Фінансове право - Лучковська С.I. - 3. Правовий режим рахунків

Положеннями Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" від 5 квітня 2001 року передбачено, що банки мають право відкривати рахунки резидентам України (юридичним особам, їх відокремленим підрозділам, фізичним особам), нерезидентам України (юридичним особам-інвесторам, представництвам юридичних осіб в Україні та фізичним особам). Види рахунків, які відкривають банки своєм клієнтам:

- вкладні (депозитні):

- поточні;

- кореспондентські рахунки.

Вкладний (депозитний) рахунок — рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання коштів, що передаються клієнтом банку в управління на встановлений строк та під визначений процент (дохід) відповідно до умов договору.

Поточний рахунок — рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання коштів і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та вимог законодавства України.

Кореспондентський рахунок— рахунок, що відкривається одним банком Іншому банку для здійснення міжбанківських переказів. Відкриття кореспондентських рахунків здійснюється шляхом встановлення між банками кореспондентських відносин у порядку, що визначається Національним банком України, та на підставі відповідного договору.

Згідно з вимогами Цивільного кодексу України установи банків відкривають своїм клієнтам вкладні (депозитні) рахунки на підставі договору банківського вкладу (стаття 1058) і поточні рахунки на підставі договору банківського рахунку (стаття 1066).

Такі вимоги законодавства були враховані Національним банком України в Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженою Постановою Правління Національного банку України від 12 листопада 2003 року № 492.

Отже, порядок відкриття банками рахунків та їх режими визначаються Національним банком України. Умов відкриття рахунка та особливості його функціонування передбачаються в договорі, що укладається між банком і його клієнтом — власником рахунка. Такі відносини, що виникають між банками та їх клієнтами на підставі відповідного договору у сфері функціонування рахунків не регулюються нормами фінансового права, оскільки є договірними відносинами.

Резиденти України (юридичні особи, їх відокремлені підрозділи, фізичні особи) й нерезиденти України (юридичні особи-інвестори, представництва юридичних осіб в Україні та фізичні особи) мають право відкривати рахунки в будь-яких банках України відповідно до власного вибору для забезпечення своєї господарської діяльності та власних потреб. Відповідно до вказаної вище Інструкції суб'єкти господарювання, нерезиденти-інвестори, іноземні представництва й фізичні особи мають право відкривати рахунки для забезпечення своєї господарської діяльності та власних потреб у будь-яких банках України відповідно до власного вибору, крім випадків, коли банк не має можливості прийняти на банківське обслуговування або якщо така відмова допускається законом або банківськими правилами. Юридичні особи-резиденти можуть відкривати поточні та (або) вкладні (депозитні) рахунки в банках через свої відокремлені підрозділи. До поточних рахунків також належать:

- рахунки за спеціальними режимами їх використання, що відкриваються у випадках, передбачених законами України або актами Кабінету Міністрів України;

- поточні рахунки типу "Н", що відкриваються в національній валюті офіційним представництвам і представництвам юридичних осіб-нерезидентів, які не займаються підприємницькою діяльністю на території України;

- поточні рахунки типу "П", що відкриваються в національній валюті постійним представництвам;

- карткові рахунки, що відкриваються для обліку операцій за платіжними картками відповідно до вимог зазаначеної вище Інструкції. Операції за цими рахунками здійснюються з урахуванням особливостей, визначених цією Інструкцією та відповідними нормативно-правовими актами Національного банку, що регулюють здійснення операцій із застосуванням платіжних карток;

- поточні (накопичувальні) рахунки виборчих фондів;

- інвестиційні рахунки, що відкриваються нерезидентам - інвесторам в уповноважених банках України для здійснення інвестиційної діяльності в Україні, а також для повернення іноземної інвестиції та прибутків, доходів, інших коштів, одержаних іноземним інвестором від Інвестиційної діяльності в Україні.

Вкладний (депозитний) рахунок відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання грошей, що передаються клієнтом в управління На встановлений строк або без зазначення такого строку під визначений процент (дохід) і підлягають поверненню клієнту відповідно до законодавства України та умов договору. До вкладних (депозитних) рахунків також належать пенсійні депозитні рахунки, що відкриваються фізичним особам відповідно до Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення" від 9 липня 2003 року для накопичення заощаджень на виплату пенсії.

Банкам забороняється відкривати та вести анонімні (номерні) рахунки. Банки зобов'язані ідентифікувати клієнтів, які відкривають рахунки, а також осіб, уповноважених діяти від їх імені, у порядку, встановленому законодавством України, у тому числі нормативно-правовими актами Національного банку. Рахунок клієнту відкривається лише після його ідентифікації банком.

Підставою для ідентифікації клієнта— фізичної особи, його довіреної особи, а також особи, яка уповноважена діяти від імені клієнта—юридичної особи, є такі документи:

а) для громадян України, які:

- постійно проживають в Україні, — паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення, що підтверджує особу громадянина України, або тимчасове посвідчення громадянина України, для малолітніх і неповнолітніх осіб, яким не виповнилося 16 років, - свідоцтво про народження;

- виїжджають на постійне місце проживання за кордон, — паспорт громадянина України для виїзду за кордон з відміткою про виїзд на постійне місце проживання за кордон;

- постійно проживають за кордоном, — паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

б) для іноземних громадян, які:

- постійно проживають в Україні. — паспортний документ з відміткою про наявність дозволу на постійне проживання;

- тимчасово перебувають в Україні. — паспортний документ;

в) для осіб без громадянства, які:

- постійно проживають в Україні, — посвідка на постійне проживання;

- тимчасово перебувають в Україні, — паспортний документ;

г) для біженців— посвідчення біженця.

Якщо вказані вище документи не дають змоги банку визначити місце проживання або тимчасового перебування фізичної особи, то банк має право витребувати від клієнта інший документ, який містить таку інформацію.

Фізичні особи-резиденти. крім паспорта або документа, що його замінює, додатково мають пред'явити документ, виданий органом державної податкової служби, що засвідчує присвоєння їм Ідентифікаційного номера платника податків. Банк має право відкрити рахунок фізичній особі-резиденту без подання документа, що засвідчує присвоєння їй ідентифікаційного номера платника податків, якщо в паспорті цієї особи зроблено відмітку про право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.

Банк має право витребувати від клієнта інші документи і відомості, потрібні для з'ясування його особи, суті діяльності, фінансового стану. У разі неподання клієнтом необхідних документів або відомостей, які витребує банк з метою виконання вимог законодавства, що регулює відносини у сфері запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або умисного надання клієнтом неправдивих відомостей про себе, рахунок йому не відкривається. При наявності під час здійснення ідентифікації клієнта мотивованої підозри щодо надання ним недостовірної інформації про себе або навмисного надання інформації з метою введення в оману, інформація про відкриття рахунку такій особі надається банком до спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань фінансового моніторингу. Таким уповноваженим органом є Державний комітет фінансового моніторингу України (Держфінмоніторинг).

Ідентифікація клієнта банку, що відкриває рахунок, не е обов'язковою, якщо клієнт вже має рахунки в цьому банку та був раніше Ідентифікований відповідно до вимог законодавства України, яке регулює відносини у сфері запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.

Банки відкривають та закривають рахунки на підставі чітко визначених вказаною вище Інструкцією документів для кожного виду рахунку.

Відкриття кореспондентських рахунків банків резидентів та нерезидентів як в іноземній валюті, так і в гривнях здійснюється відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" від 19 лютого 1993 року та нормативних актів Національного банку України, зокрема. Положення про відкриття та функціонування в уповноважених банках України рахунків банків-кореспондентів в іноземній валюті та в гривнях, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 26 березня 1998 року № 118. Уповноважені банки України можуть укладати угоди про відкриття кореспондентських рахунків після отримання від Національного банку України банківської ліцензії та письмового дозволу на здійснення операцій з валютними цінностями.

4. Правові основи безготівкових розрахунків
Тема 16. Правові основи валютного регулювання
1. Поняття валюти, валютних цінностей і валютних операцій відповідно до національного валютного законодавства
2. Поняття та зміст валютного регулювання
ЛІТЕРАТУРА
ТЕРМІНОЛОГІЧНИЙ СЛОВНИК
СПИСОК СКОРОЧЕНЬ
Вступ
Розділ I. ФІНАНСОВЕ ПРАВО І ДЕРЖАВА
Тема 1. ФІНАНСОВА ДІЯЛЬНІСТЬ ДЕРЖАВИ
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru