Психологія управління - Ходаківський Є.І. - 19.6. Правила поведінки, що зменшують вразливість до МСС

Сформулюємо основні правила, що дозволятимуть підвищити стійкість до МСС, відповідним чином зменшивши вразливість (рис. 19.4).

Перше правило - відчути й усвідомити, що ми живемо в іншому суспільстві, ніж раніше. Ми потрапили в джунглі, за нашою свідомістю йде полювання. Що б нам не говорили про Країну Рад, про "негідний, питущий і ледачий" народ, але без усяких кредитів МВФ ми мали країну з другою по потужності економікою! Той жалюгідний стан, у який ми потрапили, викликаний не стихійними лихами, не вторгненням ворогів, інопланетян, а діями цілком конкретних людей і груп. У нашому лихові немає нічого надприродного - тільки людське. Меншість заволоділа багатством більшості за допомогою МСС і продовжує прочищати мозок всім іншим у правоті своєї лінії поведінки, поневолюючи далі нашу свідомість, перетворюючи в керовану масу.

Правила зменшення вразливості до МСС

Рис. 19.4. Правила зменшення вразливості до МСС

Що ж робити людям, які бажають врятувати свою свідомість?

Скоротити контакти - поменше ходити на збори "нечестивих", ігнорувати вечірні новини, гуляючи по вулиці, поменше дивитися ТБ. Потрібна нам інформація і так до нас дійде.

Відійти від захоплення - важливий етап маніпуляції - захоплення аудиторії, її "приєднання", гіпнотизування - можна на годину піти попити води, заспокоїтися, подумати - а потім "повернутися". "Зачарування" спадає. Потрібно ставити запитання: "Скажіть прямо, куди ви хилите?"

Змінити темп - кавалерійська атака на слухача і глядача! Не можна сходу приймати оцінки, що нам нав'язують. "Ранок від вечора мудріший" - так говорить народна мудрість. Терміновість повідомлень завжди буває створена штучно.

Відсіювати "демократію шуму" - бомбардування нікчемних повідомлень, не можна зосередитися, змушений хапатися за підсунуте трактування. Не можна відразу піддаватися таким повідомленням, краще на певний час вирватися з цього потоку й обміркувати одне з них.

Бути непередбачуваним - найкраще маніпулювати людьми з логічним мисленням. Як сказав Карлос Кастанеда, "коли ти непередбачений, ти невразливий". Маніпулятори Заходу легко знаходять підхід до дикунів, африканців, китайців. Афроамериканці в СІНА дотепер "неодомашнені". Коли хочуть розжалобити пісенькою "ах, ми росіяни" чи "ах, ми українці" - при чому тут національність? У кожного народу є свої герої і свої негідники. Це теж повинно насторожувати.

Відключати емоцій - бути певною мірою цинічним, сприймати повідомлення безпристрасно, як автомат, потім на холодну голову обмірковувати наодинці із собою, без підказки. Приклад: хтось підірвав будинки в Москві і Волгодонську. Мабуть, чеченці - і всі радісно підтримали війну в Чечні. Привезли у вірменське село труп вір-мена - і усі відразу біжать у сусіднє азербайджанське село різати "турка". Умілі маніпулятори перетворюють сьогодні зіткнення злочинних кланів в етнічний конфлікт. Але уміють вони це робити, тому що наша свідомість не на висоті.

"Включати" діалогічність мислення - нас намагаються перетворити в споживачів ідей. Нас позбавили відкритого діалогу, що руйнує МСС. У нас поки один вихід - вести уявний діалог. Станемо схожі на божевільних, але божевільними маніпулювати неможливо, тому що вони непередбачені!

Створювати контексти - нам говорять: "у СРСР була відсутня категорія прав людини, а на Заході вона є". Не будемо сперечатися, а запитаємо себе: "Ну і що, що була відсутня?", в однаковому положенні знаходилися і СРСР, і Захід. Жили в казарменому соціалізмі, хоча нам так не дуже подобалося, але життя загнало, холодна війна з непорівнянним за силою супротивником. А зараз? Маємо права людини, і що? Мільйони смертей у рік, народжуваність зменшилася. І виходить, що з правами людини жити стало гірше.

Створювати альтернативи - найчастіше маніпулятори, припиняючи діалог, подають проблему безальтернативною. Таку умову треба назвати чи представити в розумі - це захист від маніпуляції.

"Включати" здоровий глузд - не можна піддаватися палким промовам, треба пропускати мимо вух красиві фрази, не бути "гарматним м'ясом" у чужому спектаклі. Завжди потрібно пам'ятати про своє "Я" і не робити нічого на шкоду собі.

Шукати корінь проблеми - ще Ф.М. Достоєвський говорив, що треба доходити до "останніх питань". Це значить, що треба відразу відкидати запропоноване трактування і починати ставити запитання самому, тоді можна швидко прийти до суті, до кореня проблеми. Так, наприклад, невиплата зарплати подається як головна соціальна проблема. І усі в це вірять. А перед виборами "звідкись" знаходяться гроші, виплачуються заборгованості, і всі стають щасливими, і йдуть голосувати за "батька рідного". Це все одно, як в анекдоті, коли за порадою рабе людина вводить у будинок козла, а потім, коли рабе каже, що козла можна вивести - у будинку починає панувати щастя!

"Включати" пам'ять - маніпулятори застосовують цілий ряд технологій, щоб витравити почуття історичного часу, творці міфу поміщають нас у "вічне сьогодення", нав'язують ролі у своєму спектаклі. Згадайте з історії "Міф про Столипіна" - 40% людей вважають його найбільшим діячем Росії, вищим Петра І, але відомо, що приватизація землі по Столипіну провалилася і привела Росію до революції. Столипінські переселенці склали основу партизанських загонів у Сибіру, що вигнали Колчака. Помітного прошарку "фермерів", які б стали опорою буржуазного суспільства, створити не вдалося. Реформа збудила тільки ненависть у селян. Міф про дефекти радянського господарства. Розруха сьогоднішня нібито корениться в них, але досить подивитися на графіки показників господарств 70-х років, щоб зрозуміти всю безглуздість цього виверту; висновок напрошується сам собою - відбулося "убивство" господарства політичними методами!

Робити проекцію в майбутнє - нам допоможуть приказки "що посієш, те і пожнеш; це поки квіточки - ягідки будуть потім" - мова нам нагадує про зв'язок часів, а телебачення нашіптує, що майбутнього немає. Що в нас одна турбота - дасть МВФ черговий кредит чи не дасть?

Змінити мову - люди - раби слів. Так не повинно бути, щоб словами командував маніпулятор, який бере нас за горлянку. Пригадайте: казармений соціалізм, планова економіка - ці слова відштовхують, а якщо їх замінити словами "натуральні показники, відсутність наркоманії" - зміст стає зовсім іншим.

Усе це, звичайно, найпростіші поради. Головна ж порада - думати. А думати важко, як землекопу копати важку глину.

Розділ 20. Психологія реклами
20.1. Сенсорно-психологічні інтекції (прагнення)
20.2. Психологія суб'єктивної семантики
20.3. Сугестивний вплив на людину
Розділ 21. Синергійні концепції в психології управління
21.1. Синергійні концепції цілісності
21.2. Управління на основі "слабких сигналів"
Розділ 22. Теорія особистості та міжособистісна сумісність
Розділ 23. Людиноетичні аспекти управління
23.1. Прийом і звільнення працівників
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru