Торгівля. Роздрібна та оптова торгівля — сфери найбільш ефективного застосування технологій штрихового кодування. Наявність штрихових кодів на товарах дозволяє повністю автоматизувати процес просування товарів від моменту його приймання (в магазині, на складі) до моменту реалізації; створити принципово нову розрахунково-касову систему, що дозволяє в роздрібній торговельній мережі на 30—40% збільшити пропускну здатність касових точок, легко коригувати ціни на товари.
Будь-які операції з кожною одиницею товару оперативно враховуються в центральному комп'ютері, що дозволяє чітко контролювати динаміку продажу товарів; здійснювати автоматичне до-замовлення товарів при досягненні критичного рівня товарних запасів; оперативно управляти ціноутворенням, а значить, і фінансово-економічною діяльністю усього підприємства. Фактично усі процеси управління технологією товаропросування в їхньому взаємозв'язку із системами замовлень і поставок товарів, обліку і звітності, можливості об'єднання усіх підрозділів торгової організації в єдину мережу торгової системи — все це ґрунтується на штриховому кодуванні товарів і використанні систем зчитування і передачі інформації в комп'ютерних мережах.
Крім того з'являється можливість повністю автоматизувати бухгалтерську роботу, створити комфортні умови для проведення аналітичної роботи в асортиментних підрозділах.
Виникає ще одна принципово нова можливість — проводити оперативний облік і прогнозування попиту на товари як за асортиментом, так і з урахуванням соціальної належності мажоритарних груп населення, що користуються послугами даних торговельних організацій.
Основний економічний ефект від впровадження штрихових кодів обумовлений прискоренням оборотності зворотних коштів; зменшенням рівня товарних запасів, і, як наслідок, зменшенням складських приміщень і зменшенням товарних втрат; підвищенням ефективності асортиментної роботи.
Промислове виробництво. Використання штрихових кодів для управління виробництвом перш за все забезпечує реалізацію оперативного управління в реальному масштабі часу. Це дає можливість керівникам підприємств своєчасно одержувати достовірну інформацію про хід технологічних процесів, про запаси комплектуючих виробів і готової продукції. Крім того зменшуються витрати виробництва за рахунок того, що є можливість планування випуску продукції не "валом", а "на замовлення". При цьому завжди можна враховувати ту кількість готової продукції, що є на складі. Вся ця робота супроводжується підвищенням особистої відповідальності виконавців на кожному робочому місці за рахунок можливості врахування та ідентифікації кожної технологічної операції.
При цьому з'являється можливість створити єдину систему управління складським господарством і відділом збуту підприємства шляхом переведення цих служб на без-паперову (комп'ютерну) технологію.
Приведений перелік переваг, які одержує підприємство при впровадженні штрихового кодування, явно не вичерпує всіх можливостей. У підприємства виникають додаткові можливості в таких видах робіт, як:
• табельний облік;
• підвищення продуктивності праці;
• підвищення якості продукції, врахування браку з одноразовим виявленням причин його появи;
• автоматичне ведення бухгалтерських рахунків, тощо.
Транспортування продукції та матеріалів. Використання технологій штрихового кодування при авто-транспортуванні продукції не тільки дає можливість упорядкувати роботу на автотранспортному підприємстві, а й дозволяє створити принципово нову технологію управління перевезенням вантажів. За цих умов може бути створена "циклічна" технологія, при якій: кожна вантажна одиниця ідентифікується штриховим кодом; авто-підприємство укладає договір з групою клієнтів і організує перевезення вантажів між ними. При цьому економічно вигідно організувати кільцеве перевезення. У водія автомашини є мікрокомп'ютер, де й зберігається вся інформація про вантажі та їх адресації.
Така технологія перевезень дозволяє в декілька разів підвищити їхню ефективність, скоротити непродуктивні витрати палива, підвищити оперативність доставки вантажів і зменшити при цьому транспортні витрати, забезпечити гарантоване збереження вантажів.
Медицина. Як і в інших сферах людської діяльності, штрихові коди можуть широко використовуватися в медицині для ідентифікації лікарських препаратів, лікарської білизни та обладнання, процесів управління виконанням процедур хворими. Штрихове кодування дозволяє організувати внутрішньо-лікарську комп'ютерну мережу, в якій лікар в процесі огляду пацієнта викликає на екран свого терміналу його історію хвороби, вносить в неї зміни, робить нові призначення.
Проблема автоматизації станцій переливання крові на сьогодні — проблема номер один. У системі переливання крові та формування банку даних донорської крові штрихове кодування на 100% виключає можливість посттрансфузійних ускладнень, забезпечує збереження продуктів крові, дає можливість швидко і безпомилково підбирати донорську кров по лікарських даних.
Бібліотечна та архівна справи досить ідентичні з точки зору технологій, що при цьому використовуваються. Ці технології забезпечують:
• точний облік матеріалів, що знаходяться в бібліотеці (архіві) з зазначенням їхнього місцезнаходження;
• швидке виявлення читача, що одержав матеріал;
• контроль за матеріалами, що надійшли з іншої бібліотеки, або видані в інші організації;
• виявлення матеріалів, термін повернення яких прострочений. Не дивлячись на значну вартість технічних і технологічних засобів, що використовуються в технологіях штрихового кодування, ефект від їхнього впровадження настає досить швидко і проявляється у підвищенні культури обслуговування читачів (відвідувачів), скороченні часу, що витрачається на пошуки необхідних матеріалів, появі можливості створення нових інформаційно-пошукових систем.
Технологія діловодства в деякій частині своїх функцій схожа з технологією архівної справи і тому те, про що йшла мова раніше, однаково відноситься і до цього виду діяльності. Поряд з цим у діловодстві існує ряд особливостей, які необхідно розглянути додатково:
• при роботі з документальними базами даних організацій дуже важливим є контроль за правом доступу до цієї бази даних і внесення змін до неї;
• певної організації вимагає процес засвідчення документів, ведення архіву ділових і цінних паперів, тощо.
Виконання цих робіт може бути забезпечено введенням ідентифікуючих пластикових карт і відповідної зчитуючої техніки.
Крім того, зараз з'явилася принципово нова можливість виготовлення машинопрочитуваної копії документа одночасно з його друкуванням. При цьому відбувається не запам'ятовування тексту документа в комп'ютері, а нанесення на сторінку, що друкується дворозмірного штрихового коду, який в стислому вигляді уміщує текст сторінки. В подальшому достатньо зчитати цей код спеціальним лазером і текст сторінки тут же з'являється на екрані комп'ютерного дисплея.
Розділ 3. ІДЕНТИФІКАЦІЯ ТОВАРІВ
3.1. Сутність ідентифікації товарів
3.2. Ідентифікація і оцінка відповідності товарів
3.3. Види і засоби ідентифікації
3.4. Способи і методи ідентифікації
Розділ 4. ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ФАЛЬСИФІКАЦІЇ ТОВАРІВ
4.1. Сутність і види фальсифікації
4.2. Наслідки фальсифікації
4.3. Заходи попередження фальсифікації