Криміналістика - Волобуєв А.Ф. - Допит свідків, потерпілих, підозрюваних (обвинувачених)

Допит свідків, потерпілих і обвинувачених (підозрюваних) - найпоширеніша слідча дія.

Під час підготовки до допиту свідків-очевидців, потерпілих події слідчий повинен ознайомитися з документами, що відбивають особливості виробничої обстановки й виду робіт, робочого місця, на якому стався нещасний випадок, визначити стан техніки безпеки на визначеній ділянці, вивчити відповідні інструкції та накази з техніки безпеки на об'єкті, отримати консультації фахівців з організаційно-технічних та інших питань, на які необхідно отримати відповіді в ході майбутнього допиту. Важливо також намітити план допиту, що містить питання, які підлягають з'ясуванню, документи та інші об'єкти, що можуть бути використані. При цьому необхідно враховувати особливості умов сприйняття свідком і потерпілим обставин виникнення нещасного випадку і власне процесу формування їх свідчень. Нещасний випадок - це швидкоплинна подія, що раптово виникає та приводить до несподіваних наслідків як для потерпілого, так і для очевидців. Вона незвичайне для сприйняття, а надто у виробничих умовах, де всі зосереджені на безпосередньо виконуваних трудових операціях. Для свідка сприйняття обставин нещасного випадку найчастіше пов'язане з відволіканням від виконуваної роботи, переорієнтацією та зосередженням уваги на відповідних об'єктах, обстановці та діях конкретних осіб. Тому потерпілі й очевидці нещасного випадку часто виявляються свідками лише окремих його фрагментів, аспектів і наслідків. Нерідко вони невірно осмислюють, запам'ятовують, а потім відтворюють розвиток події, причини випадку і вчинки окремих учасників під впливом взаємного обміну враженнями. Ускладнення в плані детального висвітлення очевидцем обстановки і обставин події часто відбуваються через складність або незнання особливостей виробничого процесу чи виду робіт, при виконанні яких вона виникла, або труднощів словесного опису, зникнення з пам'яті окремих деталей тощо. Поміж іншим, повноту і точність свідчень очевидців нещасного випадку можуть бути пов'язані зі службовими відносинами з посадовими особами (бригадир, виконроб, агроном та ін.), з вини яких допущені порушення правил техніки безпеки. Іноді посадовці, винні в порушенні правил безпеки праці, особисто або через інших працівників чинять вплив не тільки на очевидців події, але і на потерпілих.

На об'єктивність свідчень потерпілого також впливають стан його здоров'я, а іноді й зацікавленість у неточному висвітленні окремих обставин і причин нещасного випадку. Все це повинен ураховувати слідчий, допитуючи очевидців і потерпілого, обираючи момент і тактику допиту, визначаючи що підлягає з'ясуванню в його перебігу. Якщо отримані пошкодження не є небезпечними для життя і здоров'я потерпілого, його може бути допитано на місці події. У випадках, коли потерпілого до прибуття слідчого відправили до лікарні, необхідно довідатися про його стан і отримати згоду лікаря на допит.

Як свідків зазвичай допитують робочих зміни, членів бригади, в якій працював потерпілий, майстрів, бригадирів, виконробів, начальника цеху, інженера з техніки безпеки, адміністративний та інженерно-технічний персонал, представників органу Держнаглядохоронпраці та ін.

Питання, що підлягають з'ясуванню під час допиту свідків, можуть стосуватися виробничої обстановки й безпосередньо нещасного випадку, організації техніки безпеки, поведінки потерпілого на робочому місці, виявлення інших свідків події тощо. Допитуючи очевидця, необхідно з'ясувати якомога більше подробиць про нез'ясовані обставини події, причини, дії осіб, що стали її учасниками. Під час допиту свідків із числа працівників підприємства важливо також з'ясувати питання, пов'язані з організацією технологічних процесів і видів роботи, у процесі виконання якої стався нещасний випадок, станом техніки безпеки на досліджуваній ділянці, періодичністю інструктажів, забезпеченням інструментами, засобами індивідуального захисту тощо. Іноді допитувані свідки залежно від посадового статусу і ставлення до події дають суперечливі свідчення:

а) пояснюють дії осіб, винних у порушенні правил безпеки праці, виконанням виробничих завдань та іншими об'єктивними причинами, наприклад недбайливістю й помилковими діями потерпілого;

б) вважають, що нещасний випадок стався з вини певного посадовця, що припустився порушення правил, або потерпілого, якого не було забезпечено необхідними інструментами або засобами індивідуального захисту.

Виявленню справжньої причини події може сприяти конкретизація свідчень, постановлення уточнювальних і контрольних питань, пред'явлення речових доказів, проведення очної ставки. За необхідності до участі в допиті залучають спеціаліста, або допит може бути проведений безпосередньо на місці події.

Допитуючи обвинуваченого (підозрюваного), потрібно з'ясувати питання, пов'язані з його виробничою діяльністю, освітою, досвідом роботи, обізнаністю у сфері охорони праці, організацією техніки безпеки на ділянці, станом трудової дисципліни, якістю інструктажів перед видаванням нарядів або завдань на конкретну роботу, здійсненням контролю за виконанням правил безпеки, обставинами події та її причинами. Якщо обвинувачений посилається на обставини, через які він не міг проконтролювати дотримання правил техніки безпеки потерпілим або особою, котра обслуговувала джерело травми, чи приводить інші обґрунтовування неможливості запобігти нещасному випадку, слідчий зобов'язаний ретельно зафіксувати його свідчення і пізніше перевірити шляхом відтворення обстановки і обставин події у формі слідчого експерименту, очної ставки, призначення відповідної експертизи.

Виїмка і огляд документів
Призначення експертиз
Глава 24. Методика розслідування злочинів, пов'язаних із незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів
1. Криміналістична характеристика злочинів, пов'язаних із незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів
Сліди злочинів
Особа злочинця
2. Особливості порушення кримінальної справи і початкового етапу розслідування
3. Особливості наступного етапу розслідування
4. Особливості тактики проведення окремих слідчих дій
Огляд місця затримання
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru