Взаємозв'язок між кривими короткотермінових і довготермінових середніх валових витрат
В довготерміновому періоді фірма може виробляти будь-який обсяг продукції з мінімальними витратами. Мінімальні витрати виробництва одиниці продукції для будь-якого обсягу її випуску демонструє крива довготермінових середніх витрат.
Криву довготермінових середніх витрат можна розглядати як криву, яка складається з ділянок кривих короткотермінових середніх валових витрат, які відповідають різним розмірам підприємства, які фірма може досягти (змінювати) напротязі довготермінового періоду.
В короткотерміновому часі крива середніх валових витрат для підприємства будь-якого розміру має дугоподібну форму: з нарощуванням обсягів виробництва в силу дії закону спадної віддачі короткотермінові середні валові витрати спочатку знижуються, а потім зростають. На графіку 9-11 ця закономірність проілюстрована стосовно п'яти різних розмірів підприємств, які дане підприємство може досягти в межах довготермінового часу. Крива сВВ-1 відображає динаміку короткотермінових середніх валових витрат для самого малого підприємства, а крива сВВ-5 - для самого великого. Крім того, на графіку відображена і інша важлива закономірність: із збільшенням розмірів підприємства (включно до розмірів третього) мінімальні значення середніх валових витрат спочатку знижуються, а потім починають зростати. Причиною цієї закономірності є вже дія позитивного і негативного ефектів масштабу виробництва. При дії позитивного ефекту середні валові витрати зменшуються, а негативного ефекту - збільшуються.
Пунктирні лінії, зображені на графіку 9-11, показують на ті обсяги виробництва, при яких підприємству слід змінити свої розміри з тим, щоб забезпечити виробництво продукції з нижчими середніми витратами. Так, виробництво продукції до 200 одиниць з мінімальними середніми витратами досягається на першому підприємстві. Виробництво понад 200 одиниць, але в межах 300 одиниць, з найменшими витратами одиниці продукції досягається на підприємстві 2. Випуск в межах від 300 до 700 одиниць з найнижчими середніми витратами забезпечується на підприємстві 3 і т. д.
На основі розглянутих закономірностей зміни середніх валових витрат у зв'язку із збільшенням масштабів виробництва можна зробити висновок, що крива довготермінових середніх витрат для окремого підприємства складається із ділянок кривих короткотермінових середніх валових витрат стосовно різних розмірів тих підприємств, які можуть бути побудовані. На графіку 9-11 вона показана потовщеною лінією неплавної форми. Крива довготермінових середніх валових витрат показує на найменші витрати виробництва одиниці продукції, з якими може бути забезпечений будь-який обсяг виробництва при умові, що підприємство має в своєму розпорядженні достатньо часу для проведення необхідних змін у розмірах своїх потужностей.
Графік 9-11. Крива довготермінових середніх витрат для п'яти можливих розмірів підприємства
Оскільки в багатьох галузях кількість можливих розмірів підприємства необмежена, то можна побудувати безліч їх кривих короткотермінових середніх валових витрат (графік 9-12). Крива довготермінових середніх витрат с дотичною до цих кривих короткотермінових середніх валових витрат і показана потовщеною плавною кривою. Слід звернути увагу на тс, що крива довготермінових середніх витрат є дотичною до кривих короткотермінових середніх валових витрат не в точках мінімальних значень останніх: при зниженні кривої довготермінових середніх валових втрат точки її дотику знаходяться лівіше мінімуму короткотермінових середніх валових витрат, а при зростанні кривої довготермінових середніх витрат точки її дотику розташовані правіше мінімальних точок короткотермінових середніх валових витрат.
Отже, причиною дугоподібної форми кривої довготермінових середніх витрат є дія позитивного і негативного еаЬектів масштабу. При дії першого ефекту зменшуються витрати вигхтбшпгтва одиниці продукції і крива довітггсрмінових сВВ знижується, а при дії від'ємного ефекту витрали виробниціва одиниці гпзодукшї збілтшіуються і крива довготермінових сВВ підіїімаїться вгору. Крива довготермінових сВВ показує на найменші середні валові втрати при всіх можливих обсягах виробництва ітродукщї.
Графік 9-12. Крива довготермінових середніх витрат
Мінімально ефективний розмір підприємства і структура галузі
Додатній і від'ємний ефекти масштабу є важливими факторами, які визначають структуру кожної галузі. Концепція мінімально ефективного розміру дозволяє визначити найменші обсяги виробництва, при яких підприємство мінімізує свої довготермінові середні витрати, і на основі цього встановити кількість ефективно функціонуючих підприємств та їх розміри в галузі.
Розміри підприємства, при яких воно може ефективно функціонувати (з низькими витратами виробництва одиниці продукції), та структура галузі залежать від типу кривих довготермінових середніх витрат. Виділяють три тини їх кривих, які зображені на ірафіку 9-13. На графіку 9-13, а для кривої довготермінових середніх витрат характерним є швидке вичерпування позитивного ефекту млеїитабу (до К ), після чого на великому проміжку обсягів виробництва (від А1 до К2) діє незмінний ефект масштабу, а при обсягах випуску понад а - від'ємний ефект масштабу. Така траєкторія кривої довготермінових сВВ вказує на те, що як відносно малі, так і відносно великі підприємства можуть ефективно функціонувати в галузі.
Для кривої довготермінових сВВ, представленої на графіку 9-13, б, характерною є тривала дія позитивного ефекту масштабу, після чого при великих обсягах випуску починає діяти від'ємний ефект масштабу. Це вказує на те, що найвища ефективність виробництва може бути досягнена лигає при великих розмірах випуску (А), які під силу лише незначній кількості великих підприємств.
У випадку швидкоминучого додатнього ефекту масштабу, за яким наступає від'ємний ефект масштабу (ця ситуація зображена на графіку 9-13, в), ефективний розмір визначається невеликими обсягами виробництва, доступними багатьом виробникам. Тому в галузі продукту з такою траєкторією довготермінових середніх витрат існує значна кількість малих підприємств, які ефективно функціонують.
Отже, форма кривої довготермінових середніх витрат є вирішальною у визначенні структури та рівня ефективності галузі.
9.5. Прибуток фірми
Розділ V. Поведінка фірми на ринку її продукту
ТЕМА 10. Визначення ціни та обсягу виробництва продукту фірмою в умовах ринку досконалої конкуренції
10.1. Характерні ознаки ринку чистої конкуренції
10.2. Ринковий попит і попит на продукт фірми в умовах чистої конкуренції
10.3. Визначення обсягів виробництва чисто конкурентною фірмою в короткотерміновому періоді
Принцип порівняння валового доходу і валових витрат
Принцип порівняння граничного доходу і граничних витрат
10.4. Визначення обсягів виробництва чисто конкурентною фірмою в довготерміновому періоді