Облік у зарубіжних країнах - Воронко Р.М. - 10.5. Облік нарахування та виплати дивідендів

Частина прибутку корпорації, що розподіляється між акціонерами відповідно до наявних у них акцій, називається дивідендами. Рішення про їх виплату приймається Радою директорів, з врахуванням необхідності збереження оптимального співвідношення між фінансуванням корпорації з метою її подальшого розвитку і зростанням доходів акціонерів. Тому дивіденди переважно оголошують на суму, що не перевищує нерозподіленого прибутку корпорації. Лише в окремих випадках дивіденди можуть бути оголошені на суму нерозподіленого прибутку (наприклад, у випадку ліквідації корпорації).

Дивіденди можуть оголошуватися за результатами кварталу, півріччя або року, тобто раніше, ніж наступає дата фактичної їх виплати. Тому потрібно розрізняти три дати: дату оголошення дивідендів, дату реєстрації власників акцій і дату виплати дивідендів.

Після дати оголошення дивідендів виникає зобов'язання корпорації перед акціонерами з виплати дивідендів.

Дата реєстрації власників акцій пов'язана з визначенням фізичних і юридичних осіб (акціонерів), яким повніші бути виплачені дивіденди. Ця подія в обліку не відображається. Після реєстрації, права на отримання дивідендів інші особи не набувають, навіть, якщо їм було передано акції.

У реєстрі акціонерів, який обов'язково складається кожною корпорацією, відображається прізвище та адреса кожного акціонера, кількість акцій, якою він володіє, їх номери та дати придбання. Для ведення реєстру акціонерів, обліку змін у їх складі та передачі їм акцій, організації випуску сертифікатів акцій тощо, великі корпорації, як правило, наймають незалежного агента.

Дата виплати дивідендів засвідчує фактичне отримання дивідендів зареєстрованими акціонерами.

Корпорація може виплачувати дивіденди грошовим коштами, іншими активами, власними акціями, борговими зобов'язаннями.

Найбільш розповсюдженою ({юрмою виплати дивідендів є грошова.

Наприклад, 15.03.20x7 р. Рада директорів корпорації '"Армстронг" оголосила про виплату дивідендів на прості акції за минулий рік у розмірі $1 на кожну акцію. Кількість циркулюючих простих акцій складає 50000 номінальною вартістю $7 кожна. Таким чином, загальна сума дивідендів складе $50,000 (50000 х х $1). В обліку буде зроблено запис:

Оголошені дивіденди 50,000

Дивіденди до виплати 50,000

Реєстрація власників акцій відбулася 20.03.20x7 р., а виплата дивідендів - 25.03.20x7 р. На виплату дивідендів в обліку буде зроблено запис:

Дивіденди до виплати 50,000

Грошові кошти 50,000

Наприкінці звітного періоду рахунок "Оголошені дивіденди" на якому ведуть облік оголошених дивідендів за кожним видом акцій (простих і привілейованих), закривається записом:

Нерозподілений прибуток 50,000

Оголошені дивіденди 50,000

На рахування і виплата дивідендів акціонерам корпорації "Армстронг" можуть бути відображені також без використання рахунка "Оголошені дивіденди" таким чином:

15.03.20x7 р. оголошення дивідендів Радою директорів:

Нерозподілений прибуток 50,000

Дивіденди до виплати 50,000

25.03.20x7 р. - виплата дивідендів:

Дивіденди до виплати 50,000

Грошові кошти 50,000

Дивіденди, які виплачуються іншими активами (наприклад, товарами), називаються майновими дивідендами. Облік таких дивідендів здійснюється за ринковою вартістю активів, що передаються. Тому на дату оголошення дивідендів проводиться переоцінка цих активів з відображенням різниці між ринковою та обліковою вартістю на рахунку "Прибуток (збиток) від переоцінки".

Наприклад, 15.03.20x7 р. Рада директорів корпорації "Армстронг" оголосила про виплату дивідендів на прості акції за минулий рік у розмірі $1 на кожну акцію. Кількість циркулюючих простих акцій складає 50000 номінальною вартістю $7 кожна. Таким чином, загальна сума дивідендів складе $50,000 (50000 х х $1). Радою інспекторів прийнято рішення про виплату дивідендів товарами з аналогічною ринковою вартістю. Облікова вартість товарів складає $43,000. Різниця від переоцінки - $7,000.

На різницю від переоцінки товарів до ринкової вартості в обліку буде зроблено запис:

Складські запаси (товари) 7,000

Прибуток (збиток) від переоцінки 7,000

Оголошення майнових дивідендів відобразиться записом:

Оголошені майнові дивіденди 50,000

Майнові дивіденди до виплати 50,000

На виплату майнових дивідендів в обліку буде зроблено запис:

Майнові дивіденди до виплати 50,000

Складські запаси (товари) 50,000

Виплата дивідендів акціями відбувається шляхом безкоштовного розподілу на пропорційній основі додаткових власних акцій корпорації серед акціонерів. Таке рішення Рада директорів може прийняти з метою заощадження грошових коштів та збільшення акціонерного (вкладеного) капіталу за рахунок частини нерозподіленого прибутку. Виплати дивідендів акціями є вигідними і для акціонерів, оскільки вони одержують неоподатковуваний дохід (розподіл акцій не вважається доходом).

Кількість акцій, яку потрібно випустити для виплати дивідендів, визначає Рада директорів і їхня вартість не повинна бути нижчою за оголошену або номінальну вартість. Якщо для виплати дивідендів виділяється не більше 25 % простих акцій, то вони оцінюються за ринковою вартістю, а якщо більше 25 % - за номінальною вартістю. Загальна величина акціонерного капіталу при цьому не зміниться, оскільки в даному випадку відбувається перекласифікація нерозподіленого прибутку у статутний капітал.

Оскільки виплата дивідендів акціями здійснюється на пропорційній основі (вона передбачає, що кожний акціонер одержує додаткові дивідендні акції відповідно до відсотка акцій, яким він вже володіє), то частка власності кожного акціонера також залишається незмінною. Грошові кошти чи інші активи не вибувають, тому величина активів залишається тією ж самою.

Наприклад, 15.03.20x7 р. Рада директорів корпорації "Армстронг" оголосила про виплату дивідендів простими акціями у розмірі 5 % циркулюючих простих акцій. Кількість циркулюючих простих акцій складає 50000 номінальною вартістю $7 кожна, ринкова вартість однієї акції становить $12. На дату оголошення дивідендів акціонерний капітал корпорації "Армстронг" включав:

Кількість акцій, які потрібно випустити для виплати дивідендів становить 2500 (50000 х 5 %), їхня ринкова вартість - $30,000 (2500 х $12), номінальна вартість - $17,500 (2500 х $7).

На дату оголошення дивідендів 15.03.20x7 р. буде зроблено запис:

Нерозподілений прибуток 30,000

Статутний капітал (прості акції до розподілу) 17,500

Додатковий капітал (прості акції) 12,500

Реєстрація власників акцій відбулася 20.03.20x7 р., а виплата дивідендів - 25.03.20x7 р. На виплату дивідендів акціями в обліку буде зроблено запис:

Статутний капітал (прості акції до розподілу) 17,500

Статутний капітал (прості акції) 17,500

Після виплати дивідендів акціями акціонерний капітал корпорації "Армстронг" становить:

Рахунок "Статутний капітал (прості акції до розподілу)"' відноситься до рахунків обліку капіталу, а не заборгованості. Якщо баланс буде складено до дати виплати дивідендів акціями, то залишок цього рахунка буде відображений як додаток до статутного капіталу у розділі акціонерного капіталу.

Замість рахунка "Статутний капітал (прості акції до розподілу)" може використовуватись рахунок "Дивіденди у вигляді акцій до розподілу".

Дивіденди, які виплачуються борговими зобов'язаннями (наприклад, векселями) ще називають скрип-дивідендами. Оскільки боргові зобов'язання, у більшості випадків, крім основної суми боргу передбачають і сплату відсотків, то в обліку корпорації при виплаті таких дивідендів повинні бути відображені і витрати за відсотками.

На дату оголошення скрип-дивідендів в обліку буде зроблено запис:

Оголошені скрип-дивіденди

Скрип-дивіденди до виплати (векселі до оплати)

На виплату дивідендів в обліку буде зроблено запис:

Скрип-дивіденди до виплати (векселі до оплати) Витрати за відсотками

Закриття рахунка "Оголошені скрип-дивіденди" наприкінці звітного періоду,, відображається записом:

Нерозподілений прибуток

Оголошені скрип-дивіденди

Відображення в обліку операцій з нарахування і виплати дивідендів за привілейованими акціями не відрізняється від обліку дивідендів за простими акціями. Розмір дивідендів за привілейованими акціями встановлюється у відсотках до номінальної вартості або у вигляді ставки на одну привілейовану акцію. Також ці акції мають привілеї щодо поточних дивідендів та кумулятивних дивідендів.

Привілеї щодо поточних дивідендів полягають у першочерговості оголошення і виплати дивідендів за привілейованими акціями у порівнянні з простими акціями.

Привілеї стосовно кумулятивних дивідендів означають, що коли всі поточні дивіденди або їх частина несплачена, то несплачена сума стає заборгованістю за дивідендами (за кумулятивними привілейованими акціями). Якщо ж привілейовані акції є некумулятивними, то заборгованість за дивідендами не виникає, тому будь-які пропущені (неоголошені) дивіденди постійно втрачаються власниками таких акцій.

Наприклад, корпорація "Сфінкс" випустила 1000 привілейованих кумулятивних акцій номінальною вартістю $50 кожна і

20000 простих акцій номінальною вартістю $10 кожна. Загальна номінальна вартість привілейованих акцій складає $50,000, простих акцій - $200,000. Дивіденди за привілейованими акціями встановлено у розмірі 5 % до номінальної вартості. Загальна сума дивідендів на привілейовані акції складе $2,500 ($50,000 х 5 %) або $2.5 на одну акцію.

Якщо за підсумками поточного року акціонерам сплачено $2,000 дивідендів, то вони будуть виплачені власникам привілейованих акцій. В обліку будуть зроблені записи:

на дату оголошення дивідендів Радою директорів:

Нерозподілений прибуток 2,500

Дивіденди до виплати (привілейовані акції) 2,500

на дату виплати дивідендів:

Дивіденди до виплати (привілейовані акції) 2,000

Грошові кошти 2,000

Якщо за підсумками поточного року акціонерам буде сплачено $ 14,000 дивідендів, то власникам привілейованих акцій буде виплачено $2,500, а решта ($11,500) - власникам простих акцій.

Якщо за підсумками поточного року акціонерам буде сплачено $ 14,000 дивідендів, але має місце заборгованість з виплати дивідендів за привілейованими кумулятивними акціями за два попередні роки, то власникам привілейованих акцій потрібно виплатити $7,500 дивідендів ($2,500 - дивіденди за поточний рік плюс $5,000 - заборгованість з виплати дивідендів за два попередні роки ($2,500 х 2 роки). Власники простих акцій отримають дивіденди у сумі $6,500 ($14,000 - $7,500).

Роздрібнення акцій
РОЗДІЛ ХІ. ОСНОВИ УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ
11.1. Основні концепції та основи організації управлінського обліку
11.1.1. Сутність і мета управлінського обліку
11.1.2. Організація управлінського обліку
11.1.3. Елементи виробничих витрат е системі управлінського обліку
11.1.4. Система виробничого обліку
11.2. Методи обліку витрат у системі виробничого обліку і прийняття управлінських рішень
11.2.1. Система обліку витрат за замовленнями і за процесами
11.2.2. Система обліку поєних і змінних витрат
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru