1. Поняття і наукові засади криміналістичного зброєзнавства, криміналістичної балістики; завдання криміналістичного зброєзнавства
Криміналістичне зброєзнавство - поняття видове, що містить декілька самостійних класів зброї. Базисом для класифікації е характер об'єктів, що підлягають віднесенню до зброї, а також основна мета її використання (призначення).
Норми чинного законодавства України не містять одноманітного тлумачення поняття "зброя". У зміст зазначеного поняття представники різних галузей знань вносять своє специфічне розуміння, наділяючи це поняття певним смислом, що зумовлений, насамперед, метою та завданнями вивчення зброї з позицій конкретної галузі знань. Зброя в криміналістичному розумінні - це матеріальний засіб індивідуального застосування, конструктивно і функціонально призначений для завдавання летальних ушкоджень людині або тварині, а також спеціального руйнування перешкод.
Термін "зброєзнавство " у загальному розумінні охоплює не тільки дослідження вогнепальної зброї, холодної зброї та вибухових речовин і вибухових пристроїв, а й інші знання про зброю, які не є предметом дослідження криміналістики. До таких питань, зокрема, належить історія і розвиток вогнепальної зброї, аналіз технологій та матеріалів, використовуваних під час виготовлення зброї, конструктивні розробки та ін.
Криміналістичне зброєзнавство як галузь криміналістичної техніки становить систему наукових положень і відповідних їм техніко-криміналістичних засобів, методів і прийомів, що використовуються для збирання та дослідження зброї, вибухових пристроїв, вибухівки і слідів їх застосування з метою розкриття, розслідування, попередження злочинів, установлення істини в справі.
За такого трактування цієї галузі ü" складовою стає криміналістична (судова) балістика (від "bailo" - кидаю; термін, запозичений зі сфери військових наук, де ним позначається наука про рух снаряда, випущеного з вогнепальної зброї). В криміналістичній літературі здавна саме її вважали галуззю криміналістичної техніки. Деякі автори, підтримуючи таку позицію, також виділяють криміналістичне дослідження вибухових пристроїв і вибухівки - криміналістичну вибухо-техніку як окрему галузь криміналістичної техніки.
Криміналістична (судова) балістика становить систему наукових положень і відповідних їм техніко-криміналістичних засобів, методів і прийомів, використовуваних для збирання й дослідження вогнепальної зброї та слідів її застосування з метою розкриття, розслідування, попередження злочинів, установлення істини у справі.
Предметом криміналістичної балістики є пізнання особливостей та ознак об'єктів, визначення закономірностей механізму утворення слідів зброї з метою встановлення роду, виду та системи вогнепальної зброї, її справності та придатності до стрільби, ідентифікація конкретного примірника застосованої зброї за стріляними гільзами та кулями, виявленими на місці події, встановлення виду боєприпасів та їх складників, напрямку й дистанції пострілу тощо (Я. В. Новак).
Наукові засади криміналістичного зброєзнавства (включно з науковими засадами криміналістичної балістики) становлять дані загальної балістики, військових, технічних наук, хімії, інших природничих і технічних наук, що стосуються поняття, ознак, конструкції зброї, вибухових пристроїв, складу і властивостей вибухівки тощо. До таких також належать дані окремих криміналістичних теорій і вчень: криміналістичної ідентифікації, встановлення групової належності, криміналістичної діагностики, відносно механізму слідоутворення й інших; деяких галузей криміналістичної техніки (зокрема, криміналістичної фотографи, трасології тощо).
Завдання криміналістичного зброєзнавства є похідними від завдань криміналістики і розділу криміналістичної техніки. Загальне (головне) завдання полягає в сприянні правоохоронним органам у їх діяльності з розкриття, розслідування й попередження злочинів, встановленні істини у кримінальних справах розробленими цією галуззю сучасними техніко-криміналістичними засобами, прийомами, методами збирання і дослідження об'єктів криміналістичного зброєзнавства, прийомами, методами використання отриманої інформації. Спеціальні завдання: 1) подальше теоретичне вивчення закономірностей механізму вчинення злочинів із застосуванням зброї, вибухових пристроїв, виникнення інформації про це, закономірностей робіт із об'єктами криміналістичного зброєзнавства; 2) удосконалення наявних і розроблення нових техніко-криміналістичних засобів, прийомів, методів збирання, дослідження цих об'єктів і використання отриманих результатів для встановлення істини у справі.
2. Поняття і стисла характеристика об'єктів криміналістичного зброєзнавства
3. Техніко-криміналістичні прийоми, методи, засоби збирання об'єктів криміналістичного зброєзнавства
4. Дослідження об'єктів криміналістичного зброєзнавства; питання, які вирішуються; підготовка і оформлення матеріалів для експертиз
5. Значення результатів дослідження об'єктів криміналістичного зброєзнавства для розкриття і розслідування злочинів
Глава 7. Криміналістичне документознавство
1. Поняття криміналістичного документознавства, його видів. Поняття документа. Класифікація документів, види їх підроблення
2. Огляд документів і криміналістичні правила поводження з документами - речовими доказами
3. Наукові засади криміналістичного почеркознавства і авторознавства
4. Почеркознавча і авторознавча експертизи.