Туристичне країнознавство. Європа - Мальська М.П. - Передмова

Якісні зміни у міжнародному економічному розвитку суспільства в напрямі постіндустріального ринку зумовили бурхливий розвиток туристичної індустрії. Міжнародний туризм і подорожі поступово стають однією з найпотужніших світових індустрій. За даними Світової ради з туризму та подорожей внесок цієї галузі у світовий ВВП, світові інвестиції, податкові надходження становить близько 11 %, туристична індустрія забезпечує зайнятість понад 11 % працездатного населення.

Низка трагічних подій, які вплинули на світову туристичну індустрію (терористичні акти, природні катастрофи, не змогли зупинити розвиток міжнародного туризму, що почався у 2004 р. та впевнено продовжився у 2005 р. У 2005 р. кількість прибулих міжнародних туристів збільшилася на 5,5 % і досягла 808 мільйонів, тоді як десять років тому ця цифра становила 592 млн осіб. Проблеми, що виникали, позначалися на місцевому рівні в короткостроковій перспективі, однак вони не вчинили істотного впливу на світові та регіональні туристичні потоки. Згідно зі статистичними даними СОТ за 2005 р. темпи зростання міжнародних туристичних потоків виявились майже на 1,5 % вище довгострокового прогнозу середньорічних темпів зростання в 4,1 %.

Слід зазначити нерівномірність розвитку міжнародного туризму в різних регіонах світу, а також його достатньо диференційовану прибутковість, що доводять дані ВТО. Половина всіх прибулих туристів припадає на Європу - 400 млн осіб, зокрема Францію, Італію, Іспанію, Велику Британію. Європейський ринок туристичних послуг є демократичним, доступним для людей із середнім рівнем доходів, ціни на послуги в готелях, харчування в ресторанах приблизно однакові.

Збільшення кількості туристів у 2005 р. досягло рекордної цифри наближеної до 19 мільйонів. Найбільше зростання простежувалося в Північній Європі (+7 %), де лідирувала Велика Британія (+10 % із січня по листопад). Міжнародні туристичні потоки в Південну і Середземноморську Європу збільшилися на 6 %. Кращі показники в цьому субрегіоні в Туреччини (+20 %), де кількість туристів збільшилася на 3,4 млн і перевищила 20-мільйонну позначку. Високі результати мали Іспанія (+6 %), Хорватія (+7 % із січня по листопад), Ізраїль (+27 % із січня по жовтень), а також Сербія і Чорногорія (+26 % із січня по жовтень). Результати Західної, а також Центральної і Східної Європи становили, відповідно +3 і +4 %. У Центральній і Східній Європі ліпші показники в країн Балтії: Латвія (+20 %), Литва (+15 % із січня по вересень) і Естонія (+7 % із січня по листопад).

Виїзний турпотік України у 2005 р. збільшився внаслідок організованого туризму, порівняно з 2004 роком на 6 %, або на 1,0 млн осіб та становив 16,5 млн осіб. Найбільшу частку в структурі виїзного туризму мають країни СНД (51 %) і ЄС (44 %). Головними країнами виїзного туризму є Росія - близько 6 млн осіб (36 %), Польща - 4,4 млн осіб (26 %), Угорщина - 2,0 млн осіб (12 %).

На 2006 р. зберігаються три основні чинники, які можуть вплинути на обсяги туристичних потоків. По-перше, швидше за все, тероризм як і раніше буде головною загрозою, проте досвід доводить, що останнім часом наслідки терактів мають обмежені та короткострокові властивості. По-друге, зростання цін на енергоносії, інфляція і процентні ставки можуть у кінцевому підсумку позначитися на розвитку світової економіки. Дотепер вплив цих чинників був обмеженим, оскільки зростання цін було наслідком могутнього економічного розвитку, що супроводжувався збільшеним попитом на енергоресурси. Якщо ситуація не зміниться, економічний розвиток країн Азії може виявитися під сумнівом, що позначиться на індустрії туризму. По-третє, серйозну загрозу для туристичного сектора може становити подальше поширення пташиного грипу. Пташиний грип зафіксовано у світі вже кілька років, однак дотепер він поширювався головно на птахів, простежувалися також окремі випадки захворювання людей, що містилися в безпосередньому контакті з хворими тваринами. Внаслідок цього передача вірусу від людини до людини не зафіксована і важко сказати, чи відбудеться взагалі подібна мутація, а якщо відбудеться, то де і коли.

Збільшення обсягів туристичних потоків, зокрема в Європі, зумовлює зростання практичної ролі та значення туристичного країнознавства. Навчальний посібник є першим у серії "Туристичне країнознавство", яка започаткована кафедрою туризму Львівського національного університету імені Івана Франка.

Розділ 1. Предмет і зміст туристичного країнознавства
Територія в країнознавстві
Параметри території країни
Державні кордони, їхня характеристика
Розділ 2. Туризм у країнах Європи
Австрія
Андорра
Бельгія
Болгарія
Велика Британія
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru