Облік і аудит у банках - Васюренко О.В. - 12.2. Структура і характеристика 6-го і 7-го класів Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України

Усі доходи і витрати банку відображаються в бухгалтерському обліку за рахунками 6-го та 7-го класів Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України. Залишки за рахунками доходів і витрат відображаються наростаючим підсумком з початку року та наприкінці звітного фінансового року, закриваються за умови перевищення доходів над витратами – на рахунок 5040 П "Прибуток звітного року, що очікує затвердження"; за умови перевищення витрат над доходами – на рахунок 5041 А "Збиток звітного року, що очікує затвердження".

Усі операційні доходи і витрати, безпосередньо пов'язані з банківською діяльністю, визначено Законом України "Про банки і банківську діяльність", а саме:

• процентні доходи і витрати;

• комісійні доходи і витрати;

• прибутки (збитки) від торговельних операцій;

• дохід у вигляді дивідендів;

• витрати на формування спеціальних резервів банку;

• доходи від повернення раніше списаних активів;

• інші операційні доходи і витрати;

• загальні адміністративні витрати;

• податок на прибуток.

Структуру доходів і витрат подано на рис. 12.1

Рахунки бухгалтерського обліку, за якими відображаються доходи і витрати, подані в додатку 2 до навчального посібника "План рахунків бухгалтерського обліку банків України".

Процентні доходи і витрати – це операційні доходи і витрати, отримані (сплачені) банком за використання грошових коштів, їх еквівалентів або сум, що заборговані банку (залучені банком), суми яких обчислюються пропорційно часу із застосуванням ефективної ставки процента. До них належать:

• доходи (витрати) за операціями з коштами, розміщеними в інших банках (залученими від інших банків);

• доходи (витрати) за кредитами та депозитами, наданими (отриманими) юридичним та фізичним особам, та за іншими фінансовими інструментами, у тому числі за цінними паперами;

• доходи у вигляді амортизації дисконту (премії);

• комісійні доходи і витрати (далі – комісії) – операційні доходи і витрати за наданими (отриманими) послугами, сума яких обчислюється пропорційно сумі активу або зобов'язання чи є фіксованою;

Рис. 12.1. Структура доходів і витрат (6-й, 7-й класи Плану рахунків)

• комісії за наданими (отриманими) послугами залежно від мети їх оцінки та основи обліку пов'язаного з ними фінансового інструменту поділяються:

а) на комісії, що є невід'ємною частиною доходу (витрат) фінансового інструменту. Ці комісії визнаються у складі первісної вартості фінансового інструменту і впливають на визначення сум дисконту та премії за цим фінансовим інструментом. До них належать, зокрема, комісії: за оцінку фінансового стану позичальника, гарантій, застав, обговорення умов інструменту тощо;

б) комісії, що отримуються (сплачуються) під час надання послуг, визнаються доходами (витратами):

– комісії за розрахунково-касове обслуговування клієнтів;

– комісії за обслуговування кредитної заборгованості;

– комісії за резервування кредитної лінії, які розраховуються на пропорційній до часу основі протягом строку дії зобов'язання;

– комісії за управління інвестицією тощо;

в) комісії, що отримуються (сплачуються) після виконання певних дій, визнаються як дохід (витрати) після завершення певної операції. До них належать комісії за розподіл акцій (часток) клієнтів, розміщення цінних паперів за операціями з андерайтингу, за операціями на валютному ринку та ринку банківських металів для клієнтів, синдикування кредиту, за довірче обслуговування клієнтів тощо.

Прибутки (збитки) від торговельних операцій – це результат (прибуток чи збиток) від операцій з купівлі-продажу різних фінансових інструментів. За операціями з цінними паперами, за операціями з іноземною валютою та банківськими металами банк визнає такі прибутки і збитки:

• від реалізації фінансових інвестицій;

• від змін в оцінці (переоцінці) інвестицій щодо справедливої вартості;

• від результату переоцінки активів і зобов'язань в іноземній валюті та банківських металах у разі зміни офіційного курсу гривні щодо іноземних валют (банківських металів).

Дохід у вигляді дивідендів – це дохід, який виникає в результаті використання банком цінних паперів з нефіксованим прибутком.

Витрати на формування спеціальних резервів банку – це витрати на покриття можливих збитків від зменшення корисності активів банку та списання безнадійних активів.

Доходи від повернення раніше списаних активів – це кошти, що надійшли для погашення заборгованості, яка була визнана банком безнадійною щодо отримання.

Інші операційні доходи і витрати – це доходи і витрати від операцій, що не пов'язані з інвестиційною та фінансовою діяльністю, а також ті, що не включені у зазначені групи операційних доходів і витрат, зокрема:

• доходи (витрати) від оперативного лізингу (оренди);

• витрати за послуги аудиту, витрати на інкасацію;

• неустойки (штрафи, пені), отримані (сплачені) за банківськими операціями, та ін.

Загальні адміністративні витрати – це операційні витрати, пов'язані із забезпеченням діяльності банків. До них належать: витрати на утримання персоналу – амортизація необоротних активів; витрати на утримання та експлуатацію основних засобів і нематеріальних активів (ремонт, страхування), інші експлуатаційні витрати (комунальні послуги, охорона тощо); гонорари за професійні послуги (юридичні, медичні тощо); витрати на зв'язок (поштові, телефонні, факс тощо); сплата податків та інших обов'язкових платежів, крім податку на прибуток та інші витрати, спрямовані на обслуговування та управління банком.

Податок на прибуток – це операційні витрати банку, пов'язані зі сплатою податку відповідно до чинного законодавства України та з урахуванням вимог міжнародних стандартів бухгалтерського обліку і національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку щодо визнання відстрочених податкових зобов'язань та податкових активів.

За результатами інвестиційної діяльності банк визнає доходи (витрати):

• за операціями зі збільшення (зменшення) інвестицій в асоційовані компанії;

• за операціями зі збільшення (зменшення) інвестицій у дочірні установи;

• від реалізації (придбання) основних засобів та нематеріальних активів тощо.

За результатами операцій, пов'язаних із фінансовою діяльністю, банк визнає:

• доходи (витрати) за операціями з цінними паперами власного боргу;

• доходи (витрати) за субординованим боргом;

• дивіденди, сплачені протягом звітного періоду;

• доходи, які виникають у результаті випуску інструментів власного капіталу тощо.

Рахунки бухгалтерського обліку, за якими відображаються доходи і витрати, подані в додатку 2 "План рахунків бухгалтерського обліку банків України". Визнані банком доходи і витрати групуються за їх характером за відповідними статтями у фінансовій звітності "Звіт про фінансові результати", який подано в додатку 3.

12.3. Особливості відображення в бухгалтерському обліку доходів і витрат
12.4. Особливості ведення податкового обліку
Розділ 13. ФІНАНСОВА ЗВІТНІСТЬ БАНКІВ
13.1. Порядок складання фінансової звітності банків
13.2. Особливості складання квартальної фінансової звітності банків
13.3. Особливості складання річної фінансової звітності в банках України
13.4. Особливості складання консолідованої фінансової звітності банків
13.5. Порядок подання банками фінансової звітності до Національного банку України та її оприлюднення
Розділ 14. ВНУТРІШНІЙ АУДИТ У БАНКАХ
14.1. Внутрішній аудит
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru