Праця жінок
Конституція України законодавчо закріплює рівність чоловіків і жінок в усіх сферах трудових відносин: при прийнятті на роботу, встановленні розмірів оплати праці, визначенні режиму робочого часу, часу відпочинку тощо. Крім того, з огляду на особливості жіночого організму і соціальну роль жінок у суспільстві, законодавство додатково передбачає пільги для працюючих жінок.
Роботи, на яких забороняється застосування праці жінок
Забороняється застосовувати працю жінок на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах, крім деяких підземних робіт (нефізичних робіт або робіт із санітарного і побутового обслуговування) (ст. 174 КЗпП України). Перелік важких робіт і робіт зі шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосовувати працю жінок, затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України від 29.12.93 № 256.
Питання, пов'язані з використанням праці жінок на підземних роботах, регулюються Постановою Ради Міністрів СРСР від 13.07.57 № 839 "Про заходи із заміни жіночої праці на підземних роботах, у гірничодобувній промисловості і на будівництві підземних споруд". Постанова забороняє використання жіночої праці на цих роботах, за винятком тих випадків, коли жінки обіймають керівні посади і не зайняті фізичною працею, займаються санітарним і побутовим обслуговуванням, проходять курс навчання, допущені на стажування в підземні частини підприємств, а також коли їм належить спускатися час від часу в підземні частини підприємства для виконання нефізичних робіт.
Перелік посад, пов'язаних із підземними роботами, на яких як виняток дозволяється застосування жіночої праці, затверджено Постановою Держкомпраці СРСР від 30.08.57 № 292. До цього переліку входять: начальники (директори), головні інженери шахт і копалень з видобутку вугілля, рудних і нерудних копалин, що добуваються підземним способом, на будівництві метрополітенів, тунелів, шахтобудівних та шахтомонтажних управлінь, на будівництві інших підземних споруд; їхні заступники, головні інженери, техніки й інші керівні працівники, спеціалісти і службовці, які не виконують фізичної праці; головні, старші і дільничні маркшейдери; геологи, гідрологи і працівники науково-дослідних та нормативних організацій, установ; працівники навчальних пунктів, які проходять курс навчання і допущені до стажування в підземних частинах підприємства; лікарі, середній і молодший медичний персонал, інші працівники, зайняті санітарним обслуговуванням: буфетниці, працівники, зайняті побутовим обслуговуванням; чергові, які обслуговують стаціонарні механізми з автоматичним пуском і не виконують інших робіт, пов'язаних з фізичними навантаженнями.
На деяких важких роботах для жінок установлено зменшені норми виробітку. Так, Постановою Ради Міністрів СРСР "Про більш широке залучення жінок до участі в кваліфікованій праці в сільському господарстві" для жінок-механізаторів, які працюють на тракторах, комбайнах і складних сільськогосподарських машинах, установлюються норми виробітку на 10 % нижчі, ніж норми, що діють у господарстві.
Граничнодопустимі навантаження для жінок при підійманні і переміщенні важких речей вручну визначено наказом Міністерства охорони здоров'я України від 10.12.93 № 241.
Гранична маса важких речей, що підіймаються або переміщуються жінкою, за умови чергування з іншою роботою (до 2 разів на годину), не може перевищувати 10 кг. Граничнодопустима маса на підійманні й переміщенні вантажів постійно протягом робочої зміни не може перевищувати 7 кг.
Загальна маса вантажів, що переміщуються протягом робочої зміни з робочої поверхні, не може перевищувати 350 кг, а з підлоги — 175 кг.
Не допускається також залучення жінок до роботи в нічний час, за винятком тих галузей народного господарства, де це викликається особливою необхідністю і дозволяється як тимчасова міра (ст. 175 КЗпП України). Ці обмеження не поширюються на жінок, які працюють на підприємствах, де зайняті тільки члени однієї сім'ї.
Праця молоді
Робочий час і час відпочинку підлітків
6.17. Індивідуальні трудові спори
Розгляд трудових спорів у комісіях із трудових спорів
Порядок роботи комісій із трудових спорів
Розгляд трудових спорів у районних (міських) судах
Поновлення на роботі і зміна формулювання причин звільнення
Розділ 7 РОЗВИТОК ПЕРСОНАЛУ
7.1. Підвищення кваліфікації і перепідготовка