Застрахованим особам розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим Кабінетом Міністрів України залежно від страхового стажу:
— до 2 років — 50 %;
— від 2 до 6 років — 55;
— від б до 10 років — 60;
— понад 10 років — 70 %.
Допомога по безробіттю виплачується відповідно до тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру:
— перші 90 календарних днів — 100;
— протягом наступних 90 календарних днів — 80;
— у подальшому — 70 %.
Виплата допомоги по безробіттю особам, які звільнилися з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, починається з 91-го календарного дня.
У середньомісячну заробітну плату (дохід) для обчислення допомоги по безробіттю враховуються всі види виплат, на які нараховувалися страхові внески. Допомога по безробіттю не може бути вищою за середню заробітну плату, що склалася в галузях національної економіки відповідної сфери за минулий місяць, і нижчою за прожитковий мінімум, встановлений законом. Одноразова виплата допомоги по безробіттю для організації безробітним підприємницької діяльності здійснюється у розмірі допомоги по безробіттю, у розрахунку на рік.
Допомога по частковому безробіттю
Допомога по частковому безробіттю надається застрахованим особам у разі втрати ними частини заробітної плати внаслідок вимушеного тимчасового скорочення нормальної чи встановленої на підприємстві відповідно до законодавства України тривалості робочого часу та (або) перерви в отриманні заробітної плати чи скороченні її розмірів у зв'язку з тимчасовим припиненням виробництва без переривання трудових відносин з причин економічного, технологічного та структурного характеру.
Умовами надання допомоги по частковому безробіттю є:
— простій на підприємстві або в цеху, дільниці із замкнутим циклом виробництва (далі — цеху, дільниці), що має невідворотний та тимчасовий характер, який триває не менше 1 місяця, не перевищує 6 місяців і не залежить від працівника та роботодавця;
— простій протягом місяця, що охопив не менше ЗО % чисельності працівників підприємства або цеху, дільниці, в яких простої становлять 20 % (і більше) робочого часу.
Про можливий простій роботодавець зобов'язаний повідомляти державну службу зайнятості. Якщо простій має сезонний характер або виникає виключно з організаційно-виробничих причин, а також у випадку можливості працевлаштування працівників на інших дільницях, у цехах, на підприємствах допомога по частковому безробіттю не надається.
Право на допомогу по частковому безробіттю мають застраховані особи, які протягом 12 місяців, що передували місяцю, в якому почався простій, працювали не менше 26 календарних тижнів, сплачували страхові внески та в яких ці простої становлять 20 % (і більше) робочого часу.
Допомога по частковому безробіттю не надається у разі, якщо працівник:
— відмовився від підходящої роботи на цьому або іншому підприємстві з повним робочим днем (тижнем);
— працює на цьому підприємстві за сумісництвом;
— проходить альтернативну (невійськову) службу.
Допомога по частковому безробіттю працівнику встановлюється за кожну годину простою з розрахунку двох третин тарифної ставки (окладу) встановленого працівникові розряду, і її розмір не може перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого законом. Вона надається з першого дня простою, тривалість її виплати не може перевищувати 180 календарних днів протягом року.
На сьогодні внаслідок економічних можливостей держави допомога по частковому безробіттю не надається.
Матеріальна допомога в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації
Застрахованим особам у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості виплачується матеріальна допомога в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації відповідно до умов надання допомоги по безробіттю та в розмірах, передбачених ст. 22 і 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", і не підлягає зменшенню.
Виплата матеріальної допомоги здійснюється з першого дня навчання. Тривалість виплати матеріальної допомоги зараховується до загальної тривалості виплати допомоги по безробіттю і не може її перевищувати.
Допомога на поховання
Допомога на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебувала на його утриманні, виплачується особам, які здійснювали поховання, у розмірі прожиткового мінімуму.
Дотація роботодавцю для працевлаштування безробітних
Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття може надаватися дотація роботодавцям для працевлаштування безробітних, у тому числі молоді на перше робоче місце, у розмірі витрат на заробітну плату прийнятих за направленням державної служби зайнятості осіб (але не вище середнього рівня у галузях національної економіки відповідної області) у розрахунку на рік.
Можливості та обсяги надання дотацій визначаються правлінням Фонду залежно від фінансового стану Фонду. Порядок надання роботодавцю дотації для працевлаштування безробітних, у тому числі молоді на перше робоче місце, встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Припинення, відкладення виплат матеріального забезпечення на випадок безробіття та скорочення їх тривалості
1. Виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі:
— працевлаштування безробітного;
— поновлення безробітного на роботі за рішенням суду;
— вступу до навчального закладу на навчання з відривом від виробництва;
— проходження професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості;
— призову на строкову військову або альтернативну (невійськову) службу;
— набрання законної сили вироком суду про позбавлення волі безробітного або направлення його за рішенням суду на примусове лікування;
— отримання права на пенсію відповідно до законодавства України;
— призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості;
— подання письмової заяви про бажання здійснювати догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
— подання письмової заяви про відмову від послуг державної служби зайнятості;
— переїзду на постійне місце проживання в іншу місцевість;
— закінчення строку їх виплати;
— зняття з обліку за невідвідування без поважних причин державної служби зайнятості ЗО і більше календарних днів;
— смерті безробітного.
2. Виплата матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації припиняється з причин, наведених вище, та в разі виключення з навчального закладу за неуспішність та порушення дисципліни.
3. Виплата допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації припиняється на період призначення безробітній жінці допомоги при вагітності та пологах, допомоги по догляду безробітним за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
4. Виплата допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації відкладається на строк до трьох місяців у разі надання застрахованій особі відповідно до законодавства України вихідної допомоги та інших виплат при вивільненні з підприємств, установ і організацій, що забезпечують часткову чи тимчасову компенсацію втраченого заробітку.
5. Тривалість виплати допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації скорочується на строк до 90 календарних днів у разі:
— звільнення з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин (на 90 календарних днів);
— звільнення з останнього місця роботи з підстав, передбачених ст. 37, п. 3,4, 7,8 ст. 40, ст. 41 і 45 Кодексу законів про працю України (на 90 календарних днів);
— відмови безробітного від двох пропозицій підходящої роботи або професійної підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації;
— приховування відомостей про працевлаштування на тимчасову роботу в період одержання допомоги по безробіттю;
— порушення умов і строку реєстрації та перереєстрації як безробітного, а також недотримання рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню;
— перереєстрації безробітного, який був знятий з обліку за невідвідування державної служби зайнятості понад ЗО календарних днів без поважних причин та не сприяв своєму працевлаштуванню;
— відмови від роботи за спеціальністю, професією, набутою після професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості;
— припинення без поважних причин професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості.
Виплати військовослужбовцям, звільненим з військової служби у зв'язку зі скороченням чисельності або штат без права на пенсію
Військовослужбовцям, звільненим з військової служби у зв'язку зі скороченням чисельності або штату без права на пенсію, здійснюється виплата допомоги по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності за умови їх реєстрації в установленому порядку в державній службі зайнятості протягом місяця з дня взяття на облік у військовому комісаріаті.
Строк проходження військової служби прирівнюється до страхового стажу.
Матеріальна допомога в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації виплачується у розмірі допомоги по безробіттю і не підлягає зменшенню. Тривалість виплати цієї матеріальної допомоги зараховується до загальної тривалості виплати допомоги по безробіттю та не може її перевищувати.
Допомога на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебувала на його утриманні, виплачується на загальних підставах.
Виплати забезпечення іншим незастрахованим особам
Особам, які шукають роботу вперше, та іншим незастрахованим особам, визнаним в установленому порядку безробітними, допомога по безробіттю визначається у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом, і виплачується з 8-го дня після реєстрації особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Тривалість виплати такої допомоги не перевищує 180 календарних днів.
Матеріальна допомога в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації незастрахованим особам, зареєстрованим у встановленому порядку в державній службі зайнятості, виплачується в розмірі допомоги по безробіттю. Тривалість виплати цієї матеріальної допомоги зараховується до загальної тривалості виплати допомоги по безробіттю і не може її перевищувати.
Допомога на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебувала на його утриманні, виплачується на загальних підставах.
Страхові виплати
Визначення ступеня втрати працездатності потерпілим
Страхові виплати потерпілому під час його професійної реабілітації
Право на страхові виплати у разі смерті потерпілого
Щомісячні страхові виплати та інші витрати на відшкодування шкоди
Фінансування страхування від нещасного випадку
5.4. Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування
Періоди, з яких складається страховий стаж
Коефіцієнт страхового стажу