Рекреаційна географія - Масляк П.О. - 11.2. Кіпр

Кіпр — третій за величиною острів Середземного моря. Це однойменна невелика країна з площею 9,25 тис. км2, що трохи більша за найменшу область України, з населенням у 850 тис. осіб, яка щорічно приймає понад 3 млн туристів з усього світу. Кіпр є яскравим прикладом того, як розумна й ефективна влада з допомогою рекреаційно-туристичного комплексу перетворила країну зі складними політичними проблемами на земний рай.

37 % території острова окуповано турецькими військами, 3 % — займають британські військові бази. Країна знаходиться на межі складного геополітичного розлому в найнестабільнішому у світі регіоні Південно-Західна Азія і разом з тим процвітає. її прийняли до ЄС, що є свідченням високих демократичних і життєвих стандартів. У країні 200 тис. внутрішніх біженців і один з найвищих у світі рівнів соціальної захищеності населення.

На Кіпрі вдалося найбільшою мірою використати унікальне поєднання сприятливих кліматичних особливостей з багатою, просякнутою міфами і легендами, історією. Чого варта лише легенда про те, що саме тут богиня краси Афродіта вийшла на берег із морської піни, або історичний факт, що в 36 р. дон. е. Марк Антоній подарував цей острів єгипетській цариці Клеопатрі як весільний подарунок. Тут же одружився знаменитий англійський король Річард Левове Серце.

З давніх-давен вигідне географічне положення на перехресті морських шляхів Середземномор'я, благодатний клімат перетворили Кіпр на генератор потужних цивілізацій Європи, Азії та Африки. Сліди цих подій донині збереглися на острові у вигляді руїн давньогрецької і римської доби, замків хрестоносців, християнських храмів і святинь мусульман, що нині є об'єктами туризму.

Хоча на Кіпрі яскраво виражений літній туристичний сезон, острів фактично може приймати відпочиваючих цілий рік. Середня температура найхолоднішого місяця січня дорівнює +16,7 °С, у листопаді — +22,6, грудні — +18,6 °С. Кіпр особливо рекомендують відвідати хворим і літнім людям. Тут дуже незначні коливання атмосферного тиску. З моря постійно дме легкий бриз, насичений мінеральними солями, який охолоджує спекотне повітря. Морська вода надзвичайно чиста і прозора. Влада дуже суворо слідкує за дотриманням усіх санітарних норм.

Найвищої середньої температури (+23,8 °С) морська вода досягає у вересні. Це, напевно, найкраща пора на Кіпрі. У цей час тут особливо розвинутий діловий туризм. Уряд країни намагається перетворити її на важливий міжнародний центр бізнесу та інвестування.

З метою активізації рекреаційно-туристичної діяльності на Кіпрі практично використовують усі наявні можливості, одна з яких — свята. На острові багато свят, деякі збереглися ще з античних часів. Особливою популярністю у туристів користуються Карнавал квітів у травні і Фестиваль вина у вересні.

Давня і багата історія Кіпру, яка формувалася на межі різних цивілізацій і культур, створила тут своєрідне мультикультурне середовище. Хоча на острові переважає грецьке населення, воно відрізняється від населення у самій Греції. Ментальність місцевих жителів формувалася впродовж віків і тисячоліть під впливом ассирійців, єгиптян, персів, римлян, візантійців, венеціанців, турків і британців, вплив яких відчутний і нині. На Кіпрі знаходяться військові бази Великої Британії, до 90 % кіпріотів вільно володіють англійською мовою. Крім того, законодавча база Кіпру ґрунтується на британському законодавстві.

Кіпр дуже люблять європейці. Це безпечна країна без кримінального середовища. Тут дотримуються британських законів і діє британська система реєстрації земельної власності. Все більше американців і європейців купують нерухомість на Кіпрі. Острів перетворився на світову гавань яхт і невеликих приватних кораблів, які чекають на своїх власників, даючи країні великі прибутки.

Нині 37 % території Кіпру окуповані турецькими військами. Це найкращі та найродючіші землі. У 1974 р. під час окупації всі думали, що республіка перебуває на межі повного економічного занепаду. Але грекам-кіпріотам дуже швидко вдалося з допомогою рекреації та туризму підняти економіку і підвищити життєвий рівень народу. Нині в природно набагато вигіднішій окупованій частині турки-кіпріоти живуть порівняно бідніше, ніж греки-кіпріоти на основній частині острова.

Уже з 1976 р. уряд Кіпру почав усіляко заохочувати офшорний бізнес, що супроводжувалося цілеспрямованою політикою державної підтримки розвитку рекреаційно-туристичного комплексу з метою перетворення острова на велику туристичну зону. Ця політика поєднувалася з традиційно високим рівнем послуг, а також значно нижчим, ніж у розвинутих країнах, рівнем цін.

Не забувають на Кіпрі і про створення природних заповідників. Тут знаходяться природні резервати Акротірі, Ейленья, Пафоський ліс, Тілірія, які є не просто природоохоронними територіями, а Й туристичними об'єктами.

Найбільше історико-культурних і архітектурних туристичних об'єктів розташовано у столиці Кіпру місті Нікосії, яке характеризується неймовірним поєднанням епох і культур. Чудове старе місто захищене архітектурним шедевром, венеціанською фортецею з 11 вежами. 6 ній готичні собори поєднуються з мечетями. Туристів приваблюють ансамбль ринку Бедестян (XIV—XVI ст.) і численні православні храми XVI ст.

У столиці багато музеїв: Національний, Національних реліквій, Національної боротьби, Народної творчості, Ювелірного мистецтва, Фольклорний, Візантійський, Муніципальний, Левендіон, Ікон, Галерея сучасного мистецтва, Кіпрський турецький та ін.

Друге за величиною місто Кіпру Лімассол одночасно є його головним морським портом і важливим туристичним центром. Це місто-курорт із середньовічним замком, у якому вінчався Річард Левове Серце з Беренчарією. Є тут відомий амфітеатр і руїни стародавнього міста Аматус. Лімассол приваблює туристів аквапарком і нічним життям.

У Ларнаці, третьому за величиною місті Кіпру, знаходиться головний міжнародний аеропорт. Місто відоме тим, що тут народився філософ Зенон, Святий Лазар, у мечеті похована тітка пророка Мухаммеда — Умм Харам. Поблизу міста розташоване солоне озеро, куди зимою мігрують тисячі рожевих фламінго. Неподалік Ларнака розмішується курорт Айя-Напа. Тут є великий аквапарк, лунапарк і дельфінарій.

Цікавим для туристів є невелике місто Фамагуста, оточене мурами XIV—XV ст. і величною фортецею. Готичні собори, пізніше перебудовані у мечеті, дивують своїм незвичним виглядом. Туристи обов'язково відвідують знаменитий венеціанський "Замок Отелло" і Музей археологічних старожитностей. У "Замку Отелло" за переказами венеціанський мавр Отелло задушив свою дружину Дездемону.

Місто Пафос, біля якого знаходиться другий міжнародний аеропорт Кіпру, в давнину було столицею країни. Тут багато об'єктів туризму. Серед них вирізняються катакомби Соломона, цвинтар королів, мозаїки Діонісія, колона Апостола Павла.

У північно-західній частині острова розташоване місто Поліс. Це старовинне місто оточене чудовими туристичними об'єктами: заповідником Акамас, рибальськими бухтами села Лачі та відомими "Купальнями Афродити".

Запитання та завдання

1. Яка площа Кіпру?

2. Назвіть об'єктивні та суб'єктивні чинники, які сприяли перетворенню Кіпру на світовий центр туризму.

3. Яка зима на Кіпрі?

4. Чому так люблять Кіпр європейці?

б. Коли була окупована значна частина Кіпру?

6. Яку економічну політику здійснює уряд країни?

7. Які музеї є в столиці?

8. Чим відоме місто Ларнак?

9. Яке місто було давньою столицею Кіпру?

11.3. Індія
11.4. Непал
11.5. Таїланд
Розділ 12 АФРИКАНСЬКИЙ МАКРОРАЙОН
12.1. Єгипет
Розділ 13 ПІВНІЧНОАМЕРИКАНСЬКИЙ МАКРОРАЙОН
13.1. Сполучені Штати Америки
Розділ 14 ЦЕНТРАЛЬНОАМЕРИКАНСЬКО-КАРИБСЬКИЙ МАКРОРАЙОН
14.1. Рекреаційно-туристичне господарство країн Карибського басейну
Розділ 15 ПІВДЕННОАМЕРИКАНСЬКИЙ МАКРОРАЙОН
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru