За монетаризму головним завданням науки й освіти, всіх технологій і менеджменту є навчити гроші робити гроші.
К. Кушнер
4.1. Сутність, призначення та структура грошової системи
Сучасна економіка – складна система, всі частини якої тісно пов'язані і кожна з них відіграє важливу роль. Міжнародний досвід переконує, що лише ефективний розвиток грошово-кредитної системи забезпечує умови економічного зростання. І хоча протягом останніх років в Україні було досягнуто певних елементів стабілізації грошової системи, актуальною залишається проблема якісних перетворень у цій сфері.
Розвиток грошових систем країн світу відбувався водночас з еволюцією товарного господарства та властивих йому економічних відносин. Грошові системи набували того чи іншого виду залежно від форми, в якій функціонують гроші, – як товар (загальний еквівалент) або як знаки вартості.
Грошова система України, як встановлена державою форма організації грошового обігу та емісії національних грошей, має давні історичні традиції, що сягають доби здобутків України-Русі, Козацької держави XVII–XVIII ст., Української Народної Республіки і часів нинішнього державотворення.
Варто зазначити, що будь-яка іноземна влада на території України завжди підпорядковувала грошовий обіг власним інтересам.
Грошова система держави
Грошова система держави – це форма грошового обігу, яка сформована історично й закріплена національними законами. Вона формується й функціонує на базі банківської системи і може розглядатися як її складова.
За сферою охоплення економічних відносин грошова система – широке явище, адекватне всьому грошовому обігу. Всі грошові потоки незалежно від сфери економіки, яку вони обслуговують, та форми, в якій здійснюються, є об'єктами регулятивного впливу грошової системи.
Грошові системи мають особливості в кожній країні залежно від її законодавства, інших внутрішніх умов, цілей національно-державної незалежності, протистояння зовнішнім впливам, економічного і фінансового становища, інтеграційних процесів. Водночас грошові системи в різних країнах мають спільні риси: однотипність методів регулювання грошових потоків та маси грошей в обігу; ідентичність інструментів регулювання грошового ринку тощо.
Грошова система має такі складові (рис. 4.1):
– грошова одиниця (законодавчо закріплений грошовий знак);
– види державних грошових знаків, що мають законну платіжну силу (у деяких країнах платіжна сила надається казначейським квиткам);
– масштаб цін (величина грошової одиниці цієї країни);
– валютний курс (співвідношення між грошовими одиницями різних країн, яке використовується для обміну валют та в інших операціях. Валютний курс визначає НБУ на підставі щотижневих чотириразових торгів іноземною валютою на міжбанківському валютному ринку з урахуванням курсів, що зафіксовані на Московській, Франкфуртській і Нью-Йоркській біржах);
– порядок готівкової та безготівкової емісії та обігу грошових знаків;
– регламентація безготівкового обігу (держава визначає порядок використання грошей на рахунках у банках);
– правила вивезення і ввезення національної валюти та організації міжнародних розрахунків;
– національний банк та його діяльність.
Рис. 4.1. Елементи грошової системи держави
Залежно від форми функціонування грошей розрізняють систему металевого і паперово-кредитного обігу. Особливості грошових систем наведено у табл. 4.1.
Таблиця 4.1. Класифікація грошових систем
Система грошового обігу | Характерні особливості |
Металевий обіг | Обіг металевих грошових монет (знаків) |
Паперово-грошовий обіг | Бюджетна емісія у двох формах: випуск казначейських білетів; покриття бюджетного дефіциту коштом бюджетної емісії |
Кредитний обіг | Випуск і рух грошових знаків, що виникають на основі кредиту. Органом регулювання грошового обігу стає банківська система |
Починаючи з сивої давнини, у світі панували металеві грошові системи.
Системи паперово-кредитного обігу
4.2. Види грошових систем та їх еволюція
Запитання і завдання для самоперевірки
Завдання для самостійного розв'язання
Модуль 2. ПРИНЦИПИ ОРГАНІЗАЦІЇ ТА МОДЕЛІ ПОБУДОВИ ВАЛЮТНИХ СИСТЕМ, ГРОШОВО-КРЕДИТНА ПОЛІТИКА НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ
Тема 5. ІНФЛЯЦІЯ ТА ГРОШОВІ РЕФОРМИ
5.1. Сутність, види та закономірності розвитку інфляції
Класифікація видів інфляції
Інфляція витрат, або інфляція пропозиції