У запобіганні необережній злочинності істотною є діяльність органів внутрішніх справ. Вони ведуть цілеспрямовану запобіжну роботу практично у всіх сферах соціального життя, де виявляється дія причин і умов необережної злочинності. При цьому органи внутрішніх справ мають реальні можливості для ефективної профілактичної .діяльності на фонові злочинного явища (пияцтво, алкоголізм, наркоманія тощо). З мстою запобігання злочинам, у тому числі і необережним, органи внутрішніх справ застосовують методи переконання, та примусу.
Профілактична діяльність служб і підрозділів органів внутрішніх справ здійснюється як система взаємозв'язаних заходів, об'єднаних спільною метою: недопущення злочинних проявів, зокрема у формі необережності.
Особливе місце в системі органів внутрішніх справ із запобігання необережним злочинам займає Державна автомобільна інспекція (ДАІ). На неї покладені спеціальні заходи профілактики: регулювання руху транспорту і пішоходів, виявлення і припинення порушень правил дорожнього руху, контроль за змістом дорожньої мережі, нагляд за технічним станом транспорту, реєстрація і облік автомототранспортних засобів, облік і аналіз ДТП, причин і умов їх виникнення, застосування до порушників установлених законом заходів, організація і проведення агітаційно-пропагандистської роботи тощо.
Діяльність служб ДАІ спрямована на здійснення загальних профілактичних заходів: забезпечення дороги інформаційно-вказівними знаками, відповідними огорожами та іншими засобами для безпечного руху транспорту. Найважливішим напрямом профілактики є високоякісна підготовка водіїв, своєчасне підвищення їх кваліфікації. Не можна сподіватися на позитивні результати без удосконалення конструкцій транспортних засобів, впровадження засобів пасивної безпеки (ремені безпеки, травмобезпечні стійки дорожніх знаків, підвищення ефективності післяаварійних дій тощо).
Запобігання ДТП здійснюють слідчі підрозділи ОВС. Окрім загальної профілактичної дії, слідство реалізує покладену на нього кримінально-процесуальним законом обов'язок: аналіз причин і умов учинення злочинів у кожній конкретній кримінальній справі.
Підрозділи ОВС щодо запобігання правопорушенням неповнолітніх (ПДН) здійснюють спеціальну й індивідуальну профілактичну діяльність.
Пожежна охорона здійснює заходи загальної профілактики, інформуючи населення про правила пожежної безпеки, про правила експлуатації побутової техніки і про форми поведінки в екстремальних ситуаціях.
Дозвільна система ОВС, здійснюючи заходи профілактики необережних злочинів, інформує громадян про правила експлуатації мисливської і газової зброї.
Оперативні можливості співробітників КР і ОБОП дозволяють виявляти громадян, стан здоров'я яких і негативні звички можуть прогнозувати небезпеку (правила для власників зброї, користувачів отрутами та іншими сильнодіючими ліками і т. ін.).
Основними напрямами профілактичних заходів транспортних подій (де з кожних трьох дві зумовлені людським чинником) повинні бути:
- розроблення і реалізація довгострокових комплексних програм із запобігання злочинам, що передбачає заходи соціально-правового, організаційно-технічного характеру;
- вдосконалення законодавчих і нормативних актів, що регламентують кримінальну, адміністративну і дисциплінарну відповідальність за порушення правил безпеки руху і експлуатації транспорту, а також документів, що регулюють службове розслідування транспортних злочинів;
- постійне вдосконалення практики розслідування і судового розгляду кримінальних справ про транспортні злочини;
- вдосконалення прокурорського нагляду за виконанням законів, що регламентують безпеку руху і експлуатацію транспорту;
- підвищення рівня професійної підготовки транспортних слідчих і прокурорів, фахівців міжвідомчих органів, пов'язаних із забезпеченням безпеки руху і експлуатації транспорту;
- підвищення рівня професійної підготовки працівників транспорту.
Зауважимо: зарубіжні дослідники проблеми запобігання необережних злочинів дійшли висновку, що найбільш ефективними і надійними в цьому плані є заходи, не пов'язані з дією на людину. У відповідній практиці розвинених країн акцент робиться на такому:
- підвищення безпеки автотранспорту й іншої техніки;
- поліпшення дороги, установка автоматичних засобів регулювання руху і контролю;
- розвиток мережі сервісних послуг (ремонт автомобіля, відпочинок водія тощо).
Друга і третя групи заходів мають стратегічний характер, вони вимагають значних матеріальних витрат, їх реалізація займає значний часовий період (як правило, близько 10 років). Поліпшення підготовки фахівців, посилення контролю над ними (як у процесі експлуатації техніки, так і при допуску до неї), посилення відповідальності за порушення вимагають менше витрат, ці заходи можуть бути реалізовані в більш стислі терміни.
У зарубіжній практиці щодо необережної злочинності акцент робиться на розвиток стратегічних заходів, у вітчизняній - більша увага приділяється заходам тактичним і оперативним . І ця відмінність позначається на результатах: рівень травматизму в Україні в 10 разів вищий, ніж у розвинених країнах світу. З кожних 100 людей, що постраждали в аваріях, у нас гине 25, тоді як у США і Німеччині - тільки 2, в Італії і Швейцарії - 3.
18.1. Поняття та характеристика нелегальної міграції
18.2. Причини та умови нелегальної міграції
18.3. Заходи профілактики нелегальної міграції
18.4. Роль органів внутрішніх справ у профілактиці нелегальної міграції
Розділ 19. Профілактика злочинів в установах виконання покарань
19.1. Стан злочинності та оперативної обстановки в установах виконання покарань, типологія засуджених
19.2. Причини та умови злочинів в установах виконання покарань
19.3. Поняття, зміст та організаційні засади профілактики злочинів в установах виконання покарань
1. Спеціально-кримінологічні запобіжні заходи