Логістика - Банько В.Г. - 3.2. Вітчизняний та закордонний передовий досвід доставки та продажу товарів споживачам

Передовий досвід транспортування вантажів у сфері послуг свідчить про те, що максимальний ефект в товаропросуванні може бути досягнений тільки тоді, коли товар в початковій упаковці формується постачальником в укрупнену вантажну одиницю, яка являє собою контейнер або пакет на піддоні, і в такому вигляді переміщується до торговельної зали магазину.

Індустріальна система товаропросування діє в Москві, Санкт-Петербурзі, Таллінні, Вільнюсі, Луганську та інших містах і там, де справа організована чітко, продумано і досягнутий економічний та соціальний ефект. Використання тари-устаткування дає можливість раціонально використовувати торговельну площу, збільшити товарообіг водночас зі зменшенням кількості робітників. У цих містах знизились транспортні витрати на навантаження і розвантаження товарів. Виросла культура обслуговування, час на здійснення покупки зменшився в 1,5-2 рази.

Широке розповсюдження в теперішній час отримала раціональна технологія просування товарів, впроваджена в місті Клайпеда. Тут технологія наскрізного транспортування продовольчих товарів в контейнерах без додаткових перевалок діє вже більше 30 років. На частину магазинів, використовуючих тару-устаткування, припадає більше 65% товарообігу. Викликає цікавість експериментальне просування в виробничих умовах консервної продукції в пакет-піддонах без використання тари з Черкас до Києва. Черкаський консервний комбінат разом з Українським науково-дослідним інститутом торгівлі і громадського харчування використав нову технологію упакування і відвантажування консервної продукції в пакет-піддонах (без ящиків) при транспортуванні від потокової лінії виробництва до підприємств оптової і роздрібної торгівлі.

Суть формування консервів в пакет-піддонах складається в слідуючому. На двонастильний дерев'яний піддон розміром 1200x800 мм укладається лист гофрокартону, потім розміщують обичайки, які містять 8 банок консервів місткістю 0,5 л. або 6 банок — 1л. (табл. 3.1),

Таблиця 3.1. Вагова характеристика пакет-піддона

Показники

Вага до 0,5

Вага до 1.0 т

Вага продукції в банці, кг

0,50

1,00

Кількість банок в пакет-піддоні, шт

480,00

800,00

Вага продукції (нетто), кг

240,00

432,00

Вага одиниці тари, кг

0,26

0,26

а ) порожньої тари, кг

0,26

0,26

б) однієї обичайки

0,06

0,06

в) одного листа гофрокартону

0.60

0,60

Вага усієї тари, кг

0,92

0,92

а ) порожніх банок

124,80

224,60

б) обичайок

3,60

6,50

в ) прокладних листів гофрокартону

3,60

6,00

г) піддона з кришкою, кг

30,00

30,00

Разом вага тари, кг

162,00

267,10

Вага пакет-піддона, кг

402,00

699,10

Обичайка являє собою смужку з'єднану металевими скріпками в кільце. Ці смужки використовуються з відходів гофрокартону для укладання між банками при існуючій технології упакування консервів в ящики (рис. 3.1).

Рис. 3.1. Укладка консервів в обичайки з поточної лінії

Рис. 3.1. Укладка консервів в обичайки з поточної лінії

Заповнення обичайок банками здійснюється аналогічно завантаженню ящиків. Обичайки з консервами (блоки) розташовуються щільно одна до одної, утворюючи перший ряд на піддоні, котрий відділяється від другого ряду листом гофрокартону. Аналогічно першому ряду укладається другий, третій і т.д. до набору вантажної одиниці масою (брутто) 500-1000 кг. Обмеження маси пакета залежить від вантажопідйомності розвантажувальних засобів роздрібних торговельних підприємств. Останній верхній ряд також покривається листом гофрокартону і дерев'яною рамкою, після чого ув'язується в пакет за допомогою спеціального пристосування, сталевих стрічок (рис. 3.2).

Рис. 3.2. Загальний вигляд упаковки консервів з поточної лінії: ліворуч — в ящиках, праворуч — в пакет-піддон

Рис. 3.2. Загальний вигляд упаковки консервів з поточної лінії: ліворуч — в ящиках, праворуч — в пакет-піддон

Пристосування, розроблене на Черкаському консервному комбінаті, дозволяє одному робітнику-ув'язнику забезпечити безперебійну роботу 3-4 бригад пакувальників (рис. 3.3).

Рис. 3.3. Ув'язка пакет-піддону сталевою стрічкою за допомогою устаткування

Рис. 3.3. Ув'язка пакет-піддону сталевою стрічкою за допомогою устаткування

Весь комплекс навантажувально-розвантажувальних робіт виконується механізованими засобами без використання ручної праці. Завантаження пакет-піддонів у транспортні засоби на комбінаті та їх розвантаження на базі виконується електронавантажувачами типу ЕВ-103, ЕВ-676, 4004А. В автомобілях пакет-піддони розміщуються в 1 ярус, а у вагонах — в 3 яруси. Під час розформування пакет-піддонів та огляду продукції (після транспортування) бій склотари не перевищував установлених норм.

Штабелювання пакет-піддонів на складі виробника здійснюється в три яруси, що перевищує вишину штабелювання піддонів з ящиками на один ярус. Це сприяє більш ефективному використанню складської площі (рис. 3.4).

Рис. 3.4. Загальний вигляд штабелів консервної продукції при зберіганні на складах постачальника і споживача: ліворуч — існуючий варіант (672 банки), праворуч — рекомендований варіант (900 банок)

Рис. 3.4. Загальний вигляд штабелів консервної продукції при зберіганні на складах постачальника і споживача: ліворуч — існуючий варіант (672 банки), праворуч — рекомендований варіант (900 банок)

Пакет-піддон вивантажують із автомобіля і пересувають у торгову залу магазину крізь рампу чи вантажопідйомний стіл за допомогою пересувного механічного візка з низьким підйомом вил типу ТП-600. (Рис. 3.5)

Рис. 3.5. Підйом і пересування пакет-піддону із кузова в торговельну залу магазина за допомогою механічного візка з підйомними вилами типу ТП-600

Рис. 3.5. Підйом і пересування пакет-піддону із кузова в торговельну залу магазина за допомогою механічного візка з підйомними вилами типу ТП-600

Процес розвантаження машин здійснюється наступним чином. Підйомний візок пересувається з рампи магазину в кузов автомашини крізь зйомну площинку (сталевий лист). За допомогою візка пакет-піддон піднімають і пересувають на рампу, а потім в торговельну залу. Час вивантаження одного пакет-піддону складає близько 6 хвилин. У торговельній залі пакет-піддон розпаковують (зрізають сталеву стрічку, знімають дерев'яну рамку та картонну прокладку), внаслідок чого покупець має можливість доступу до консервів для самостійного відбору товарів.

Таким чином, продукція, укладена в пакет-піддон на консервному комбінаті, надходить в торговельну залу магазину без додаткових перевантажень. При цьому відбувається 19 операцій по перевантаженню, котрі всі механізовані.

Комплексна механізація навантажувально-розвантажувальних та транспортно-складських робіт всіх етапів товаропросування дозволила виключити ручну працю і, завдяки цьому, скоротити кількість бою склотари в 4,6 рази. Проведення експериментальних робіт за участю автора одержали схвалення всіх учасників товаропросування для широкого використання цього досвіду на практиці.

У світовій практиці застосування тари-обладнання та піддонів відоме давно в багатьох країнах світу. Широко використовуються контейнери, контейнери-піддони та різноманітні механізми для транспортування продовольчих товарів.

Значну цікавість для розробки логістичних схем викликає вивчення досвіду закордонних робіт.

У капіталістичних країнах (США, Англія, Франція, Японія та ін.) з початку 30-х років минулого століття відбувається інтенсивний розвиток контейнерних та пакетних перевезень продовольчих товарів по внутрішнім та міжнародним лініям.

Слід підкреслити, що найбільшу економію промислові та торговельні фірми з інших країн одержують не від використання нових засобів механізації, тобто не від часткових рішень, а від організації комплексної механізації всього процесу товаропросування. Завдяки цьому така економія заходів досягається тільки в тих транспортно-логістичних схемах, в яких продукція упаковується в транспортну тару її виробником та створюється транзитна одиниця — пакет на піддоні чи в контейнері.

Одна з компаній Англії на своїй фабриці в Ліверпулі при завантаженні вантажу на автотранспорт кондвиробів, спакетованих на піддонах яка являє собою транспортну одиницю вагою 200 кг, витрачає 6 людино"хвилин на 1 т навантажування вилочним навантажувачем, тоді як при ручному навантажуванні окремих ящиків витрачається 29 людино-хвилин.

В багатьох європейських країнах при доставці продовольчих товарів від постачальників та оптових підприємств в роздрібну мережу широко застосовуються автомобілі з вантажопідйомним бортом. Французькі фірми "Марсель" та "Пежо" рекомендують автомобілі з вантажопідйомними бортами в сполученні з контейнерами на роликах, які получили назву "кобітейнери". "Кобітейнери" уявляють собою плоский дерев'яний піддон на роликах, обладнаний зйомними решітчастими стінками. Бокові стінки кобітейнера захищають товар від механічних пошкоджень.

У Франції розповсюджені пакетуючі машини, які з великою точністю та швидкістю навантажують піддони. Щоб уникнути розвалення товару, штабель у верхній частині перев'язують по горизонталі спеціальними стрічками і весь вантаж обтягується збігаючою пластмасовою плівкою.

Чохли, що закріплюють вантаж, не дають переміщуватися, вдержують від падінь, захищають від ушкоджень під час вантажної обробки та переміщення.

Таким чином, розглянутий досвід підтверджує прагнення до формування продовольчих товарів у збільшені одиниці (контейнери, пакети на піддонах) і створення умов для комплексної механізації трудомістких операцій в процесі товаропросування.

3.3. Методи визначення раціональних варіантів торговельно-логістичних процесів
Розділ 4. Логістика операцій з тарою і упакуванням товарів для туристів
4.1. Роль тари й упаковки, їх вплив на логістичні операції в туристських комплексах
4.2. Визначення витрат на тару і упаковку
4.3. Сучасне обладнання для заповнення мішків та вивантаження продукції з них
Розділ 5. Контейнеризація і пакетизація в логістичних системах
5.1. Роль контейнерів і піддонів у логістичних системах
5.2. Визначення поточних і капітальних витрат на контейнери (тару-обладнання) та піддони
Розділ 6. Ефективність використання складів туристського комплексу в логістичних системах
6.1. Сучасне становище використання складів та задачі по їх удосконаленню
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru