся якомога більше про сутність робіт, які вас цікавлять. Наприклад, про те, які вимоги висуваються до освіти, про платню, умови праці, перспективи та все інше, що допоможе вам звузити пошуки.
2. Практичний досвід. Слід визначитися з видами діяльності, які цікавлять. Не завадить одержати з них практичний досвід. Його можна здобути за допомогою стажувань, вузівських заходів (наприклад, виробничої практики).
3. Володіння пером та язиком. До того як приступити до пошуку роботи, необхідно навчитися готувати резюме та супровідні листи, заповнювати анкети з працевлаштування. Слід оволодіти методиками пошуку роботи та потренуватися у проходженні співбесіди. Підготуйте портфоліо - резюме, супровідні листи, рекомендації, копії дипломів, сертифікатів та іншу інформацію, яка проливає світло та ваші досягнення і результати.
4. Самопрезентація. Себе слід вміти показати з найкращого боку. Влаштування на роботу - це продаж роботодавцям своїх навичок, освіти та досвіду. Себе потрібно намагатися продати якомога дорожче. Важливо оволодіти ефективними способами проходження інтерв'ю.
5. Відслідковування вакансії. Особливу увагу слід звертати на вакансії фірм, що найбільше цікавлять вас. Дізнавайтеся, які компанії створюють нові робочі місця.
6. Конкурентоспроможність. Постійно слід у полі зору тримати те, яка освіта і які навички забезпечують працівнику конкурентоспроможність на ринку праці - як сучасному, так і майбутньому.
У результаті зазначених вище аналізів, опитувань та оцінювань має сформуватися загальна уява про те чи відповідають ваші освіта, вміння і навички тим вимогам, які висувають роботодавці.
7.1.1. Планування кар'єри
7.1.2. Кар'єротворчі прийоми
7.1.3. Тест "Як планувати ділову кар'єру"
7.1.4. Коучинг, менторинг, секондмент
7.2. План кар'єри
7.2.1. Поради новачку
7.2.2. Випробувальний термін
7.2.3. Співробітник стає начальником
7.2.4. Кар'єрна криза