Інформація являє собою опосередковане знання про навколишню дійсність. Це опосередкування відбувається за рахунок перенесення знань на матеріальний носій, на якому інформація поширюється далі.
Носій інформації - це матеріальний об'єкт, призначений для запису, передачі та зберігання інформації.
Носії інформації поділяють на:
♦ паперові (газети, журнали тощо);
♦ фотографічні (фото-, кіноплівки, пластини тощо);
♦ електромагнітні (аудіо- і відеокасети, дискети); 4 оптичні (лазерні диски).
Нині найпоширенішими способами збереження інформації
на носіях є магнітний, оптичний та гібридний - магнітооптичний. Вони набагато ефективніші паперових. Так, звичайний оптичний компакт-диск дає змогу зберігати інформацію, еквівалентну обсягу в 300 тисяч машинописних сторінок.
Якщо в перших двох випадках для запису і зчитування інформації використовуються магнітний та оптичний шари і, відповідно, магнітні та лазерні головки, то в третьому - одночасно і те, й інше.
Сьогодні використовуються три типи носіїв, у яких застосовується магнітний спосіб запису та зчитування інформації. Це такі носії, як:
♦ гнучкі диски;
♦ жорсткі диски;
♦ магнітні стрічки.
Гнучкі диски (дискети, флоппі-диски) бувають двох типів: 5,25й і 3,5" з ємністю J ,2 і 1,44 Мбайт відповідно. Проте вони вже майже вижили себе. Становлять інтерес гнучкі диски, що використовують ефект Бернуллі, і так звані ZIP-диски. На них можна зберігати до 250 Мбайт інформації.
Жорсткі диски (вінчестери) є незйомними і поставляються разом з комп'ютером у складі дисководу. Ємність таких дисків становить до кількох десятків Гбайт.
Магнітні стрічки (картриджі) використовуються тільки для резервування та архівації інформації.
Бурхливо розвиваються останнім часом носії, в яких використовується промінь лазера. Лазерні диски поділяються на звичайні цифрові компакт-диски та цифрові багатосторонні диски.
Компакт-диски (англ. compact disk - CD) вперше почали застосовуватися не в комп'ютерній техніці, а в сфері звукозапису. Ємність їх сягає 700 Мбайт.
Розрізняють два основних типи комп'ютерних компакт-дисків:
♦ ті, що тільки читаються, - CD-ROM (від англ. read опту memory). На них інформація наноситься на фабриці;
♦ ті, на які можна ще й записати: одноразово - CD-R (від англ. recordable) або багаторазово - CD-RW (від англ. rewritable).
Останнім часом з'явилися цифрові багатосторонні диски
(англ. digital versatile disk - DVD). Від звичайного компакт-диска такі диски відрізняються тим, що мають кілька робочих поверхонь.
Спочатку DVD використовувалися для запису відеопрограм. Ємність їх досягає 17 Гбайт.
Дуже плідно позначається на носіях об'єднання двох технологій - "магніта" і "світла". Варто виділити два типи такого об'єднання:
♦ магнітооптичні диски (ємність досягає 2,6 Гбайт);
♦ floptical-диски (120 Мбайт).
Найважливішою характеристикою носія нарівні з ємністю є надійність та довготривалість збереження інформації. Відомо, що вічних носіїв інформації не існує. Проте деякі носії можуть протриматися довше за інші. Нижче наведено гарантійні терміни збереження інформації на різних носіях:
♦ дискети - 5 років;
♦ ZIP-диски - 10 років;
♦ аудіо-, відеокасети - 30 років;
♦ лазерні диски (CD, DVD) - 50 років;
♦ папір - 300 років (при відповідній реставрації - ще довше).
З розвитком науки і техніки з'являються все досконаліші технології збереження інформації та різновиди носіїв. Традиційні носії інформації поступово витискаються новими. Проте не завжди і не скрізь новий носій може замінити старий, що став уже класичним. Наявність різних видів носіїв інформації не виключає їх взаємоіснування, а лише доповнює та розширює можливості їх використання в різноманітних галузях людської діяльності.
14.4. Збір і захист інформації
Розділ IV. Регулювання ринку
Глава 15. Державне регулювання
15.1. Загальні положення
15.2. Підтримка пропорційності
15.3. Підтримка конкуренції
15.4. Охорона навколишнього середовища
15.5. Соціальний захист
Глава 16. Податково-бюджетна система