Туристичне країнознавство. Європа - Мальська М.П. - Ісландія

Офіційна назва: Республіка Ісландія. Столиця - Рейк'явік (110 тис. осіб). Площа 103 тис. км2. Населення 268 тис. осіб. Головні міста, тис. осіб: Рейк'явік, Копавогур - 23, Хабнарфордур - 19, Акюрейрі - 15. Офіційна церква - Лютеранська. Мова ісландська. Грошова одиниця: ісландська крона. Час відстає від київського на 2 год.

Географічне положення

Розміщена на однойменному острові в Північній Атлантиці поблизу полярного кола. Належить до активної сейсмічної зони, тому там є майже 200 вулканів з усіма ознаками діючих: лавові поля, гарячі джерела, гейзери. Клімат суворий, літо сонячне. Відстань до сусідньої Норвегії - 1050 км, 320 км - до Гренландії.

Державний устрій

Конституційна республіка. Глава держави - президент, глава уряду - прем'єр-міністр. Законодавчий орган - альтинг (найстаріший парламент у світі). Поділена Ісландія на 23 графства і 14 незалежних міст.

Історичні факти

Ісландія була самостійною державою і відзначалась прагненням до відкриття нових земель. У кінці Х ст. Гренландія була відкрита і колонізована ісландцями під проводом Ейрикура Червоного. Близько 1000 років ісландці, очолені його сином Лейфу-ром, Лейфом Щасливчиком, стали першими європейцями, що ступили на американський континент, за 500 р. до Колумба, хоча їхні спроби закріпитися в Новому Світі не мали успіху. У 1000 році ісландці мирно прийняли християнство. В часи Реформації, оголошеної данським королем, останній католицький єпископ Джон Арасон був обезголовлений без суду разом зі своїми двома синами в 1550 р. Уся власність католицької церкви була конфіскована королем, що завдяки цьому сильно збільшив свою могутність і в 1602 р. встановив данську монополію на торгівлю із суворими штрафами. У 1662 р. ісландці силоміць були змушені прийняти його абсолютну монархію. В 1918 р. проголошена незалежність Ісландії.

Туризм

Південно-західний півострів - найгустіше заселена територія Ісландії, центром якої є Рейк'явік. З Рейк'явіком межує місто Копавогур, що помітно виросло з часів Другої світової війни; у декількох кілометрах розміщене місто Хафнарфьердур, старий рибацький і торговий центр, а нині зростаючий промисловий центр. Рейк 'явік - це найпівнічніший метрополіс у світі, розміщений згідно з ісландськими сагами у тому місці, де перший постійний поселенець Інголфур Арнарсон побудував своє житло у 874 році. Місто розміщене на ріці Елідар і головними його пам'ятками є його неповторна природа. Рейк'явік став незалежним містом у 1786 р.

Серед стародавніх будинків Рейк'явіка - Будинок Парламенту (побудований у 1881 р.) і старий Урядовий Будинок (середина XVIII ст.), обоє знаходяться в Старому Центрі Рейк'явіка між затокою й озером. Арберський народний музей експонує низку старих будинків Рейк'явіка, реконструйованих в оригінальному стилі, церква в традиційному стилі з дахом, покритим дерном і фермерські знаряддя ХІХ ст. і початку ХХ ст.

Це маленьке і затишне місто, оточене із трьох сторін морем і має зовсім нехарактерну для столиці забудову, вважається одним із найнезвичніших міст світу. Центр міста "Старий Рейк'явік" - великий зелений простір галявин і озер, що перемежовуються з традиційними будинками старої забудови, що зберегли безліч ознак ранньоскандинавської архітектури. Тут дотепер можна побачити кошари і хліви, прибудовані до основного будинку, в якому проживають люди. Природно, худоби в них не тримають уже багато років і більшість із них переустатковані в крамнички і кафе. Серед стародавніх будинків Рейк'явіка цікавий Будинок Парламенту (1881) і старий Будинок Уряду (XVIII ст.), розміщені між гаванню й озером. Сучасний Рейк'явік розмістився на схід від старого міста. Популярні серед туристів Національна галерея Ісландії, Національний музей з унікальною історичною колекцією і Міський художній музей Рейк'явіка. Відразу за Національним музеєм є Інститут Арні Магнуссона, де містяться унікальні древні книги з традиційними переказами-сагами, а також великі колекції історичних робіт. Однією з головних визначних пам'я-ток вважається центральна церква Рейк'явіка - Халлгримскір-кья, в якій, крім її оригінальної архітектурної форми, цікавий унікальний орган у стилі модерн. Перед церквою стоїть пам'ятник вікінгам - першовідкривачам Америки. Серед інших визначних пам'яток привабливі: невеликий Ботанічний сад, парк відпочинку, а також низка музеїв, присвячених діяльності ведучих ісландських артистів.

У місті велика кількість басейнів, у тому числі й відкритих, з температурою води до +27 оС, безліч нічних клубів, дискотек, ботанічний сад, драматичні, оперні й балетні театри, кінотеатри, а також зелений район уздовж берегів ріки Еллідар, що протікає через східну частину столиці, яка вважається однією з найбагат-ших ісландських рік, де водиться лосось.

Поблизу міста розміщений кратер згаслого вулкана Есья (906 м) - найкращого місця для активного відпочинку. Ще далі на південь розміщене велике озеро Блаулоун чи Льодовикова Лагуна, з'єднане протокою з океаном. Тут, серед унікальних ка-м'яно-мохових пустищ з реліктовою рослинністю і гігантськими льодовиковими язиками, розміщені прекрасні пішохідні маршрути. 100 км на схід від Рейк'явіка, у підніжжі льодовика Лаун-гйекулль, міститься унікальна долина гейзерів - Хаукадалур. Саме тут є відомий Великий Гейзер, чий триметровий кратер то заповнюється перегрітою сильно мінералізованою водою разюче бірюзового кольору, то пересихає, оголюючи дно з туфових порід. Головна особливість Великого Гейзера - періодичні десятихвилинні виверження пари, що піднімаються на висоту 40-60 метрів, що, на жаль, останнім часом стають усе рідкішими. Навколо розміщені десятки інших гейзерів. Не менш цікавий район Хенгил біля Рейк'явіка, гаряча вода якого в даний час використовується для опалення столиці і численних відкритих басейнів. У долині на схід гейзерних полів є місце становлення ісландської державності - описані в сагах Тінгвеллір (полюючий Тінга).

Не менш колоритні райони льодовика Торфу на схід від вулкана Гекла, вулкан Кверкфьелль, район Гримских озер біля льодовика Ватна, райони Нама, Керлінгарських і Кверкських гір, затоки Крису, геотермальні джерела Кьелюр, Ландманналейгар, Несявеллір, Онавфельснес, Рейкір та інші. Деякі джерела викидають на поверхню воду, перегріту в підземних "казанах" до температури біля +75 оС. Приміром, найбільше гаряче джерело в Ісландії - Дейльдартунгухвер, дає щомиті понад 150 літрів киплячої води. Місцеві жителі використовують підземний окріп для обігріву жител і випаровування солі з морської води, а також для створення численних басейнів із гарячою водою, настільки популярних у тутешньому холодному кліматі.

"Блакитна лагуна" - унікальне геотермальне озеро, насичене природними солями, де можна купатися в будь-який час року - температура води тут завжди вище +16 оС. В околицях лагуни цікаві лавові поля, геотермальна електростанція з басейном, мальовниче скелясте узбережжя і пташиний базар. Проїхавши на схід від Блакитної лагуни по покритому лавою півострову Рейкьянес, і відвідавши рибальське сільце Гриндавік, варто поїхати до північного заходу до поселення Рейкхольт, де тривалий час жив Сно-ррі Стурлусон - занний ісландський поет, письменник і політик, автор відомої історії норвезьких королів - "Кола земного".

Не менш цікаві й водоспади країни. Найкрасивіші з них - "водоспад богів" Гоудафосс, Гуллфосс ("золотий водоспад") на річці Хвитау, недалеко від Великого Гейзера, Скоугарфосс і "спадаючий водоспад" Дехтіфосс на півночі острова. Найвищим вважається Хауіфосс, розміщений на річці Фоссад (висота 130 м). Незвичайні водоспади Ісландії - Хрейнфоссар ("лавові водоспади"), є поруч з Рейкхольт і отримали свою назву від того, що випливають каскадами з-під лавового поля і спрямовуються в річку дивно синього (від розчинених у воді мінеральних солей) кольору.

Внутрішні райони острова - це практично безжиттєве плос-когір'я, де можна насолодитися абсолютною тишею чи спостерігати за життям реліктового природного світу Ісландії. Також ці місця овіяні романтикою тисяч саг і легенд, у яких кожній ділянці надається якась чарівна властивість. У Східному Боргарфьорді, на крайньому сході країни, є скеля Аульваборг, що згідно з ісландськими казками є житлом ісландських короля і королеви ельфів, а також їхнього народу. Щороку звідси в Норвегію нібито відправляється ельфійський корабель у гості до норвезького короля ельфів. Прохід Керлингаскар ("ущелина відьми"), розміщений поблизу західного підніжжя гори Керлингарфьелль, за місцевими повір'ями є місцем знаходження злих сил, а в прилеглому озері, як вважається, водиться місцевий аналог лохнеського чудовиська.

Акюрейрі. За межами області Рейк'явіка щільність населення набагато менша і розміщується на узбережжі з декількома важливими містами. На півночі Ісландії найбільше місто Акюрейрі - "столиця" регіону, що відіграє дуже важливу роль у галузі комерції, комунікацій, туризму, зимового спорту, культури й творчості.

Місто Акюрейрі розміщене на березі Ейя-фьорда. Поблизу розміщується незамерзаюче озеро Міватн ("комарине озеро", одне із найбагатших рибою в північній півкулі), що вважається одним із див світу, а також водоспад Гуллфосс - одне з найкрасивіших і мальовничих місць острова. Тут можна зробити сходження на кратери вулканів Граубок і Хверфелль, звідкіля відкривається живописний краєвид, відвідати крижані печери Кверкфь-елль і Немаскаро. З Акюрейрі ходять пороми на "острів біля Полярного кола" Грімсей, що вважається одним із "екстремальних" місць, заселених людьми, що також славиться своїми дикими ландшафтами і колоніями морських птахів.

Одна з головних природних визначних пам'яток країни - вулкани. За їхньою кількістю на одиницю площі країна впевнено займає перше місце у світі. Ісландія вважається одним зі світових центрів спортивного рибальства й екстремального туризму. Існують величезні можливості для скелелазіння і походів, ловлі форелі й лосося в річках, струмках і озерах, своєрідного дайвінгу в мінеральних водоймах і під "підошвами" айсбергів, а також занять традиційнішими видами спорту в усіх куточках країни цілий рік.

Ексклюзивний тур: прекрасні кити. Одне з останніх відкриттів у туризмі Ісландії - екскурсії зі спостереження за китами. Фактично, Ісландія найбільш конкурентоздатний представник у туристичному бізнесі Європи. З 1991 по 1996 р. кількість туристів, що бажають спостерігати за китами, збільшувалася в середньому на 147 % у рік. Екскурсія дає змогу з літака спостерігати також за прекрасними пейзажами Ісландії.

Іспанія
Італія
Латвія
Литва
Монако
Нідерланди (Голландія)
Німеччина
Норвегія
Польща
Португалія
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru