1. Виникнення держави
Про кожну країну можна сказати, що її історія є унікальною, повчальною тощо. Що стосується Японії, то до цього слід додати - дивна. Територія сучасної Японії становить 378 тис. квадратних кілометрів, або всього 2,2 % розмірів території Росії, або 4 % розмірів території СШ А, Канади, Китаю відповідно. 71 % території Японії займають гори. На Японських островах знаходиться 150 вулканів, з яких 40 - діючі (найвищий Фудзіяма - 3776 м).
Японія не багата на корисні копалини; країна розташована на островах: найбільший, з півночі на південь, - Хоккайдо, який межує з Південним Сахаліном, далі Хонсю, Сикоку, Кюсю, а всього Японія складається з 6800 островів.
Щодня в Японії відбувається близько 20 сейсмічних поштовхів. Незважаючи на острівну роздробленість, Японія є дуже консолідованою унітарною державою. її населення становить близько 126 мільйонів (на 2008 рік) - трохи менше населення Росії. Протягом декількох століть Японія була "замкнена" для Європи і не могла користуватися ЇЇ технологіями. І при всьому цьому на сьогодні валовий внутрішній продукт Японії виводить її на третє місце у світі, після CUJA і Китаю. В Японії найбільш наукомістке виробництво, найвища середня тривалість життя, найнижча дитяча смертність; вона входить до славетної "вісімки" великих держав світу, володіє значним промисловим і фінансовим потенціалом. До речі, Японія - дуже "японська" країна: зі 126 мільйонів її населення понад 99 % становлять етнічні японці. Тут більше, ніж будь-де, присутнє те, що можна назвати духом нації, національною корпоративністю, яка явно домінує над соціальною стратифікацією. Економічний і в цілому історичний підйом Японії здасться "неочікуваним" (як неочікуваною виявилася перемога "якоїсь там" Японії над Росією в 1905 р.), але насправді тут немає нічого несподіваного, якщо знати історію Японії.
Політична історія Японії розпочинається, за європейською хронологією, практично з Середніх віків, хоча цьому передує цікавий стародавній період, пов'язаний з етнічною, а отже, і з політичною історією країни.
Стародавня передісторія
Сучасні острови, на яких розташована Японія, не завжди були островами. У період палеоліту внаслідок заледеніння рівень Світового океану був нижчим від нинішнього на 175 метрів. Тоді Японські острови становили єдине ціле з південно-східною частиною Азійського материка; не було Берингової протоки, а була розлога країна Берингія, на тундрових рівнинах якої випасалися величезні гурти мамонтів, бізонів, оленів, на котрих полювала давня людина; не було Охотського моря, а була країна Охотія, не було Японського, Жовтого і Східноки ганського морів, Корейської протоки, а була країна Ніппоніда. Саме в цей період давні мешканці сучасного Сибіру, переслідуючи гурти мамонтів і бізонів, прийшли через Берингію на Аляску і навіть заселили весь американський континент. У цей же час з Азії прийшли на територію сучасної Японії прийшли давні люди - айни - перші жителі Японії. На початку неоліту, близько 11-9 тис. років до н. е., внаслідок розтавання льодовиків рівень Світового океану підвищився і багато частин суходолу стали протоками, морями або острівними архіпелагами, чому сприяли також тектонічні процеси в земних надрах: частина суходолу опускалася в океан, частина морського дна підіймалася, стаючи суходолом. Берингія та Охотія стали Беринговим таОхотським морями, утворилися сучасні Японське, Східноки гайське. Жовте моря, з'явилися острови, на яких зараз розташована Японія.
Етногенез
Айни та японці. "Ното sapiens" - людина розумна - оселилася на території Японії близько 40 тис. років тому, коли країна ще була частиною материка. Заселення йшло на півночі з боку сучасного Сахаліну, а на півдні - з боку Корейського півострова. Це були айни - найдавніший народ Японії. Щодо прабатьківщини айнів до цього часу немає єдиної думки. Одні дослідники вважають, що айни індоєвропейці кавкасіонської раси (сюди входять давні народи Кавказу); на думку інших - айни є родичами австронезійців; більшість японських учених стверджують, що айни близькі давнім азійським народностям і прийшли на територію сучасної Японії з Сибіру. Остання гіпотеза: айни споріднені з народами мяо-яо, які заселяють Південний Китай. Достовірним є лише те, що айни за своїми антропологічними даними сильно відрізняються від японців, корейців, полінезійців, аборигенів Австралії; на відміну від монголоїдів вони мали густу рослинність на обличчі, носили розлогі бороди та вуса; айнів іноді виділяють в особливу малу расу - курильську.
Айни були мисливцями, рибалками, збирачами; вони заселили більшу територію сучасних Японських островів, але не створили стійкої землеробської культури і "японцями" не стали. Після айнів на територію Японії прийшли землеробні народи з Китаю та Кореї, вони-то і стали ядром власне японського етносу, що формувався. Айни були частково знищені, частково асимільовані, залишки їх проживають на півночі Хоккайдо. Крім прибульців з Китаю і Кореї, в етногенезі японського народу брали участь представники тихоокеанських народів.
3. Феодальне суспільство Японії, Палац
4. Духовний світ японського суспільства
5. Державний устрій і право періоду феодалізму
Розділ 2. Країни Західної Європи
Глава 14. Загальна характеристика європейської феодальної держави і права
Джерела права
Феодальна власність. Алод, бенефіцій, феод
Римсько-католицька церква і феодальна держава у Західній Європі
Сеньйоральна, станово-представницька та абсолютна монархії у країнах Західної Європи