Криміналістика - Волобуєв А.Ф. - 6. Фіксація ходу і результатів огляду й освідування

Основним способом фіксації результатів огляду є складання протоколу. Додатковими способами фіксації є складання планів та схем, фотозйомка, відеозапис місця події (його окремих вузлів, слідів, речових доказів) та інших об'єктів огляду.

Складання протоколу огляду вимагає додержання певних вимог. Протокол має бути повним, містити детальний опис окремих слідів, інших обставин злочину. Протокол огляду місця події складається з трьох частин: вступної, описової та заключної.

Обов'язковими елементами вступної частини протоколу е:

1) місце і дата проведення огляду;

2) посада, прізвище, ініціали особи, яка провадила огляд і склала протокол;

3) підстави проведення огляду;

4) характер події, розташування місця та об'єкту огляду;

5) час початку та закінчення огляду;

6) прізвище, ім'я та по-батькові кожного учасника огляду; посада представників установ і підприємств, адреси понятих;

7) відмітка про роз'яснення понятим їх прав і обов'язків;

8) відмітка про роз'яснення спеціалістам їх прав і обов'язків;

9) умови проведення огляду (освітлення, метеорологічні або інші умови, що впливають на проведення огляду);

10) відмітка про повідомлення осіб, що беруть участь в процесі огляду, про застосування під час огляду конкретних технічних засобів.

Описова частина протоколу повинна складатися з дотриманням таких вимог.

Всі дії слідчого повинні бути описані в тій послідовності, як проводився огляд, об'єкти описують в тому вигляді, в якому виявлене спостерігалося в момент огляду. При складанні протоколу необхідно:

o уникати вживання довгих фраз, невизначених висловів, наприклад, "недалеко", "поблизу" тощо; місцевих висловів та великої кількості спеціальних термінів; використання синонімів при описі одного об'єкта;

o послідовно і чітко викладати свої думки;

o детально описувати предмети і видимі сліди, пов'язані зі злочином;

o при описі цих об'єктів індивідуалізувати предмети і сліди, щоб надалі виключити можливість їх фальсифікації, а в разі їх втрати - основні параметри та ознаки об'єктів залишилися б зафіксованими в протоколі;

1. Відобразити різні обставини, які настали під час огляду (наприклад, зміни погодних умов).

2. Відзначити, які технічні засоби застосовувались для вимірювання, фотографування, відеозапису; для виявлення, виготовлення зліпків та інших видів фіксації слідів, умови їх застосування, отримані результати.

Заключна частина протоколу містить такі відомості:

o об'єкти, виявлені, зафіксовані і вилучені під час огляду; описується їх упаковка, куди вони направлені або кому передані для зберігання;

o заяви спеціаліста, пов'язані з виявленням, закріпленням і вилученням доказів;

o зауваження понятих з приводу проведених дій під час огляду;

o зауваження інших учасників огляду;

o плани, схеми, негативи, касети або ж електронні носії, зліпки та відбитки слідів, виготовлені під час огляду, які додаються до протоколу огляду.

За відсутності зауважень у протоколі робиться відмітка про те, що таких зауважень не надійшло. Протокол підписує слідчий і всі особи, які брали участь в огляді, та поняті. До протоколу огляду місця події мають додаватися плани місця події (схематичні чи масштабні), схеми, фотознімки, плівки відеозапису.

Одним із додаткових способів фіксації об'єктів огляду є фотозйомка та відеозапис. Традиційними видами фотозйомки є орієнтуюча, оглядова, вузлова, детальна. У випадках, коли на місці події знайдені сліди або речові докази (дрібні частки, сліди рук) і вони не можуть бути вилучені внаслідок різних причин, використовуються методи масштабної та великомасштабної фотозйомки.

Поряд з фотозйомкою може бути проведений відеозапис. Він застосовується у випадках, коли подія ще не завершена (пожежа, екологічна катастрофа, авто пригода), або в інших випадках, якщо слідчий вважає це за потрібне.

Складання схем і планів місця події - один із додаткових способів його фіксації. Якщо вони точно відображають обстановку події, містять необхідні розміри і пояснення, такі схеми і плани дають наочне уявлення про взаєморозташування предметів і слідів злочину, дозволяють зрозуміти викладене в протоколі огляду і зображене на фотознімках огляду місця події. Надалі схеми та плани допомагають уточнити показання свідків - очевидців, підозрюваних, обвинувачених. У разі якщо при допиті цих осіб вони самі вичерчують схему місця події, яка за основними параметрами буде співпадати зі схемою, виготовленою при огляді слідчим, цей факт підтверджує, що допитуваний знає обставини скоєння злочину.

На кожному плані або схемі повинні бути: заголовок із зазначенням, що саме накреслено, стрілка з позначенням "північ - південь" для орієнтування на сторони світу, масштаб (на планах) пояснювальні написи про те, що являють собою ті чи інші зображені" об'єкти. При складанні плану чи схеми використовують умовні позначення. Плани і схеми місця події підписують слідчі.

Глава 16. Тактика відтворення обстановки та обставин події
1. Поняття, сутність, цілі відтворення обстановки і обставин події, значення результатів для розкриття і розслідування злочинів
2. Сутність відтворення обстановки і обставин події у формі перевірки показань на місці й тактика його підготовчого та робочого етапів
3. Сутність та види відтворення обстановки і обставин події у формі слідчого експерименту, тактика його підготовчого та робочого етапів
4. Заключний етап відтворення обстановки і обставин події
Глава 17. Тактика використання спеціальних знань
1. Поняття, сутність, мета і форми використання спеціальних знань у судочинстві; їх значення
2. Поняття, сутність, види судової експертизи; поняття експерта, судово-експертні установи в Україні
3. Тактика призначення експертизи
4. Оцінка висновку експерта і використання отриманих даних в кримінальному та інших видах судочинства
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru