Вивчення муніципального права як галузі права здійснюється на основі джерел однойменної навчальної дисципліни. До них слід відносити правові акти, які містять норми муніципального права, що закріплюють і регулюють організацію і діяльність місцевого самоврядування. Особлива роль у формуванні теоретичної бази муніципального права належить Конституції України, яка містить положення, що розкривають природу місцевого самоврядування, сутність муніципальної діяльності, роль місцевого самоврядування в системі народовладдя. Конституційні положення про місцеве самоврядування, які складають фундаментальні засади муніципального права як навчальної дисципліни, мають свій розвиток у профільному законодавстві про місцеве самоврядування. Воно також є джерелом муніципального права як навчальної дисципліни. Також для вивчення тенденцій розвитку муніципального права, своєрідності муніципально-правового регулювання важливе значення має вивчення локальних муніципально-правових актів, зокрема статутів територіальних громад, рішень, прийнятих на місцевих референдумах, актів органів місцевого самоврядування тощо. Дані правові акти також належать до джерел навчальної дисципліни муніципального права.
Поряд з юридичними джерелами теоретичну базу цієї навчальної дисципліни складають наукові труди вчених, в яких розробляється та досліджується проблематика місцевого самоврядування, історія його розвитку тощо. Так, до числа теоретичних (доктринальних) джерел муніципального права як навчальної дисципліни насамперед належать праці вчених-муніципалістів. Вагоме число дискусійних сьогодні проблем, як-от питання про політико-правову природу місцевого самоврядування, його співвідношення з державною владою тощо були свого часу розроблені та досліджені у фундаментальних наукових роботах російських та інших зарубіжних державознавців, філософів і політологів, минулого та початку нинішнього століття. Тут окремо слід виділити праці М. Алексеева, П. Ашлея, В. Безобразо-ва, О. Васильчикова, Л. Веліхова, В. Гессена, Р. Гнейста, О. Градовського, Л. Дюгі, Г. Єллінека, М. Коркунова, М. Лазаревського, О. Лабанда, Е. Мейєра, Р. Моля, Б. Нольде, І. Редліха, А. Токвіля, Б. Чичеріна, Л. Штейна та інших.
Джерелами навчальної дисципліни муніципального права є наукові роботи, присвячені проблемам місцевого управління за радянський період державного будівництва. Поняття місцевого управління, його місце в системі соціального та державного управління, співвідношення з громадським управлінням, розгляд проблем загальнонародного самоврядування тощо розглядалися у працях таких вчених, як С. Авак'ян, Г. Атаманчук, Г. Бара-башев, Д. Бахрах, А. Безуглов, І. Бачило, В. Васильєв, Ю. Козлов, М. Корнієнко, В. Кряжков, О. Кутафін, А. Лук'янов, В. Перт-цик, В. Погорілко, А. Слива, Ю. Тихомиров, Ю. Тодика, В. Фадеев, О. Фрицький, К. Шеремет, Л. Юзьков тощо. Роботи цих вчених завдали напрям наукових досліджень у сфері місцевого самоврядування, хоча, безумовно, сам науковий інструментарій цих досліджень значною мірою застарів. Як джерела вони являють інтерес для формування муніципального права насамперед за двома підставами: по-перше, слід враховувати, що у вивченні організаційних форм і методів роботи місцевих представницьких і виконавчих органів радянської влади, їх правового регулювання набуто значні досягнення, які не втратили свого значення і сьогодні. По-друге, важливе місце в процесі формування та розвитку навчальної дисципліни муніципального права посідає критичний аналіз досвіду історичного розвитку місцевих органів влади у нашій країні, що також передбачає звернення до наукових праць попередніх років та їх використання.
За останні роки з'явилися роботи з питань місцевого самоврядування, в яких узагальнюється практика муніципальної діяльності в нашій країні, розробляються актуальні проблеми організації і діяльності влади на місцях. Вони мають велике значення для формування теоретичної бази місцевого самоврядування та в силу цього також виступають як теоретичні джерела навчальної дисципліни муніципального права.
Серед сучасних наукових розробок в галузі місцевого самоврядування можна виділити роботи таких вітчизняних і зарубіжних учених-муніципалістів, як М. О. Баймуратова, О. В. Баталова, І. В. Видріна, Ю. О. Дмитрієва, В. М. Кампа, М. І. Корнієнка, М. О. Краснова, О. О. Кутафіна, М. П. Орзіха, М. В. Постового, В. І. Фадеева, К. С. Шугриної, О. І. Черкасова та інших.
Джерелом муніципального права як навчальної дисципліни виступає також практика муніципальної діяльності у нашій та зарубіжних країнах. Розробка та дослідження проблем муніципального права здійснюються на основі аналізу практичної діяльності територіальних громад, органів і посадових осіб місцевого самоврядування в процесі вирішення питань місцевого значення. Широке коло авторів досліджували окремі питання сучасного стану місцевого самоврядування, причому слід констатувати, що в даний час переважають роботи публіцистичного й науково-популярного характеру. Монографічні та дисертаційні дослідження з даної проблематики в Україні тільки почали з'являтися.
Також важливе значення у становленні та розвитку комплексної навчальної дисципліни муніципального права має зарубіжний муніципальний досвід. Україна як член Ради Європи звертається насамперед до найкращого світового досвіду локальної демократії, який знайшов своє відображення в таких документах, як Європейська хартія про місцеве самоврядування та Всесвітня декларація місцевого самоврядування.
Розділ III. Конституційно-правові основи місцевого самоврядування
§ 1. Поняття місцевого самоврядування
§ 2. Основні принципи місцевого самоврядування
§ 3. Система місцевого самоврядування
§ 4. Місцеве самоврядування і місцеві органи виконавчої влади
§ 5. Місцеве самоврядування і територіальна автономія
Розділ IV. Місцеве самоврядування та державна влада в Україні
§ 1. Повноваження органів державної влади у сфері місцевого самоврядування
§ 2. Державна влада та актуальні