Туристичне країнознавство. Європа - Мальська М.П. - Данія

Офіційна назва - Королівство Данія. Площа: 43 тис. км2. Населення: 5,3 млн осіб. Офіційна мова - датська. Релігія - лютеранство. Столиця - Копенгаген (491 тис. осіб, із передмістями понад 1,3 млн осіб). Найбільші міста, тис. осіб: Орхус - 284, Оденсе - 184, Ольборг - 161, Фредеріксгавн - 90, Есб'єрг - 83. Грошова одиниця - датська крона. Час відстає від київського на одну годину.

Географічне положення

Країна розташована на північному-заході Європи, на півострові Ютландія і островах Датського архіпелагу: Зеландія, Борнхольм, Лесі, Лолланн, Мін, Сторстрем, Фюн, Фальстер та ін. (понад 400). Сухопутний кордон проходить на півдні з Німеччиною (68 км). З заходу узбережжя Данії омивають води Північного моря, зі сходу - Балтійського. Протоки Ересунн (Зунд), Скагеррак і Каттегат відокремлюють країну від Норвегії і Швеції. До складу країни також входять розміщені на північному сході Атлантики вулканічні Фарерські острови (1399 км2), а також о. Гренландія - найбільший острів світу. Загальна площа "материкової" частини країни - 42,9 тис. км2. Рельєф країни рівнинний, сформований льодовиками, що зумовлює наявність численних улоговин з озерами і болотами, а також плоских рівнин. Найвища точка Ідінг-Сковхой, 173 м вище р. м. Східні береги країни сильно порізані, західні і північні рівні, облямовані піщаними дюнами. Уздовж низинних берегів збудовані численні дамби. Найбільша річка - Гудено в східній Ютландії завдовжки 158 км. Найкращий час для відвідування країни - з липня по серпень, коли температура повітря становить +16-18оС, а опадів порівняно небагато.

Державний устрій

Форма правління - конституційна монархія на підставі конституції від 5 червня 1953 р., королівське успадкування; форма устрою - унітарна держава. Король (королева) є верховним головнокомандувачем збройними силами Данії і главою офіційної державної церкви. Законодавчою владою наділені король і народні Збори (Фолькетінг). Вищий орган законодавчої влади обирається громадянами країни на чотири роки, складається з 179 членів. Виконавчу владу король здійснює через уряд (кабінет міністрів). Країна складається з 14 областей (амти) і двох адміністративних округів. У сільських комунах обираються ради на чолі з виборним головою; у містах - міські ради на чолі з бургомістром.

Історичні факти

У 960 р. прийнято християнство. У 1018-1035 рр. король Канут Великий об'єднав під своєю короною Данію, Англію і Норвегію. За правління короля Вальдемара I (1157-1182) відбувається розквіт Данії і зміцнення її військово-політичної могутності. 1219 р. - завоювання Північної Естонії. 1320 р. - поразка королівських військ, ліквідація королівської влади. Відновлення і зміцнення монархії відбулося за короля Вальдемара ІУ (1340-1375). 1397 р. - Кальмарська унія Данії, Швеції і Норвегії (з Ісландією) за Маргарити Данської, згідно з якою Скандинавія опинилася під пануванням данської корони. Впродовж XVIII ст. у зовнішній політиці данський уряд дотримувався принципу невтручання. Щоб уникнути вторгнення Наполеона, Данія змушена була продовжувати війну з Англією і Швецією. Згідно з мирними угодами територія Данії була обмежена Дансь-ким півостровом, герцогством Лауенбург і Голштинією. 5 червня 1849 р. була затверджена конституція. У 1729 р. Гренландія стала колонією Данії, а в 1979 р. - отримала автономію. Країна була окупована Німеччиною в 1940 р. У 1945 р. визнана незалежність Ісландії, надане право самоврядування Фарерським островам у 1948 р. У 1949 р. - вступила в НАТО, 1973 р. - в ЄЕС.

Туризм

Копенгаген заснований у 1167 р. на північному сході острова Зеландія як фортеця, столиця країни з 1417 р. Компактний історичний центр Копенгагена - Індре Бю, сформувався в межах оборонних стін, збудованих за Еріка VII на острові Слотсхолмен (Замковий острів), відділений від іншої частини міста каналом Фредеріксхолмз. Центром міста вважається Ратушна площа з розміщеною на ній Ратушею (1892-1905), скульптурою засновника міста єпископа Абсалона, оригінальним термометром із механічними фігурками і Міським музеєм. Поруч із ратушною площею є Кругла вежа (1637-1642), сходів у вежі немає, на гору веде пологий гвинтовий підйом довжиною 210 метрів. З вершини вежі відкривається вигляд на старий Копенгаген. На о. Слотсхолмен розміщений палац Крістіансборг (1928), який збудований на місці старого замку єпископа Абсалона (XII ст.). У палаці є: Парламент, урядові заклади і Королівські парадні апартаменти. В одному з крил палацу розміщений музей карет та історії театру. Інші туристичні об'єкти: фондова біржа Борсен (XVII ст.), міст Марбл і парадний вхід у палац Крістіансборг.

На найбільшій міській площі Конгенс-Ньїторв розміщені: кінна статуя Хрістіана V, Королівська академія образотворчих мистецтв (1754) з виставковими залами в приміщеннях колишньої королівської резиденції Шарлоттенборг (1683) і Королівський театр (1722). Поруч є Національна бібліотека і королівський музей Арсенал із колекціями стародавнього одягу, карет і вогнепальної зброї. До площі примикає мальовничий канал Нюхавн (1673), у якому пришвартовані стародавні судна. Район Нюхавн - улюблене місце художників, фотографів, журналістів і туристів, тут розміщені Національний музей і художня галерея Карлсберг (1888) із зимовим садом і багатою колекцією французького і датського мистецтва, найкращі готелі та престижні ресторани. На набережній можна побачити символ міста - відому скульптуру Русалочки, яка була встановлена в 1913 р., моделлю для скульптора Е. Еріксена була відома датська балерина.

Серце Копенгагена - довга торгова вулиця - Стрегет, що стала першою у світі пішохідною зоною. Вона охоплює чотири вулиці, що з'єднують Ратушну і Оперну площі. До визначних пам'яток Копенгагена зараховують: парк Тіволі, один із кращих зоопарків Європи, Датський Національний музей. На північ від Копенгагена є парк оленів, раніше це було місце полювання короля, а тепер - заповідник із багатою флорою і фауною. Парк Тіволі - один із найвідоміших у світі парків розваг. Він був заснований у 1843 р. Г. Карстенсеном. У найстаршому будинку парку, театрі Пантоміми (1874), вистави проводять щодня. Парк прикрашають безліч тюльпанів, троянд, хризантем.

Палацевий комплекс зимової королівської резиденції Амаліе-нборг (1749-1760), розміщений на північний схід від центру міста, оточує своїми будинками красиву площу з пам'ятником Федеріку V. Поруч із палацом височіє знаменита Мармурова церква (1749-1770), біля якої проходить ритуальна церемонія зміни почесної палацевої варти, неподалік розміщена православна церква О. Невського (1864). Замок Росенборг (1632) збудований в оточенні невеликого парку, відомий музеєм датських королів (1858) з унікальною колекцією фамільних королівських коштовностей і художньою експозицією. Палац Фредеріксборг (1602) розміщений північніше столиці, у Хіллереді, на трьох маленьких островах посередині озера. Відомий внутрішніми інтер'єрами Тронного і Лицарського залів, а також збереженою внаслідок пожежі замковою церквою. На захід від палацу розміщений зоопарк, один із найбільших зоопарків у Європі (понад дві тис. видів тварин).

У Хельсінгере розміщений замок Кронборг (1577-1585), у якому нібито жив шекспірівський Гамлет, музей судноплавства, монастир кармелітів і церква св. Олафа (XV ст.). Оточене морем північне узбережжя острова Зеландія до півночі від Копенгагена є улюбленим місцем відпочинку данців і туристів.

Острів Лолланн сприятливий для організації активного відпочинку з можливостями для гри в гольф, рибного лову, водних видів спорту і велотуризму. Порізана затоками й обрамлена вапняковими стрімчаками берегова лінія Лолланна і прилеглих островів Фальстер, Сторстрем і Мін, надає прекрасні можливості для спокійного відокремленого відпочинку практично в центрі Європи, в декількох хвилинах їзди від усіх благ цивілізації.

Портове місто Нюборг пишається титулом першої столиці Данії і замком Данехоф (1170) - найстарішим королівським замком Скандинавії. Оденсе відоме як місце народження відомого казкаря Г. Х. Андерсена, місто відвідують заради музею Андерсена, а також у кафедрального собору св. Кнуда (XI ст.). На південь від Оденсе розміщений замок Егескев, збудований у 1554 р. посередині маленького озера, оточений англійським парком площею понад 15 га. У замку працює автомобільний музей, де є понад 300 експонатів.

У Ольборзі варто відвідати будинок Йенса Банга (1624), що вважається однією з найкращих ренесансних будівель північної Європи, собор Будоф Домкірке (XIV ст.), замок Ольборг (XVI ст.), Ратушу (XVII ст.) з величезним залом міської ради, монастир (XVI ст.), Історичний і Художній музеї Північної Ютландії з колекцією сучасного мистецтва, а також найбільше поховання вікінгів у країні.

Столиця Східної Ютландії, друге за величиною місто Данії Орхус (X ст.), є батьківщиною Вітуса Берінга і великим університетським центром країни. Старе місто (Ден-Гамле-Бю) зосереджене навколо кафедрального собору св. Клемента (XIII ст.) із відомим органом (XVIII ст.), знане церквою Фор-Фру-Кірке (XIII ст.), музеєм вікінгів і музеєм Старого Міста, в якому під відкритим небом із усієї країни зібрано понад 75 будинків, вік яких перевищує 400 р. В Орхусі є літній маєток датської королеви, а в приміській зоні Біллунд - всесвітньо відомий парк Лего-ленд.

Леголенд. Значна популярність Лего-індустрії зумовила створення у 1968 р. розважального тематичного парку Леголенд Біл-ланд. Парк розділений на три частини: Мініленд, Легоредо таун і Каселленд. У Мініленді під ногами маневрують автомобілі, в порту відчалюють пороми, діти почувають себе тут дійсними велетнями. Відтворено "Молочний шлях", де можна наочно простежити за переміщенням продукту від ферми до вашого столу. У Легоредо таун відтворено містечко в стилі Дикого Заходу часів Фенімора Купера і Карла Мея, ковбоїв та індіанців. У Каселленді створено величезний королівський замок, пересуваючись верхи на спині дракона, можна побачити, як жили люди сотні років тому, як лицарі борються один з одним на турнірі, який закінчується веселим бенкетом у камінному залі в компанії ченців, елегантних леді, стражників і блазнів. На завершення дракон довезе до королівських скарбниць і підземелля замку. Леголенд великий парк з унікальними насадженнями.

Естонія
Ірландія
Ісландія
Іспанія
Італія
Латвія
Литва
Монако
Нідерланди (Голландія)
Німеччина
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru