Туристичне країнознавство. Європа - Мальська М.П. - Болгарія

Офіційна назва - Республіка Болгарія. Площа: 111 тис. км2. Населення: 9 млн осіб. Офіційна мова - болгарська. Релігія - православ'я, іслам. Столиця - Софія - 1,1 млн осіб. Найбільші міста, тис. осіб: Софія, Пловдів - 340, Варна - 300, Бургас - 194. Грошова одиниця - лев. Час рівний київському.

Географічне положення

Розташована у південно-східній Європі, у східній частині Балканського півострова. Чорноморське узбережжя країни має довжину понад 370 км і славиться одними з кращих у Європі піщаними пляжами. Середня температура повітря 23-27оС, води 17- 25оС. Чисті й спокійні морські води з низьким вмістом солей і відсутністю небезпечних для людей риб і тварин ідеально підходять для купання і підводного плавання. Понад 25 % території країни охоплено лісами, де ростуть переважно дуб, бук, граб, ясен, липа, ліщина. Вони переважають у Старій-Планіні, Середній Горі та Странджі. Хвойні ліси переважають на висотах понад 1000 м. Болгарська фауна подана майже 13 000 різновидами тваринного світу, що становить 14 % усіх європейських різновидів. Льодовикові озера є найчисленнішими в Болгарії. Приблизно 280 з них розміщені високо в горах. Найвисокогірніше озеро - Леденіка (гірський масив Ріли), розміщено на висоті 2715 м над р. м.

Державний устрій

Форма правління - парламентська республіка, форма устрою - унітарна держава. Глава держави - президент, глава уряду - прем'єр-міністр. Законодавчий орган - Національна Асамблея. Складається з дев'ятьох провінцій.

Історичні факти

Найдавніші сліди людської цивілізації, знайдені у Болгарії, датуються раннім неолітом. Цю територію населяли фракійці, що створили могутню Фракійську державу, яка пізніше стала частиною Еллінської держави, Римської та Візантійської імперій. Тут Кирило і Мефодій створили перший слов'янський алфавіт, а в стародавніх монастирях довгі сторіччя турецького ярма зберігалися православні святині - древні ікони і рукописи. З 1878 р. веде свій початок сучасна історія Болгарії. На Берлінському конгресі південна частина країни була проголошена автономною провінцією, що перебувала, проте номінально, під владою турецького султана.

Туризм

Албена розміщена у красивій затоці північного чорноморського узбережжя Болгарії, є першим приватним курортом країни. Пляжна смуга має довжину 5 км і ширину 150 м, пік сезону триває із середини липня до кінця серпня. Море поблизу берегів Ал-бени неглибоке, а пляж з розвиненою відпочинковою інфраструктурою. В'їзд в Албену обмежений строгою пропускною системою.

Бальнеологічний центр Албени - Добруджа. Розміщений на території, яка межує із заповідником. Лікувальними чинниками курорту є: морська і лужно-мінеральна вода, біла глина, лікувальні грязі, бджолині продукти, цілющі трави і ефірні олії. Курорт приймає відпочиваючих цілий рік, додаткові послуги з розміщення надає 4-х зірковий готель Добруджа, де кваліфікований персонал розробляє індивідуальні програми для кожного клієнта.

На території Албени 40 готелів від 2 до 4-х зіркових, 5 дачних селищ і 1 кемпінг, що можуть одночасно прийняти 13 000 гостей. Готелі в Албені розміщені на пляжі чи на найближчих пагорбах, з яких відкривається прекрасна панорама на море. Для спортивного відпочинку на курорті існують різноманітні можливості: водні лижі, яхти, парашути, риболовля, веслування, скутери, серфінг, польоти на планері, альпінізм, сучасний клуб верхової їзди, 13 тенісних кортів, майданчик для міні гольфу, 6 волейбольних майданчиків, 9 басейнів із мінеральною водою, боулінг і фітнес зали.

Острів Святого Костянтина й Олени - поєднання екзотики і сучасності, один із найпривабливіших курортів чорноморського узбережжя Болгарії. У 1908 р. був побудований перший будинок відпочинку, в якому зупинялися переважно чехи, поляки і німці. Природний парк із кипарисами і шовковицями в лісистій місцевості, рельєфний морський берег, невеликі тихі затоки, лікувальні мінеральні джерела, сполучення морського бризу на висоті 25 м над р. м. із лісовою прохолодою й ароматом вікових дерев, зумовлює його популярність серед туристів. Мінеральних джерел так багато, що деякі з них стікають в море, це робить його узбережжя навіть узимку теплим і привітним. Розвитку екологічного та наукового туризму сприяє різноманітна орнітофауна. Курорти, що є недалеко мінеральних джерел, залучають багато туристів і є місцем для відпочинку і лікування.

У бальнеологічному центрі курорту св. Костянтина (Гранд Готель Варна) надається великий спектр лікувальних програм: грязелікування, програми схуднення, антистресові програми, фітнес-і фітолікування, лікування бджолиними продуктами. Пляжі розміщені в маленьких затишних піщаних затоках серед кам'я-нистих скель - рай для рибалок і аматорів дайвінгу. Для організації активних видів туризму створені майданчики для мінігольфу, верхової їзди, прокладені велосипедні маршрути; на узбережжі створені умови для водного спорту (яхти, катери, серфінг, водні лижі та велосипеди). Курортний комплекс містить 16 готелів, село Летовище, що складається з 25 дерев'яних котеджів і єдиний п'ятизірковий готель Гранд Готель Варна, 11 ресторанів, серед яких є відомий своєю фольклорною програмою ресторан "Болгарська сватьба", а в знаменитій "Монастирській хаті" дегустують вино "Шепіт ченців".

Несебр одне з найстаріших і найвідвідуваніших міст на болгарському Чорномор'ї. Дорога в місто веде вузенькою морською косою. Біля в'їзду в Несебр гостей зустрічає один із символів міста - старий млин, почорнівший від часу, а далі, серед руїн старої церкви - старий невтомний болгарин, що грає цілий день на болгарському національному інструменті. Можна годинами блукати вулицями міста, розглядаючи виставлені на продаж вироби місцевих ремісників і майстрів, відпочиваючи в маленьких кав'ярнях і ресторанчиках. Головними туристичними об'єктами є: Метрополія V ст., яка привертає увагу своїми величними розмірами; середньовічні церкви св. Стефана або Нова Метрополія, св. Іоанна Хрестителя, Пантократор, св. Івана, св. Архангелів Михаїла і Гавриїла, св. Параскевії, які збереглися з часів середньовіччя до наших днів. Об'єктом релігійного туризму є церква Святої Богородиці, яка діє і до сьогодні, відома чудотворною іконою. Кожного року напередодні свята Святої Діви віруючі проводять в цій церкві цілу ніч у молитві з надією, що всі їхні хвороби зціляться.

У місті створені прекрасні умови для проживання - туристи переважно селяться в старовинних будинках минулих століть, які мають усі сучасні вигоди. Вони відрізняються багатими зовнішніми прикрасами: поєднання білого каменю з червоною цеглою. Несебр складається з двох частин Старе і Нове місто. Стара частина Несебру з 1983 р. внесена до списку світової національної скарбниці ЮНЕСКО. Держава контролює будь-яку забудову в старій частині міста.

Пляжна смуга м. Несебр простягається на 7 км, тоді як все місто займає 423 км2 з населенням понад 21 тис. осіб. Найкращі пляжі є в новій частині міста, де розміщені сучасні готелі: Алєк-сандроф плаза (*****), Арсена (****), Маріна палас (****), Гер-діка (****), Арсенал (***), Панорама (**), Естреа (**), Златен клас (**), Кортен (**). Крім готелів, є величезна кількість приватних котеджів, умови проживання в яких нічим не поступаються готелям, а деколи і кращі: Атлантік, Анчо, Глоріа, Емілі, Софі та ін.

Сонячний берег - найпівденніший курорт Болгарії, розміщений за 120 км від аеропорту м. Варна. Довжина пляжної смуги понад 8 км, а ширина від 40 до 60 метрів. Курорту притаманні золотисто-жовтий пісок та природні бархани, чиста морська вода та пологе дно. Середня температура повітря +26 - +28оС. Температура води: +24 - +28. До самого берега простягається лісопаркова зона, в якій розміщено понад 100 готелів, а також дачні поселення, кемпінги. Багато атракціонів, басейнів, спортивних майданчиків, тенісних кортів, все це для дітей та дорослих. Ті, які бажають зайнятись водними видами спорту, Сонячний Берег пропонує великий вибір: яхти, водні лижі, віндсерфінг, водні мотоцикли.

Гірськолижні курорти

Банско розміщений на схилах Пірінських гір, за 160 км на південь від Софії. Цей лижний регіон досить молодий, що не заважає йому бурхливо розвиватися. Головні переваги курорту: стійкий сніжний покрив, що досягає часом двометрової товщини; красива природа і чарівність міста Банско. Пірінський заповідник, на території якого розкинувся цей курорт, занесений до списку природних пам'ятників ЮНЕСКО і вважається одним із найкрасивіших місць. Мальовничі долини, білосніжні льодовики і грізні гірські піки, кришталево чисті гірські озера - усе це приваблює любителів природи з усього світу. На курорті прокладено шість гірськолижних трас: одну синю, три червоних і дві чорних. Зона катання 930-2630 м над р. м., максимальний перепад висот 1700 м, сезон триває із середини грудня до кінця квітня. Траси обслуговують 8 бугельних і один крісельний витяги.

Боровєц має репутацію одного з найкращих курортів у Болгарії. Тут представлені всі категорії трас - від легких і пологих спусків, що прекрасно підходять тим, хто вперше вирішив спробувати гірські лижі, до найскладніших схилів, що будуть під силу лише досвідченим спортсменам. Тут регулярно проводять міжнародні змагання зі швидкісного спуску на схилах гори Мусала (2925 м), щорічно проходить етап кубка світу з гірських лиж. Регіон катання Маркуджик став традиційним місцем проведення змагань із гігантського слалому. Особливо славиться місцева гірськолижна школа - її інструктори відрізняються найвищим професіоналізмом. Зона катання 1350-2560 м над р. м., максимальний перепад висот 1210 м, сезон триває з кінця листопада до початку травня. До послуг відпочиваючих 10 ресторанів, 10 барів, 2 нічних клуби, прогулянки на санях, екскурсійні польоти на вертольоті, екскурсії в Софію і Рилу. Найближчий міжнародний аеропорт - Софія (1,5 години на автобусі).

Гірськолижний курорт Вітоша розміщений на території національного природного парку Алеко, на східному схилі гори Чер-ни-Врих. Розміщений на висоті 1800 м над р. м., цей курорт є найвисокогірним курортом Болгарії. До недоліків цього гірськолижного центру можна віднести невелику кількість трас, які обслуговують 12 витягів. На курорті панує приємна, затишна атмосфера. Найчистіше високогірне повітря, хвойні ліси і прекрасні умови для катання - так можна виразити основну суть тутешнього відпочинку. Однією з безумовних переваг курорту є близькість до столиці Болгарії - від центра Софії сюди можна добратися за півгодини. Зона катання 1650-2290 м над р. м., максимальний перепад висот 640 м.

Пампорово стало активно приймати гостей ще в 60-х роках минулого століття. За рівнем сервісу не поступається західноєвропейським курортам. Розміщений у Родопських горах гірськолижний центр називають найсонячнішим курортом Болгарії, сонце світить тут 300 днів у році. Траси прокладені по схилах гори Снєжанки, розраховані на лижників середнього рівня. На вершині Снєжанки розміщена телевізійна вежа з оглядовим майданчиком. У ясну погоду звідси можна побачити Егейське море. Серед заможних туристів мають велику популярність панорамні екскурсії на вертольоті. Зона катання 1420-1926 м над р. м. Максимальний перепад висот 506 м.

Популярні екскурсії

Болгарія - країна дивної культури, древніх традицій і чудових пам'ятників. До екскурсій належать: відвідування Велико-Тарново, середньовічної столиці болгарського царства; міста-музею Несебра; прогулянки вуличками Софії, Габрово, Варни; піднятися на легендарну гору Шипка, з якої видно півкраїни. Паломницькі тури охоплюють найдавніші християнські монастирі.

Варна і Дельфінарій. У найбільшому порту Болгарії вражає передусім морський сад із різноманітною місцевою і середземноморською рослинністю; пам'ятники епохи Римської і Візантійської імперій, а дітей розважить шоу-програма Варненського Дельфінарію.

Балчик-Каліакра. Екскурсії в м. Балчик та історичний мис Ка-ліакра охоплюють відвідування Ботанічного саду і вечеря в ресторані на мисі Каліакра з різноманітною музикою і танцями. Різноманітність послуг задовольнить найвибагливішого туриста: морська рибалка, катання на кораблі чи яхті, а також концерти Церковнослов'янської музики в церкві св. Костянтина й Олени у м. Балчик.

Рильський монастир, що занесений до списку світової спадщини ЮНЕСКО є на висоті 1147 м над р. м., займає площу 8800 м2, залучає іноземних гостей і прочан з усієї Болгарії. Відвідування Рильського монастиря ознайомить не тільки з архітектурою, але і з навколишніми ландшафтами. Монастир був заснований у X ст. пустельником Іваном Рильським. У північній частині монастиря відкритий музей, де наведені багаті колекції золотого і срібного начиння, стародавніх монет, зброї, прикрас, вишивок. У бібліотеці монастиря, що налічує 16 тисяч книг, зберігаються 134 рукописи XV-XIX ст., безліч стародруків і документів. При монастирі є готель.

Софія. Найвизначніші пам'ятки Софії: діюча мечеть Лазні Баші, одна з уцілілих будинків османської епохи, доступ у неї строго заборонений; мінеральне джерело, що володіє зміцнювальною і лікувальною дією, стіни Мінеральної лазні прикрашені різнобарвними кахлями; церква св. Пєткі Самарджийської, побудована цехом лимарів наприкінці XIV ст., ротонда св. Георгія, національний історичний музей, національна художня галерея, собор Олександра Невського, який збудований на честь російських солдат, що загинули в боях за звільнення Болгарії від османського панування, церква св. Софії, одна з найстаріших споруд міста (VI ст.).

Созополь на р. Ропотамо. Одна з найдавніших грецьких колоній на Чорноморському узбережжі, заснований у VI ст. до н. е. Сьогодні це маленьке колоритне містечко з мальовничими вуличками і стародавніми будинками, що зберігає надзвичайну атмосферу романтики. На невеликому судні можна піднятися вгору від гирла р. Ропотамо, щоб помилуватися плантаціями білих латать.

Болгарське село - місце, де гостинно зустрінуть в одному із сільських будинків типовими стравами місцевої кухні та вином. Ознайомлення з побутом і традиціями болгарського народу, відвідання фруктових садів, де можна наповнити кошик свіжими фруктами, зірваними прямо з дерева.

Стамбул. З Варни чи Бургаса можна швидко добратися до Стамбула морським транспортом, екскурсія пролягає через Босфор з відвіданням Блакитної мечеті, іподрому, палацу Топ Капи, ринку Капаль Чарші.

Велика Британія
Греція
Данія
Естонія
Ірландія
Ісландія
Іспанія
Італія
Латвія
Литва
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru