Фінансова діяльність здійснюється підприємством з метою формування первісного капіталу і наступного забезпечення обґрунтованих пропорцій при формуванні і використанні фінансових ресурсів підприємства, створення умов для виконання зобов'язань перед державою, покупцями, постачальниками [79, с. 272].
Джерелами фінансування діяльності підприємства є власні, залучені і позикові кошти. Власні кошти підприємства формуються з початкових внесків фундаторів, накопиченого зносу основних виробничих фондів і прибутку. Залучені кошти можуть включати кошти, отримані від розміщення акцій, внески членів трудового колективу, інших організацій і фізичних осіб.
До позикових коштів належать довгострокові і короткострокові позички банків, придбання основних засобів за рахунок лізингу, інвестиційний податковий кредит [79, с. 274].
У цілому фінансова діяльність підприємств зводиться до специфічної формули грошового обігу Г - Т - Г, тобто перетворення грошей у товар Г - Т і зворотне перетворення товару в гроші Т - Г. З цієї формули випливає, що придбання товару здійснюється заради продажу, тобто одержання грошей.
Фінансова діяльність підприємства являє собою організацію фінансових відносин, що виникають у нього в процесі роботи з іншими суб'єктами господарювання. Фінансово-господарська діяльність передбачає наявність фінансових відносин, які виникають у процесі формування і використання фінансових ресурсів підприємства, здійснення основної та інших видів діяльності, а також у процесі розподілу доходів підприємства [79, с. 271].
Автори навчального посібника "Фінанси підприємств" визначають суть дефініції "фінансова діяльність як систему форм і методів, які використовуються для фінансового забезпечення функціонування підприємств та досягнення ними поставлених цілей, тобто це практична фінансова робота, що забезпечує життєдіяльність підприємства, поліпшення її результатів" [1, с. 23].
А. М. Поддєрьогін вказує на те, що "система використання різних форм і методів для фінансового забезпечення функціонування підприємств для досягнення ними поставлених цілей називається фінансовою діяльністю [153, с. 14].
Основний зміст дефініції "фінансова діяльність" можна розглядати у вузькому та широкому розумінні [132, с. 16]:
- у широкому - комплекс функціональних завдань, здійснюваних фінансовими службами підприємства і пов'язаних з фінансуванням, інвестиційною діяльністю та фінансовим забезпеченням операційної діяльності суб'єкта господарювання;
- у вузькому - це процес фінансування підприємства.
Фінансова діяльність підприємства - це процес під час якого суб'єкт господарювання формує, розподіляє, перерозподіляє та використовує фінансові ресурси для задоволення поставлених цілей.
Фінансова діяльність підприємства спрямована на вирішення таких завдань [1, с. 23]:
- фінансове забезпечення поточної виробничо-господарської діяльності;
- пошук резервів збільшення доходів, прибутку, підвищення рентабельності та платоспроможності;
- виконання фінансових зобов'язань перед суб'єктами господарювання, бюджетом, банками;
- мобілізація фінансових ресурсів в обсязі, необхідному для фінансування виробничого й соціального розвитку, збільшення власного капіталу;
- контроль за ефективним, цільовим розподілом та використанням фінансових ресурсів.
Фінансова діяльність акціонерних товариств охоплює зміну складу і структури джерел фінансування власного та позикового капіталу внаслідок [78, с. 100]:
- продажу нових, щойно емітованих акцій інвесторам;
- виплати дивідендів інвесторам;
- продажу кредитних цінних паперів та виплати на них;
- отримання і виплати кредитних зобов'язань.
Фінансова діяльність займає особливе місце в організації фінансової роботи підприємства. Її трактують як: "сукупність операцій, які приводять до зміни величини і складу власного або позикового капіталу" [48, с. 113].
В господарській практиці діяльність, спрямована на забезпечення виробництва фінансовими ресурсами і здійснення контролю за дотриманням фінансової дисципліни має назву фінансової роботи.
Ефективність роботи підприємства залежить від раціональної організації його фінансової роботи [46, с. 27]. Організація фінансової роботи залежить від масштабів і фінансових можливостей підприємства.
Фінансова робота - це система економічних заходів по визначенню фінансових ресурсів в обсягах, необхідних для забезпечення виконання планів економічного і соціального розвитку підприємства, здійснення контролю за їх цільовим та ефективним використанням.
Основними принципами фінансової роботи є: фінансова незалежність, самооплатність, реальна економічна відповідальність, зацікавленість підприємства в результатах своєї діяльності, формування системи фінансових фондів і резервів.
Як правило, фінансова робота на підприємстві організовується фінансовим відділом, що є самостійним структурним підрозділом. Порядок організації фінансової служби підприємства регламентується його основним внутрішнім правовим документом - статутом. Саме статут визначає фінансові особливості конкретної комерційної структури, які формуються під впливом таких чинників
[69, с. 48 - 49]:
- масштаби та особливості статутної діяльності підприємства;
- фінансові взаємовідносини підприємства з бюджетом з приводу сплати податків та обов'язкових відрахувань
- умови та методи формування капіталу;
- інтенсивність інвестиційних процесів на підприємстві;
- характер розподільчих відносин;
- міра фінансової відповідальності підприємства перед акціонерами та вищими організаціями;
- наявність відокремлених структурних підрозділів, філій, дочірніх підприємств;
- належність підприємства до складу вертикальних фінансово-організаційних утворень (асоціацій, фінансово-промислових груп та ін.).
Масштаби діяльності й особливості фінансової роботи підприємств значною мірою впливають на їх віднесення до категорії великого, середнього і малого бізнесу, а також до підприємств, сформованих з участю іноземного капіталу.
Фінансова робота на підприємстві дуже різноманітна й багатогранна, але умовно її можна згрупувати за напрямами таким чином:
- фінансове планування;
- поточна фінансово-економічна робота;
- аналіз виробничо-господарської діяльності;
- контрольно-аналітична робота.
Перспективне фінансове планування
Контрольно-аналітична робота
1.6. Фінансовий менеджмент та його роль в управлінні фінансами підприємства
Розділ 2. Організація розрахунків підприємств
2.1. Сутність та значення розрахунків підприємств у господарському обігу. Принципи організації розрахунків підприємств
2.2. Зміст та організація готівкових розрахунків підприємств
Організація роботи каси
Ліміт готівки
Порядок здачі готівки до каси банку