Як сказав Ж. де Лабрюйєр, "Немає невродливих жінок, є жінки, які не знають, як зробити себе вродливими". У жінок є більший вибір стилів та смаків у діловому одязі. Дослідження показують, що не тільки чоловіки, а й жінки немов навмисне одягаються так, щоб зазнати фіаско. Жінки в одязі припускають три головні помилки:
• дозволяють індустрії мод цілком визначити вибір свого одягу;
• схильні перебільшувати значення своєї власної привабливості;
• дозволяють своєму соціальному статусу впливати на манеру одягатися.
Дехто неправильно вважає, що жінці, щоб досягти службового успіху, потрібно наслідувати в одязі чоловіків. Звичайно, нічого поганого немає, коли жінка одягнута в брючний костюм із синтетики, але дослідження показують, що такий костюм не сприятиме діловому успіху. Інша справа — гарний костюм і спідниця з натуральних тканин. Він підкреслює авторитет жінки, її високий життєвий рівень. Спідниця повинна бути темного кольору на щільному поясі.
Для ділової жінки менш придатна сукня, але якщо вона її надягає, то кращим кольором для сукні вважається темно-синій, коричневий, сірий, світло-сірий. Менше підходять зелений, яскраво-жовтий, ніжно-голубий, світло-рожевий. Названі кольори визначені для однотонної тканини без малюнка. Такій тканині надається перевага.
Дехто вважає, що одяг створює жінку. Звичайно, це не зовсім так. І чоловіку, і жінці для ділового успіху необхідні також розум, освіта, честолюбство, стимул. У жіночому одязі більше, ніж у чоловічому, відображається індивідуальний стиль і особистий характер. У відомій казці "Попелюшка" успіх мала не сукня, а дівчина в сукні. І яку сукню не одягала б Анна Кареніна у
Л.Толстого, було видно жінку, а не сукню. Хоча й буває так, що на окремій людині лише одяг, а самої людини немає.
Зачіска, макіяж, біжутерія повинні гармонійно доповнювати діловий костюм. Зачіска має бути строгою, але разом з тим елегантною. Прикрас повинно бути якомога менше, але в той же час не можна від них відмовлятися зовсім. Носити краще дорогі прикраси. Косметика повинна бути помітною лише з близької відстані. Парфуми слід використовувати в такій кількості, щоб їх запах лише трохи відчувався. І, звичайно, це мають бути дорогі парфуми відомих фірм.
Запитання і Завдання для самоконтролю
Завдання 1. Допишіть речення.
1. Добираючи одяг, жінки повинні враховувати ....
2. Щоб досягти службового успіху, жінці в одязі потрібно ....
3. Для ділової сукні підходять кольори:....
4. У жіночому одязі відображається ....
5. Діловий костюм жінки доповнюють....
Завдання 2. Прочитайте главу "Зовнішній вигляд жінки" із книги І. Томана "Як удосконалювати самого себе". Що нового для себе ви дізналися про зовнішність жінки і догляд за обличчям?
Навчіться стежити за собою. Отже, вдосконалення зовнішнього вигляду вимагає тривалих і цілеспрямованих зусиль. Уміння стежити за своєю зовнішністю — це свого роду мистецтво, яке належало б освоїти жінкам будь-якого віку, починаючи з дівчат і кінчаючи бабусями. Не лінуйтеся! Кожна жінка, яка привчила себе стежити за своїм зовнішнім виглядом, підтвердить, що її зовнішність додає ій почуття впевненості й віри в себе...
Обличчя. Припустімо, ви скаржитеся, що не зовсім вродливі. Можна тут щось змінити чи ні? Ану ж бо придивіться до котроїсь із своїх знайомих: вона буває то "страшною", то гарною. У чому ж секрет такої переміни? На нашу думку, передусім у зачісці. Візит у перукарню, вдалий вибір зачіски вершать чудеса. За допомогою зачіски, яка вам пасує, а також косметики можна підкреслити привабливі риси обличчя і приховати його недоліки.
Молоді дівчата, та й багато жінок старшого віку, часом не вміють як слід фарбуватися і неспроможні вибрати зачіску, яка б їм пасувала. Нерозбірливе слідування моді дуже часто йде їм тільки на шкоду.
Приміром, ви бачите дівчину з круглим, масивним, невиразним блідим обличчям і з волоссям, прилизаним назад. Щоб бути "модною", вона вищипала брови так, що з них лишилися тоненькі лінії. Від цього обличчя її виглядає, мов біла куля. До того ж ця дівчина з усіх барв косметики використала лише одну — підвела повіки яскраво-зеленою фарбою, оскільки саме такі нині в моді. Вона й не подумала якимось чином приховати неприродну блідість свого обличчя, підфарбувати губи. Не дивно, що виглядає вона, як смерть, — без брів, без губ, з одними лише отими зеленими віями. Таким грубим помилкам при виборі косметики й зачіски слід запобігати.
Мистецтву надавати своєму обличчю привабливості можна навчитися. Це аж ніяк не залежить від великої кількості чи високої ціни вжитих косметичних засобів.
Дівчата й жінки багато що можуть запозичити в інших жінок, у яких подібний тип обличчя, такий самий колір волосся, обличчя й зачіски, які їм подобаються. Можна порадитися з подругами, які мають добрий смак і вміють правильно фарбуватися. Інформацію про зачіски й косметику регулярно публікують журнали мод та інші періодичні видання для жінок. Там же час від часу демонструються "метаморфози" жінок, спричинені стараннями косметологів, перукарів та художників-модельєрів.
Таку інформацію треба брати собі на замітку, відповідні статті з журналів вирізувати і все це тримати в окремій папці, щоб у будь-яку хвилину можна було до неї звернутися і почерпнути, що необхідно. Бажано, щоб кваліфікованих порад було більше, для чого не завадило б відвідувати курси косметики чи курси загального догляду за своєю зовнішністю.
Завдання 3. Прочитайте текст. Розкажіть, у чому ще виявляється турбота про добрий зовнішній вигляд.
На нашу думку, в систематичному додержанні гігієни всього тіла, догляді за шкірою відповідно до її характеру і вашого віку, за волоссям відповідно до його якості, правильному харчуванні, нормальному сні. Загальний догляд за зовнішністю включає також догляд за руками й нігтями. Багато є видів домашньої роботи, при виконанні яких жінкам для захисту рук треба користуватися рукавицями і вживати різні креми.
Руки будуть ще красивішими, якщо додати до цього манікюр та вдало підібраний лак. Жінки повинні також знати, як запобігти передчасним зморшкам, "другому" підборіддю тощо. Про все це можна довідатися зі спеціальної літератури.
Гарний зовнішній вигляд передбачає гармонійні пропорції й рівну поставу тіла, його гнучкість, красиву ходу. Виробити все це допомагають зарядка, гімнастика і спорт (від них також залежить і тривалість молодості, духовної та фізичної свіжості).
Для вдосконалення пропорцій тіла або для їхнього збереження існують спеціальні комплекси вправ, як, наприклад, вправи для зміцнення грудей, для тонкої талії, вузьких стегон. Багатьом жінкам варто ознайомитися з вправами проти втоми ніг і проти плоскостопості, адже на своїй роботі вони переважно стоять або ходять.
Духи, парфуми... До численних косметичних засобів, які використовують жінки, належать також засоби невидимі, але відчутні — пахощі. Широко вживаються різні дезодоранти, одеколони, духи. У зв'язку з цим у нас два застереження: по-перше, найдорожчі духи ніколи не замінять ретельного догляду за своїм тілом, а по-друге, чим менше ми їх вживаємо, тим краще (тобто не слід зловживати парфумами, у міру ними користуватися, особливо з різким запахом, бо інакше, після такого нашого "вдосконалення" від нас тікатимуть).
Одяг. Зовнішній вигляд жінки доповнюється відповідним одягом. Тут діє те саме правило, що й при фарбуванні: що личить одній жінці — не обов'язково пасує іншій. Є жінки, які красиві в будь-якому вбранні, проте більшість такого щастя не має. А тому кожна жінка має пам'ятати, що для неї найбільше підходить: які барви, фасони, матеріали; суцільна сукня чи з розрізом; блузка, заправлена в спідницю чи навипуск, смужечка поздовж чи впоперек, малюнок великий чи дрібний, комірець круглий чи гострий тощо. Це свого роду наука, яка при будь-якій моді скеровує свої зусилля на те, щоб підкреслити всі позитивні якості жінки і приховати її незугарності.
Де можна почерпнути цю науку? Звичайно, в журналах мод, у кравчинь і швачок, у подруг, які мають добрий смак; треба приглядатися, що носять дівчата й жінки вашого типу і що їм до лиця. Часом можуть порадити й чоловіки, але тут слід пам'ятати: ваше вбрання вони помітять і оцінять лише тоді, коли воно вам справді пасує (тож не треба своїм питанням вимагати їхньої похвали, бо коли в них лишилася хоч крапля лицарства, то вони хвалитимуть що завгодно, хоча й знатимуть, що воно не варте того) (І. Томан).
Завдання 4. Прочитайте текст. На основі тексту і рекомендованої літератури напишіть виступ на тему "Як турбуватися про свою зовнішність і прагнути до самовдосконалення".
"Кожна жінка, якщо вона хоче мати гарний вигляд і докладе до цього певних зусиль, може свого досягти. Ви маєте нагоду перевірити це на самій собі.
Наші пропозиції викладені далі окремими пунктами. Якщо деякі з них вам відомі й перевірені на практиці, зверніть увагу на інші, а взагалі ви можете запропонувати і свої власні.
Отже, вихідна теза звучить таким чином: "люди на людину дивляться так, як вона сама дивиться на себе".
Багато дівчат і жінок страждає комплексом неповноцінності тільки через те, що, на їх думку, вони не відзначаються привабливістю. Але при цьому вони нічого не роблять, щоб це якось змінити: не стежать за своєю зовнішністю, нічим не захоплюються, і, нарешті, їх оточення теж приходить до думки, що вони невродливі й нецікаві.
Як же досягти того, щоб такі жінки змінилися, щоб вони стали впевненими в собі і зробили все, що в їхніх силах, для свого самовдосконалення, для зміни власної думки про самих себе. А тоді, як випливає із сказаного раніше, зовсім іншими очима подивляться на них і інші. Варто спробувати, чи не так? При належній послідовності й наполегливості вони обов'язково досягнуть успіху.
Отож приступаємо до роботи і спочатку складаємо план:
1. Вдосконалю спочатку свій режим дня, тобто правильно організую свій відпочинок, раціональне харчування.
2. Систематично стежитиму за шкірою обличчя, волоссям, руками.
3. Піду до стоматолога, щоб привести в порядок свої зуби.
4. Почну щоранку робити зарядку.
5. Скину зайву вагу, а далі буду їсти в міру, щоб знову не поправитися.
6. Позбудуся косметичних вад.
7. Зайду в хорошу перукарню і зроблю зачіску, яка мені найбільше до лиця. Постійно стежитиму, щоб волосся було в порядку.
8. Навчуся правильно користуватися косметикою, фарбуватимуся так, щоб підкреслити свої кращі якості і приховати гірші. За своїм обличчям стежитиму щодня.
9. Перегляну свій гардероб і подумаю, як його з часом доповнити чи освіжити. Носитиму те, що мені личить щодо матеріалу, барв, малюнка, фасону. Купуючи модні речі, у своїх витратах буду розсудливою.
10. Проаналізую принципи правильної поведінки й поводження з людьми відповідно до рекомендацій, даних у цій книзі. Почну керуватися ними у стосунках як із своїми домашніми, так і з іншими людьми.
11. Після того, як освою все, що сказано в пунктах 1 — 10, та з їх допомогою здобуду необхідну віру в себе, перейду до наступних етапів самовдосконалення: постараюсь і вдома, і на роботі бути привітною, постійно підтримуватиму в собі оптимістичний настрій, енергію, не дозволятиму розслаблятися, складні ситуації розв'язуватиму з гумором і дивитимусь на них як на щось закономірне в житті (хоча спочатку мені треба буде зжитися з цією роллю).
12. Зважатиму на те, як на всі ці зміни реагуватиме моє найближче оточення. Залишусь непохитною. Постійно вчитимусь на своїх помилках та на успіхах інших. Якщо підмічу в котроїсь із жінок, у чому полягає секрет її гарного вигляду чи приємної поведінки, обов'язково щось із того перейму для себе.
Ці поради нескладні, але щоб забезпечити всі умови для їхнього виконання, необхідно зосередити зусилля. Звичайно, як мовиться в загальновідомому прислів'ї, хто хоче, той може. А ви ж хочете! (І. Томан).
Завдання 5. Прочитайте правила щодо мистецтва гарно вдягатися. Що ви візьмете "на озброєння"?
Мистецтво вміння одягатися потребує виконання таких правил:
1. Необхідно вдягатися згідно зі своїм виглядом. Дослідивши себе в дзеркалі як сторонню особу, зовсім відверто вибирають для цієї особи все те, що вам сподобалося б на ній. Намагайтеся підібрати колір сукні, який би гармоніював з кольором очей та волосся. Вибираючи щось модне, треба постійно мати на увазі свою індивідуальність, зупинятися на тому, що вам підходить та вас прикрашає. Одна й та ж сама річ не підійде для кожної людини. Про це потрібно завжди пам'ятати і не слідувати сліпо моді.
2. Потрібно одягатися відповідно до обставин. Відправляючись за покупками чи на виставку, або просто на прогулянку, справжня Леді одягає просту сукню. "Не виділятися" — ось чим вона керується в цьому випадку. Під руку зі своїм чоловіком вона вибирає собі для візитів елегантну сукню. Відвідуючи товариство, потрібно справлятися, в яких туалетах будуть дами. Може виникнути непорозуміння та образа, коли господиня зустріне гостей у простому домашньому одязі. Буває і навпаки — якщо ви прийшли просто одягнені, то можна цим виказати свою неповагу до дому господарів ніби маючи на увазі "Для вашого свята не потрібно було думати про свій туалет". Господиня дому повинна мати скромнішу сукню, ніж її гості, щоб не роздувати сімейного торжества до рівня офіційного прийому.
3. Потрібно вдягатися відповідно до пори року та погоди. Дуже недоречна біла сукня при затягненому хмарами небі, або оксамитова сукня посеред літа, або солом'яна шляпа при перших весняних променях. Світський етикет і тут вимагає — "не виділятися". Не завадить при цьому нагадати про те, що називається "еи*е Ьіеп сІїаББе" (добре взутий), "Ьіеп соігТе" (добре зачесаний), "Ьіеп §аіие" (в добрих рукавичках). І ті, хто слідкує за цим, і в найпростіших костюмах можуть здаватися поважними.
Акуратність у цих речах вкрай необхідна. Не можна втішатися думкою, що "все зійде", "хто ж це побачить". У сусідки гострі очі та ще гостріший язичок, і недоліки вашого туалету будуть відомі всім. Перед виходом потрібно переконатися, що все на місці. Молодий чоловік, який постійно перевіряє свій галстук чи комірець, або жінка, що впевнюється в цілісності своїх ґудзиків, цими рухами викликають іронічні посмішки інших. Якщо загубилася яка-небудь річ у жіночому туалеті, не потрібно втрачати самоконтроль, а проігнорувати цю втрату (В. Галушко).
Завдання 6. Прочитайте уважно текст. На його основі напишіть виступ "Мої поради діловим жінкам".
Сукня, спідниця, пальто. Багаточисельне опитування встановило, що центральне місце в гардеробі ділової жінки повинен займати костюм із спідницею.
Однак спочатку про сукню. Сукня жінки найфункціональніша порівняно з будь-яким іншим жіночим одягом, вона може бути і офіційною, і спортивною. Для служби найбільше підходить сукня з довгими рукавами, причому найбільш авторитетна сукня — сіра в дрібну смужку. Кращий колір ділової сукні, згідно з нашими експериментами, — темно-синій, рудувато-коричневий, темно-коричневий, помірно-синій, світло-сірий.
Найменше пасують діловій сукні зелений колір, помаранчевий, світло-іржавий, яскраво-жовтий, пурпуровий, ніжно-голубий, рожевий, яскраво-червоний.
З іншого боку, найбільш привабливими кольорами сукні є блідо-жовтий, блідо-рожевий, рожевий, темно-синій, чорний, білий, колір іржі, рижувато-коричневий, червоний. До речі, перерахуємо також кольори, які не подобаються чоловікам: сірий, зелений, яскраво-жовтий, помаранчевий, колір лаванди.
Щодо светру, то жодна ділова жінка, яка хоче просунутися по службі, не вдягне його на роботу. Але чоловіків жінки в светрі завжди приваблюють, особливо якщо светр облягає та зроблений з гарної м'якої вовни.
Черевики ділової жінки — човники темного кольору з каблуком близько 4 см. Віддають перевагу таким кольорам: синій, чорний, темно-коричневий, непоганий також сірий, іржаво-коричневий. Панчохи обов'язково натурального кольору.
Зачіска. Жінка повинна усвідомлювати те, що зачіску вона носить завжди, і, відповідно, вона повинна мати гарний вигляд. Вигадлива зачіска пасує з незвичною сукнею. Волосся повинне бути середньої довжини. Це означає, що воно не повинне нагадувати зачіску хлопця або чоловічу зачіску, але не повинне бути нижче від плечей. Коли Даліла відрізала волосся Самсону, він втратив свою силу, але якщо жінка підстриже своє волосся дуже коротко, з нею може трапитися те саме. Жінки з довгим волоссям можуть бути привабливими, але це буде дещо шкодити її службовому авторитету.
Ваша зачіска не повинна відволікати постійно вашу увагу та увагу оточуючих надмірними локонами та кучерями.
Тисячоліттями жінки фарбували волосся для того, щоб мати вигляд молодої та красивої. Спостереження додають ще дві причини: досягнення та утримання авторитету на службі. Щодо сивини, то сивина збільшує авторитет чоловіку, але в такій же мірі негативно впливає на авторитет жінки.
Косметика. Краща косметика та, яку ніхто не бачить. Тут головний принцип: зовсім небагато косметики — і достатньо! Виняток для жінок, яким за 45.
Коли йдете на службу, ви турбуєтеся про свою зовнішність. При цьому слід пам'ятати:
• не застосовуйте явно помітних тіней для очей;
• не обводьте очі;
• довгі нігті та накладні вії — тільки для актрис;
• ваш лак для нігтів — лак без кольору;
• тушшю для вій слід користуватися обережно. Якщо вона розмажеться або потече, то ваш авторитет близький до катастрофи;
• якщо ви вищипуєте брови, то намагайтесь надати їм природного вигляду;
• якщо у вас дуже світлі брови, підмалюйте їх олівцем.
Світлі брови надають обличчю втомленого вигляду, а спостереження . показали, що жінка з такими бровами виглядає менш впевненою та авторитетною. Ця порада особливо важлива для жінок, які не носять окулярів.
Парфуми. Тут правила прості. Якщо ви хочете подобатися чоловікам, парфуми повинні бути тонкими та дорогими. Якщо ви хочете відповідати посаді керівника, якого поважають, то їх запах повинен бути ледве відчутний.
Засмага. Сонце робить три речі: підкреслює вашу жіночу привабливість (більшості чоловіків подобаються засмаглі жінки), надає вам авторитетності та збільшує ваші шанси отримати рак шкіри.
Окуляри. Правильно підібрані окуляри надають обличчю ділового виразу, вагомості та авторитетності. Шанси багатьох маленьких жінок з непоказною зовнішністю збільшуються, коли вони в окулярах навіть з простим склом.
Оправа повинна бути з пластмаси або з рогу, середніх розмірів. Брюнеткам слід підбирати оправу для окулярів відповідно до тону їхнього волосся. Блондинкам та жінкам, у яких руде волосся, не підходять оправи, колір яких хоча б трохи схожий на колір їхнього волосся; для них оправа повинна бути тільки коричневого кольору. Унижайте металевих оправ. Окуляри надають солідності діловій жінці, але, з іншої сторони, роблять жінку менш привабливою.
Прикраси. Бути діловою жінкою не означає відмовитися від прикрас. Якщо купувати 4—5 прикрас на рік, то краще купити одну гарну та дорогу, яка вам дійсно пасує.
Найбільш необхідна прикраса для ділової жінки — це обручка, її варто носити, навіть якщо ви незаміжня. Обручка свідчить, що ви зайняті тільки справою і нічим іншим.
Чим менше прикрас, тим краще. Якщо ділова жінка вдягає прикраси, то вони повинні бути функціональними та цілеспрямованими. Більш дорогий кулон, наприклад, надає солідності невисокій жінці.
Годинник повинен бути простим, невеликих розмірів та дещо схожим на чоловічий. Перстень не повинен бути з великим каменем.
Парасоля. Звідкись узявся неписаний закон, що "дощ змиває всі правила", тобто, коли ми ховаємося від дощу, ми можемо знехтувати зовнішнім виглядом та манерами. Це неправильно, навіть шкідливо. І якщо у чоловіків у дощові дні черевики начищені і краватка на місці^ то жінки чомусь вважають, що під дощем можна бути схожою на біженця. Вони можуть вдягати на себе різні накидки, що є під рукою. Пам'ятайте, коли вас зустрінуть у такому вигляді ваші колеги, ви в їх очах непомітно для себе втрачаєте дещо у вашій авторитетності.
Вам необхідна гарна проста парасоля неяскравого забарвлення.
Ручка для письма. У кожної ділової жінки завжди повинна бути при собі ручка для письма та олівець, причому досить важливо, щоб ця ручка була з надійним золотим або позолоченим пером. Ні в якому разі ділова жінка не повинна писати на людях огризком олівця, дешевими ручками, які швидко втрачають зовнішній вигляд і завжди можуть відмовити, або поламатися.
Аташе-кейс (дипломат), сумка, гаманець, записник. Незамінним предметом ділової жінки повинен стати аташе-кейс, навіть якщо доведеться носити в ньому лише сніданок. Він повинен бути шкіряним, темно-коричневим, простим, без яскравих металевих прикрас. Але якщо ви вирішили носити на службу жіночу сумочку, то вона повинна бути з якісної шкіри.
У ділової жінки записник та гаманець повинні бути одного кольору (темно-коричневого або натуральної шкіри), без візерунків.
У жінок є одна риса, яка дратує абсолютно всіх чоловіків за будь-яких обставин: це коли жінка починає порпатися в своїй сумочці, перебирає всі речі всередині. Потрібно пам'ятати: у вашій сумочці також повинен бути порядок.
Спиртні напої. Проведено цілий ряд досліджень, у яких було встановлено ставлення чоловіків та жінок до вживання спиртних напоїв жінками під час ділових обідів, зустріч, прийомів.
35 % опитаних заявили, що жінка ніколи не повинна пити в таких випадках. Але коли відмова виражена категорично та надто підкреслено, навіть ті, хто в міру вживає спиртне, відчувають себе ніяково. Така поведінка сприймається ними як явний осуд. Найкраща порада і жінкам, і чоловікам у таких випадках: пити небагато, хоча бокал можна піднімати часто (власне в цьому і головний смисл банкету). Жінкам краще пити білі вина і уникати міцних напоїв.
Кабінет. Ділова жінка повинна уникати пастки, на яку може перетворитися її кабінет. Ось декілька порад:
• стіни вашого кабінету повинні бути пофарбовані тільки в стандартні кольори, загальноприйняті для службових приміщень. Прийнятними та найпоширенішими є голубий та бежевий;
• не ставте квіти на свій письмовий стіл, доречніше, якщо вони будуть у приймальній у секретаря;
• непогано б мати в кабінеті костюм на зміну (на всякий випадок), але він повинен бути надійно схований від сторонніх очей;
• хоча більшість чоловіків ставлять на письмовий стіл фото своїх дружин, вам не варто виставляти на робочому місці фото свого чоловіка;
• ваше крісло не повинно бути настільки масивним, щоб ви в ньому загубилися;
• якщо ви тримаєте для відвідувачів попільниці, то вони повинні бути невеликими, менші за ті, які зазвичай стоять у кабінетах чоловіків;
• подумайте, перед тим, як вішати картину в кабінеті. Зображення коней або паровоза краще підходить для кабінету чоловіків. А ось акварель із зображенням весняного ранку виглядає по-жіночому. Краще підібрати щось нейтральне, наприклад, натюрморт.
Одяг для спорту та відпочинку. Компанії витрачають великі суми коштів для того, щоб відправити своїх співробітників на стажування, семінари, які нерідко проводяться в курортних містах. Тут чоловіки одягаються вільно: сорочки з короткими рукавами, легкі клітчасті штани, м'які черевики. Але жінки не можуть собі такого дозволити, їхні убори повинні бути невибагливими, переважні кольори одягу темно-сірі, темно-сині.
Основні правила одягу в названих ситуаціях:
• не допускати таких кольорів, як рожевий та блідо-рожевий, пурпурний та золотистий;
• не носити шовку, оксамиту, велюру — нічого блискучого;
• не носити штанів, завжди краще спідниці;
• ніяких вигадливих малюнків, нічого такого, що нагадувало б килим.
ТКАНИНИ
Тканини для сорочок. Загальноприйняті тканини для чоловічих сорочок, підійдуть і для жіночих.
Вельвет. Чудовий для спорту, ні в якому разі для ділового одягу.
Бавовна. Вона "дихає", добре носиться, сприяє успіху, але, на жаль, мнеться.
Джинсова тканина. Чудова для спорту, не підходить для праці.
Мереживо. Привабливе з усіх тканин. Мереживо на білизні дуже інтимне, не для ділового одягу.
Шкіра. Тільки для взуття, рукавичок, сумок, аташе-кейсів; уникати виробів, схожих на шкіру.
Нейлон. Не потребує особливого догляду. Підходить для подорожей.
Кримплен. Добре носиться. Не потребує особливого догляду. Атлас. Тільки для вечірньої сукні. Замша. Чудова і для роботи. Твід. Підходить для костюмів.
Оксамит. Чудовий м'який матеріал. Незамінний дня костюмів, але не на роботі.
Правильний вибір одягу може значно допомогти жінці досягти успіху на роботі та в особистому житті. Дотримуйтеся таких правил, які допоможуть вам уникнути грубих помилок.
1. Ніколи:
• першою не з'являйтеся на роботу в модному. Мода підведе вас;
• не вдягайте на роботу нічого такого, що підкреслювало б вашу жіночу привабливість, інакше ви пропонуєте оточуючим насамперед не свій розум;
• не носіть брючного костюма з шифону;
• не вдягайтеся в чоловічому стилі;
• не ходіть із сумкою, якщо можна взяти аташе-кейс;
• не носіть міні, винятком може бути плащ або пальто поверх довгої сукні;
• не дозволяйте моді вказувати довжину спідниці вашого ділового костюму;
• не знімайте жакет на роботі;
• не носіть окуляри в оправах, які вам не пасують;
• не пийте багато на офіційних обідах;
• нічого з одягу не купуйте згарячу.
2. Завжди:
• носіть на роботу лише костюм із спідницею;
• шийте костюм з урахуванням специфіки вашої роботи;
• носіть прості черевики на середньому підборі;
• носіть панчохи тілесного кольору;
• носіть пальто, яке прикривало б вашу спідницю та сукню;
• користуйтеся ручкою для письма із золотим пером;
• спортивний одяг носіть гарної якості (звичайно, в окремих випадках — на виїзді, а не в закладі);
• перед тим, як вбиратися, подумайте, з ким вам доведеться зустрічатися і що вам необхідно зробити;
♦ нехай ваш кабінет не нагадує кабінету чоловіків, але там не міспе і типово жіночим предметам;
♦ передивіться ще раз усе перед тим, як щось купувати.
Список ккомендованої літератури до розділу 13
Кашапов P.P. Курс практической психологии или как научиться работать и добиваться успеха. 2001
14.1. Офіційна мова.
14.2. Основні управлінські культури: характерні риси та особливості.
14.3. Особливості спілкування з іноземцями.
ДОДАТКИ
ДОДАТОК 1. ВИСЛОВЛЮВАННЯ ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ
ДОДАТОК 2. ЗАВДАННЯ ТА ВПРАВИ
ДОДАТОК 3. Чи є у вас здібності стати керівником
ТЕСТИ
ДОДАТОК 4. ПРАВИЛА І РЕКОМЕНДАЦІЇ