Міжнародний кредит — це рух позичкового капіталу, пов'язаний з наданням валютних і товарних активів одними суб'єктами світової системи господарства іншим на умовах платності, строковості, повернення.
Міжнародне кредитування здійснюється в різноманітних формах та видах. Основними формами є товарна, або комерційний кредит, і грошова, або банківський кредит.
Розвиток міжнародного економічного співробітництва зумовив стрімке зростання обсягів банківського кредитування, яке має низку суттєвих переваг щодо умов надання і використання, обсягів і вартості залучених коштів порівняно з комерційними кредитами.
Механізм кредитування на міжнародному ринку банківських кредитів передбачає використання класичних боргових інструментів — кредитів і позик. На ринку банківських кредитів ціна активу, або процентна ставка, визначається на основі міжнародних ставок пропозиції за міжбанківськими депозитами світових фінансових центрів — ЛІБОР, СІБОР та ін. або американської ставки прайм-рейт.
Процентна ставка на міжнародному кредитному ринку складається і перемінної складової — ЛІБОР і постійної складової — спреду, або маржі, тобто премії за банківські послуги.
Елементами загальної вартості синдикованого кредиту, який становить основну форму середньо- і довгострокових єврокредитів, є: процентні платежі' комісійна винагорода; податкові платежі.
Уряди суверенних держав, виконуючи функції кредитора, донора, гаранта і боржника, є активними учасниками ринку несек'юритизованих кредитів і позик та використовують низку інструментів боргового фінансування: двосторонні кредити; багатосторонні кредити; цільові позики; синдиковані кредити.
Суверенний дефолт — це відмова уряду держави-боржника від виконання своїх зобов'язань за борговими цінними паперами, несек'юритизованими позиками і кредитами.
У структурі сучасного кредитного ринку переважає облігаційна форма кредитування. Але вибір форми зовнішнього боргового фінансування — кредиті) або цінних паперів — залежить від низки складних факторів, тому час від часу відбувається зміна на протилежну тенденції розвитку відповідних ринкових секторів.
Основні терміни і поняття
комерційний (фірмовий) кредит, банківський кредит, авансовий платіж експортера, кредит за відкритим рахунком, вексельний кредит, валютний кредит, проектне фінансування, кредит за компенсаційними угодами, приватний кредит, офіційний кредит, двосторонній кредит, урядовий кредит, багатосторонній експортний кредит, продуктивний/непродуктивний кредит, бланковий кредит, забезпечений кредит, кредитна лінія, ставка прайм-рейт, синдикований (консорциальный, клубний) кредит, дефолт, повний дефолт, частковий дефолт, технічний дефолт, крос-дефолт
Контрольні запитання та завдання
1. Наведіть класифікацію форм і видів міжнародного кредиту.
2. У чому полягає сутність комерційного кредиту?
3. Як визначається ціна міжнародного кредиту на основі ставки ЛІБОР?
4. Які особливості встановлення процентної ставки на основі ставки прайм-рейт?
5. Опишіть процедуру синдикування кредиту.
6. Як формується ціна синдикованого кредиту?
7. Схарактеризуйте інструментарій зовнішнього боргового фінансування суверенних держав.
8. Розкрийте поняття суверенного дефолту й опишіть його види.
9. Чим пояснюється скорочення частки несек'юритизованих кредитів і позик у структурі світового кредитного ринку?
ЛІТЕРАТУРА
Вавилов А. Государственный долг: уроки кризиса и принципы управления. М., 2001.
Данилов Ю. А. Рынки государственного долга: Мировые тенденции и российская практика. М., 2002.
Звонова Е. А. Международное внешнее финансирование в современной экономике. М., 2000.
Киреев А. П. Международная экономика: В 2-х ч. / Учебное пособие для вузов. Ч. 2: Международная макроэкономика: открытая экономика и макроэкономическое программирование. М., 1999.
Международные валютно-кредитные и финансовые отношения / Под ред. Л. Н. Красавиной. М., 2000.
Михайлов Д. М. Мировой финансовый рынок: тенденции и инструменты. М., 2000.
Роуз П. С. Банковский менеджмент. М., 1995.
Шемет Т. С. Міжнародні фінанси: Підручник / За заг. ред. А. А. Мазаракі. К., 2000.
ПОНЯТТЯ І СТРУКТУРНІ СЕГМЕНТИ МІЖНАРОДНОГО РИНКУ ЦІННИХ ПАПЕРІВ
Поняття міжнародного ринку цінних паперів
Структурні сегменти міжнародного ринку цінних паперів
ВАЛЮТНА СТРУКТУРА МІЖНАРОДНОГО РИНКУ ЦІННИХ ПАПЕРІВ
ОСНОВНІ НАПРЯМИ РОЗВИТКУ МІЖНАРОДНОГО РИНКУ ЦІННИХ ПАПЕРІВ
Висновок
Розділ 11. МІЖНАРОДНІ РИНКИ ОБЛІГАЦІЙ
МІЖНАРОДНІ ОБЛІГАЦІЇ: ОСНОВИ
Поняття міжнародних облігацій