Вікова психологія - Павелків Р.В. - Зміни в сім'ї

Подружні стосунки можуть розглядатися в контексті змін сім'ї як соціальної групи, що відбуваються внаслідок розлучення, повторного шлюбу і створення нової сім'ї. Розглянемо закономірності впливу цих змін на людей зрілого дорослого віку.

Розлучення більш імовірні в період ранньої дорослості, але їх відсоток залишається високим і в зрілому віці. Погіршення шлюбних стосунків не часто відбуваються несподівано. Як правило, розлучення є кульмінацією тривалого процесу емоційного роз'єднання подружжя, зростання їх незадоволеності та незалежності. Зазвичай останні місяці шлюбу обидва партнери сприймають як нещасливі, але остаточне рішення про розлучення, як правило, приймає тільки один з них.

Причини розлучення в період зрілого дорослого віку пов'язані з прагненням партнерів отримувати в шлюбі більше, ніж вони мають на теперішній момент. Розлучення в таких випадках сприймається як більш прийнятний варіант, порівняно з можливістю продовжувати нещасливі сімейні стосунки. Окрім того, якщо шлюб не є міцним, то після того, як діти залишають батьківський дім (стадія "спорожнілого гнізда") це може спричиняти особистісні та сімейні кризи. Подружжя розуміє, що більше не має необхідності залишатися разом заради дітей.

Такі дослідники як Д.Бернард, Дж.Генонт, М.Кулмен стверджують, що часто розлучення може бути викликане помилковими уявленнями про шлюб. До процесу формування міфів про шлюб можуть залучатися релігійні інститути (церква), консультанти з питань сім'ї та шлюбу, популярні засоби масової інформації, родичі, друзі тощо. Ці міфи часто пов'язані з нереалістичними очікуваннями стосовно шлюбу, які призводять до сімейних невдач. Міф у даному випадку визначається як спрощене і помилкове уявлення, яке визначає певні очікування людини.

Після розлучення життя людей може суттєво ускладнюватися, особливо, якщо в сім'ї є діти. Сім'я як система повинна пройти період серйозної адаптації до практичного життя. Багато подружніх пар після розлучення постають перед найрізноманітними проблемами, яких не було, коли вони були одружені. Чоловіки мають проблеми, які пов'язані з організацією і веденням домашнього господарства, оскільки звикли до того, що раніше ці обов'язки виконувала дружина. Окрім того, як чоловіки, так і жінки можуть зіштовхуватися з фінансовими проблемами.

Людям зрілого віку, які вже звикли до певного способу життя, особливо важко переживати наслідки розлучення. Нові фінансові і соціальні обставини можуть болісно сприйматися в цей період, особливо якщо людина змушена зосереджуватися на виконанні завдань розвитку (повернення до навчання, пошук нової роботи тощо), які, зазвичай, вирішуються в молодості. Руйнування подружніх стосунків після розлучення або смерті одного з партнерів є травматичною, стресогенною подією.

Втрата близьких стосунків може викликати ностальгічні почуття, навіть тоді, коли сімейне життя не було щасливим. У колишньої подружньої пари можуть виникати сумніви з приводу правильності прийнятого рішення про розлучення. В цей же час відбувається порушення звичного ритму життя і встановленого порядку. З'являється бажана (чи небажана) незалежність і автономія, а іноді може наступити повна самотність. Більшість людей, які переживають розлучення сприймають його як поразку.

Перехід до нового способу життя після розлучення має індивідуальний характер, в кожному випадку відбувається по-різному. Певна частина дорослих може сприймати розлучення як значне полегшення та отримання бажаної свободи. Для жінок більш поширеним є усвідомлення того, що розлучення дає їм "ще один шанс". Інші бояться навіть думки про майбутнє самотнє життя. Жінки похилого віку, які були одружені протягом тривалого періоду, переживають значні труднощі, пов'язані з тією роллю, яку вони виконували до розлучення.

Дорослі, які одружилися в юному віці, не мають потрібного досвіду самотнього життя і не вміють правильно використовувати отриману незалежність. Ці люди та їх родичі, часто недооцінюють всієї складності процесу влаштування нового життя. У чоловіків і жінок, які недавно розлучилися, спостерігається вищий рівень алкоголізму, соматичних захворювань і депресій.

Більшість розлучених пар вирішують свої проблеми через 2-3 роки після остаточного розриву. У них знову з'являється відчуття благополуччя. Зазвичай, такі люди одружуються вдруге приблизно через 3-4 роки після розлучення. Дослідження показують, що чоловіки після розлучення мають повторний шлюб в 3 рази частіше, порівняно з іншими самотніми людьми. Більшість чоловіків після розлучення у віці понад 40 років одружуються знову, в той же час, лише третина розлучених жінок цього віку мають повторний шлюб. Багато чоловіків при повторному одруженні обирають жінок молодших за віком. Розлучені чоловіки та жінки, які розвивають нові близькі стосунки, з більшою імовірністю зможуть успішно влаштувати життя, у зв'язку з тим, що це сприяє послабленню емоційних зв'язків з колишнім партнером.

Менша, однак, значна частина людей після розлучення, можуть переживати розпач і самотність протягом навіть 10 років. Деякі чоловіки втрачають зв'язок зі своїми дітьми та, незважаючи на існування необхідних матеріальних ресурсів, відмовляються допомагати їм. Певна частина жінок продовжують використовувати дітей як засіб для боротьби з колишніми чоловіками, намагаючись викликати у них почуття вини та сорому.

Відтворення сім'ї
11.5. Дружні стосунки в зрілому дорослому віці
11.6. Професійний розвиток в зрілому дорослому віці
Переоцінка цінностей в середині кар'єри.
Втрата роботи
11.7. Особливості Я-концепції у зрілому дорослому віці
Особливості самооцінки особистості в зрілому дорослому віці
Я-концепція і зміна соціальних ролей
11.8. Криза зрілого віку
Розділ 12. ПСИХОЛОГІЯ СТАРОСТІ
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru