Конституційне право України - Шаптала Н.К. - Склад і порядок формування КСУ

Витоки конституційної юрисдикції сягають 1803 року, коли Верховний суд США виявив протиріччя між Актом про судоустрій 1789 року та Конституцією США. Вперше конституційний суд було утворено у 1925 році в Австрії. Сьогодні термін "конституційний суд" має родове значення, тому в різних країнах використовуються неоднакові назви органу конституційної юрисдикції - Конституційна Рада Франції, Федеральний Конституційний Суд Німеччини, Конституційний Суд Чехії, Конституційний Трибунал у Польщі та ін. Функції конституційної юрисдикції можуть здійснювати як спеціально утворені конституційні суди, так і суди загальної юрисдикції, які наділені законодавством спеціальними повноваженнями. Останній варіант конституційної юрисдикції представлений, зокрема, у США, Японії, Аргентині, Нідерландах.

Конституційний Суд України (далі - КСУ) - єдиний орган конституційної юрисдикції в Україні (ст. 147 Конституції України), який є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням. Законодавчою основою організації і діяльності КСУ є Конституція України, зокрема, розділи УІІ "Правосуддя" і XII "Конституційний Суд України", Закон України "Про Конституційний Суд України" від 16 жовтня 1996 року та інші правові акти. КСУ вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України.

Склад і порядок формування КСУ

До складу КСУ входять 18 суддів. Президент України, Верховна Рада України та з'їзд суддів України призначають по шість суддів КСУ строком на дев'ять років без права повторного переобрання.

Суддею КСУ може бути (ст. 16 Закону України "Про Конституційний Суд України"): громадянин України, який на день призначення досяг сорока років, має вищу юридичну освіту, стаж практичної, наукової або педагогічної роботи за фахом не менше десяти років, володіє державною мовою і проживає в Україні протягом останніх двадцяти років. Судді КСУ не можуть належати до політичних партій та профспілок, мати представницький мандат, брати участь у будь-якій політичній діяльності, обіймати будь-які інші оплачувані посади, виконувати іншу оплачувану роботу, крім наукової, викладацької та творчої.

Верховна Рада України призначає суддів КСУ таємним голосуванням шляхом подання бюлетенів. Пропозиції щодо кандидатур на посади суддів КСУ вносить Голова Верховної Ради України, а також може вносити не менш як чверть народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України; при цьому депутат має право поставити підпис під пропозицією про висунення лише однієї кандидатури, підписи народних депутатів України не відкликаються. Призначеними на посади суддів КСУ вважаються кандидати, які набрали найбільшу кількість голосів депутатів, але більше половини голосів депутатів від конституційного складу парламенту. У разі припинення повноважень судді КСУ, який призначався парламентом, Верховна Рада України у місячний строк призначає іншу особу на цю посаду. За результатами голосування Головою Верховної Ради України підписуються постанови Верховної Ради України про призначення суддів КСУ.

З'їзд суддів України за пропозицією делегатів з'їзду відкритим голосуванням більшістю голосів присутніх делегатів з'їзду визначає кандидатури на посади суддів КСУ для включення в бюлетені для таємного голосування. Призначеним на посаду судді КСУ вважається кандидат, який одержав більшість голосів від числа обраних делегатів з'їзду суддів України. У разі припинення повноважень судді КСУ, який призначався з'їздом суддів України, з'їзд суддів України у тримісячний строк призначає іншу особу на цю посаду. Головуючий і секретар з'їзду підписують рішення з'їзду суддів України про призначення суддів КСУ.

Вступ на посаду судді КСУ
Порядок обрання Голови КСУ
Порядок прийняття і розгляду конституційних подань і звернень
Основною формою роботи КСУ є його засідання
Правові акти КСУ - рішення і висновки
Гарантії діяльності суддів КСУ
12.5. Правовий статус Вищої ради юстиції
12.6. Конституційні основи організації та діяльності прокуратури
Розділ 13. Територіальний устрій України
13.1. Поняття та ознаки територіального устрою України
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru