Банківські операції - Ковальчук К.Ф. - 14.2.2. Аналіз фінансового стану позичальника - приватного підприємця

З метою визначення фінансово-господарського стану приватного підприємця доцільно вирішувати наступні аналітичні завдання, сутність яких розглянута нижче:

- загальний соціально-психологічний аналіз (Розділ 1. Загальні дані);

- аналіз поточного фінансового становища (Розділ 2. Фінансові показники);

- аналіз ринку і господарської діяльності (Розділ 3. Аналіз ринку і господарської діяльності приватного підприємця);

- аналіз умов кредитування (Розділ 4. Характеристика кредиту).

По позиціях розділів аналізу встановлюються бали, отримані позичальником - приватним підприємцем. Сумарна вага кожного з розділів 1-3 дорівнює 30 балам, окрім розділу 4, вага якого становить 10 балів. Кожному показнику привласнюється відповідна вага, що визначає його значимість. У залежності від варіанта відповіді по кожному з показників формується бальна оцінка шляхом помноження ваги показника на бальну оцінку варіанта відповіді. Сума всіх бальних оцінок показників утворює підсумок по розділу. Підсумок загальних оцінок по розділах є основою для прийняття банком рішення стосовно можливості надання кредиту приватному підприємцю.

Розділ 1. Загальні дані, які включають сукупність показників.

Вік визначає фінансові можливості позичальника, рівень добробуту, стабільність нинішнього стану, його перспективи, мотивації по використанню позикових грошей і розраховується за паспортними даними. Найбільш сприятливим представляється вік в інтервалі від 30 до 45 років.

Час проживання в даній місцевості характеризує ступінь "осілості" позичальника, стабільність його зв'язків із зовнішнім середовищем і розраховується за паспортними даними. Термін проживання понад 10 років є найбільш сприятливим для кредитування.

Активний стаж роботи підприємця показує ступінь поінформованості про ринок, його досягнення у фінансовій динаміці й менеджменті, відносини з постачальниками і споживачами. Він розраховується за даними з податкової інспекції. Найбільш бажаним є 5-річний стаж і більше.

Військовий обоє 'язок підвищує ризик призову на службу або збори, пов'язані з ліквідацією наслідків катастроф, стихійних лих, що можуть вплинути на виконання обов'язків за кредитним договором. Визначається, виходячи з даних військового квитка.

Освіта має безпосередній вплив на бажання брати кредити з усвідомленням міри тієї відповідальності, що лягає на позичальника. Визначається, виходячи з даних диплома.

Спеціальність за дипломом характеризує рівень спеціальної підготовки працівника, знання й уміння вести справи. Визначається, виходячи з даних диплома.

Родинний стан є визначальним моментом у мотивації клієнта. Визначається, виходячи з паспортних даних. Наявність дітей у родині зміцнює відповідальність людини, у тому числі й по зобов'язаннях з банком-кредитором.

Наявність страхових полісів є важливим фактором при виникненні нещасного випадку з позичальником або з його майном. Визначається, виходячи зі страхових полісів на страхування життя, страхування особистого майна позичальника. Перевага при кредитуванні віддається позичальникам, які мають страховий поліс. Даний фактор має важливе значення при кредитуванні під заставу особистого майна громадян.

Визначені показники першого розділу заносяться до таблиці 14.5 в графу 5. Вони є основою для встановлення загальної оцінки по даному показнику, яка вноситься до графи 6 таблиці 14.5.

Таблиця 14.5

ЗАГАЛЬНІ ДАНІ ПРО ПОЗИЧАЛЬНИКА-ПІДПРИЄМЦЯ

Показник

Параметр

Бальна оцінка

Вага показника

Результат обробки заявки

Підсумок показника

Вік

Менш 25 років Більш 55 років

0,5

3

30 років

3

Від 25 до 55 років

1

Час проживання в даній місцевості

До 3 років

0

Від 3-10 років

0,5

3

Понад 10 років

3

Понад 10 років

1

Активний стаж роботи підприємцем

До 1 року

0

Від 1 - 2 років

0,2

6

Понад 5

0

Від 2 - 5 років

0,5

років

Понад 5 років

1

Військовий

обов'язок

Військовозобов 'язаний

0

3

Немає

3

Немає

1

Закінчення табл. 14.5

Показник

Параметр

Бальна оцінка

Вага показника

Результат обробки заявки

Підсумок показника

Освіта

Середня

0

6

Вища

6

Середня спеціальна

0,4

Середня технічна

0,8

Незакінчена вища

0,6

Вища

1

Спеціальність за дипломом

Юридичні й економічні спеціальності

1

2

Економічні спеціальності

2

Інші спеціальності

0,8

Родинний стан, діти

Неодружений

Дітей немає

0,5

3

Одружений, діти є

3

Діти є

0,9

Одружений

Дітей немає

0,8

Діти є

1

Наявність страхових полісів

Страхування особистого майна і життя

1

4

Немає страхування

0

Страхування особистого майна або життя

0,5

Немає страхування

0

ПІДСУМОК РОЗДІЛУ 1

30

20

У Розділі 2. Фінансові показники виявляється наступне.

Наявність рахунків у банку дає можливість простежити історію клієнта в частині руху грошових коштів. Встановлюється, виходячи з даних відділень і філій, що обслуговують клієнта.

Кредитна історія є дуже важливим показником при ухваленні рішення про видачу кредиту. Відсутність претензій по раніше узятих кредитах свідчить про високий ступінь відповідальності й порядності позичальника. Встановлюється також, виходячи з даних відділень і філій, що обслуговують клієнта.

Відношення щомісячних витрат на родину до середньомісячного прибутку вказує на можливість позичальника погашати заборгованість. Розраховується, виходячи з поточних чистих грошових потоків.

Володіння нерухомістю характеризує позичальника з погляду його забезпеченості й стабільності.

Ринкова вартість нерухомості відображає рівень його забезпечення і стабільності. Встановлюється фахівцями банку.

Володіння автомобілем і його ринкова вартість має значення, аналогічне значенню нерухомості. Встановлюється, виходячи з оцінки фахівців банку.

Розрахунок питомої ваги середньомісячного виторгу в ринковій вартості особистого майна відображає значимість суми кредиту в житті позичальника, а отже, і досвід управління такими грошовими потоками.

Визначені показники другого розділу заносяться до таблиці 14.6 в графу 5. Вони є основою для встановлення загальної оцінки по даному показнику, яка вноситься до графи 6 таблиці 14.6.

У Розділі 3. Аналіз ринку і господарської діяльності приватного підприємця здійснюється аналіз такої інформації.

Попит на продукцію показує привабливість для покупця продукції, яка виробляється або реалізується приватним підприємцем. Якщо підприємець робить або реалізує продукцію високої якості й за розумною ціною, то він буде менш ризикованим для банку як позичальник. Визначається, виходячи з виду діяльності.

ФІНАНСОВІ ПОКАЗНИКИ

Таблиця 14.6

Показник

Параметр

Бальна оцінка

Вага показника

Результат обробки заявки

Підсумок показника

Наявність рахунків

у банку

Є

1

1

Є

1

Немає

0

Кредитна історія

Немає історії

0,5

Зауважень немає

1

4

Зауважень немає

4

Є зауваження

0

Щомісячні витрати на родину

Відношення щомісячних витрати на родину до середньомісячного прибутку

> 90 %

0

75 - 90%

0,3

50 - 75%

0,5

10

25 - 50%

8

25 - 50%

0,8

10 - 25%

0,9

< 10 %

1

Володіння нерухомістю

Немає

0

Спільно

0,5

5

Спільно

2,5

Одноосібно

1

Закінчення табл. 14.6

Показник

Параметр

Бальна оцінка

Вага показника

Результат обробки заявки

Підсумок показника

Ринкова вартість нерухомості

Володіння автомобілем

Немає

0

Спільно

0,5

2

Немає

2

Одноосібно

1

Ринкова вартість автомобіля

Питома вага середньомісячного виторгу в ринковій вартості особистого майна

Оцінка питомої ваги середньомісячної виручки у ринкової вартості особистого майна

> 100 %

0

90 - 100%

0,25

75 - 90 %

0,5

8

< 50 %

8

50 - 75 %

0,75

< 50 %

1

ПІДСУМОК РОЗДІЛУ 2

30

25,5

Кількість клієнтів приватного підприємця показує структуру клієнтської бази, вона повинна бути широко розвинута. Невелика кількість клієнтів спричиняє підвищення ризику для підприємця. Визначається, виходячи з фінансових документів.

Кількість постачальників приватного підприємця оцінюється аналогічно кількості клієнтів. Визначається, виходячи з фінансових документів.

Конкуренція свідчить, скільки подібних виробників або постачальників конкурують з клієнтом, який розглядається. Визначається, виходячи з виду діяльності.

Сезонність враховує вплив пори року на попит і реалізацію продукції. Визначається, виходячи з виду діяльності.

Прибутковість характеризує ефективність діяльності підприємця. Визначається, виходячи з фінансової звітності й іншої інформації, що представляється клієнтом.

Тенденція середньомісячного виторгу показує в динаміці фінансове становище позичальника. Визначається, виходячи з фінансової звітності й іншої інформації, що представляється клієнтом.

Заборгованість по сплаті податків збільшує можливість податкових штрафів, що можуть розорити підприємця, а також показує відволікання коштів на сплату податків. Визначається, виходячи з даних податкової адміністрації.

Наявність діючих кредитів вказує на відволікання коштів на сплату відсотків і тіла кредиту й тим самим збільшує ризик позичальника перед банком.

Визначені показники третього розділу заносяться до таблиці 14.7 в графу 5. їхні значення є основою для встановлення загальної оцінки по даному показнику, яка вноситься до графи 6 таблиці 14.7.

Розділ 4. Характеристика кредиту, що включає таку інформацію.

Термін користування кредитом відображає ризик, пов'язаний із процесами, що можуть вплинути на виконання підприємцем зобов'язань перед банком-позичальником. Чим менше проміжок часу, тим менша ймовірність зміни поточного фінансового стану позичальника.

Таблиця 14.7

АНАЛІЗ РИНКУ І ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМЦЯ

Показник

Параметр

Бальна оцінка

Вага показника

Результат обробки заявки

Підсумок показника

Низький

0

Попит на продукцію

Середній

0,5

5

Середній

2,5

Високий

1

1 - 3

0

Кількість клієнтів

3 - 6

0,2

3

> 10

3

6 - 10

0,6

> 10

1

1 - 3

0

Кількість

3 - 6

0,2

3

1 - 3

0

постачальників

6 - 10

0,6

> 10

1

Немає

1

Конкуренція

Низька

0,6

3

Середня

0,9

Середня

0,3

Висока

0

Сезонність

Є

0

2

Немає

2

Немає

1

< 10%

0

Прибутковість

10 - 25%

0,5

5

< 10%

0

> 25%

1

Тенденції

Зменшення

0

середньомісячної

На рівні

0,5

5

На рівні

2,5

виручки

Збільшення

1

Заборгованість по сплаті податків

Є

0

2

Немає

2

Немає

1

Наявність діючих

Є

0

2

Є

0

кредитів

Немає

1

ПІДСУМОК РОЗДІЛУ 3

30

12,9

Сума запитуваного кредиту відображає в абсолютній величині ризик для банку, пов'язаний з неповерненням суми кредиту.

Схема погашення характеризує адекватність реального використання кредитів цілям, викладеним у заявці. З погляду ризиків найбільш прийнятним для банку є графік щомісячного погашення основного боргу.

Визначені показники четвертого розділу заносяться до таблиці 14.8 в графу 5. Вони є основою для встановлення загальної оцінки по даному показнику, яка вноситься до графи 6 таблиці 14.8.

Таблиця 14.8

АНАЛІЗ УМОВ КРЕДИТУВАННЯ

Показник

Параметр

Бальна оцінка

Вага показника

Результат обробки заявки

Підсумок показника

Схема погашення

За

графіком

% щомісяця

1

2

За графіком

2

По

закінченні

% щомісяця

0,3

% по закінченні

0

Сума

запитуваного кредиту

> 100 000$

0

5

25 000$

2,5

50 000 - 100 000$

0,15

30 000 -

50 000$

0,3

20 000 -

30 000$

0,5

10 000 -

20 000$

0,7

5 000 - 10 000$

0,85

< 5 000$

1

Термін користування кредитом

> 12 місяців

0

3

> 12 місяців

0

9 - 12 місяців

0,25

6 - 9 місяців

0,5

3 - 6 місяців

0,75

1 - 3 місяці

1

ПІДСУМОК РОЗДІЛУ 4

10

4,5

Для ранжирування позичальників за класами фінансового стану необхідно підсумувати накопичені по розділах 1 - 4 бали й у залежності від підсумкової суми банком приймається один із варіантів управлінського рішення:

- від 0 до 30 балів - видача кредиту недоцільна (ризик понад 70%) - клас Д;

- від 30 до 45 балів - фінансовий стан позичальника поганий, рекомендується додаткове забезпечення кредиту - клас Г;

- від 45 до 60 балів - фінансовий стан задовільний, інформація вимагає додаткового пророблення - клас В;

- від 60 до 85 балів - фінансовий стан добрий, видача кредиту можлива - клас Б;

- від 85 до 100 балів - фінансовий стан позичальника дуже добрий, позитивна рекомендація з видачі кредиту - клас А.

Загальна оцінка фінансового стану позичальника-приватного підприємця, що розглянутий у наведеному прикладі, становить 62,9 бала, в тому числі:

- підсумок розділу 1 - 20 балів;

- підсумок розділу 2 - 25,5 бала;

- підсумок розділу 3 - 12,9 бала;

- підсумок розділу 4 - 4,5 бала.

Таким чином, висновок про надання позики приватному підприємцю є позитивним, оскільки фінансовий стан позичальника добрий і він відноситься до класу Б.

14.3 Аналіз діяльності комерційного банку
14.3.1. Аналіз активів і пасивів комерційного банку
14.3.2. Аналіз фінансових результатів діяльності комерційного банку
Коефіцієнти ефективності діяльності КБ
Коефіцієнти ефективності діяльності працівників КБ
14.3.3. Відсотковий аналіз діяльності комерційного банку
14.3.4. Порівняльний міжбанківський аналіз
14.4. Особливості аналізу діяльності страхових компаній та пенсійних фондів
Розділ 15. Аналітична підтримка управлінських рішень
15.1. Особливості управлінських рішень
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru