7.1. Сутність аналізу вигід і витрат
Аналіз вигід і витрат
(Benefit-cost analyzis, інші назви - "витрати - результати", "корисність - витрати", "витрати - прибутки") є раціональним методом ухвалення рішень. Він був заснований на концепції раціонального вибору, згідно з якою індивіди вибирають альтернативу з вигодами, що перевищують витрати.
Як правило, під час ухвалення рішень керівництву підприємства необхідно оцінити і порівняти всі можливі варіанти, перш ніж воно зможе ухвалити зважене рішення. На цьому етапі виявляються негативні і позитивні сторони (як кількісні, так і якісні) кожного варіанта для визначення практичного ефекту кожного з них. Потім ці показники порівнюють, і найбільш відповідний варіант відбирається для реалізації.
Аналіз витрат і результатів є процесом зіставлення витрат і вигід від можливого варіанта. У тих випадках, коли є більше одного варіанта, аналіз витрат і результатів має бути проведений стосовно кожного з них. Варіант, що гарантує найбільшу вигоду або якнайменші витрати, буде обраний керівництвом.
Фактично аналіз витрат і результатів включає розгляд кількісних та якісних показників витрат і сумарних вигод наявних варіантів рішення. Основне правило, якого необхідно дотримуватися в цьому випадку, полягає в тому, що варіант, у результаті якого досягається найбільша вигода у грошовому вираженні або якнайменші грошові витрати, є варіантом, який слід вибрати за умови рівнозначності всіх інших показників.
У повсякденному житті кожен з нас використовує аналіз витрат і результатів, навіть не підозрюючи цього. Наприклад, ви вирішили відкласти гроші для відкриття власної справи через певний час. Для цього ви плануєте відкрити депозитний рахунок у банку, на який будете перераховувати щомісячні відрахування. Але перш ніж відкривати рахунок, ви порівняли витрати, пов'язані з ним (тобто щомісячні внески), і сумарні вигоди від нього (тобто значну грошову суму, що буде виплачена після закінчення терміну внеску). При розгляді вигід від внеску ви навіть могли підсвідомо зробити знижку на інфляцію та інші монетарні чинники. Так чи інакше, внесок слід робити, на нашу думку, тільки у тому випадку, коли вигода перевищує витрати. У цьому (найбільш загальному вигляді) й полягає аналіз витрат і результатів.
Аналіз витрат і результатів у процесі ухвалення рішень має чіткішу структуру, ніж у повсякденному житті. Одним із корисних результатів цього структурного підходу є те, що він сприяє урахуванню всіх витрат і всіх сумарних вигід при проведенні аналізу. Нехтування будь-якою зі складових, що стосується цього процесу, призведе до ухвалення неправильного рішення.
Підхід, вибраний для аналізу витрат і результатів в управлінському аналізі, простий. Спочатку досліджується вся наявна інформація й установлюються сумарний результат і витрати, що стосуються кожного з варіантів рішення. Потім ці дані заносяться в таблицю, в якій чітко протиставляються витрати і результати. Тепер залишається відняти один показник від іншого, щоб отримати чисті витрати або вигоду варіанта.
Витрати і результати одного або декількох варіантів наводяться в таблиці в довільній формі. Відповідна інформація дає можливість переконатися в тому, що вона доступна для розуміння і кінцевою метою є порівняння всіх варіантів на однаковій основі, що сприяє простому вибору найкращого варіанта.
Найважчим в аналізі витрат і результатів є встановлення з великої кількості інформації, наданої для ухвалення рішення, сумарних витрат і сумарних доходів від варіанта, який стосується рішення. Уміння ретельно аналізувати текстову інформацію або дані в іншій формі можна розвинути, тільки спираючись на розсудливість, і насамперед на практичні навички.
Форма надання зведеної інформації має визначатися з урахуванням рішення, що ухвалюється, або способу надання даних. Наприклад, якщо є більше двох варіантів рішення, то для кращої наочності слід показати чисті витрати і вигоди для кожного варіанта і порівняти результати.
При аналізі витрат і результатів можуть використовуватися методи маржинального оцінювання результатів з метою розрахунку доходів і витрат для забезпечення максимальних потоків грошової готівки в майбутньому. При цьому аналіз може проводитися за такими аспектами:
o ухвалення рішень за наявності обмежувальних чинників (як в однономенклатурному, так і багатономенклатурному виробництві);
o ухвалення рішень про власне виробництво або закупівлю;
o ухвалення спеціальних рішень про ціни реалізації;
o розширення або скорочення сегмента.
7.3. Аналіз вигід і витрат у багатономенклатурному виробництві
7.4. Ухвалення рішень про власне виробництво або закупівлю
7.5. Ухвалення спеціальних рішень про ціни реалізації
7.6. Розширення або скорочення сегмента
Розділ 8. МЕТОДИ І МОДЕЛІ АНАЛІЗУ ІНВЕСТИЦІЙ В ОСНОВНІ ЗАСОБИ
8.1. Сутність процесу інвестування коштів в основні засоби, джерела їх фінансування
8.2. Методи оцінювання ефективності інвестицій, засновані на бухгалтерському обліку (не включаючи дисконтування)
8.2.1. Метод оцінювання ефективності інвестицій за термінами їх окупності (термін окупності інвестицій)
8.2.2. Метод оцінювання інвестицій за нормою прибутку на капітал