Сучасні різновиди туризму - Кляп М.П. - 6.7. Класифікація туризму за соціо-демографічними ознаками

Дитячий туризм - вид туризму, що спрямований на задоволення дозвілля для дітей. Дитячий туризм - це пізнавальні екскурсії, дитячі табори, робінзонади. Це веселі канікули, розширення світогляду, нові друзі і безліч вражень для дітей різного віку. Програм дитячого туризму під час шкільних канікул та літнього відпочинку існує достатньо багато. Це, наприклад, активний відпочинок, екологічні табори, кінні тури, трекінг та походи, водний туризм і рафтинг, робінзонади та освітні центри. Дитячий туризм починається з невеликих поїздок - дошкільних та шкільних екскурсійних турів. Найпоширенішим видом дитячого туризму у світі є дитячі табори. Види дитячих таборів: оздоровчі табори і комплекси, спортивно-оздоровчі табори, а також міжнародні дитячі центри (найбільший такий центр в Україні - "Артек"). Сьогодні також розвивається і міжнародний дитячий туризм. Туркомпанії можуть запропонувати дітям і батькам багато цікавого - занурення в нову культуру, навчання мовам, спортивний відпочинок. За експертними спостереженнями, діти охоче беруть участь у подорожах, починаючи зі свідомого віку - тобто, з 4-5 років. Але це зовсім не означає, що їм протипоказані подорожі у віці 1 року або навіть раніше. При правильній організації можна здійснювати досить тривалі походи з дітьми у віці 2-З років, і не тільки влітку, а й взимку.

Дитячий туризм - це дуже відповідально, тому, вибираючи дитячий або молодіжний туристичний табір, турорганізації намагаються врахувати все: розміщення, харчування, медицину, охорону, зручність проїзду і найголовніше - програму і роботу керівників дитячих груп.

Ринок дитячого туризму найбільш представлений у таких країнах як Чехія, Угорщина, Словенія, Італія, Туреччина, Греція, Кіпр, Великобританія. Попит на дитячий туризм, так само як і пропозиція, носить яскраво виражений сезонний характер і залежить, як правило, від шкільних канікул: один тиждень - восени і навесні, два тижні - взимку і три місяці - влітку. Літній період вважається найбільш "високим" сезоном, оскільки саме в цей період і попит, і пропозиція однаково високі і стабільні

Основними покупцями на ринку дитячого туризму на сьогоднішній день і в прогнозі на майбутнє виступають підприємства та приватні особи, а за рахунок щорічного фінансування попит на путівки до дитячих оздоровчих та санаторно-курортних таборів стабільний і високий.

Шкільний туризм (педагогічний туризм) - це туристсько-краєзнавча робота в школі, спрямована на задоволення рекреаційних потреб школярів.

В середовищі шкільного туризму розрізняють два підвиди: мінімальний за обсягом та обов'язковий для всіх класів у школі - класний туризм та гуртковий туризм - для любителів подорожувати і захоплених краєзнавством. Шкільний туризм дуже різноманітний за формами: походи, що представлені різними видами туризму (піші, лижні і т.д.), різної тривалості, різних ступенів і категорій складності, місцеві і далекі, піші і транспортні екскурсії, заняття в гуртках, секціях, клубах, туристські збори, скаутинг (пластунс-тво), різні види туристських змагань, семінари, конкурси, конференції, виставки, свята (вечори), туртабори, музеї...

У шкільному туризмі (на противагу сімейному) діють дві сторони - та, що бере участь (школярі) і та, що організовує, сприяє (адміністрація, вчителі школи). За цією ознакою шкільний туризм займає проміжне становище між плановим та самодіяльним туризмом. У чистому вигляді самодіяльний туризм в школі - це так звані "самовільні" походи і поїздки дітей без участі школи, таємно від вчителів і батьків. При цьому керівником (лідером) стає рядовий учасник, визнаний таким усіма іншими учасниками. Для школи такий туризм - явище негативне (тому що туристський захід проходить без контролю і впливу педагогів). Але, наприклад, у студентському середовищі такий туризм є основним і не є негативним.

У школярів і у вчителів ставлення до туризму різне, але не суперечить одне одному. Для дітей туризм - спосіб (форма) активного відпочинку, захоплююче заняття, наповнене романтикою незвичайного способу життя. А для учителів він - засіб, спосіб краще, глибше пізнати своїх вихованців і активніше вплинути на їх розвиток. І ті й інші розуміють, що туризм не просто розвага, що в ньому не можна провести чітку роздільну межу між "справою і втіхою". Однак, з огляду на різницю ставлення до туризму, треба знати, що своїх цілей у туристській роботі вчитель досягне швидше і легше тільки за умови задоволення інтересів дітей, які він повинен зрозуміти і прийняти, незважаючи на те, що вони на перших етапах, як правило, дуже примітивні (не вписуються у педагогічні вимоги та моральні установки).

Базовим наповненням шкільного туризму є:

o унікальні можливості для найглибшого вивчення особистості кожного вихованця. У поході, як на рентгені, дитину видно наскрізь, все її життя там - побут, праця, подолання труднощів і поневірянь, інтелектуальний процес, комунікабельність, ментальність, емоційність. У звичайному шкільному житті таких можливостей мало;

o відмінна форма реалізації краєзнавчого принципу у вивченні основ наук. Ніяка інша навчальна або позанавчальна діяльність не дають такою мірою можливість перетворити безліч абстрактних, "книжкових" знань у конкретні, прив'язані до місця і часу;

o можливість побудувати педагогічний процес на найефективнішій методиці - колективна творча діяльність.

Ринок шкільного туризму найбільш представлений у таких країнах як Чехія, Угорщина, Німеччина, Франція, Скандинавія, Великобританія.

Молодіжний туризм (студентський туризм) - це різновид туризму, спрямований на задоволення рекреаційних потреб молоді до 35 років.

Молодіжний туризм це насамперед - тематичні поїздки, пов'язані з політико-пропагандистськими заходами; туристсько-екскурсійні поїзди; річкові та морські круїзи; туристсько-патріотичні клуби; маршрути вихідного дня; оглядові й тематичні екскурсії; подорожі та екскурсії в межах навчально-виховного і виробничого процесу; туристсько-оздоровчі програми під час літніх канікул та ін. Молодіжному туризму (молоді люди до ЗО років) віддають перевагу ті, хто полюбляє дешеві подорожі з використанням менш комфортабельних засобів розміщення і перевезення, екскурсійні програми яких включають активне спілкування з місцевим населенням, розважальне дозвілля (відвідування дискотек, нічних клубів і барів).

Молодь не любить сидіти на місці, молоді люди знаходяться в постійному русі, їм подобається переживати гострі відчуття і займатися екстремальними видами спорту. У такий спосіб відпочиває молоде покоління. До основних видів молодіжного відпочинку можна віднести дайвінг, віндсерфінг, кайтсерфінг, також різні гірськолижні види спорту або ж альпінізм. Екстремальний молодіжний відпочинок також отримав широке розповсюдження у великих містах, де через відсутність гір альпіністи підкоряють вершини споруд, створених завдяки технічному прогресу. Таке підкорення певних висот надає молодим людям певну впевненість у собі і своїх можливостях. У кожної молодої людини є прагнення довести собі свої здібності, що і є поштовхом для заняття, наприклад, екстремальним молодіжним туризмом. Молоді екстремали вирушають в туристичні походи у важкопрохідній місцевості, не боячись труднощів і можливих небезпек, щоб отримати порцію гострих відчуттів.

Початок туристської діяльності молоді - перші роки XX ст. У 20'30'ті рр. активно розвиваються студентський туризм і обміни, рух молодіжних об'єднань. На 40-50-ті роки припадає становлення шкільного і підліткового туризму; 60-70-ті роки період виникнення організованих національних рухів, формування міжнародних і регіональних туристських організацій і об'єднань молоді. 80-ті рр. стали для молодіжного туризму періодом інтенсивного розвитку, становлення професійно підготовлених організаторів. Молодіжний туризм одержує підтримку і закріплення в законодавчих актах низки країн, міжнародних правових документах, наприклад, Заключному акті НБСЄ (1975); Манільській декларації зі світового туризму (Філіппіни, 1980 р.), де, зокрема, сказано: "Молодіжний туризм вимагає до себе більш пильної уваги у зв'язку з тим, що рівень доходів цієї категорії населення насправді не створює сприятливих умов для подорожей і відпочинку. Позитивна політика в цій галузі має виражатися в наданні максимальних можливостей і пільг". Нині в світі функціонує понад 300 організацій туризму молоді, студентів і підлітків, у т. ч. близько 30 організацій міжнародного молодіжного туризму. Щорічно до міжнародного молодіжного туристського обміну долучаються понад 25 млн юнаків, дівчат, підлітків.

Молодіжний туризм у світі координується Бюро туризму й обмінів молоді (БІТЕЖ - ВГГЕсГ), що діє з 1961 р., штаб-квартира знаходиться в Будапешті. Об'єднує 67 молодіжних туристських організацій з більш як 50 країн, обслуговує понад 100 млн туристів за рік. Спрямовує свої зусилля на поліпшення виховного й освітнього характеру молодіжного туризму: залучення до туризму й обміну якомога більшого числа юнацтва, в першу чергу робітничої і сільської молоді; надає різнобічну допомогу бюро подорожей країн, що розвиваються. Проводить консультативні зустрічі, семінари. Функціонують комісії з програм, транспорту, економіки, інформації та пропаганди туризму, молодіжних туристських центрів тощо. З 1982 р. бере участь у діяльності Всесвітньої туристської організації. Найвищий орган - Генеральна конференція, що відбувається один раз на 4 роки. За ініціативою БІТЕЖ у Відні (1975) пройшла Європейська конференція з молодіжного і студентського туризму й обмінів, що виробила детальні практичні рекомендації на основі положень Заключного акта НБСЄ (Женева, 1975 р.).

Ринок молодіжного туризму найбільш представлений у таких країнах як Австралія, Нова Зеландія, Нідерланди, Чехія, Угорщина, Франція, США.

Туризм для середнього віку - це різновид туризму, спрямований на задоволення рекреаційних потреб вікової категорії від 35 до 55 років. Туристів третього віку поділяють на економічно активних (35-44 років), які відпочивають з сім'єю і друзями та економічно активних (45-55 років), але не обтяжених дітьми, таких споживачів називають "спорожнілі гнізда*9. Для людей 35-44 років характерна перевага сімейного туризму, тому необхідна можливість використання дитячих майданчиків для ігор, дитячих басейнів. Споживачі 45-55 років пред'являють підвищені вимоги до комфорту і зручності, надають перевагу змістовним екскурсійним програмам.

Туристи третього віку (люди у віці 35-55 років) більше претендують на комфорт і зручності, змістовні екскурсійні програми, що включають ознайомлення з об'єктами показу відповідно до професійних чи аматорських інтересів туристів, широку географію подорожей. Активні люди середнього віку, що є власниками автомобіля, надають перевагу самостійним подорожам та пізнавальному туризму, у цих людей інтерес викликають далекі подорожі тривалістю 2-3 тижні. Туризм третього віку вимагає не тільки комфорту, але і можливості отримання кваліфікованої медичної допомоги, персональної уваги з боку обслуговуючого персоналу.

Традиційно серед туристів середнього віку за активністю виділяють шість груп:

1. Любителі спокійного відпочинку.

Його представники відправляються у відпустку для того, щоб звільнитися від повсякденних стресів і відпочити в спокійній і приємній обстановці. Вони бояться сторонніх і великого скупчення людей. їх девіз: сонце, пісок і море.

2. Любителі задоволень.

Це тип дуже заповзятливих туристів, які під час відпочинку зайняті пошуком різноманітних задоволень і надають перевагу світській атмосфері.

3. Любителі активного відпочинку.

Ці туристи люблять природу і створюють активне навантаження на своє тіло. Полюбляють розмірений рух і перебування на свіжому повітрі. їх відпустку можна сумістити з лікуванням.

4. Любителі спортивного відпочинку.

На відміну від відпочиваючих активно у туристів-спортсменів всю увагу сконцентровано на змаганнях. Для них дуже важливий спорт - їхнє хобі. Вони не бояться фізичних навантажень.

5. Ті, що відпочивають з метою пізнання, вивчення.

Цей тип туристів зацікавлений у підвищенні свого освітнього рівня, пізнанні нового.

6. Любителі пригод.

Лише деякі любителі гострих відчуттів відправляються в мандрівку наодинці і при цьому піддають себе справді серйозному ризику. До типу шукачів пригод можна віднести таких туристів, які шукають незвичайних вражень з певною часткою ризику. Для них ризик - це можливість випробувати себе.

Залежно від стилю життя виділяють чотири групи туристів середнього віку:

1. Любителі насолод.

Представники цієї групи пред'являють дуже високі вимоги до якості відпочинку. Для них подорож - це спосіб самовираження... Від відпочинку вони бажають отримати задоволення, дозволити собі деякі слабкості або дати собі спортивне навантаження.

2. Тенденційні туристи.

Для туристів, що входять до цієї групи, відпочинок - це можливість знайти і проявити себе як особистість. Це відпочиваючі з високими вимогами, але їм не потрібні умови класу люкс. Вони шукають єднання з природою, тиші і можливості психологічного розвантаження. Вони усвідомлюють проблеми навколишнього середовища, цікавляться політикою і культурою наміченого для відвідування регіону.

3. Сімейні туристи.

До цієї групи входять винятково сім'ї з дітьми. Сімейні туристи люблять проводити свою відпустку в колі сім'ї, друзів, родичів. Вони відпочивають у спокійній і зручній обстановці, купують послуги за вигідними цінами, не люблять, щоб їм заважали. Найчастіше обслуговують себе самі.

4. Цілком відпочиваючі.

Найважливішою умовою для туристів цього типу є можливість відпочити. До цієї групи входять порівняно пасивні туристи, які проводять свою відпустку традиційним способом: задовольняються тишею, довго сплять, люблять смачно і часто поїсти, здійснюють короткі прогулянки або недалекі поїздки. Любителі такого відпочинку радіють, якщо на час відпустки можуть бути збережені їхні улюблені звички, адже вони не люблять експериментувати.

Ринок туризму середнього віку найбільш представлений у таких країнах як Іспанія, Туреччина, Єгипет, Туніс, Таїланд, Індія, Домініканська республіка.

Туризм для людей похилого віку (туризм третього віку, туризм літніх людей, пенсійний туризм) - це різновид туризму, що має на меті задоволення рекреаційних потреб вікової категорії старше 55 років.

Сьогодні створені всі умови для пенсійного туризму. Існують спеціальні програми і домовленості з приймаючою стороною.

Літній турист завжди там буде під ненав'язливим наглядом, на випадок якщо він раптом заблукав в незнайомому місці або ж йому несподівано стане погано. При цьому ні для кого не секрет, що через низку соціальних факторів далекі подорожі поки ще не популярні у пенсіонерів.

Туристи третього віку (люди старші за 55 років) вимагають не тільки комфорту, а й персональної уваги з боку обслуговуючого персоналу, можливість отримання медичної допомоги, наявності в ресторанах меню дієтичного харчування, розміщення в готелях, розташованих у тихих місцях і за помірними цінами. На розвиток туристичного ринку людей похилого віку сприятливо впливають такі фактори:

- наявність практично необмеженої кількості вільного часу;

- активна частка жінок літнього віку в поїздках (варто відзначити, що збільшення частки подорожуючих жінок має глобальний характер);

- знижки, надані в несезонний період;

- особи третього віку подорожують у складі груп.

Дослідження компанії АВАС Reisemonitor, яка займається моніторингом в секторі туризму та відпочинку, показало, що до 2020 року кожному другому відпочиваючому буде понад 55 років. Причому, серед пенсіонерів зростає число охочих здійснити гірський перехід в Гімалаях, їх більше, ніж тих що мріють розслабитися на середземноморських курортах. Туристичні фірми Європи готові поміняти свої пріоритети і повністю орієнтуватися на людей похилого віку. Вони зізналися, що злочинно мало приділяли уваги цій категорії громадян, не вважали їх пріоритетними клієнтами. Як виявилося, серед літніх туристів теж існують активні мандрівники і авантюристи. Все більше людей похилого віку старше 55 років виїжджають за кордон, щоб спробувати екстремальні розваги, такі, як стрибки з парашутом, спуск на мотузці на крутих і стрімких стінах і навіть плавання серед акул. Крім того, пенсіонери-туристи витісняють студентів на піших туристичних стежках.

Туристів третього віку поділяють три основні підгрупи: від 55 до 64 років; від 65 до 74 років; від 75 років і старших.

Туристи віком від 55 до 64 років характеризуються наявністю великих вільних грошових коштів, більше ніж інші групи пенсійного віку, наявністю невеликих домогосподарств і свободою від витрат коштів на освіту, виховання та утримання дітей.

Туристи віком понад 65 і до 74 років вважаються активними пенсіонерами і складають групу активних подорожуючих.

Туристи у віці від 75 не такі активні, та здебільшого не бажають подорожувати.

Треба пам'ятати, що пенсіонери, хоча і мають у своєму розпорядженні велику кількість вільного часу, який вони могли б витратити на подорожі, проте вони обмежені в коштах. Власне, деякі пенсіонери продовжують працювати і витрачати кошти на подорожі. Для цього сегмента туристського ринку необхідна спеціальна маркетингова програма. Ці вікові групи людей можуть стати споживачами недорогих товарів і послуг, тому доцільно пропонувати їм спеціальні вікові пільги, знижки на розміщення та харчування, пільгові тарифи на транспорті. Таким людям по кишені подорожі усередині країни з метою відвідання родичів або з метою відпочинку і лікування в санаторіях та будинках відпочинку. При виборі засобів транспорту повинен робитися акцент на більш доступні і недорогі засоби пересування.

Літні люди не люблять, коли їм нагадують про їх вік. Отже, повинен бути добре продуманий зв 'язок, необхідно ретельно вибирати і складати тексти рекламних звернень, що, з одного боку, ускладнює роботу тур-агентів. З іншого боку, їх спосіб життя дозволяє їм подорожувати в будь-який час року і на більш тривалий період часу, на відміну від молодших за віком груп населення. Таким чином, повинні бути організовані посилені рекламні кампанії для стимулювання попиту цієї групи населення, особливо в період не-дозавантаження туристських підприємств і в міжсезоння.

Випереджаючи події, журнал Forbes визначив десять найбільш сприятливих для пенсіонерів-туристів країн світу. Ідеальними місцями для туристів похилого віку стали Австралія, Австрія, Ірландія, Іспанія, Італія, Канада, Малайзія, Панама, Таїланд і Франція.

Сімейний туризм (туризм сімейний без дітей, туризм сімейний з дітьми, багатосімейний туризм) - форма організації поїздок людей, пов'язаних родинними стосунками. Сімейний туризм поділяється на підвиди: туризм сімейний без дітей, туризм сімейний з дітьми, багатосімейний туризм.

Сімейний туризм сприяє згуртуванню членів сім'ї, допомагає відкривати щось нове одне в одному, налагодити контакт, глибше дізнатися про інтереси як дітей, так і батьків. Іншими словами, під час сімейного відпочинку всією сім'єю її члени мають можливість зробити для сімейного благополуччя все те, на що у звичайні будні не вистачає часу.

Сімейний туризм має свої особливості - перш за все в тому, що оздоровчі, виховні, моральні завдання органічно поєднуються із залученням дітей до систематичних занять туризмом, фізкультурою, спортом. Потреба в організації такого відпочинку завжди була великою, що підтверджували, зокрема, соціологічні дослідження. Сім'я виступає як важлива сфера різнобічного розвитку особистості, її матеріальних і духовних інтересів, активного використання вільного часу. Суспільство проявляє велику турботу про сім'ю та дітей. На це спрямовані подальший розвиток служби побуту, системи громадського харчування, створення широкої мережі дитячих та оздоровчих закладів, у тому числі і туристських. Нині вже не сотні, а тисячі сімей вважають за краще відпочивати на туристичних базах та маршрутах.

Сьогодні вже очевидні виховні, моральні переваги сімейного туризму перед роздільним відпочинком дітей і батьків. Перш за все, він сприяє розвитку в сім'ях колективістських основ, формування у дітей працьовитості, самостійності, допитливості, вміння долати труднощі, згуртуванню сім'ї, зміцненню авторитету батьків. Розширюється світогляд дітей, у них виховується любов до свого краю. Власне, відомо, які міцні і стійкі перші дитячі враження і спостереження. Вони залишаються на все життя, допомагають формувати характер, світогляд підростаючого покоління. Сімейний туризм має: відкривати нові світи, сприяти здивуванню світом, формувати бажання самостійно жити і творити в світі; враховувати вікові особливості, інтереси дітей і дорослих; позитивно трактувати роль родини у вихованні дітей, створювати взаємозв'язок і взаємовплив дітей і дорослих.

Основним змістом сімейних туристських програм є: основи туристської підготовки, топографія і орієнтування, краєзнавство, основи гігієни, загальна спеціальна фізична підготовка. Великим попитом у сімейних туристів користуються автотури, кінний і човновий туризм, водні й автотранспортні подорожі, чартерні й круїзні перевезення, комбіновані подорожі.

Ринок сімейного туризму найбільш представлений у таких країнах як Греція, Угорщина, Хорватія, Туреччина, Єгипет, Чорногорія, Болгарія. А впливове американське видання "The Forbes" опублікувало рейтинг найбільш популярних курортів у світі, призначених для сімейного відпочинку.

1. "Hilton Hawaiian Village Beach Resort". Цей пляж найпопулярніший для сімейного відпочинку. Поки батьки будуть вчитися кататися на серфингу по хвилях або брати уроки гітари, діти можуть перебувати в спеціальному клубі, де їх будуть навчати будувати замки з піску.

2. Мексиканський пляж "Club Med". Тут для дітей є "курортний" цирк і навіть спеціальний дитячий ресторан, де шеф-кухар спеціалізується винятково на кухні для дітей.

3. Пляж "Hotel Del Coronado" в Сан-Дієго (Каліфорнія). Готель, розташований на пляжі, приймав президентів і знаменитостей протягом багатьох років. Крім того, на території курорту знаходиться зоопарк, де найменшим "курортникам" буде весело проводити своє дозвілля.

4. "Los Sueсos Marriott Beach" (Коста Ріка). Курорт вражає не тільки своїми пляжами, але й 1100 акрами тропічних дощових лісів.

5. "RUz-Carlton" (Неаполь). Дітям, як правило, тут дуже цікаво, оскільки вони можуть перебувати у близькому контакті з природою. Для дорослих також розваг вистачає.

6. "The Winnetu" (Массачусетс). Тут немає суєти . Час тече плавно і спокійно. Готель має стильні номери з кухнею і терасою.

7. "Disney'в" (штат Флорида). Якщо для вас сімейний відпочинок - прагнення якомога більше пізнати свою дитину - вам саме сюди. Тут всією сім'єю можна покататися на серфингу, вивчити астрономію, пошукати скарби, а також знайти ще безліч розваг.

8. "South Seas Island Resort" (Мексика).

9. "Paradisus Riviera" (Cancun) - цей курорт для любителів розкішного відпочинку. Кожній прибулій на відпочинок сім'ї призначають так званого "сімейного лакея", який буде виконувати всі ваші прохання.

10. "Half Moon, Montego Bay". Теніс, волейбол, гольф, верхова їзда і всілякі прогулянки - все це, а також розкішні пляжі, можна знайти в затишному куточку Ямайки.

Торизм змішаний (туризм для різних вікових груп, тендерно змішаний туризм) - це різновид туризму, спрямований на задоволення рекреаційних потреб туристів без вікових, демографічних чи тендерних розбіжностей. Змішаний туризм продукує різноманітні туристські продукти та послуги, не пов'язані між собою і водночас задовольняє різнобічні інтереси рекреантів.

Туризм для жінок (жіночий туризм) - це різновид туризму, спрямований на задоволення рекреаційних потреб осіб жіночої статі.

З роками все більше жінок самостійно вирушають у подорожі, щоб під час відпустки відпочити від родини, роботи і дітей. Причому вони вибирають всі види відпочинку - пізнавальний, активний, пляжний. Італійський сайт під назвою "Permesola", путівники "Venezia Permesola" та "Londra Permesola" створені лише для жіночого туризму. Відомий туристичний путівник "Підручник мандрівниці" є універсальним виданням для жінок, які вирушають в дорогу. Тут є відомості про те, де можна оселитися, переночувати, як пересуватися по країні і ряд специфічних рекомендацій, що відносяться до правил поведінки жінок в різних країнах. Наприклад, путівник рекомендує вибирати готелі та хостели, які мають знак "Women Friendly". Там же дається рейтинг країн, де подорожуюча самотня жінка може зіткнутися з певними складнощами.

Провідну позицію в суто жіночому туризмі сьогодні займає Саудівська Аравія, Єгипет, Таїланд та Іран. Беручи до уваги культурні та релігійні традиції регіону, подібна ініціатива повинна зробити жінок тут більш активними в плані подорожей. Також це може сподобатися і західним туристкам, що бажають відпочити від чоловічої уваги.

Сьогодні у світі зявилося чимало місць, де відпочивати можна лише жінкам. Наприклад, на острові озера У мрія в Ірані працює курорт тільки для жінок, куди буде заборонений вхід всіх осіб чоловічої статі. На цьому клаптику землі працюють ресторани, готелі, санаторії та інші атрибути курорту, керовані і обслуговуються виключно жінками. Тут навіть мусульманки зможуть поплавати в купальниках, а не в закритому традиційному одязі.

У Єгипті вже другий рік працюють три пляжі тільки для жінок. Найпрестижніший з них - "Ля Фамм". Він розкинувся на захід від Олександрії приблизно за 60 миль. Спокій на цьому пляжі охороняють жінки-поліцейські. Чоловікам вхід сюди суворо заборонений.

Готель для жінок, які подорожують самостійно, є і в Римі. З великою увагою до кожної дрібниці виконаний інтер'єр номерів. Екзотичну обстановку створює поєднання теплих тонів з меблями в античному стилі. В саду безліч різноманітних рослин. У меню ресторану тільки легкі та апетитні страви. А стіни та двері готелю прикрашені репродукціями ілюстрацій до "Маленького принца" Антуана Сент-Екзюпері.

Тільки для жінок працює готель Luthan Hotel & Spa в Саудівській Аравії. На думку його власниці, поява такого готелю повністю відповідає потребам ринку. Звичайні готелі в країні відмовляють жінкам у бронюванні номера, тому що, згідно з місцевими нормами суспільної поведінки, робити це повинен чоловік.

Власники 5-зіркового готелю Grange City у Лондоні об лаштували одне крило тільки для жінок. Особливість цих номерів в тому, що їх двері забезпечені ланцюжком і оком; гардероби обладнані внутрішнім підсвічуванням, додаткове освітлення встановлено у ванній - щоб було зручніше робити макіяж. Чоловікам вхід у це крило заборонено.

Раз на рік в Греції проходить свято тільки для жінок. У годині їзди від Салонік е два містечка Неа-Петра і Моноклісья, влада в яких повністю переходить у жіночі руки. На час свята жінки та чоловіки міняються місцями. Поки сильна стать сидить вдома, займаючись господарством і дітьми, жінки вдаються до цього розгулу. Бурхливі вакханалії організовані жіночими рухами з промовистими назвами - "Амазонки** і "Лісістрата*9. На святкові гуляння з'їжджаються жінки з усієї північної Греції, чоловікам же в цей час на вулицях з'являтися заборонено.

Авіакомпанія American Airlines створила спеціальний розділ сайту для пасажирів-жінок. Поряд з посиланнями на звичайні "авіаційні" розділи і систему бронювання квитків, розділ містить різноманітні поради та спеціальну інформацію для жінок, а також посилання на феміністичні сайти в мережі. У розділі є рекомендації щодо швидкого і комфортного проходження передполітних процедур, безпеки, способи економії в подорожі, здоров'я, косметики в польоті. А інша американська компанія, Silver jet Airlines, відкрила у своїх літаках туалети тільки для дам. Кабінки "дамських кімнат" виконані в рожевому кольорі, обладнані спеціальним освітленням і забезпечені додатковими дзеркалами. А для вагітних туристок випустили спеціальні правила:

- ознайомитися з правилами перельоту вагітних тієї авіакомпанії, послугами якої плануєте скористатися;

- отримати дозвіл лікаря на переліт (необхідно з 28 тижня вагітності);

- у польоті якомога більше пити (сік, вода), виключити-каву, алкоголь;

- частіше рухатися по салону (б-10 хвилин на годину), робити вправи для ніг;

- не одягати в дорогу стягуючий одяг;

- в політ одягати компресійні панчохи чи гольфи;

- сидячи на місці, послабити ремінь безпеки, щоб не стягував живіт;

- перед польотом проконсультуйтесь у свого лікаря. Найвідоміший жіночий туристичний маршрут її Власний

Шлях: Таїланд - Рай для Жінок** охоплює всі можливі жіночі продукти і послуги в Таїланді, гольф, відвідування магазинів,

СПА і салони краси, готелі зі спеціальними послугами для жінок, детальну інформацію для жінок з підбору готелю, місць для шопінгу, інформацію про особисту безпеку.

Туризм для чоловіків (чоловічий туризм) - це різновид туризму, що слугує на задоволення рекреаційних потреб осіб чоловічої статі.

Для чоловіка подорож - це велика пригода. Якщо дружина не займається підготовкою поїздки, то доводиться самому вибирати напрямок, купувати авіаквитки, бронювати готелі та отримувати візи. При подорожі компанією на плечі "організатора" звалюється ще й необхідність всіх скоординувати. Але всі ці труднощі не зупиняють людей. Мотивація виїхати з насидженого місця у кожного своя, але, в будь-якому випадку, відпустка - це завжди подія. Щоб реалізуватися в житті, представникам сильної статі просто необхідно подорожувати.

Експерти туристичної галузі визначили 10 причин, чому чоловіки подорожують для того, щоб:

1. Зустріти нових людей.

Неважливо хто вони, ці люди - сусіди по поверху в готелі або пара місцевих офісних працівників, які зайшли ввечері в бар. Нові знайомства - важлива причина поїхати якнайдалі від дому.

2. Спробувати нову їжу,

Люди настільки консервативні, що навіть на різноманітному шведському столі намагаються вибирати страви, максимально близькі до того, що вони їдять вдома. Саме з цієї причини краще бронювати місця лише зі сніданком і щодня дізнаватися нові й незвичайні смаки, можливо, навіть давно відомих продуктів. Адже овочі і фрукти, з'їдені там же, де їх вирощують, дуже відрізняються від привізних.

3. Навчитися гнучкості.

У поїздках завжди трапляється щось, що порушує плани. Це можуть бути і залишений в останньому готелі гаманець, і невчасний дощ у той час, як ви збиралися насолоджуватися прогулянкою на свіжому повітрі. Для людини, яка звикла курсувати за маршрутом дім-робота-ресторан (бар)-будинок і проявляти гнучкість виключно у вирішенні робочих завдань, досвід знаходити приємне в будь-якій ситуації може виявитися вкрай корисним.

4. Купити нові гаджети (високотехнологічні цікавинки). Чоловіки не менше жінок люблять шопінг. А особливо місця,

де продають усілякі гаджети, електроніку або спортивне обмундирування та обладнання. Окреме задоволення дає упаковка (а іноді і попередня закупка) всіх цих високотехнологічних штучок, починаючи від цифрової фотокамери і закінчуючи ОР8-навігато-рами або годинниками для підводного плавання.

5. Досягнення поставленої мети.

Організація поїздки - не таке вже й просте завдання, як може здатися на перший погляд. Навіть якщо ви купите готовий тур в агентстві, все одно доведеться займатися вибором міста або готелю, підготовкою документів на візу та врегулюванням робочих питань на час вашої відсутності. Якщо ж поїздка організується повністю самостійно і припускає відвідування декількох місць, то саме планування подорожі перетворюється на вкрай захоплююче завдання з багатьма невідомими, яке потрібно вирішити оптимально.

6. Випробувати себе.

Навіть якщо в повсякденному житті ви всіляко уникаєте складнощів і все ретельно плануєте, в подорожі завжди трапляються непере дбачу ваш" ситуації. І це добре, бо виховує істинно чоловічі риси: авантюрність та підприємливість. Не важливо, яке завдання ви будете вирішувати першого разу: в якому готелі зупинитися або як порозумітися на абсолютно чужій мові. З кожною поїздкою впевненість у своїх силах буде рости, а обрані місця будуть все більш важко досяжними та цікавими.

7. Вробити себе більш цікавим.

Чим більше ви подорожуєте, тим більше цікавого з вами відбувається і тим більше цікавих речей ви можете розповісти співрозмовнику. Знайомлячись з культурою різних країн, ви дбаєте про свою освіту і розвиток, що також робить вас набагато цікавішою людиною.

8. Оцінити своє рідне місто.

Усе пізнається в порівнянні. Милуючись найдивовижнішою місцевістю світу, ви рано чи пізно зловите себе на тому, що сумуєте за своїм домом. Провівши час далеко від рідного міста, ви будете більше цінувати те, що є.

9. Набути впевненість у собі.

Найкращий варіант стати впевненою людиною - це ставити себе в нестандартні ситуації, з яких потім доводиться викручуватися. І подорожі дають для цього найкращі можливості.

10. Переконатися в різноманітності світу.

Одним з найприємніших моментів подорожі є повернення додому. У будь-якому випадку, у вас з'явиться власна картина світу, яка не залежить від чужих смаків та уподобань. І ви знайдете можливість вибирати.

Сьогодні світовими експертами визнані найкращі місця для відпочинку чоловіків: Нідерланди, Аргентина, Таїланд, Куба, США, Італія, Японія.

Туризм для нетрадиційних сексуальних меншин (гей-туризм, туризм для лесбіянок, гомосексуальний туризм, транссексуальний туризм, бісексуальний туризм, GLВТ-туризм) - це різновид туризму, що ґрунтується на задоволенні рекреаційних потреб осіб нетрадиційної сексуальної орієнтації.

Категорія споживачів GLВТ -ЛГБТ (лесбіянки, геї, бісексуали, транссексуали), викликає суперечливі оцінки учасників туристичного ринку. Хтось вважає цю категорію сумнівною з точки зору просування туристичних продуктів, комусь вона здається абсолютно безперспективною, але є і ті, хто розглядає її як вдалу можливість для розвитку свого бізнесу

За даними досліджень, проведених в США, витрати гей-туристів на подорожі в середньому на тисячу доларів перевищують витрати гетеросексуальних мандрівників. Згідно з інформацією іспанського Інституту Туризму (Тигевраса), гей-туристи на відпочинку витрачають на 30% більше, ніж інші гості, в середньому близько 130 євро щодня. І взагалі сексуальні меншини більше цікавляться подорожами, ніж люди традиційної орієнтації.

Про важливу роль сегмента ОЬВТ у розвитку туристичної діяльності свідчать також наступні дані:

- 97% сексуальних меншин у минулому році відправлялися у відпустку;

- 57% сексуальних меншин вибирають дорогі тури;

- 37% гомосексуальних пар, як мінімум, один раз у житті відправлялися в тривалу подорож;

- 53% гомосексуальних пар витрачають за час поїздки більш ніж $ 5 000 на людину.

Іспанські дослідники наводять такі відомості:

- У США подорожують 85% геїв, проти 64% гетеросексуального населення;

- У минулому році 4,6% американських туристів, які виїжджали за кордон, вибирали Іспанію;

- 42,1% від загального числа німецьких туристів у 2008 році відвідали Іспанію;

- 45% британських гей-туристів вибирають висококласні готелі.

Сьогодні світовими експертами визнані найкращі місця для відпочинку нетрадиційних сексуальних меншин, так званих ОЬВТ-туристів: Іспанія (Ібіца, Барселона), США (Нью-Йорк, Сан-Франциско, Чикаго), Нідерланди (Амстердам), Австралія, Канада (Ванкувер), Ізраїль (Тель-Авів), Україна (Симеїз), Непал.

Туризм для самот

6.8. Класифікація туризму за формою організації подорожі та обслуговування
6.9. Класифікація туризму за засобами пересування
6.10. Класифікація туризму за метою подорожі
Туризм автостопом
Агротуризм
Алкотуризм
Апітуризм (медовий туризм, бджолиний туризм)
Археологічний туризм
Бідняцький туризм (туризм в нетрі)
Благодійний туризм
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru