Істинна мета всіх вищих релігій і філософій, як вважає американський психолог Ф. Мерел-Вольф у книзі "Шляхи в нові виміри", - це досягнення Пробудженої Свідомості. "Зміна в людині відбувається настільки велика, що створює Нову людину у формі попередньої".
Пробудження - це Смерть і Народження. Тоді починається нове справжнє життя. Ми демонструємо сили, які переважають владу однієї лише егоїстичної свідомості. Однак не можна привнести цю іншу Реальність в егоїстичну свідомість. Треба переконати кожну індивідуальну людину відвернутися від тривіальних насолод, поєднаних зі справжнім рабством, щоб вона змогла пізнати істинну радість і жити наповненим життям.
Людина живо усвідомлює суперечність між чимось безмежно великим і невизначеним, яке вона, хоч іноді, та відчуває в собі, і чимось вузьким і тілесним, чим є вона сама.
О. Бальзак
Для розуміння відмінності між звичайною свідомістю (суб'єктно-об'єктною) і трансцендентною (трансцендентне - те, що виходить за межі чуттєвого досвіду, предмет релігійного і метафізичного пізнання про духовну першооснову буття; те, що недоступне пізнанню, і є предметом віри в І. Канта) можна навести аналогію четвертого виміру. Суб'єктно-об'єктну свідомість можна уподібнити тривимірному простору, що складається з таких аспектів:
- "Я", суб'єктивний момент свідомості, котрий усвідомлює зміст свідомості.
- Об'єкт свідомості, який становить зовнішній світ.
- Саме усвідомлення, котре займає проміжне місце і має лише психологічне існування.
Далі суб'єктно-об'єктна свідомість виявляється в трьох видах або трьох способах.
- Відчуття. До них належать не тільки безпосередні відчуття, а й сприйняття та уява. Головна - пасивне сприйняття.
- Афекти. До них входять усі емоції, доброзичливі й недоброзичливі, всі пристрасті та інші імпульси до дії: любов, ненависть, гнів, страх, бажання, почуття справедливості та почуття прекрасного. Афекти - основа морального почуття, оскільки роблять можливими свідому дію і реакцію у всій сфері, спільній для людей і тварин.
- Пізнавальна здібність. Це надзвичайно важлива відмінна риса, яка відокремлює людину від тварини, тоді як афекти і відчуття поширюються і на нижчі сфери. Невід'ємною характеристикою пізнавальної здібності є здатність до абстракції, яка виявляється на вищих рівнях свідомості.
Легко зауважити, що, з урахуванням цих трьох аспектів, ми можемо говорити про людську свідомість як про тривимірну. На противагу цьому свідомість тварини двовимірна. Під час розгляду поняття "вища свідомість" напрошується аналогія з четвертим і навіть вищим виміром, який можна назвати "глибиною". Реальність глибини можна усвідомити лише завдяки пробудженню в напрямі цього четвертого виміру (тут ми мусимо зазначити: наші пояснення завжди неадекватні, оскільки ми відчуваємо за допомогою одного апарату (і дуже непоганого), а пояснюємо за допомогою іншого, достатньо грубого механізму, який не здатний передати весь спектр і глибину наших відчуттів та уявлень).
Життєвий цикл від яйця через гусеницю і від лялечки до метелика - один із найкращих символів, який подарувала природа у зв'язку з розвитком людської душі від народження у цьому світі, а потім, через розкриття суб'єктно-об'єктної свідомості, до кульмінаційного переходу, до Трансцендентної свідомості через Друге Народження. Оскільки наш інтерес зосереджений на другому народженні, то насамперед ми торкнемося переходу від гусениці до метелика, а не народження лялечки. Гусениця уособлює життя, яке вкорінене в егоїзмі. Метелик символізує трансцендентну (космічну) осяяну свідомість.
Типова "філософія" гусениці стверджує реальність і цінність лише того, що впливає на відчуття, особливо у зв'язку з харчуванням.
Навпаки, в життя метелика входить вільний політ у повітрі і тому він цілком символізує тривимірну свідомість. Можна сказати, що життя і філософія метелика зосереджені навколо творчості та радості, і, отже, самоціллю є краса замість грубої утилітарності.
Свідомість метелика має деякі дуже суттєві переваги. Метелик порівняно з гусеницею крутиться у світі безкінечно більш широкого розуміння. Він здатний зрозуміти всю сферу гусениці, але знає також безкінечно більш багатий світ, який абсолютно не відомий гусениці. Точно так само, як світ метелика є неосяжним для гусениці, так і Єдність Людини Високої Свідомості безглузда для тих, хто не має проблиску Реальності вищої, ніж суб'єктно-об'єктна сфера.
Деякі думки не до серця, тому що не до снаги.
Авессалом Підводний
Сьогодні настав час, коли людина повинна відвернутися від усіх форм життя, які символізують суб'єктно-об'єктну свідомість, якщо не хоче потрапити у безвихідь марного і безплідного існування. Звичайно, для цього треба чимось жертвувати, але мета безкінечно багатша за все, що міститься в попередньому житті. Прихильність до менших цінностей є бар'єром до розуміння вищих цінностей. Проте людські істоти прив'язуються до цінностей, які можна порівняти з іграшками, і так відмовляються зробити крок, який відкриє шлях у Нове життя.
Якщо якесь нововведення важко приживається, це означає, що в ньому немає потреби.
Л. Вовенарг
4.4. Трансформація поведінки
4.5. Самовиховання і розвиток особистості
Розділ 5. Когнітивна сфера особистості
5.1. Увага
5.2. Сприйняття
5.3. Мислення
5.4. Відчуття
5.5. Пам'ять
5.6. Уява