Конституційне право України - Совгиря О.В. - 2. Конституційно-правовий статус Кабінету Міністрів України

Конституцію України та Законом України "Про Кабінет Міністрів України" від 07.10.2010 р. із змінами встановлено, що Кабінет Міністрів України (Уряд України) є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів України відповідальний перед Президентом України та підконтрольний і підзвітний Верховній Раді України у межах, передбачених статтями 85,87 Конституції України.

Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, а також актами Президента України. Організація, повноваження і порядок діяльності Кабінету Міністрів України визначаються Конституцією України та законами України.

Кабінет Міністрів України відповідно до Конституції України, Закону України "Про Кабінет Міністрів України" та актів Президента України затверджує Регламент Кабінету Міністрів України, який визначає порядок проведення засідань Кабінету Міністрів України, підготовки та прийняття рішень, інші процедурні питання його діяльності. Чинний Регламент Кабінету Міністрів України затверджений постановою Кабінету Міністрів України в редакції від 08.07.2009 р. № 712 із змінами.

У зарубіжних країнах уряди називаються по-різному (Уряд, Кабінет, Рада міністрів, Державна рада, Федеральний уряд, Федеральна рада, Адміністративна рада тощо)1. В Україні на рівні Конституції України вживається тільки назва Кабінет Міністрів України. Однак у ч. 1 ст. 1 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" зазначено: "Кабінет Міністрів України (Уряд України)". З огляду на це на офіційному рівні можуть вживатися обидві назви вищого органу виконавчої влади - Кабінет Міністрів України та Уряд України.

У світовій практиці відомі дві моделі організації урядів:

1) кабінетна (англосаксонська) модель уряду, суть якої полягає у тому, що до складу уряду входять не всі міністри, а лише ті, які мають найбільш авторитетні за змістом повноваження (Велика Британія, Канада, Австралія, Індія та ін.);

2) континентальна модель, за якої до складу уряду входять керівники всіх центральних органів виконавчої влади (міністерств і відомств)2.

Очевидно, що наведена класифікація складів урядів є загальною і не охоплює всі можливі варіанти щодо складів урядів. Так, згідно з ч. 1 ст. 114 Конституції України до складу Кабінету Міністрів України входять Прем'єр-міністр України, Перший віце-прем'єр-міністр, віце-прем'єр-міністри, міністри і не входять представники інших центральних органів виконавчої влади.

За партійним складом уряд може бути: однопартійним, коаліційним, урядом меншості, що спирається на вибіркову підтримку партій, які не мають більшості у парламенті, та не приймає радикальних рішень (поширений у Скандинавських країнах), безпартійним (службовим, діловим, чиновницьким).

У світовій практиці виокремлюють два основних способи формування урядів:

1) парламентський, коли уряд утворюється за результатами парламентських виборів (характерний для парламентських республік та монархій, змішаних республік; мав місце в Україні після набуття чинності Законом України "Про внесення змін до Конституції України" від 08.12.2004 р. і до його визнання неконституційним Конституційним Судом України згідно з його Рішенням від 30.09.2010 р. № 20-рп/2010);

2) позапарламентський, в межах якого виділяють два різновиди: - реально позапарламентський, за якого уряд не потребує довіри

парламенту і формується незалежно від нього (характерний для президентських республік, дуалістичних монархій, деяких змішаних республік);

- формально позапарламентський, за якого уряд парламентом не призначається, але потребує його довіри.

До складу Кабінету Міністрів України входять Прем'єр-міністр України, Перший віце-прем'єр-міністр України, три віце-прем'єр-міністри та міністри України. Посадовий склад (кількість та перелік посад) новосформованого Кабінету Міністрів України визначається Президентом України за поданням Прем'єр-міністра України одночасно з призначенням персонального складу Кабінету Міністрів України. Таким чином, за наведеною класифікацією формування Уряду України здійснюється за реально позапарламентським способом, окрім призначення Прем'єр-міністра, що відбувається за участі парламенту.

До складу урядів у зарубіжних країнах можуть входити міністри без портфеля, тобто посадові особи, які не керують міністерствами, однак виконують окремі доручення Прем'єр-міністра і мають право вирішального голосу на засіданнях уряду, молодші міністри (так називають іноді заступників міністрів або керівників не міністерств, а інших важливих відомств). У країнах, що розвиваються, нерідко призначаються міністри-координатори або головні міністри, які курирують групу споріднених міністерств (Єгипет), а також міністри, що відають управлінням окремими великими регіонами країни. Однак переважають у складі уряду міністри, які керують окремими сферами управління2. У Данії на міністрів без портфеля покладається виконання спеціальних завдань, і при цьому вони не мають власного бюджету3. Іноді така посада маскує основне заняття цієї посадової особи. Наприклад, уряд, не бажаючи розголошувати коло обов'язків цього міністра, призначає його міністром без портфеля, тоді як він займається, наприклад, питаннями озброєння або керує атомною промисловістю.

Відповідно до ч. 5 ст. б уже нечинного Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 16.05.2008 р. із змінами за поданням Прем'єр-міністра України Верховна Рада України могла призначати міністрами осіб, які не очолюють міністерств. До складу Кабінету Міністрів України могло бути призначено не більше двох таких міністрів. За чинним законодавством не передбачається входження до складу Уряду міністрів без портфеля.

Посади членів Кабінету Міністрів України належать до політичних посад, на які не поширюються трудове законодавство та законодавство про державну службу.

Статус членів Кабінету Міністрів України визначається Конституцією України та законами України.

Членами Кабінету Міністрів України можуть бути громадяни України, які мають право голосу, вишу освіту та володіють державною мовою. Не можуть бути призначені на посади членів Кабінету Міністрів України особи, які мають судимість, не погашену і не зняту у встановленому законом порядку.

Члени Кабінету Міністрів України не мають права суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, крім викладацької, наукової та творчої у позаробочий час, входити до складу керівного органу чи наглядової ради підприємства, що має на меті одержання прибутку. У разі виникнення обставин, які порушують вимоги щодо несумісності посади члена Кабінету Міністрів України з іншими видами діяльності, такий член Кабінету Міністрів України у двадцяти денний строк з дня виникнення цих обставин припиняє таку діяльність або подає особисту заяву про відставку.

У разі внесення на розгляд Президенту України подання щодо призначення на посаду члена Кабінету Міністрів України особи, яка є народним депутатом України, до подання додається особиста заява народного депутата України про дострокове припинення ним депутатських повноважень у разі призначення на посаду члена Кабінету Міністрів України. Питання про дострокове припинення повноважень народного депутата України розглядається невідкладно Верховною Радою України на її першому ж пленарному засіданні після призначення Його членом Кабінету Міністрів України.

Прем'єр-міністр України призначається на посаду Президентом України за згодою більше ніж половини від конституційного складу Верховної Ради України.

Президент України після прийняття рішення про відставку Кабінету Міністрів України або про припинення повноважень Прем'єр-міністра України вносить до Верховної Ради України письмове подання про надання згоди на призначення на посаду Прем'єр-міністра України.

Президент України подає до Верховної Ради України письмове подання про надання згоди на призначення на посаду Прем'єр-міністра України, до якого додаються: 1) відомості про громадянство; 2) відомості про освіту; 3) відомості про трудову діяльність і автобіографія; 4) довідка органу державної податкової служби про подану за своєю податковою адресою декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію). У декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації) зазначаються відомості про доходи та зобов'язання фінансового характеру за рік, що передує року подання; 5) відомості про перебування у складі керівного органу чи наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку; 6) відомості про судимість кандидата.

Усі відомості подаються державною мовою і власноручно підписуються кандидатом на посаду Прем'єр-міністра України.

Верховна Рада України розглядає подання Президента України про надання згоди на призначення на посаду Прем'єр-міністра України не пізніше ніж у п'ятиденний строк з дня внесення такого подання до Верховної Ради України.

Кандидат на посаду Прем'єр-міністра України за пропозицією депутатських фракцій до розгляду питання на пленарному засіданні Верховної Ради України зустрічається з депутатськими фракціями та відповідає на їхні запитання.

Під час розгляду питання про надання згоди на призначення на посаду Прем'єр-міністра України у пленарному засіданні Верховної Ради України бере участь Президент України.

Голосування у Верховній Раді України щодо надання згоди на призначення Прем'єр-міністра України проводиться у поіменному режимі. Рішення про надання згоди на призначення Прем'єр-міністра України приймається у формі постанови Верховної Ради України.

Постанова Верховної Ради України про надання згоди на призначення Прем'єр-міністра України невідкладно направляється Президенту України.

У разі ненадання згоди Верховною Радою України на призначення Прем'єр-міністра України Президент України вносить на розгляд Верховної Ради України подання про надання згоди на призначення на зазначену посаду в порядку, встановленому вище.

Слід зауважити, що ні Конституція України, ні чинний Закон України "Про Кабінет Міністрів України" не містять механізмів розв'язання ситуацій, за яких глава держава та парламентська більшість, що має дати згоду на призначення Прем'єр-міністра України, є представниками різних політичних сил та не знаходять консенсусу із цього питання. У законодавстві слід визначити, скільки разів парламент може відхилити запропоновану Президентом України кандидатуру Прем'єр-міністра, які правові наслідки такого відхилення можуть настати для парламенту та глави держави, чи може Президент України повторно вносити одну й ту саму кандидатуру на посаду Прем'єр-міністра України, якщо вона вже відхилялася парламентом при формуванні відповідного Уряду.

Згідно із Законом України "Про Кабінет Міністрів України" особа, призначена Прем'єр-міністром України, набуває повноважень за цією посадою з моменту видання Указу Президента України про призначення цієї особи Прем'єр-міністром України.

Члени Кабінету Міністрів України, крім Прем'єр-міністра України, призначаються на посаду Президентом України за поданням Прем'єр-міністра України.

При формуванні нового складу Кабінету Міністрів України новопризначений Прем'єр-міністр України вносить Президенту України подання про призначення членів Кабінету Міністрів України відповідно до вимог Конституції України та Закону України "Про Кабінет Міністрів України".

Зазначене подання Прем'єр-міністра України стосовно персонального складу Кабінету Міністрів України може вноситися єдиним списком. Подання також можуть вноситися окремо на кожну посаду члена Кабінету Міністрів України.

На кожну посаду члена Кабінету Міністрів України Прем'єр-міністром України вноситься одна кандидатура. Подання про призначення членів Кабінету Міністрів України щодо кандидатів на відповідні посади вносяться разом з переліком відомостей, аналогічним тим, які подаються при наданні згоди парламентом на призначення на посаду Прем'єр-міністра України.

За результатами розгляду подання Прем'єр-міністра України Президент України приймає рішення щодо призначення внесених кандидатур на посади членів Кабінету Міністрів України або доручає Прем'єр-міністрові України внести нове подання щодо персонального складу Кабінету Міністрів України або щодо кандидатур на окремі посади членів Кабінету Міністрів України. Нове подання вноситься Прем'єр-міністром України у визначений Президентом України строк із додержанням вимог, зазначених вище.

Рішення про призначення членів Кабінету Міністрів України може прийматися як списком, так і щодо окремих посад членів Кабінету Міністрів України.

Призначення на вакантну посаду члена Кабінету Міністрів України (крім Прем'єр-міністра України) здійснюється у порядку таз додержанням вимог, передбачених вище.

Особа, призначена членом Кабінету Міністрів України, набуває повноважень за посадою з моменту видання Указу Президента України про призначення цієї особи членом Кабінету Міністрів України.

Програма діяльності Кабінету Міністрів України базується на передвиборній програмі Президента України.

Програма діяльності Кабінету Міністрів України подається до Верховної Ради України Прем'єр-міністром України.

Програма діяльності Кабінету Міністрів України вважається схваленою, якщо за неї проголосувала більшість від конституційного складу Верховної Ради України. Рішення про схвалення Програми діяльності Кабінету Міністрів України приймається у формі постанови Верховної Ради України.

Верховна Рада України може надати Кабінету Міністрів України можливість доопрацювати Програму діяльності Кабінету Міністрів України. Повторний розгляд Програми діяльності Кабінету Міністрів України Верховною Радою України проводиться не пізніше ніж на п'ятнадцятий день після прийняття такого рішення.

Аналіз правової природи Програми діяльності Кабінету Міністрів України дає підстави дійти висновку про те, що вона є політико-правовим джерелом у системі джерел сучасного конституційного права України. Політична її складова обумовлена змістом самої Програми, в основу якої має покладатися передвиборна програма Президента України. Правова складова Програми діяльності Уряду визначається законодавчо закріпленим порядком її прийняття, затвердженням її правовим актом - постановою Верховної Ради України, юридичну силу якої вона набуває, вимогою відповідності актів Уряду Програмі його діяльності (ч. З параграфа 63 Регламенту Кабінету Міністрів України), можливістю настання юридичної (конституційно-правової) відповідальності у вигляді резолюції недовіри Уряду у разі невиконання ним положень Програми. Водночас остання особливість Програми відображає і її політичну природу, оскільки факт невиконання зазначених положень не є безумовною підставою притягнення Уряду до конституційно-правової відповідальності. Можливість настання такої відповідальності обумовлена ініціативою не менш як однієї третини народних депутатів України від конституційного складу парламенту та політичною волею Верховної Ради1.

Відставку Кабінету Міністрів України приймає Президент України. Відставка Кабінету Міністрів України настає внаслідок:

1) прийняття Верховною Радою України резолюції недовіри Кабінету Міністрів України;

2) прийняття Президентом України рішення про відставку Кабінету Міністрів України;

3) відставки Прем'єр-міністра України;

4) смерті Прем'єр-міністра України.

Верховна Рада України за пропозицією не менш як однієї третини народних депутатів України від її конституційного складу може розглянути питання про відповідальність Кабінету Міністрів України та прийняти резолюцію недовіри Кабінету Міністрів України.

Питання про відповідальність Кабінету Міністрів України не пізніше ніж через десять днів після внесення пропозиції розглядається на пленарному засіданні Верховної Ради України, на яке запрошуються всі члени Кабінету Міністрів України. Під час розгляду питання про відповідальність Кабінету Міністрів України у пленарному засіданні Верховної Ради України може брати участь Президент України.

Резолюція недовіри Кабінету Міністрів України вважається прийнятою, якщо за це проголосувала більшість від конституційного складу Верховної Ради України.

Прийняття Верховною Радою України резолюції недовіри Кабінету Міністрів України має наслідком відставку Кабінету Міністрів України.

Прем'єр-міністр України у зв'язку з прийняттям Верховною Радою України резолюції недовіри зобов'язаний подати Президентові України заяву про відставку Кабінету Міністрів України у день прийняття Верховною Радою України такої резолюції.

Питання про відповідальність Кабінету Міністрів України не може розглядатися Верховною Радою України більше ніж один раз протягом чергової сесії, а також протягом року після схвалення Програми діяльності Кабінету Міністрів України.

Президент України має право прийняти рішення про відставку Кабінету Міністрів України.

Прем'єр-міністр України зобов'язаний подати Президенту України заяву про відставку Кабінету Міністрів України у день прийняття рішення Президента України.

Прем'єр-міністр України має право заявити Президенту України про свою відставку.

Прем'єр-міністр України звільняється з посади з дня видання Президентом України указу про відставку Прем'єр-міністра України.

Прийняття Президентом України рішення про відставку Прем'єр-міністра України має наслідком відставку всього складу Кабінету Міністрів України.

Повноваження Прем'єр-міністра України у разі його смерті припиняються з дня смерті, засвідченої свідоцтвом про смерть. Припинення повноважень Прем'єр-міністра України у разі його смерті має наслідком відставку всього складу Кабінету Міністрів України.

Кабінет Міністрів України, який склав повноваження перед новообраним Президентом України або перебуває у відставці, за дорученням Президента України продовжує виконувати свої повноваження до початку роботи новосформованого Кабінету Міністрів України, але не довше ніж шістдесят днів.

У разі смерті Прем'єр-міністра України повноваження Прем'єр-міністра України на період до початку роботи новосформованого Кабінету Міністрів України виконує Перший віце-прем'єр-міністр України або віце-прем'єр-міністр України згідно з визначеним Кабінетом Міністрів України розподілом повноважень.

Усі члени Кабінету Міністрів України, які склали повноваження перед новообраним Президентом України або перебувають у відставці, звільняються зі своїх посад з початку роботи новосформованого Кабінету Міністрів України.

Член Кабінету Міністрів України (крім Прем'єр-міністра України) може бути звільнений з посади Президентом України:

1) за рішенням Президента України;

2) шляхом прийняття відставки члена Кабінету Міністрів України за поданою ним заявою про відставку.

Рішення Президента України про звільнення з посади члена Кабінету Міністрів України приймається у формі указу Президента України.

Член Кабінету Міністрів України звільняється з посади з дня видання Президентом України указу про звільнення з посади члена Кабінету Міністрів України.

У разі смерті члена Кабінету Міністрів України його повноваження вважаються припиненими з дня його смерті, засвідченої свідоцтвом про смерть.

Щодо функцій Уряду, то Кабінет Міністрів України відповідно до ст. 116 Конституції України:

1) забезпечує державний суверенітет і економічну самостійність України, здійснення внутрішньої і зовнішньої політики держави, виконання Конституції і законів України, актів Президента України;

2) вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина;

3) забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці та зайнятості населення, соціального захисту, освіт, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування;

4) розробляє і здійснює загальнодержавні програми економічного, науково-технічного, соціального і культурного розвитку України;

5) забезпечує рівні умови розвитку всіх форм власності; здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону;

6) розробляє проект закону про Державний бюджет України і забезпечує виконання затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України, подає Верховній Раді України звіт про його виконання;

7) здійснює заходи щодо забезпечення обороноздатності і національної безпеки України, громадського порядку, боротьби зі злочинністю;

8) організовує і забезпечує здійснення зовнішньоекономічної діяльності України, митної справи;

9) спрямовує і координує роботу міністерств, інших органів виконавчої влади;

10) виконує інші функції, визначені Конституцією та законами України, актами Президента України.

Відповідно до Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим та місцеві державні адміністрації, спрямовує та координує роботу цих органів.

Діяльність Кабінету Міністрів України грунтується на принципах верховенства права, законності, поділу державної влади, безперервності, колегіальності, солідарної відповідальності, відкритості та прозорості.

Кабінет Міністрів України є колегіальним органом. Кабінет Міністрів України приймає рішення після обговорення питань на його засіданнях.

Кабінет Міністрів України знаходиться у столиці України - місті Києві.

Керує роботою Кабінету Міністрів України Прем'єр-міністр України. Його повноваження можна класифікувати на такі групи.

І. Установчі повноваження

Щодо участі у формуванні уряду, його допоміжних структур, інших органів виконавчої влади, припинення їх діяльності та здійснення окремих повноважень, що з цим пов'язані:

- вносити подання Президенту України щодо призначення членів Кабінету Міністрів України, керівників інших центральних органів виконавчої влади, а також голів місцевих державних адміністрацій (п. 10 ч. 1 ст. 106 Конституції України);

- вносити Президенту України подання щодо утворення, реорганізації та ліквідації міністерств та інших центральних органів виконавчої влади (п. 15 ч. 1 ст. 106 Основного Закону);

- має право заявити Президентові України про свою відставку, наслідком чого є відставка всього складу Кабінету Міністрів України (частини 2,3 ст. 115 Конституції України);

- зобов'язаний подати Президентові України заяву про відставку Кабінету Міністрів України за рішенням Президента України чи у зв'язку з прийняттям Верховною Радою України резолюції недовіри (ч. 6 ст. 115 Конституції України);

- подає до Верховної Ради України Програму діяльності Кабінету Міністрів України (ч. 2 ст. 10 Закону України "Про Кабінет Міністрів України"), а відповідно до ч. 5 ст. 227 Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" особисто представляє Програму діяльності Кабінету Міністрів України на пленарному засіданні Верховної Ради, відповідає на запитання народних депутатів;

- подає заяву про складення повноважень Кабінету Міністрів України новообраному Президенту України у день вступу на пост Президента України (ч. 2 ст. 11 Закону України "Про Кабінет Міністрів України").

- ІІ. Повноваження у сфері організації діяльності Уряду, які полягають у тому, що Прем'єр-міністр України:

- керує роботою Кабінету Міністрів України, спрямовує діяльність Кабінету Міністрів України на забезпечення здійснення внутрішньої і зовнішньої політики держави, виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України, схваленої Верховною Радою України, та здійснення інших повноважень, покладених на Кабінет Міністрів України, надає з цією метою доручення членам Кабінету Міністрів України (ч. 4 ст. 114 Конституції України; п. 1 ч. 1 ст. 42 Закону України "Про Кабінет Міністрів України");

- формує проект порядку денного засідання Кабінету Міністрів України (п. 4 ч. 1 ст. 42 Закону України "Про Кабінет Міністрів України"), який затверджується Кабінетом Міністрів України за пропозицією Прем'єр-міністра України (ч. 7 ст. 46 зазначеного Закону);

- скликає засідання Кабінету Міністрів України та головує на них (п. 5 ч. 1 ст. 42 Закону України "Про Кабінет Міністрів України");

- має право вирішального голосу1: якщо проект рішення отримав підтримку рівно половини посадового складу Кабінету Міністрів України і за цей проект проголосував Прем'єр-міністр України, рішення вважається прийнятим (ч. 1 ст. 52 Закону України "Про Кабінет Міністрів України");

- вносить Кабінету Міністрів України подання щодо призначення на посаду та звільнення з посади Керівника Секретаріату Кабінету Міністрів України (ч. З ст. 48 Закону).

ІІІ. Повноваження у сфері нормотворчої діяльності, згідно з якими Прем'єр-міністр України наділяється правом:

- скріплювати своїм підписом акти Президента України, видані в межах повноважень, передбачених пунктами 3,4,5,8,10,14,15,17,18, 21,22,23,24 ст. 106 (ч. 4 ст. 106 Основного Закону),

- підписувати акти Кабінету Міністрів України (ч. 2 ст. 117 Конституції України).

- IV. Повноваження щодо забезпечення взаємодії Уряду із іншими органами державної влади

(Зокрема, із Верховною Радою України), відповідно до яких Прем'єр-міністр України:

- визначає члена Уряду або іншу особу із числа керівників органів виконавчої влади, що здійснюватиме представлення у Верховній Раді України проекту закону, внесеного Кабінетом Міністрів України (ч. З ст. 27 Закону України "Про Кабінет Міністрів України");

- має право бути присутнім на засіданнях Верховної Ради України і виступати з питань, що обговорюються, а також право на репліку та на виступ, у разі якщо на засіданні Верховної Ради України народні депутати України порушують питання, що стосуються діяльності Кабінету Міністрів України або окремих центральних органів виконавчої влади (частини 3,4 ст. 28 Закону України "Про Кабінет Міністрів України");

- підписує відповідь на звернення чи запит народного депутата України, направлені Кабінету Міністрів України, відповідь на звернення комітетів, Спеціальної контрольної комісії з питань приватизації, тимчасових спеціальних та тимчасових слідчих комісій Верховної Ради України з питань діяльності Уряду (ч. 2 ст. 33, ч. 2 ст. 34 Закону України "Про Кабінет Міністрів України");

- невідкладно приймає народних депутатів України з питань їх депутатської діяльності (ч. 4 ст. 33 Закону України "Про Кабінет Міністрів України").

V. Представницькі повноваження та повноваження у сфері міжнародних відносин

Реалізовуючи які Прем'єр-міністр України на підставі ст. 42 Закону України "Про Кабінет Міністрів України":

- представляє Кабінет Міністрів України у відносинах з іншими органами, підприємствами, установами та організаціями в Україні та за її межами;

- вступає у відносини з урядами іноземних держав, веде переговори і підписує міжнародні договори відповідно до закону та актів Президента України;

- вносить на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції щодо затвердження голів спільних міжурядових комісій з питань співробітництва, що утворюються на підставі міжнародних договорів, укладених від імені Кабінету Міністрів України.

Слід також зазначити щодо повноваження Прем'єр-міністра України, передбаченого ст. 112 Конституції України, стосовно виконання обов'язків Президента України на період до обрання і вступу на пост нового Президента України у разі дострокового припинення повноважень Президента України відповідно до статей 108, 109,110,111 Конституції України (окрім повноважень, передбачених пунктами 2,6,8,10,11, 12,14,15,16, 22,25,27 ст. 106 Конституції України).

У разі відсутності Прем'єр-міністра України його повноваження виконує Перший віце-прем'єр-міністр України або віце-прем'єр-міністр України згідно з визначеним Кабінетом Міністрів України розподілом повноважень. Перший віце-прем'єр-міністр України, віце-прем'єр-міністр України за рішенням Президента України очолює міністерство.

Члени Кабінету Міністрів України несуть солідарну відповідальність за результати діяльності Кабінету Міністрів України як колегіального органу виконавчої влади та особисто несуть відповідальність за стан справ у доручених їм сферах державного управління.

Члени Кабінету Міністрів України за вчинення правопорушень несуть відповідальність відповідно до закону.

Члени Кабінету Міністрів України за вчинення корупційних діянь та порушення вимог сумлінної поведінки осіб, уповноважених на виконання функцій держави (заборона використання службового становища в особистих цілях, запобігання конфлікту інтересів тощо), можуть бути звільнені Президентом України в порядку, визначеному Законом України "Про Кабінет Міністрів України".

Організаційною формою роботи Кабінету Міністрів України є його засідання. Засідання Кабінету Міністрів України скликаються Прем'єр-міністром України. Засідання Кабінету Міністрів України вважається повноважним, якщо на ньому присутня більше ніж половина посадового складу Кабінету Міністрів України. Засідання Кабінету Міністрів проводяться щосереди і розпочинаються о 10 годині. Прем'єр-міністр може прийняти рішення про скликання позачергового засідання Кабінету Міністрів.

На засіданнях Кабінету Міністрів України головує Прем'єр-міністр України, а в разі його відсутності - Перший віце-прем'єр-міністр України.

Порядок денний засідання Кабінету Міністрів України затверджує Кабінет Міністрів України за пропозицією Прем'єр-міністра України.

Порядок денний засідання Кабінету Міністрів України має такі розділи: концептуальні засади реалізації державної політики; акти законодавства; кадрові питання; звіти та питання контролю; різне.

Засідання Кабінету Міністрів України стенографується, його рішення оформлюється протоколом, який є офіційним документом. Стенограма засідання Кабінету Міністрів України є внутрішнім робочим документом Кабінету Міністрів України, що має конфіденційний характер і використовується для складення протоколу засідання. Стенограма засідання Кабінету Міністрів України надається Президенту України, членам Кабінету Міністрів України на їх запит.

З питань, передбачених порядком денним, члени Кабінету Міністрів України доповідають на його засіданні. За пропозицією члена Кабінету Міністрів України з окремих питань на засіданні може доповідати керівник центрального органу виконавчої влади, який не входить до складу Кабінету Міністрів України, або інша посадова особа. З питань заслуховування звітів (інформації) доповідають керівники органів виконавчої влади.

Обговорення питань на засіданні Кабінету Міністрів України здійснюється відповідно до порядку його проведення, який готується Секретаріатом Кабінету Міністрів України для кожного засідання та узгоджується з Прем'єр-міністром України.

Рішення Кабінету Міністрів України приймаються шляхом голосування більшістю голосів посадового складу Кабінету Міністрів України. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос Прем'єр-міністра України.

За рішенням Прем'єр-міністра України може бути проведено закрите засідання Кабінету Міністрів України. У закритому засіданні беруть участь члени Кабінету Міністрів України, а також особи, присутність яких необхідна для розгляду питання.

Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції та законів України, актів Президента України видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.

Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.

Постанови Кабінету Міністрів України видаються з питань:

затвердження положення, статуту, порядку, регламенту, правил, методики та в інших випадках, коли суспільні відносини потребують нормативно-правового врегулювання;

затвердження, прийняття міжнародного договору або приєднання до нього.

Акти Кабінету Міністрів України з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань видаються у формі розпоряджень Кабінету Міністрів України.

Розпорядження Кабінету Міністрів України видаються з питань:

- схвалення програми, плану заходів, концепції реалізації державної політики у відповідній сфері, концепції державної цільової програми та концепції закону, директив, урядової заяви, листа, звернення, декларації, меморандуму тощо;

- утворення та затвердження складу консультативних, дорадчих, інших допоміжних органів і робочих груп;

- виділення коштів резервного фонду державного бюджету;

- передачі майна;

- кадрових та інших питань організаційно-розпорядчого характеру. Акти Кабінету Міністрів України підписує Прем'єр-міністр України. Відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 106 Конституції України Президент

України скасовує акти Кабінету Міністрів України. Скасування акта Кабінету Міністрів України Президентом України має наслідком припинення вчинення будь-якими органами, особами дій, спрямованих на виконання скасованого акта Кабінету Міністрів України, здійснення повноважень, визначених цим актом.

Акт Кабінету Міністрів України може бути оскаржений до суду в порядку та у випадках, установлених законом.

Вирішення питань про конституційність актів Кабінету Міністрів України згідно зі ст. 150 Конституції України належить до повноважень Конституційного Суду України.

Відповідно до ч. З ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України (тобто з приводу їх законності) вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ. Особливості провадження у таких справах визначені ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.

У випадках, передбачених законом, постанови Кабінету Міністрів України або їх окремі положення, що містять інформацію з обмеженим доступом, не підлягають опублікуванню і набирають чинності з моменту їх доведення в установленому порядку до виконавців, якщо цими постановами не встановлено пізніший термін набрання ними чинності.

Розпорядження Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо цими розпорядженнями не встановлено пізніший термін набрання ними чинності.

Датою видання акта Кабінету Міністрів є дата його прийняття на засіданні Кабінету Міністрів.

Акти Кабінету Міністрів України включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів України.

Постанови Кабінету Міністрів України публікуються в Офіційному віснику України, газеті "Урядовий кур'єр". Акти Кабінету Міністрів України також оприлюднюються шляхом їх розміщення на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України.

Організаційне, експертно-аналітичне, правове, інформаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності Кабінету Міністрів України здійснює Секретаріат Кабінету Міністрів України.

Секретаріат Кабінету Міністрів України забезпечує підготовку та проведення засідань Кабінету Міністрів України, діяльність Прем'єр-міністра України, Першого віце-прем'єр-міністра України. Секретаріат здійснює контроль за своєчасним поданням органами виконавчої влади проектів законів, проектів актів Кабінету Міністрів України, інших документів для підготовки їх до розгляду Кабінетом Міністрів України. Секретаріат Кабінету Міністрів України очолює Керівник Секретаріату Кабінету Міністрів України, який призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Прем'єр-міністра України.

Структура Секретаріату Кабінету Міністрів України та гранична чисельність його працівників затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням Керівника С

3. Конституційно-правовий статус міністерств та інших центральних органів виконавчої влади
4. Конституційно-правовий статус місцевих державних адміністрацій
Глава XI. СУДОВА ВЛАДА ТА ПРОКУРАТУРА В УКРАЇНІ. КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНИ
1. Судова влада та прокуратура в Україні: загальна характеристика
2. Конституційний Суд України - єдиний орган конституційної юрисдикції в Україні
3. Порядок формування та склад Конституційного Суду України
4. Компетенція Конституційного Суду України
Глава XII. ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ УСТРІЙ УКРАЇНИ
1. Поняття то особливості територіального устрою України
2. Основи конституційно-правового статусу Автономної Республіки Крим
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru