Педагогіка - Пальчевський С.С. - Комплексне використання технічних засобів навчання.

Оскільки навчальні телепередачі, як правило, не повторюються, то для повторного їхнього перегляду або використання в наступні роки їх записують на відеострічку, щоб у випадку необхідності відтворити запис на відеомагнітофоні.

Діафільми зі звуковим супроводом дозволяють концентрувати у процесі демонстрації великі обсяги навчальної інформації, не відволікаючи увагу учнів на читання тексту.

Комплексне використання технічних засобів навчання.

Вчителю слід пам'ятати, що його живого емоційного слова не замінить ніщо. Технократичні підходи до проблем освіти, пов'язані з так званими "електронними мізками", "каналами електронного зв'язку" тощо, поступово канули в Лету. Це не значить, що потрібно впадати в іншу крайність. Технічні засоби доцільні, коли вони вирішують ті завдання навчання, виховання та розвитку учнів, які без них педагог не в змозі вирішити сам.

Ефективному використанню технічних засобів сприяє кабінетна система навчання, яка дає можливість концентрувати засоби навчання по-предметно в одному приміщенні, організувати систематизоване їхнє збереження, провести їхню паспортизацію. З іншого боку, кабінетна система навчання породжує проблеми, пов'язані з труднощами складання розкладу занять, втратою учнями відчуття "своєї парти", зайвого пересування школярів у коридорах та рекреаціях.

На практиці вже доведено, що обладнання кожного навчального кабінету повним комплектом навчальної апаратури далеко не вирішує проблеми використання аудіовізуальних засобів. У практиці роботи вітчизняної школи відомий інший шлях її розв'язування - створення шкільного технічного центру, який покликаний забезпечити централізовану подачу основної аудіовізуальної інформації та сприяти комплексному застосуванню її. В основі його обладнання лежить замкнута (закрита) антенно-кабельна телевізійна система, яка дає можливість централізовано використовувати відеомагнітофони, кінопроектори, діапроектори, магнітофони, електрофони. Центр з'єднаний прямим і зворотним зв'язком із класами. Це дозволяє за замовленням учителя у потрібний момент навчального чи виховного заняття розпочати трансляцію, наприклад, попередньо записаної на відеоплівку певної телепередачі або її фрагменту. Таким же чином можна транслювати у навчальні кабінети будь-яку аудіовізуальну інформацію: екранні та звукові посібники, відеозаписи у комплексі з іншими дидактичними засобами, демонструвати окремі експерименти, явища і процеси, які вчитель не може відтворити в умовах навчального кабінету.

Такі центри звільняють учителя від технічної роботи, боязні відповідальності за те, що "техніка підведе". Незважаючи на наявність у школі технічного центру, не виключається можливість використання окремих видів технічних дидактичних засобів та аудіовізуальних посібників безпосередньо у навчальних кабінетах. Важливо лише знайти дидактично обґрунтоване та економічно виправдане співвідношення традиційного і централізованого подання аудіовізуальної інформації.

Стратегія комплексного використання аудіовізуальних засобів навчання.

1. Ретельно проаналізувати зміст і цілі уроку.

2. Установити їхній зв'язок із попередньо вивченим навчальним матеріалом і тим, який вивчатиметься на наступних уроках.

3. Визначивши обсяг і елементи знань, які слід засвоїти учням (уявлення, факти, закономірності, гіпотези тощо), виявити доцільність їхньої демонстрації за допомогою аудіовізуальних засобів.

4. Врахувати роль і місце цих засобів у системі уроків, присвячених вивченню всієї теми.

5. Визначити методи і прийоми, у системі яких використовуватимуться аудіовізуальні засоби.

6. Перед початком їх застосування пояснити учням пізнавальну ціль і завдання, пов'язані з ними.

7. Актуалізувати опорні знання учнів, збудити інтерес до очікуваної демонстрації.

8. Запропонувати запитання, на які школярам необхідно відповісти після демонстрації чи прослуховування, або визначити завдання для самостійного засвоєння змісту аудіовізуальної інформації.

9. Сформувати психологічну настанову на уважний перегляд чи прослуховування запропонованих матеріалів, на визначення та охоплення головного.

10. Після використання аудіовізуальних засобів провести бесіду, у ході якої підвести учнів до самостійних висновків.

11.3а умови дидактичної доцільності запропонувати їм творчу роботу або низку творчих завдань.

Стратегія комплексного використання аудіовізуальних засобів навчання.
Паспортизація навчального кабінету.
Комп'ютер та інформаційні технології в навчальному процесі.
Дидактичні можливості комп'ютера.
Дидактичне програмування та комп'ютерні програми.
Вплив інформації на психічний розвиток особистості.
3.6. Мотивація навчальної діяльності школярів
Поняття про стимуляційно-мотиваційний компонент процесу навчання.
Позитивні й негативні мотиви навчання.
Класифікація мотивів навчання.
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru