Питання щодо змісту та об'єкта нотаріальних процесуальних відносин є нині мало дослідженими в теорії нотаріального процесу. Фактично цим питанням займалась лише Фурса СЯ20. Але ця проблема є досить важливою як для теорії, так і практики нотаріату. У теоретичному аспекті правильне розуміння змісту цих відносин дає можливість сформулювати процесуальні права й обов'язки нотаріуса та інших суб'єктів нотаріального процесу, а також розкрити їх через комплекс дій, які ними вчиняються з метою реалізації закріплених у законі процесуальних прав та обов'язків.
На нашу думку, змістом нотаріальних процесуальних відносин є сукупність процесуальних прав і обов'язків суб'єктів нотаріального процесу, які визначені законом, та дій з їх реалізації. Суб'єктивні процесуальні права й обов'язки є специфічним змістом, яким характеризуються лише нотаріальні процесуальні відносини, та є їх суттю. Саме вони визначають, що можуть та зобов'язані робити суб'єкти цих відносин. Але такі процесуальні права й обов'язки суб'єкти можуть реалізувати лише шляхом вчинення певних процесуальних дій. Так, нотаріус, згідно ст. 5 Закону, наділяється обов'язком відмовити у вчиненні нотаріальної дії у разі її невідповідності законодавству України або міжнародним договорам. Цей обов'язок він реалізує через вчинення комплексу дій: перевіряє відповідність умов договору вимогам закону (матеріальне право), далі документи, на підставі яких має вчинятися нотаріальна дія, на відповідність їх вимогам Закону "Про нотаріат" та Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, а також право - та дієздатність особи, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії. У разі встановлення невідповідності умов договору, документів вимогам закону, недієздатності особи, яка до нього звернулася, він повинен відмовити їй у вчиненні нотаріальної дії. Крім того, відмова має бути належним чином оформлена, тобто на вимогу особи нотаріус зобов'язаний винести постанову та мотивувати її, посилаючись на закон. Крім того, він має роз'яснити особі її право та порядок оскарження даної постанови до суду. Щодо осіб, які беруть участь у нотаріальному провадженні, то вони зобов'язані надати всі необхідні для вчинення нотаріальної дії документи згідно Порядку. У разі якщо таких документів у них немає, вони можуть клопотати перед нотаріусом про їх витребування.
Отже, процесуальні права та обов'язки суб'єктів нотаріального процесу тісно пов'язані з діями з їх реалізації та складають єдине ціле - зміст нотаріальних процесуальних відносин. Так, процесуальні права та обов'язки є реальними за умови їх здійснення нотаріусом, який уповноважений і зобов'язаний на вчинення дій, передбачених нотаріальною процедурою. Щодо осіб, які беруть участь у нотаріальному провадженні, то свої процесуальні права та обов'язки вони також можуть реалізувати через дії, які передбачено законом.
Щодо об'єкта нотаріальних процесуальних відносин, то традиційно ним визначають предмет, на який спрямована діяльність учасників правовідносин, що здійснюється у процесі реалізації ними їхніх процесуальних прав та обов'язків.
Отже, загальним об'єктом нотаріальних процесуальних відносин є посвідчення безспірних прав та фактів, що мають юридичне значення, а також вчинення інших нотаріальних дій" передбачених законом з метою надання їм юридичної вірогідності.
Проте слід зазначити, що окремі нотаріальні процесуальні відносини мають свій спеціальний об'єкт. Ними може бути окрема нотаріальна дія, певна умова договору, певне право чи обов'язок, а також обставина, яка підлягає засвідченню або посвідченню. Крім того, будь-яка обставина, що підлягає встановленню на підготовчій стадії нотаріального провадження, може викликати такі правові наслідки як відмову у вчиненні нотаріальної дії, тобто зміни у процесуальних правовідносинах.
Таким чином, об'єктом нотаріальних процесуальних правовідносин є процесуальні дії, але на підставі того, що вони можуть бути спрямовані на аналіз певної інформації, наприклад, про відповідність умов договору вимогам законодавства. Тому найпоширенішим об'єктом нотаріальних процесуальних відносин є також інформація, з якою пов'язується можливість вчинення нотаріальної дії. Наприклад, з наявністю в документі відомостей, що порочать честь та гідність людини, пов'язується можливість вчинення такої нотаріальної дії, як засвідчення справжності підпису на документі (ст. 78 Закону).
3.5. Правосуб'єктність у нотаріальному процесі
РОЗДІЛ 4. СУБ'ЄКТИ НОТАРІАЛЬНИХ ПРОЦЕСУАЛЬНИХ ПРАВОВІДНОСИН, ЇХ ПРАВОВИЙ СТАТУС, ПРОЦЕСУАЛЬНІ ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ
4.1. Особи, які вчиняють нотаріальні провадження, їх поняття, склад та процесуальні права та обов'язки
4.1.1. Нотаріус як обов'язковий суб'єкт нотаріальних процесуальних правовідносин, його права та обов'язки
4.1.2. Замісник приватного нотаріуса
4.1.3. Допоміжний персонал нотаріуса - помічник, стажист
4.2. Особи, які беруть участь у нотаріальному провадженні, поняття та склад
4.2.1. Особи, які звертаються до нотаріуса з метою охорони та захисту своїх прав та інтересів (заявники) їх процесуальні права і обов'язки
4.2.2. Особи, чиї права та законні інтереси зачіпаються вчинюваною нотаріальною дією (заінтересовані особи), їх процесуальні права та обов'язки