Основними задачами СБ підприємства є:
1. Забезпечення економічної безпеки, захисту власності підприємства.
2. Організація діловодства.
3. Забезпечення заходів захисту при використанні засобів зв'язку (телетайп, телекс, телефакс, телефон, комп'ютерні мережі, супутниковий зв'язок).
4. Організація протидії технічним засобам розвідки на об'єктах підприємства.
5. Забезпечення всередині об'єктового і пропускного режиму, охорона майна і персоналу підприємства, фізична охорона вищого керівництва фірми (та інших співробітників у разі потреби: касири, інкасатори, науковці, технологи, інженери тощо).
6. Забезпечення захисту охоронюваної інформації й економічної безпеки при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності.
7. Надання допомоги структурним підрозділам у вивченні кон'юнктури ринку, передбачуваних партнерів, конкурентів, посадових осіб різних гілок влади.
8. Контроль за виконанням нормативних документів.
9. Виявлення і закриття можливих каналів витоку охоронюваної інформації в процесі виробничої й іншої діяльності підприємства.
10. Контроль за станом протипожежної безпеки на об'єктах підприємства.
14.6.3. Функції СБ
Відповідно до основних задач СБ підприємства виконує наступні функції:
1. З питань допуску співробітників до охоронюваної інформації:
o Спільно з фахівцями - відповідальними виконавцями розробляє перелік зведень, що складають комерційну таємницю підприємства. Вносить відповідні документи на розгляд і затвердження керівником. Контролює відповідність змісту й умов проведення робіт реквізиту "КТ-власність підприємства" і терміни його дії.
o Розробляє і здійснює заходи, що забезпечують доступ до охоронюваної інформації тільки тим особам, яким це необхідно для виконання службових обов'язків.
o Розробляє систему організаційних і технічних заходів, що регламентують усередині об'єктовий режим підприємства. Організовує і контролює їх виконання.
o Здійснює контроль за виготовленням, обліком, збереженням, видачею і використанням бланків службових посвідчень (пропусків), печаток, штампів підприємства, а також металевих і мастичних печаток з індивідуальними обліковими номерами.
2. З питань діловодства:
o Організовує і веде діловодство; контролює забезпечення встановленого порядку розмноження документів, їхнього обліку, збереження і користування ними, а також знищення.
o Забезпечує дотримання правил розсилання документів, які містять комерційну таємницю підприємства.
o Розробляє і здійснює заходи для запобігання розголошення і витоку інформації при веденні діловодства.
3.3 питань передачі і прийому інформації технічними засобами зв'язку:
o Організовує прийом і передачу охоронюваної інформації і відкритої кореспонденції по телекомунікаційним каналам (телетайпу, телексу, телефаксу тощо).
o Вибирає ефективні й економічні засоби зв'язку в залежності від характеру переданої інформації. Враховує й аналізує вхідну і вихідну кореспонденцію, оперативно доводить до адресатів.
3.3 питань забезпечення пропускного режиму, охорони майна і персоналу підприємства, контролю за протипожежною безпекою:
o Розробляє документи, що регламентують пропускний режим і затверджує їх у керівника підприємства. Оформляє, враховує, видає, вилучає усі види пропусків на територію підприємства. Контролює правильність оформлення документів на ввіз (вивіз), внесення (винос) матеріальних цінностей і документів.
o Організує контрольно-пропускні пости (пункти). Забезпечує встановлений часовий режим охорони об'єктів підприємства. Експлуатує технічні засоби охорони.
o Розробляє і здійснює заходи для забезпеченню особистої безпеки працівників підприємства.
o Стежить за станом протипожежної безпеки, пропонує заходи для усунення порушень.
4.3 питань інженерно-технічного забезпечення безпеки охоронюваної Інформації й охорони підприємства:
o Розробляє вимоги до приміщень, де ведуться роботи з охоронюваною інформацією, зберігаються відповідні документи, вироби, а також матеріальні цінності. Проводить атестацію приміщень і об'єктів збереження матеріальних цінностей. Організовує установку й експлуатацію технічних засобів захисту, у тому числі і засобів протидії технічним розвідникам.
o Координує заходи безпеки при проведенні робіт з використанням електронно-обчислювальної техніки та телекомунікаційних засобів. Організовує спецперевірки та спецдослідження. Контролює виконання нормативних документів при експлуатації ПЕОМ та їх мереж.
o Веде облік сейфів, металевих шаф, спеціальних сховищ (а також ключів чи машинозчитуваних карток до них), у яких дозволено постійно або тимчасово зберігати документи, що містять охоронювану інформацію (з реквізитом "КТ-власність підприємства").
o Контролює виконання заявок (договорів) на установку і ремонт інженерно-технічних засобів захисту, а також установку засобів зв'язку.
5.3 питань безпеки інформації при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності:
o Бере участь у доборі фахівців, здатних вести ефективну реготу із закордонними фірмами й у підготовці оформлення виїзних документів для зарубіжних відряджень.
o Бере участь у підготовці документів і матеріалів (програми, угоди, контракти) із зовнішньоекономічної діяльності, організації переговорів, прийомів і іншими спільних із закордонними фахівцями заходів на території підприємства і поза нею.
6. Надає методичну допомогу відповідальним виконавцям з питань забезпечення економічної безпеки при укладанні договорів зі сторонніми організаціями.
7. Бере участь в експертизі матеріалів, підготовлених до відкритої публікації (статті, доповіді, реклама тощо).
8. Здійснює організаційно-методичне керівництво уповноваженими по захисту комерційної таємниці в структурних підрозділах. Проводить консультації для співробітників підприємства з організаційно-правових питань забезпечення економічної безпеки і способів захисту охоронюваної інформації.
9. Із залученням фахівців підприємства вивчає всі види діяльності підрозділів з метою виявлення її закриття можливих каналів витоку охоронюваної інформації і нанесення економічного збитку.
10.Організує службові розслідування по фактах розголошення охоронюваної інформації, втрати документів або виробів, що містять такі зведення, порушень внутрішньо-об'єктового і пропускного режиму підприємства.
11 .Здійснює зв'язок із правоохоронними й іншими державними органами з питань захисту комерційної таємниці і забезпечення економічної безпеки підприємства.
На схемі (рис. 14.5) наведені погрози безпеки фірми, які необхідно враховувати керівництву при розробці заходів для захисту підприємницької таємниці.
Рис. 14.5. Погрози безпеці фірми
14.6.4. Структура СБ
1. Виходячи із задач і функцій у СБ підприємства входять:
o Підрозділ захисту інформації.
o Підрозділ технічних засобів зв'язку і протидії технічним засобам розвідки.
o Підрозділ охорони.
2. Задачі, функції, права, відповідальність структурних ланок СБ визначаються окремими положеннями і посадовими інструкціями її співробітників.
15. БОРОТЬБА ІЗ ШАХРАЙСТВОМ У БІЗНЕСІ
15.1. Природа, типи та види шахрайства
15.2. Мотивація шахрайства
15.3. Виявлення шахрайства
15.3.1. Процес виявлення шахрайства
15.3.2. Ознаки афер з інвестиціями
15.3.3. Відповідальність аудиторів за виявлення ознак шахрайства
15.4. Запобігання шахрайству
15.4.1. Атмосфера всеохоплюючого контролю.