Характеристика — це документ, у якому дається оцінка ділових і моральних якостей працівника. Вона подається при проведенні атестації працівників і в деяких інших випадках, передбачених чинним законодавством. Характеристика складається з:
— назви документа;
— анкетних даних працівника: прізвище, ім'я, по батькові, посада, науковий ступінь і звання (якщо вони є), рік народження (дата), освіта. Цю інформацію прийнято розташовувати в стовпчик справа;
— даних про трудову діяльність (спеціальність, тривалість роботи на певному підприємстві, в установі, організації, просування по службі, рівень фахової майстерності тощо);
— власне характеристики, в якій розглядаються ставлення до роботи, підвищення фахового рівня, відносини в колективі, називаються заходи заохочення, що застосовувалися до працівника;
— висновків, у яких підводяться підсумки на підставі викладеного і вказується, на які напрями своєї діяльності необхідно звернути увагу працівникові;
— вказівки про призначення характеристики.
Текст характеристики викладається від третьої особи. Вона може підписуватися безпосереднім керівником працівника (підпис печаткою не завіряється) або керівником підприємства, установи, організації (підпис завіряється печаткою підприємства).
Працівник обов'язково ознайомлюється з виданою на нього характеристикою, про що робиться відповідний запис. Характеристика, як правило, видається на руки або, з відома працівника, посилається в установу (організацію), яка прислала запит на неї.
Накази на особовий склад
Накази на особовий склад регламентують питання прийняття на роботу, переведення, звільнення, надання щорічних і додаткових відпусток, накладення стягнень, направлення в службові відрядження. Заголовок такого наказу звичайно містить назву "На особовий склад". При цьому в наказі констатуюча частина може зовсім не викладатися.
В ухвалюючій частині пункти розташовуються у визначеній послідовності: призначення на посаду, переведення, надання відпусток, звільнення з посади, направлення в службове відрядження та ін. Накладення дисциплінарних стягнень і надання заохочень оформляються, як правило, окремими наказами. Типові форми наказів затверджено наказом Міністерства статистики України від 09.10.95 № 253.
Наказ (розпорядження) про прийняття на роботу застосовується для обліку прийнятих на роботу працівників. Він ві- зуеться начальником відділу управління персоналом (кадрів) або особою, відповідальною за прийняття на роботу. Проект наказу (розпорядження) в необхідних випадках є направленням на переговори або перепусткою у структурний підрозділ для ознайомлення з умовами роботи.
Керівник структурного підрозділу дає висновок про можливість зарахування працівника: на зворотній стороні проекту наказу вказується, хто його може прийняти, за яким розрядом (або категорією) і в разі потреби зазначається термін випробування.
Згода працівника з умовами праці, результати переговорів, у разі потреби — медичний висновок, відмітки про проходження інструктажу з техніки безпеки й т. ін. також записуються на зворотній стороні цієї форми. Проект наказу про зарахування на роботу працівника, якому встановлюється оклад, візується у відповідній службі підприємства, установи, організації для підтвердження вакантної посади й окладу, встановлюваного згідно зі штатним розписом.
Підписаний керівником організації наказ (розпорядження) доводиться працівникові під розписку.
На підставі цього наказу відділ управління персоналом (кадрів) заповнює форму № П-2 "Особова картка", робить відповідні записи в трудовій книжці, а бухгалтерія відкриває особовий рахунок.
Типову форму наказу (розпорядження) про прийняття на роботу подано в дод. 11.
Наказ (розпорядження) про переведення на іншу роботу застосовується при оформленні переведення працівника з одного структурного підрозділу в інший. Його візують керівники попереднього й майбутнього місць роботи працівника і підписує керівник організації.
На підставі цього наказу робляться відповідні записи в "Особовій картці" (форма № П-2) і трудовій книжці.
На зворотній стороні наказу робляться відмітки про не- здані матеріальні цінності на попередньому місці роботи.
Типову форму наказу (розпорядження) про переведення на іншу роботу подано в дод. 12.
Наказ (розпорядження) про надання відпустки застосовується для оформлення щорічної основної відпустки й інших видів відпусток, наданих працівнику відповідно до чинного законодавства, колективним договором, контрактом і графіком відпусток. Проект наказу візується керівником структурного підрозділу, в якому працює працівник.
На підставі підписаного наказу відділом управління персоналом (кадрів) робиться відмітка в "Особовій картці" (форма № П-2) працівника, а бухгалтерією провадиться розрахунок заробітної плати за дні відпустки. При наданні відпустки без оплати поруч із зазначенням кількості днів відпустки вказується "Без оплати".
Наказ (розпорядження) про розірвання трудового договору (контракту) застосовується при звільненні працівника. Він візується керівником структурного підрозділу і підписується керівником організації.
На підставі наказу (розпорядження) про розірвання трудового договору бухгалтерія проводить розрахунок з працівником, а відділ управління персоналом (кадрів) робить запис у його трудовій книжці.
При звільненні за власним бажанням працівник оформляє заяву.
Типову форму наказу (розпорядження) про розірвання трудового договору (контракту) подано в дод. 13.
Трудова угода
Трудова угода — одна з основ виникнення цивільних прав і обов'язків. Це вольовий акт, дозволений законом, спрямований на досягнення бажаних для його учасників юридичних результатів.
Така угода укладається на двосторонній основі між власником або уповноваженим ним органом (замовником) і громадянином (підрядчиком) обов'язково в письмовій формі. Вона регулюється положеннями Цивільного кодексу України.
Однією з форм трудової угоди є договір підряду. Він є правовою формою відносин, пов'язаних із виконанням різноманітних робіт.
Предметом договору підряду (трудової угоди) є результат, якого має бути досягнуто шляхом виконання завдання замовника.
Договори підряду (трудової угоди) схожі на трудові договори в тому, що вони теж пов'язані трудовими відносинами з однією зі сторін.
Разом із тим підрядчик, на відміну від працівника, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, що діє на підприємстві, з яким він уклав угоду.
Однією з характерних особливостей договору підряду (трудової угоди) є те, що відповідно до цього договору підрядчик виконує роботи на свій ризик. Він не має права вимагати винагороди, якщо з предметом підряду (комплекс робіт, продукція, виріб та ін.) що-небудь сталося або якщо з огляду на деякі обставини неможливо закінчити почату роботу. Негативні наслідки для підрядчика можуть настати в разі несподіваної затримки виконання робіт, випадкового їхнього погіршення або подорожчання.
Громадянин може виконувати будь-які підрядні роботи, крім заборонених законодавством.
До переліку заборонених робіт входять виготовлення і реалізація:
— наркотичних засобів;
— військової зброї і боєприпасів до неї;
— вибухових речовин тощо.
Форма договору (трудової угоди) законодавством не передбачена. Обов'язковим є тільки укладення його в письмовій формі.
Зразок трудової угоди наведено в дод. 14.
Скорочена тривалість робочого часу
Неповний робочий час і ненормований робочий день
Надомна праця
Понаднормові роботи
6.12. Час відпочинку
Перерви протягом робочого дня і щоденний відпочинок
Щотижневий безперервний відпочинок
Святкові і неробочі дні
6.13. Відпустка працівників