Особливим різновидом сексуальної поведінки є сексуальні злочини. Кримінальні кодекси різних країн зараховують до сексуальних злочинів різні поведінкові акти. Іноді навіть законодавство однієї країни на різних етапах свого історичного розвитку включає до цієї категорії різні діяння. Це залежить від норм моралі, етики, звичаїв, які панують у певну історичну добу.
Сексуальні злочини -- заборонений кримінальним законодавством держави тип людської поведінки у сексуальній сфері.
У сучасному світі дещо ліберальними стали погляди на покарання за сексуальні злочини, внаслідок чого відрубування голови, спалення на вогнищі, кастрація і депені-зація були замінені тривалим тюремним ув'язненням. Однак і тепер у суспільній та правовій думці багатьох регіонів світу ставлення до сексу, сексуальних злочинів обумовлює репресивна статева мораль.
Сексуальні злочини залежно від країни становлять 1- 5% карних справ. Однак ці дані можуть бути не зовсім достовірними, адже кількість зареєстрованих злочинів нерідко не відповідає реальній їх кількості. За даними досліджень, співвідношення зареєстрованих і дійсно скоєних злочинів є такими: педофілія - 1:15; зґвалтування - від 1:20 до 1:100; ексгібіціонізму - 1:85.
Особам, які здійснюють сексуальні злочини, притаманні сексуальна агресивність, емоційна нестабільність, гіперчутливість до сексуальних подразників. Серед них розрізняють агресивних (молоді люди, здебільшого інтро-вертовані та імпульсивні, які цинічно і жорстоко скоюють злочини переважно в нічній час) і неагресивних (екстра-вертовані особи, у 65% випадків алкоголіки; скоюють злочини вдень, будучи знайомими з жертвами; здебільшого педофіли) сексуальних злочинців.
Вважається, що сексуальні злочини переважно скоюють чоловіки, оскільки у підлітковому віці хлопчики частіше за дівчаток мають сексуальні порушення, а серед дорослих чоловіків превалюють не тільки злочинність і психопатологія, а й особистісні порушення. Відомо немало тверджень, що жінкам більше притаманна "пасивна" агресивність, чоловікам - "активна", у жінок домінують мовні форми прояву агресії, у чоловіків - фізичні. Попри те, останнім часом у світі помітна тенденція активізації жіночої злочинності. Жінки нерідко скоюють такі види злочинів, які традиційно тлумачили як чоловічі, перебуваючи при цьому у стані агресії. Це пов'язано зі зміною стереотипів, подоланням відмінностей у соціалізації статей. За даними дослідників, більшість таких жінок, маючи труднощі у визначенні статевої ідентичності або статевої ролі, переважно ідентифікує себе із чоловіками; 25% із них мають гомосексуальний досвід, 60% - зловживають алкоголем, мали ранню сексуальну ініціацію (іноді шляхом зґвалтування); у 70% виявлено сексуальні порушення (фригідність і диспареунію); сексуальні злочини вони скоюють у перед менструальні періоди.
Злочинну сексуальну поведінку зумовлюють:
- інтоксикація (гостра алкогольна інтоксикація, патологічне сп'яніння, хронічний алкоголізм, наркоманія);
- психічні порушення (психози, розлади особистості, сімейні та подружні психогенії, наслідки синдрому "знущання над дитиною");
- органічні порушення (епілепсія, гострі мозкові розлади, післятравматичні стани).
У суспільній думці нерідко домінує погляд, що девіант-ність і злочин взаємопов'язані між собою. Однак, як свідчать статистичні дані, серед девіантів сексуальних злочинців небагато. Більшість девіацій не порушують чинного законодавства, оскільки для девіантних дій необхідні не лише участь, а й згода партнера.
Види сексуальних злочинів залежать від поведінки суб'єкта злочинних дій, обставин їх скоєння, а також від особливостей їх жертв.
Інцест
Педофілія
Ексгібіціонізм
Вбивство на сексуальній основі
Висновки
5. Міжстатеві сексуальні стосунки
5.1. Міжстатеві психологічні відмінності
5.2. Закоханість і кохання
5.3. Шлюбні стосунки