Офіційна назва - Республіка Ф2ранція. Столиця - Париж (2,1 млн осіб). Площа - 552 тис. км2. Населення - 58 млн осіб. Мова - французька. Релігія - католицизм. Час відстає від київського на одну годину. Найбільші міста, тис. осіб: Париж, Ліон - 445, Марсель - 798, Тулуза - 391, Ніцца - 342. Грошова одиниця: євро.
Географічне положення
Роміщена в крайній західній частині Європейського материка. Межує на півдні з Андоррою та Іспанією, на північному сході з Бельгією і Люксембургом, на сході з Німеччиною, Швейцарією та Італією. На заході та півночі омивається водами Атлантичного океану, Біскайської затоки і протоки Ла-Манш, на півдні - Середземним морем. Найбільші гірські масиви - Альпи, Піренеї і Центральний Французький масив. Найвища точка - г. Монблан в Альпах (4807 м). Найбільші річки - Сена (1012 км), Луара, Гаронна, Рона. До французької території належить острів Корсика, крім того, Франція володіє заокеанськими департаментами (Французькою Гвіаною, Гваделупою, островами Реюньон і Мартинікою).
Історичні факти
У 58-51 рр. до н. е. відбувається підкорення Стародавнім Римом кельтських племен, що проживали на сучасній території країни. З І ст. до н. е. і до V ст. н. е. - Римська Галлія, що перетворилася на Франкську державу (V-X ст.). 987-1792 рр.- королівство Франція, яке пережило Велику французьку революцію. У XVIII-XIX ст. Франція, як і інші імперії, приєднує низку колоній на різних континентах. Сьогодні ці колонії здобули незалежність, але економічно продовжують залежати від своєї колишньої метрополії.
Державний устрій
Парламентська республіка керована президентом, глава уряду - прем'єр-міністр. Законодавчий орган - парламент. Поділяється на 22 регіони, які, передусім, складаються з 96 департаментів. Існує також поділ на 37 історичних провінцій Володіння поза Францією представлені в парламенті: Французька Гвіана (Південна Америка), о-ви Гваделупа і Мартиніка (Вест-Індія), о. Реюньйон та Майотта (Індійський океан), о-ви Сен-П'єр і Мі-келон (Північна Америка), Французька Полінезія (Тихий океан).
Туризм
Франція за відвідуваністю туристами посідає чи не перше місце серед всіх країн світу. У списку ЮНЕСКО 22 об'єкти: монастирі Мон-Сен-Мішель і Фонтене, палаци і парки Версаля і Фонтенбло, собори в Шартрі, Ам'єні, Буржі, малюнки первісної людини в печерах Везера, палац Шамбор, давньоримські пам'я-тки в Оранжі, Арлі, Пон-дю-Гарі, центри Авіньйона, Нансі, Страсбурга, і Реймса, королівські соляні копальні в Арку і Сена-ні, природний парк Скандола на Корсиці, канал Гаронна - Середземне море.
Париж. Французька столиця належить до найбільших міст світу. У міській частині, що порівняно невелика (105 км2) - живуть понад 2 млн осіб, а у Великому Парижі - понад 10 млн осіб. Символами міста є: Ейфелева вежа, собор Паризької Богоматері, Лувр і Єлисейські поля, міський центр із бульварами і витонченими міськими особняками часів Наполеона. Париж - місто компактне і орієнтуватися в ньому неважко: варто лише триматися течії Сени, що поділяє Париж на право- і лівобережний. Густа мережа метро дозволить потрапити в будь-яку точку міста.
Собор Паризької Богоматері (Нотр-Дам-де-Парі) - один із найбільших доробків ранньої готики (1163-1345). Гідні уваги три портали собору, галерея з химерами і вежі висотою 69 м.
Усередині собору варто звернути увагу на ансамбль вітражів, 14 різьблених дерев'яних стільців на хорах, на багату колекцію скарбів собору, головні з яких - реліквії Пристрастей Господніх.
Лувр - один із найстаріших, а також найбагатших музеїв світу. Упродовж сторіч був фортецею, в'язницею, резиденцією французьких королів і академією. Історія будівництва цього комплексу починається від Меровингів і продовжується до сьогодні. Сім відділів музею дають великий огляд розвитку мистецтв від античності до ХІХ ст.
Версальський палац - будували з 1661 по 1710 р. упродовж майже всього періоду царювання Людовика XIV, належить до найвизначніших пам'яток Франції: геометричне планування площі навколо палацу символізує уявлення монарха як про володаря, Короля-сонце. Усе було призначено для задоволення капризів короля, спонукувало прославляти його особистість і владу. Три розбіжні промені вулиці ведуть до Збройової площі перед палацом. Після ґратчастих воріт є одна за другою Міністерська площа, оточена будинками, в яких колись жили придворні, Королівська площа і Мармурова площа - внутрішній двір палацу. У самому палаці парадні апартаменти, в тому числі й знаменитий Дзеркальний зал. Останній налічує 17 вікон і стільки ж відповідних їм дзеркал. У Дзеркальному залі в 1919 р. був підписаний Версальський мирний договір. У центрі палацу розміщена спальня короля. Далі розміщена Галерея військових боїв, капела і театр. Розплановані Ле-Нотром сади простягнулись 950 м на захід, найкрасивіші об'єкти: басейн Нептуна і Великий канал. У північно-західній частині парку розміщено два заміських палаци: Великий Тріанон і Малий Тріанон.
Єлисейські поля - це назва одного з найвідоміших і найкрасивіших проспектів Парижа. Довжина цього проспекту майже 7 км і ширина 70 м. Будівництво цього широкого проспекту в Парижі почалося в перші десятиліття XVII ст. Сучасний вигляд Єлисейські поля набули в другій половині ХІХ ст., у період перепланування.
Проміжок у 2,5 км від площі Згоди до Тріумфальної Арки - це суцільний ряд красивих і недешевих магазинів і ресторанів. Спочатку цей великий район був заболоченим місцем. Після його осушення, у 1667 р. А. Ленотр створив широкий проспект, що одержав назву Гран-Курей (свою нинішню назву район одержав у 1709 р.). Він простягається від Тюільрі до площі Етуаль, названа сьогодні площею Шарля де Голля. На початку проспекту є знаменита скульптурна група "Коні Марлі" Гійома Кусту. Звідси і до "Рон-Пуен" (Кругла площа) по обидва боки проспекту є прогулянковий парк. Праворуч - театр Послів - площа П'єра Кардена, а ліворуч - ресторан Ледуайен, епохи Людовіка XVI. На площі Клемансо встановлена бронзова статуя цього великого політика, що отримав перемогу в 1918 р. Звідси відкривається перспектива на авеню Черчіль з мостом Олександра III і ансамблем Інвалідів. Уздовж авеню Черчіль розміщено Великий і Малий палаци - обоє величезних пропорцій, із високими колонадами, фризами і скульптурними групами. Вони були споруджені у зв'язку з Всесвітньою виставкою 1900 р. у Парижі.
Рон-Пуен Єлисейських полів - велика кругла площа (140 м у діаметрі) - розміщена наприкінці Єлисейських полів. Праворуч є редакція газети Фігаро, ліворуч - газети Жур де Франс. Звідси відходить велика артерія (два тротуари по 22 м кожен і проїжджа частина - 27 м). Уздовж її - офіси авіакомпаній, банки, автосалони, а також відомі галереї: Боеси, Лркад і Пуен-Шоу.
Ейфелева вежа збудована у 1889 р. за проектом інженера Гю-става Ейфеля. Вночі вежа підсвічується. У горизонтальній проекції Ейфелева вежа спирається на квадрат площею в 1,6 га. Разом з антеною її висота становить 320,75 м, маса - 8600 т, як запевняють фахівці, у процесі її будівлі було заклепано 2,5 млн заклепок. 12 тис. деталей для вежі виготовлялися за найточнішими кресленнями. Найвища у ті часи вежа в світі була змонтована 250 робітниками в дуже короткий термін (26 місяців).
Крім того, у Парижі можна побачити такі шедеври Наполеонівської епохи (неокласицизм), як Тріумфальна арка, Вандомська колона і церква Мадлен, споруди еклектичного ХІХ ст. - театр Гранд Опера, міська ратуша Отель-де-Віль і Великий палац.
Культурне життя країни представлене численними театрами і музеями, серед яких такі всесвітньо відомі, як Лувр і музей Д'орсе в Парижі, різноманітними музичними, театральними і кінофестивалями (у тому числі Канський). Останніми роками своєрідною Меккою для туристів з усього світу став Євродиснейленд, що розміщений за 32 км від Парижа.
Замки Луари. Долину Луари називають "Долиною Замків і Садом Франції". У ХТ ст. неприступні фортеці перебудовуються в прекрасні палаци. Блуа, Шамбор, Шеверні, Азе-ле-Рідо, Ше-нонсо - усі вони немов увібрали в себе зачарування і ніжність цієї чарівної долини. Впродовж трьох сторіч жили в цих замках королі Франції. Долина Луари - осередок мистецтв, батьківщина французького ренесансу. Тут діяли великі майстри Італії епохи Відродження на чолі з Леонардо да Вінчі. Чарівна простота сільського краю природно сполучається з вишуканістю тутешніх міст, з їхнім багатством і пишною архітектурою, ресторанами і магазинами. У більшості замків справляють додаткові розваги для туристів: у Ланже - королівське весілля за участю воскових фігур, у Шиноні - актори, переодягнені в придворних дам, чи ченців королівських чиновників зустрічають туристів, а під час свята в замку Шамбор у променях прожектора оживають камені, а музика дозволяє зануритись у минуле.
Курорти
Блакитний берег приваблює відпочиваючих як узимку, так і влітку славою найпрестижнішого курорту Франції. Сприятливий клімат із м'якою зимою (не нижче +10) і негарячим літом (+25), близькість гір у поєднанні з сучасною транспортною інфраструктурою і сервісом задовольняють у підсумку усі найвибагливіші смаки туристів. На 120 км узбережжя розмістилися найстарші курорти - Антиб, Канни, Ніцца, Сен-Тропез, Монте-Карло. Французька Рив'єра надихнула багато талантів: тут працювали Мопассан і Скотт Фіджеральд, Сергій Дягілєв і Коко Шанель. Щорічно Французька Рив'єра стає центром міжнародних фестивалів і виставок. Найвідоміші - Канський фестиваль у травні, Фестиваль джазу в липні, лютневий фестиваль у Ніцці, фестиваль мистецтва на вулицях, Міжнародний салон сучасного мистецтва.
Ніцца. Головне місто Французької Рив'єри, п'яте за величиною місто Франції, Ніцца розташована на березі затоки Ангелів, оточена передгір'ями приморських Альп і захищена ними від холодних північних вітрів. Середземноморська природа та італійське минуле Ніцци, що вирізняє її серед навколишніх міст та містечок - головні переваги атракційності цього курортного містечка Франції. Відоме дорога Курей Салея проходить між старим містом і морем. Уздовж пляжу є обсаджений пальмами Англійський бульвар, відкіля відкривається панорама узбережжя від Антибсь-кого мису до мису Ферра, на море і на сніжні вершини Альп. У Національному музеї Марка Шагала представлений шедевр великого художника - 17 полотен "Біблійних послань", а також вітражі, кераміка й інші роботи майстра. У місті 18 музеїв, які розміщені у стародавніх палацах і особняках, що самі по собі - шедеври архітектури.
Канни. Місто фестивалів і піщаних пляжів, розміщене на березі затоки Напуль, оточене з північного заходу масивом Естреля, а з півночі й північного сходу ланцюгом пагорбів. Улюблене місце прогулянок - обсаджений пальмами і забудований розкішними готелями і віллами, галереями і бутиками, бульвар Круазетт, де особливо пильно стежать за модою. Канни - столиця кінофестивалів. За більш ніж 50-ти літню історію Канський фестиваль перетворився у легенду, що переборює будь-які кордони, різницю культур і полярність смаків. Сучасний палац Фестивалів оточує алея Зірок, де за традицією, відомі артисти залишають відбитки своїх долонь. Старе місто (квартал Ле Сюке) збудоване на схилах гори Шевальє, складається з восьми вуличок. У межах Старого міста розміщений споруди ХІІ ст.: замок, церква св. Анни і прямокутна башта висотою 22 м. Церква Нотр Дам де Есперансе (Notre Dame d'Esperance) споруджена протягом XVI-XVII ст. у готичному провансальському стилі. Музей де ля Кастр (Musee de la Castre) розміщений у замку Старого міста. В його колекції зберігаються археологічні знахідки Середземноморського узбережжя (Єгипет, Греція, Рим, Кіпр, Сірія та ін.).
Корсика. Невеликий острів у Лігурійському морі, унікальний розмаїтістю ландшафтів, яких не торкнулась материкова урбанізація. Присутність одночасно вершин укритих горіховими гаями, недоторканих зелених ущелин озера Агріат, червоних гранітних скель затоки Порто та чудових пляжів - дозволяють займатися в один сезон усіма активними видами відпочинку. Середня висота над рівнем - 680 м, найвища точка - г. Монте Чінто (2710). Протягом року на острові організовують різні фестивалі: "Середземноморське кіно", "Музичні зустрічі", "Джаз". На схилах гори Мон-Сенто прокладено декілька гірськолижних трас. Дуже популярні кінні маршрути. Головні туристичні об'єкти - міста Аяччо, Кальві та Боніфаччо, курорт Портіччіо. Згідно з легендою в Боніфаччо зупинявся Одісей.
Срібний берег - це нескінченний широкий 230-ти кілометровий пляж узбережжя Атлантики з м'яким, переливчастим на сонці срібним відблиском піском. Щоб зупинити пересування дюн у регіоні, у ХІХ ст. тут було посаджено соснові ліси. Сьогодні насаджений уздовж узбережжя суцільний лісовий масив є найбільшим у Франції. Висота дюни де Піла визнана найвищою в Європі. З дюн відкривається панорама містечка Аркашон з його гаванями для яхт і прекрасними віллами. На вузькій смужці суші між Атлантичним океаном і Аркашонським водоймищем є ще одне містечко Кап Ферре. Відпочиваючи на курорті, можна здійснити радіальні маршрути в Бордо, де особливо цікавим є Старе Місто, також в Оссегор і Капбретон, що розділені лише гаванню для яхт. Колишнє рибацьке селище Капбретон стало курортним містечком. Перлинами Срібного берега, де можна прекрасно відпочити, вважаються містечко Мімізан з його історичним минулим та Мімізан-пляж із чарівною портовою набережною. Частина величезної (250 км2) водної ділянки затоки в Гасконі відведена під розведення устриць, ця "ферма" є найбільшою в Європі.
Південний берег. Камарг - регіон на півдні Франції, чиї острови, солончакові луки і мілководдя користуються популярністю серед шанувальників екологічного туризму. 13,5 тис. га вважаються заповідною зоною, де перелітні птахи, бобри і водяні черепахи знайшли свій захист. У культурному плані регіону теж є що запропонувати. Добре збереглися середньовічні оборонні споруди в Ег-Морте. Також цікавими є римські амфітеатри в Арлі та Німі. Пон-дю-Гар в Авіньоні є яскравим доказом того, що римляни не тільки були конструкторами мостів, але і прекрасно розбиралися в будівництві водопроводів. Головними атракціями є бій биків на арені в Арлі, свята на Трійцю в Німі. Один раз у рік 24- 25 травня в Сен-Марі-де-ля-Мер здійснюють паломництво цигани. Вони з'їжджаються сюди з усієї Європи, щоб ушанувати свою захисницю св. Сару.
Гірськолижні курорти
Гірські лижі у Франції найкращий вид відпочинку в зимовий період. Французькі Альпи - найвищі гори Західної Європи - це поєднання білосніжних вершин і альпійських луків, розмаїтість пейзажів, клімату, сучасний комфорт на тлі дикої природи. Французькі Альпи є найбільшим у світі місцем для гірськолижного спорту, це ціла держава в державі, де простягаються понад 4000 гірськолижних трас і працюють понад 2500 витягів. На більшості гірськолижних курортів Франції витяги об'єднані в єдину мережу, що дозволяє кататися різноманітними трасами і використовувати інфраструктуру декількох курортів.
Три долини - найбільша гірськолижна область у світі, що поєднує п'ять гірськолижних курортів: Куршевель, Мерібель, Валь Торанс, Ле Меньюір і Ла Танья. У районі величезна мережа підготовлених гірськолижних трас різного ступеня складності - 120 км широких трас для початківців, 210 км трас для прогресуючих лижників, 180 км технічно-цікавих трас, і 90 км трас підвищеної складності, охоплюючи складну в Європі трасу Боукве-тін (Bouquetin).
Престиж району в гірськолижному середовищі обґрунтований дуже зручними переходами на лижах за системою "витяг - траса" між долинами, великим діапазоном висот і розмаїтістю ландшафтів, зон катання від льодовиків Валь Торанса до красивих лісів у долинах Мерібель і Куршавель. Весь район обслуговують різноманітні сучасні витяги, понад 1230 сніжних гармат і спеціальна техніка - ратраки. На схилах долин розміщено фан-парки і хафпайпи для сноубордистів, багато трас для бігових лиж, розміщених на різних висотних рівнях і санні траси.
Курорт Шамоні. Місто Шамоні розміщене в центрі долини Шамоні на кордоні Франції, Італії та Швейцарії. Цьому курорту понад 200 років, він має у своєму розпорядженні прекрасну інфраструктуру відпочинку і туристичних послуг, створені всі умови для асів і початківців, дітей і гірськолижників: лижі альпійські та бігові, монолижі та сноуборд.
У легендарній Білій долині, одному із найдовших спусків Європи довжиною 22 км, кілька зон катання, об'єднаних автобуса-ми-шатлами. Із Шамоні найвисокогірнішим фунікулером Європи можна піднятися до вершини Егюй дю Міді - 3842 м, звідки відкривається велична панорама Альп, на Монблан і Білу Долину. Цей маршрут унікальний за красою і довжиною, однак спускатися ним можна тільки невеликими групами з обов'язковим супроводом. Курорт розміщений на висоті 1050 м над р. м., але 90 % усіх лижних трас є вище 2000 м. Найвища точка витягу 3842 м. За допомогою трамвайчика можна досягнути Крижаного моря і зробити незабутню поїздку крижаною гладдю в 7 км довжиною і 4 км шириною.
На вершині Бревент є центр сноубордингу (як для професіоналів, так і для початківців). У місті до послуг туристів розваги: казино, кегельбан, численні ресторани і бари, розкішні нічні клуби, спортивний комплекс із майданчиками для тенісу і сквоша, ковзанкою, турецькими лазнями, басейнами і фітнес-центром, магазини, кінотеатри. Готелі розміщені в центрі міста за 400 м. від витягу на Бревент, до якого ходить безкоштовний маршрутний автобус.
Валь д 'Ізер. Виріс на місці стародавнього альпійського села Х ст., у мальовничій гірській долині. Курорт оснащений усім необхідним для спортсменів, тоді як архітектура збережена в дусі місцевих традицій. Щорічно тут проводяться етапи Кубка Світу із швидкісного спуску, супергіганту (листопад-грудень) і сноу-бордингу. Але і для гірськолижників-початківців створено прекрасні умови, до їхніх послуг сім безкоштовних витягів.
Тінь. Олімпійський курорт, межа якого простягається від льодовика Гранд Мот, що піднімається до 3650 м, до села Бревьєр, розміщеного на висоті 1550 м. Високе розміщення курорту гарантує наявність снігу впродовж усього зимового сезону, а льодовик на Гранд Мот дає змогу гірськолижникам кататися 365 днів у році. Суперсучасні витяги великої пропускної здатності поєднують три головних гірськолижних центри, крім того курортом курсує автобус.
Угорщина
Україна
Чехія
Чорногорія
Швейцарія
Додатки
Додаток 1. ЗАКОН УКРАЇНИ Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України
Додаток 2. ЗАКОН УКРАЇНИ Про державний кордон України
ЛІТЕРАТУРА