Туристичне країнознавство. Європа - Мальська М.П. - Естонія

Офіційна назва - Республіка Естонія. Площа 45227 км2. Столиця - Таллінн (412 тис. осіб). Час рівний київському. Офіційна мова - естонська. Населення 1,4 млн осіб. Грошова одиниця - естонська крона. Найбільші міста, тис. осіб: Таллінн, Тарту - 101, Нарва - 74, Кохтла-Ярве - 67, Пярну - 52. Традиційною релігією є християнство у формі лютеранства (Естонська Євангельська Лютеранська Церква (14,8 %) і православні (14,0 %).

Географічне положення

Розміщена в Північній Європі, омивається Балтійським морем на заході та Фінською затокою на сході. Естонія має кордон з Латвією на півдні (339 км), та з Росією на сході (294 км), а також морський кордон із Фінляндією на півночі. Середня висота над рівнем моря становить лише 50 м. Естонія має близько 1400 озер, найбільше - озеро Пейпсі 3555 км2 (56 % площі поверхні належить Російській федерації), численні болота, 3794 км узбережжя з численними затоками, протоками та фіордами. Найвища точка країни - Суур-Мунамягі на піденному сході країни (318 м над р. м.).

Державний устрій

Форма правління - парламентська республіка. Форма устрою - унітарна держава. Естонія є конституційною демократією, президента якої обирають однопалатним парламентом кожні п'ять років. Уряд або виконавчу владу формує прем'єр-міністр, якого призначає президент. Уряд складається з 14 міністрів і призначається президентом після схвалення парламентом. Законодавча влада належить однопалатному парламенту - Державній асамблеї, яку утворюють 101 депутат. Депутатів на чотирирічний термін обирає безпосередньо народ. Адміністративно країна поділяється на 15 головних адміністративних одиниць (повіти).

Історичні факти

Християнство прийнято племенами естонців після завоювання Братством Меча з Німеччини і Данією у 1227 р. З ХІІІ ст. Естонія в різні часи була під владою багатьох країн - Данії, Швеції, Польщі та Росії. Після розвалу Російської імперії внаслідок Жовтневої революції Естонію було проголошено незалежною республікою 24 лютого 1918 р. Насильно включена до складу СРСР у червні 1940 р., повернула незалежність 20 серпня 1991 р. 1994 р. Естонію залишили останні російські війська. Країна самостійно вибудовувала економічні й політичні відносини із Західною Європою та іншими країнами, стала членом НАТО 29 березня 2004 р., а з травня 2004 р. - член ЄЕС.

Туризм

Таллінн - найбільш збережене середньовічне місто Європи, оточене фортечною стіною. Старе місто (Vana Tallinn), яке поділяється на Вишгород, розміщений на пагорбі Тоомпеа, і Нижнє місто, оточене середньовічними міськими оборонними спорудами, від яких збереглися 18 веж і фрагменти стін XIII-XVI ст.

У Талліні збереглося дуже багато пам'яток архітектури і мистецтва XIV-XVIII ст.: ансамбль площі Раекоя (Ратушна площа) з Міською Ратушею (1402-1404), на якій обертається знаменитий флюгер Старий Томас - символ Талліна; готичні будинки Великої Гільдії (1417); житлові будинки XV-XVI ст.; Домініканський монастир (XIII-XV ст.), готична церква Пюховайму (XIV ст.); вежа Довгий Герман (Пік Херманн); православна церква Олександра Невського і церква Казанської Богоматері; церква Олівісте (XIII ст.) з 123,7-метровим шпилем та п'ятьма оглядовими майданчиками.

У місті збереглися Великі Морські та Віруські ворота. Найві-домішими серед туристів є вулиці: Віру з найцікавішими таллін-ськими крамницями і ринком рукодільниць, Пікк Ялг і Люхіке Ялг (в перекладі, відповідно, Довга Нога і Коротка Нога). Люхіке Ялг називають також "вулиця-сходи" через сходинки, які трапляються по всій її довжині (близько 100 метрів).

За межами Старого міста варто оглянути колишній Палац Петра Великого (Кадріорг) із величезним парком, що був збудований Петром I, зараз тут розміщена резиденція президента Естонії.

Музеї. У фортечній оборонній вежі Кіік-ін-де-кек (в перекладі з естонського - "дивися на кухню") розміщений музей стародавньої зброї та інших предметів оборони. У вежі Толста Маргарита (Пакс Маргарете) є експозиція Морського музею, де можна довідатися, на чому і в чому ходили в море естонські рибалки в давні часи, подивитися моделі стародавніх кораблів тонкої роботи, потриматися за товсті корабельні канати, відчути суворий морський дух Таллінна. Всього в Таллінні розміщено 13 музеїв з їхніми філіями, охоплюючи Талліннський міський музей, Державний історичний музей, Таллінський художній музей. Цікавою буде поїздка в національний парк Лаахемаа і ознайомлення з приватними колекціями стародавніх автомобілів, мотоциклів і велосипедів.

Нарва розміщена за 14 км від упадіння ріки Нарва у Фінську затоку. Перші згадки про місто є в російських літописах з 1171 р. У різні періоди історії Нарва належала Данії, німецьким орденам, Швеції. У XVII ст. була одним із найбільших торгових центрів на Балтиці. У 1704 р. Нарва була захоплена російськими військами. З 1919 р. є у складі Естонії. Найстарішим промисловим підприємством міста є бавовняна фабрика "Кренгольмська мануфактура", зберігся замок (XIII-XV ст.), міські укріплення (XIV ст.), будинок ратуші (XVII ст.). Ратуша збудована в 1668-1671 рр. за проектом архітектора Г. Тейфеля. Її загальне планування вирішене в традиціях нідерландських міських палаців. У 1686 р. вхід у ратушу був прикрашений порталом роботи скульптора Н. Міллі-ха. До порталу ведуть круті двосторонні сходи (1687, майстер

С. Гест). У 1727 р. над ратушею з'явилася дерев'яна вежа в барокових формах. Будинок був частково зруйнований під час Другої світової війни.

Тарту - друге за величиною місто Естонії. Відоме одним із найстаріших у Європі університетом, заснованим у 1632 р. за наказом шведського короля Густава Адольфа, в якому працювали багато знаних учених. Місто збудоване у стилі класицизму, із строгими силуетами будинків і монументальною ратушею. На Ратушній площі постійно проводяться ярмарки, фестивалі, концерти і театральні вистави. Від колишніх часів збереглися руїни кафедрального собору Петра і Павла (XII-XV ст.), пороховий льох біля підніжжя пагорба Тоомемягі (зараз у ньому ресторан), церква Яани (XIV ст.), тартуська обсерваторія і ботанічний сад. У місті працює багато музеїв: музей історії Тартуського університету, естонський музей спорту, музей геології, музей зоології, музей мистецтв, художній музей, етнографічний музей, музей історії міста та ін. Понад 11 % території міста займають парки.

Невеликий курорт Нарва-Йиесуу розміщений північніше Нарви у сосновому лісі на березі Фінської затоки. Соснові ліси на сухих піщаних дюнах і свіже морське повітря створюють унікальний мікроклімат, що підсилює лікувальний ефект місцевої мінеральної води "Ауга".

На західному узбережжі з піщаними пляжами і сотнями островів найвідомішим курортом є Пярну, його називають літньою столицею. Курорт відомий унікальним мікрокліматом, грязьовими ваннами і доглянутими парками. Крім найрізноманітніших оздоровчих установ високого рівня та відмінних пляжів, варто оглянути: церкви св. Катерини (1764-1768) і св. Єлизавети, Міську ратушу, Талліннські ворота, Червону вежу (єдина уціліла частина міської стіни, XV ст.), житлові будинки XVII ст., Пярну-ський музей, музей Лідії Койдула і Чаплиновський художній центр.

Курортне місто Хаапсалу, розміщене на березі однойменної мілководної затоки, відоме санаторіями, дачами і лікувальними грязями. Засноване в XIII ст. як центр Сааре-Ляенеського єпископства. В XIX ст. було популярним бальнеологічним курортом серед російської аристократії. Найвизначніші пам'ятки міста: середньовічний єпископський замок XIII-XVI ст., Естонсько-шведський музей, Матсалуський заповідник.

Острів Сааремаа (Езель) - другий за величиною острів Балтійського моря (2668 км2) і найбільший в Естонії. На острові збереглися дерев'яні вітряні млини, середньовічні кам'яні церкви і стародавні хутори з критими соломою будівлями. Курессааре, центр острова Сааремаа, виник у XIV ст. як фортеця, а в середині XVI ст. був відомим портом і торговим центром. Місто відоме Єпископським замком - єдиним цілком збереженим і найбільшим середньовічним замком у країнах Балтії. У замку розміщено Сааремааський музей і Художню галерею. Варто відвідати Вій-думяеський і Вілсандійський заповідники, геологічний заказник озера Каалі (метеоритного походження віком близько три тис. років).

Ірландія
Ісландія
Іспанія
Італія
Латвія
Литва
Монако
Нідерланди (Голландія)
Німеччина
Норвегія
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru