3.1. Склад грошових коштів, порядок відображення їх у фінансовій звітності, організація внутрішнього контролю.
3.2. Документальне оформлення та облік грошових коштів на банківських рахунках.
3.3. Облік грошових коштів у касі.
Метою вивчення даного розділу є формування знань щодо складу грошових коштів та їх еквівалентів, порядку відображення їх у фінансовій звітності та ведення синтетичного і аналітичного обліку касових операцій, грошових коштів на банківських рахунках, а також набуття практичних навичок документального оформлення та відображення на рахунках бухгалтерського обліку операцій з руху грошових коштів та їх еквівалентів, використання облікової інформації в управлінні грошовими потоками.
ПІСЛЯ ВИВЧЕННЯ РОЗДІЛУ, ВИ ПОВИННІ ВМІТИ:
o розкрити склад грошових коштів та їх еквівалентів;
o розкривати інформацію про грошові кошти та їх еквіваленти у фінансовій звітності з урахуванням особливостей різних країн;
o організувати документальне оформлення та синтетичний і аналітичний облік касових операцій і операцій з руху грошових коштів на банківських рахунках із застосуванням передового зарубіжного досвіду;
o організувати облік короткострокових фінансових інвестицій та відображати їх у фінансовій звітності;
o створити систему внутрішнього контролю за збереженням грошових коштів, їх обліком та відображенням у звітності;
o виявити відмінності національних Положень (стандартів) бухгалтерського обліку стосовно обліку грошових коштів та їх еквівалентів у порівнянні з Міжнародними стандартами бухгалтерського обліку і фінансової звітності.
3.1. Склад грошових коштів, порядок їх відображення у фінансовій звітності, організація внутрішнього контролю
Успішна діяльність підприємства можлива лише за наявності необхідної кількості грошових коштів. З них починається і ними закінчується операційний цикл діяльності будь-якого підприємства (рис. 3.1).
Рис. 3.1. Операційний цикл діяльності підприємства
Грошові кошти називають джерелом життєвої сили фірми, їх повинно вистачати для:
o створення запасів сировини і незавершеного виробництва у розмірах, що забезпечать безперебійну діяльність;
o підтримки достатнього рівня запасів готової продукції, що гарантує стабільність продаж;
o можливості надання кредитів покупцям.
Крім того, необхідно завжди мати певну суму грошових коштів для виплат за поточними зобов'язаннями.
Інформація про наявність та рух грошових коштів є корисною для користувачів фінансової звітності для оцінки спроможності підприємства генерувати грошові кошти та їхні еквіваленти, часу такого генерування і впевненості в ньому, а також потреб підприємства щодо використання цих грошових коштів, вона дає можливість оцінити ліквідність та платоспроможність підприємства.
Грошові кошти є найбільш-ліквідними активами, ними можна відразу оплатити заборгованість. Враховуючи важливість цього елемента оборотних активів, грошові кошти відображаються у Балансі окремими статтями, про рух грошових коштів складається окрема форма фінансової звітності.
МСБО І "Подання фінансових звітів" рекомендує відображати грошові кошти у Балансі, як мінімум, у статті "Грошові кошти та їхні еквіваленти", а їхні визначення розкривати у Примітках до фінансових звітів.
Визначення грошових коштів та їхніх еквівалентів наведено у МСБО 7, відповідно до якого грошові кошти складаються із готівки в касі і депозитів до запитання. Еквіваленти грошових коштів - це короткострокові високоліквідні інвестиції ЯКІ ВІЛЬНО конвертуються у відомі суми грошових коштів і яким властивий незначний ризик зміни вартості.
У Балансі грошові кошти відображаються у розділі "Поточні активи" ("Сиггепі assets"). Баланси компаній США, як і операційний цикл діяльності підприємства, починаються з грошових коштів. Ця стаття має назву "Cash" (готівка). Компанії Франції, Великої Британії, Австралії відображають грошові кошти у статті "Cash in bank and in hand" (готівка у банку і в касі). Зміна стану грошових коштів внаслідок операційної, інвестиційної та фінансової діяльності відображається у Звіті про рух грошових коштів (Cash Flow Statement).
Готівка надзвичайно вразлива до шахрайства і крадіжок, тому система внутрішнього контролю повинна забезпечити її збереження, ретельний облік і звітність. Уникненню як навмисних, так і ненавмисних викривлень в обліку запобігає такий розподіл обов'язків, який забезпечує виконання трьох правил:
1. Розподіл матеріальної відповідальності і бухгалтерського обліку. Якщо одна особа є матеріально відповідальною за активи і здійснює їх бухгалтерський облік, то існує ризик того, що вона використає ці активи для власної вигоди і відкоригує бухгалтерські записи, щоб уникнути відповідальності.
2. Розподіл санкціонування операцій і матеріальної відповідальності за пов'язані з цими операціями активи. Порушення цього правила підвищує ймовірність зловживань.
3. Розподіл відповідальності за здійснення господарських операцій і за відображення їх в обліку. Щоб забезпечити одержання неупередженої інформації, ведення обліку доручають окремому структурному підрозділу, яке очолює головний бухгалтер.
Ефективне управління грошовими коштами також передбачає:
o впевненість у тому, що готівки вистачить для поточних операційних потреб і для своєчасних розрахунків за зобов'язаннями компанії;
o розміщення зайвої, тимчасово вільної готівки з метою отримання доходу. Такі грошові кошти можуть інвестуватися у цінні папери і зберігатися у такій формі до виникнення потреби в них.
Загальна сума надходжень, видатків та залишків готівки відображається на синтетичному рахунку "Грошові кошти" (рис. 3.2).
Грошові кошти | |
Дебет | Кредит |
Початкове сальдо | |
Надходження | Видатки |
Кредит рахунків: | Дебет рахунків: |
"Виручка від реалізації" | "Розрахунки з персоналом" |
"Рахунки до отримання" | "Рахунки до сплати" |
"Аванси отримані" | "Надлишки чи нестачі грошо- |
"Надлишки чи нестачі грошо- | вих коштів" |
вих коштів" | та ін. |
Рис. 3.2. Схема рахунка "Грошові кошти"
Конкретні операції з руху грошових коштів групуються в спеціальних журналах грошових надходжень та грошових виплат.
3.3. Облік грошових коштів у касі
РОЗДІЛ 4. ОБЛІК РОЗРАХУНКІВ З ДЕБІТОРАМИ
4.1. Класифікація, оцінка дебіторської заборгованості та облік рахунків до отримання
4.2. Облік наданих знижок і повернення проданих товарів
4.3. Методика розрахунку та облік резерву сумнівних боргів
4.4. Облік отриманих векселів
4.5. Облік дисконтованих векселів
РОЗДІЛ 5. ОБЛІК ТОВАРНО-МАТЕРІАЛЬНИХ ЗАПАСІВ
5.1. Поняття, склад товарно-матеріальних запасів, завдання їх обліку та оцінка