1. Організації роботодавців та їх об'єднання мають право в порядку, передбаченому їх статутами, представляти і захищати права і законні інтереси, а також права і законні інтереси своїх членів у відносинах із профспілками, їх об'єднаннями та іншими організаціями найманих працівників, органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування у сфері регулювання соціально-трудових та економічних відносин.
2. Організації роботодавців та їх об'єднання мають право вносити до органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування пропозиції з питань, пов'язаних з їх статутною діяльністю.
3. Організації роботодавців та їх об'єднання можуть проводити експертизу проектів законів та інших нормативно-правових актів щодо питань прав та інтересів їх членів.
4. Організації роботодавців та їх об'єднання зобов'язані брати участь у веденні колективних переговорів стосовно розроблення та укладення угод на відповідному рівні.
Організації роботодавців та їх об'єднання у межах своїх повноважень укладають угоди, здійснюють контроль та забезпечують їх виконання, несуть відповідальність за невиконання угод згідно із законом. Також вони виступають стороною в угоді на відповідному рівні у порядку, визначеному законом.
Якщо на одному рівні діють декілька об'єднань роботодавців, для ведення колективних переговорів та укладення угод вони повинні утворити єдиний представницький орган, який діє від їх імені, або делегувати відповідні повноваження одній організації роботодавців чи одному об'єднанню організацій роботодавців.
Роботодавці, котрі входять до складу асоціації" корпорації або іншого об'єднання, можуть передавати права представництва і захисту прав та законних інтересів об'єднанню, до якого вони належать.
5. Організації роботодавців та їх об'єднання беруть участь у соціальному партнерстві у порядку і на умовах, визначених відповідним законом. Метою участі організацій роботодавців та їх об'єднань у соціальному партнерстві є договірне регулювання та удосконалення соціально-трудових відносин, досягнення взаєморозуміння, компромісів між сторонами соціального партнерства, запобігання виникненню та розв'язання колективних трудових спорів (конфліктів).
Сторону роботодавців у соціальному партнерстві представляють:
– на всеукраїнському рівні – об'єднання організацій роботодавців із всеукраїнським статусом в особі уповноважених ними органів;
– на республіканському рівні – організації роботодавців та їх об'єднання в особі уповноважених ними органів, що об'єдналися у межах Автономної Республіки Крим;
– на галузевому (міжгалузевому) рівні – організації роботодавців та їх об'єднання в особі уповноважених ними органів, що об'єдналися у межах відповідної галузі (кількох галузей);
– на місцевому та обласному рівнях – організації роботодавців та їх об'єднання в особі уповноважених ними органів, що об'єдналися у межах відповідних адміністративно-територіальних одиниць.
Організації роботодавців та їх об'єднання можуть передавати свої повноваження одній організації роботодавців або відповідному об'єднанню з метою їх представництва.
6) Організації роботодавців та їх об'єднання беруть участь у формуванні та проведенні державної політики зайнятості населення. Представники організацій роботодавців та їх об'єднань на паритетних засадах із представниками професійних спілок, їх об'єднань та інших організацій найманих працівників, органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування беруть участь у створенні та діяльності координаційних комітетів сприяння зайнятості.
7) Організації роботодавців та їх об'єднання на паритетних засадах беруть участь в управлінні загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням відповідно до закону.
8) Організації роботодавців та їх об'єднання виступають стороною колективного трудового спору (конфлікту) у порядку та на умовах, визначених Законом України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)", користуються усіма правами сторони такого спору (конфлікту) і несуть відповідальність відповідно до закону.
9) Організації роботодавців та їх об'єднання мають право одержувати від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності інформацію з соціально-економічних питань та питань, пов'язаних із трудовими відносинами, розвитком держави, необхідну для виконання своїх статутних завдань.
Організації роботодавців та їх об'єднання мають право поширювати інформацію щодо своєї діяльності і пропагувати ідеї та мету; висвітлювати діяльність у засобах масової інформації. Організації роботодавців та їх об'єднання можуть виступати засновниками засобів масової інформації згідно із законом; проводити соціологічні дослідження, створювати наукові інформаційні та навчально-дослідницькі центри.
10. Організації роботодавців та їх об'єднання можуть брати участь у розробленні та реалізації державної політики у галузі професійної освіти, у формуванні кваліфікаційних вимог до випускників навчальних закладів, фінансуванні створення та утримання недержавних професійно-технічних навчальних закладів.
Організації роботодавців та їх об'єднання зобов'язані:
– сприяти ефективному розвитку вітчизняного ринку праці шляхом його збалансування;
– попереджувати зловживання монопольним становищем на ринку та виникнення недобросовісної конкуренції у підприємницькій діяльності;
– неухильно дотримуватися вимог законодавства України та свого статуту;
– використовувати незаборонені законом засоби захисту прав і законних інтересів роботодавців;
– брати участь у переговорах, консультаціях з укладання колективних договорів (угод), вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів) відповідно до закону.
Організації роботодавців та їх об'єднання співпрацюють з органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, беруть участь у формуванні державної економічної та соціальної політики, мають право вносити пропозиції до органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування з питань, що належать до їх компетенції.
Ці організації та їх об'єднання визнають профспілки повноважними представниками працівників і захисниками їх трудових, соціально-економічних прав та інтересів, сприяють їх діяльності.
Організації роботодавців та їх об'єднання взаємодіють з профспілками, їх об'єднаннями та іншими організаціями найманих працівників на принципах соціального партнерства. Спори (конфлікти), які виникають між ними, розв'язуються у порядку, передбаченому законом.
Організаціям роботодавців та їх об'єднанням забороняється втручатися у діяльність професійних спілок, їх об'єднань та інших організацій найманих працівників, перешкоджати у будь-якій формі та будь-якими засобами працівникам об'єднуватися у профспілки, їх об'єднання, інші організації найманих працівників.
У власності організацій роботодавців та їх об'єднань можуть перебувати рухоме й нерухоме майно, матеріальні та нематеріальні активи, кошти, а також інше майно, придбане на підставах, передбачених законом. Майно і кошти організацій роботодавців та їх об'єднань належать їм на праві власності, якщо інше не передбачено статутом та угодами з власниками такого майна. У власності організацій роботодавців та їх об'єднань може бути майно, що перебуває за межами території України. Організації роботодавців та їх об'єднання згідно зі своїми статутами володіють, користуються і розпоряджаються майном, яке належить їм на праві власності, і не може використовуватися для діяльності, спрямованої на отримання прибутку.
Джерелами формування майна і коштів організацій роботодавців та їх об'єднань є:
– вступні, членські та цільові внески;
– доходи від підприємств, установ, організацій, часток, паїв, акцій, що належать організаціям роботодавців та їх об'єднанням;
– цільові гранти міжнародних фінансових організацій;
– добровільні внески, що надходять від фізичних та юридичних осіб;
– інші джерела, передбачені законом.
Порядок формування і використання майна та коштів організацій роботодавців та їх об'єднань, а також розміри вступних і членських внесків визначаються їх статутами.
Роботодавці – члени організацій роботодавців, члени об'єднань організацій роботодавців мають право передавати належне їм майно у володіння, користування організаціям роботодавців та їх об'єднанням на умовах і в порядку, передбачених статутами організацій роботодавців та їх об'єднань або угодами відповідно до закону.
Організації роботодавців та їх об'єднання з метою виконання статутних цілей та завдань мають право здійснювати необхідну господарську та фінансову діяльність шляхом створення в установленому законом порядку підприємств, установ або організацій зі статусом юридичної особи. Організації роботодавців та їх об'єднання приймають рішення щодо господарської діяльності, визначення умов оплати праці працівників апарату організацій роботодавців та їх об'єднань, використання власних фінансових і матеріальних ресурсів згідно із законодавством та їх статутами.
У разі припинення діяльності організацій роботодавців та їх об'єднань майнові питання вирішуються відповідно до їх статуту і чинного законодавства. Після припинення їх діяльності майно, надане у користування, повертається його власнику. Майно об'єднань організацій роботодавців, що припинили свою діяльність, розподіляється між його членами у порядку, визначеному статутом.
Держава гарантує захист права власності організацій роботодавців та їх об'єднань. Вилучення державою в організацій роботодавців та їх об'єднань коштів та майна здійснюється тільки у випадках, передбачених законами України.
Організації роботодавців та їх об'єднання мають право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб під час здійснення своїх повноважень.
Організації роботодавців та їх об'єднання не можуть бути примушені виконувати розпорядження чи накази не передбачені законом або злочинні.
Якщо дії керівного органу організації роботодавців чи їх об'єднання суперечать законодавству України, статуту, члени цієї організації чи об'єднання можуть звернутися до суду за захистом своїх порушених прав та інтересів.
Суд може зобов'язати керівний орган цієї організації чи такого об 'єднання привести свою діяльність відповідно до статуту або призначити дату виборів нового керівництва. При цьому на підставі судового рішення діяльність організацій роботодавців або їх об'єднання може бути призупинена до виконання рішення суду.
Тимчасова заборона або розпуск організацій роботодавців чи їх об'єднань в адміністративному порядку не допускається.
Організації роботодавців та їх об'єднання мають право здійснювати міжнародну діяльність згідно із Законом, іншими нормативно-правовими актами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Міжнародна діяльність організацій роботодавців та їх об'єднань відповідно до їх статутів здійснюється шляхом заснування або вступу до міжнародних організацій роботодавців та їх об'єднань, прямих міжнародних контактів і зв'язків, укладання відповідних угод, а також в інших формах, що не суперечать законодавству України, нормам і принципам міжнародного права.
Цілі торгово-промислових палат
Принципи створення торгово-промислових палат
Порядок створення торгово-промислової палати
Діяльність Торгово-промислової палати України
Розділ 4. МОЛОДІЖНІ, ДИТЯЧІ ТА ЖІНОЧІ ОРГАНІЗАЦІЇ
4.1. Молодіжні та дитячі організації
4.2. Волонтерський рух в Україні
4.3. Жіночий рух та жіночі організації
Типологія сучасного жіночого руху в Україні