Фінанси: курс для фінансистів - Оспіщева В.І. - 1.3. Фінансові категорії

Фінансові категорії є основними в системі пізнання фінансових відносин у їх нерозривному зв'язку з економічним розвитком суб'єктів господарювання і держави. Фінансові категорії відображають явища економічного життя і закономірності фінансових процесів, тому їх потрібно використовувати з метою збільшення економічної ефективності господарювання. Фінансові категорії пов'язані з функціями фінансів.

Отже, фінансові категорії слід розглядати як інструменти, за допомогою яких створюються, розподіляються і використовуються фонди фінансових ресурсів для задоволення потреб розвитку суб'єктів господарювання та держави.

Фінансові ресурси утворюються в процесі матеріального виробництва, за рахунок створення нової вартості, внаслідок чого виникає валовий внутрішній продукт.

Важливою фінансовою категорією є фінанси підприємницьких структур, які відображають різноманітні фонди фінансових ресурсів, що створюються і використовуються для виробництва і реалізації продукції, робіт і послуг у різних галузях економіки. Процеси організації та функціонування фінансів підприємницьких структур ґрунтуються на відповідних принципах, до яких належать: комерційний розрахунок, господарська і фінансова незалежності, фінансова відповідальність, матеріальна зацікавленість тощо.

Головним фінансовим ресурсом підприємства, основою його діяльності є сформований ним власний капітал.

Власний капітал підприємства — це фінансові ресурси, залучені у розпорядження від власників чи акціонерів без обмежень у часі (на постійній основі), призначені для забезпечення розвитку підприємства та збереження його економічної стабільності. Величину власного капіталу підприємства можна визначити тільки за допомогою розрахунку на основі даних балансу як різниці між загальною сумою активів та сумою зовнішніх зобов'язань підприємства (позиковим капіталом). Власний капітал підприємства складається із статутного капіталу, додаткового та резервного капіталу, нерозподіленого прибутку. Для більшості підприємств основним компонентом власного капіталу є статутний капітал.

Крім власного капіталу, підприємство має позиковий капітал — частина активів підприємства, профінансована кредиторами всіх видів.

Підприємство використовує власний і позиковий капітали на формування основних засобів й оборотного капіталу, що перебувають у процесі безперервного руху, приймаючи різні форми залежно від стадії кругообігу. Формування основних засобів та оборотного капіталу — об'єктивна передумова для початку підприємницької діяльності.

Основні засоби — це матеріальні активи, їх очікуваний термін використання становить понад один рік, або їх застосовують у процесі виробничого циклу, що триває більше одного року.

Основні виробничі засоби є частиною основних засобів, що беруть участь у процесі виробництва тривалий час, зберігаючи при цьому натуральну форму.

Діяльність підприємницьких структур, спрямована на створення та реалізацію продукції, здійснюється під час поєднання основних виробничих засобів, оборотних засобів та праці.

У процесі виробництва вартість основних фондів розподіляється таким чином: одна її частинка, що дорівнює зношуванню, переноситься на готову продукцію, інша — відображає залишкову вартість наявних основних фондів. Шляхом вирахування з початкової вартості основних засобів суми зношування визначають залишкову вартість основних засобів. Сума нарахованої амортизації визначається як вартість фізичного зношування основних засобів з початку їх використання.

Отже, амортизація — це систематичний розподіл вартості основних засобів протягом терміну їх експлуатації. Зношена частка вартості основних засобів, перенесена на готову продукцію, в міру реалізації останньої поступово нагромаджується у грошовій формі в амортизаційному фонді, який використовується з метою відтворення основних засобів.

Сума амортизаційних відрахувань залежить від:

— балансової вартості основних засобів;

— структури основних виробничих засобів;

— норм і методів нарахування амортизації.

Обігові кошти (капітал) — кошти, авансовані в обігові виробничі фонди (виробничі запаси сировини, матеріалів, палива, тари, залишки незавершеного виробництва та витрати майбутніх періодів) і фонди обігу (готова продукція та кошти за продукцію). Обігові фонди споживаються в одному виробничому циклі, їхня вартість переноситься на вартість виготовленої продукції. Щоб забезпечити безперервний процес виробництва, реалізації продукції й отримання прибутку, підприємству потрібно одночасно й обігові виробничі фонди, і фонди обігу.

Важливою фінансовою категорією, без якої неможливо підрахувати фінансовий результат виробничо-господарської діяльності підприємства, є собівартість. Собівартість продукції — це грошове вираження безпосередніх витрат підприємства, пов'язаних із виробництвом та реалізацією продукції. До собівартості належать матеріальні витрати, витрати на оплату праці, відрахування в централізовані цільові фонди, амортизація основних засобів і нематеріальних активів тощо.

На основі собівартості продукції визначається ціна продукції (робіт, послуг) й обсяг чистого доходу у вигляді прибутку.

Виручка від реалізації продукції є основною складовою грошових заощаджень підприємств. Це сума коштів, які отримали на поточному рахунку в банку підприємства або його касі, від продажу продукції та надання послуг. Таким чином, виручка від реалізації — фінансова категорія, що відображає фінансові відносини між постачальниками та споживачами товару.

Під час первинного розподілу виручки від реалізації продукції, виконаних робіт та наданих послуг здійснюється внутрішньовиробниче відшкодування витрат, формування прибутку, своєчасність і повнота сплачених податків, погашення банківських кредитів. Головними відрахуваннями підприємства у бюджет є податок на додану вартість, податок на прибуток, платежі до цільових централізованих фондів тощо.

Обов'язкова умова для отримання прибутку — переважання виручки від реалізації продукції (виконання робіт, наданих послуг) над витратами.

Отже, прибуток — одна з основних фінансових категорій, що виражає грошову вартість реалізованого чистого доходу, є основною формою грошових заощаджень суб'єктів господарювання. Прибуток характеризує фінансовий результат підприємницької діяльності підприємства, це показник, що найповніше відображає ефективність виробництва, обсяг та якість реалізованої продукції, рівень її собівартості. Прибуток — джерело фінансування різних за економічним змістом потреб: сплати податків, формування фінансових ресурсів підприємств. За рахунок прибутку здійснюється формування в значному обсязі бюджетних коштів держави, фінансування подальшого розвитку підприємств, матеріальне заохочення і соціальні виплати працівникам та ін.

Співвідношення прибутку з авансованою вартістю, поточними витратами, обсягом реалізації продукції тощо характеризує поняття рентабельності. На відміну від прибутку підприємства, що має позитивний результат підприємницької діяльності, рентабельність визначає ефективність цієї діяльності.

У ринковій економіці є система показників рентабельності: рентабельність продукції, рентабельність продажу, рентабельність активів, рентабельність інвестицій, рентабельність власного капіталу та ін. Показники рентабельності використовуються в процесі аналізу фінансово-господарської діяльності, ухвалення управлінських рішень, рішень потенційних інвесторів про участь у фінансуванні інвестиційних проектів. Вони є одним з індикаторів прибутковості й конкурентоспроможності підприємства.

Центральною ланкою фінансової системи, через яку здійснюється вплив фінансів на економічний і соціальний розвиток країни, є фінансова категорія державних фінансів.

Державні фінанси — сукупність економічних відносин стосовно розподілу та перерозподілу ВВП і НД, що виникають під час формування і використання централізованих фондів грошових коштів, призначених для фінансового забезпечення виконання державою покладених на неї функцій.

Наявність державних фінансів об'єктивно зумовлена потребою розподілу і перерозподілу валового внутрішнього продукту між верствами населення, підприємницькими структурами й окремими територіями. Частина його в грошовій формі потрапляє в державний бюджет — централізований фонд фінансових ресурсів держави, що використовується з метою виконання покладених на неї функцій; він перебуває в розпорядженні центральних органів влади і застосовується для фінансування загальнодержавних заходів.

Державний бюджет є частиною бюджетної системи України, до складу якої входять, окрім державного бюджету, також і місцеві бюджети.

Місцевими бюджетами визнаються бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети, бюджети районів у містах і бюджети місцевого самоврядування. Бюджетами місцевого самоврядування вважають також бюджети територіальних громад сіл, селищ, міст та їхніх об'єднань.

Зведений бюджет — це сума показників усіх видів бюджетів, що належать до бюджетної системи держави. Зведений бюджет України включає показники Державного бюджету України, зведеного бюджету Автономної Республіки Крим і зведених бюджетів областей і міст Києва та Севастополя.

Сукупність заходів держави щодо організації та використання фінансів з метою забезпечення економічного і соціального розвитку формує бюджетну політику держави.

Доходи бюджету — сума коштів, мобілізованих державою для забезпечення своєї діяльності. У процесі утворення доходів бюджету відбувається оперативне вилучення на користь держави частини валового внутрішнього продукту, на підставі чого виникає фінансова взаємодія держави з підприємствами і населенням.

Дохідна частина бюджету має набути стабільності й забезпечити обов'язковість і рівномірність у сплаті податків усіма юридичними та фізичними особами, неприпустимість будь-яких виявів дискримінаційного ставлення до окремих платників. Для цього створено податкову систему.

Система оподаткування складається із сукупності податків і зборів до бюджетів та державних цільових фондів, що стягуються згідно з чинним законодавством України.

Податки (збори, обов'язкові платежі) — обов'язкові внески до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду" що здійснюються платниками в порядку і на умовах, які визначаються чинним законодавством України.

Податкові платежі — обов'язкові збори, що стягуються з платників за умови конкретного еквівалентного обміну між державою та платником (плата за воду, землю).

В Україні розрізняють загальнодержавні податки і збори, місцеві податки і збори. Найважливішими прямими податками в податковій системі України є податок на прибуток підприємств, податок на доходи фізичних осіб, непрямими податками — податок на додану вартість, акцизний збір, митні збори.

Видатки бюджету — це сума коштів, витрачених державою з метою забезпечення своїх функцій.

Сума перевищення видатків над доходами утворює дефіцит державного бюджету. Щоб покрити дефіцит державного бюджету, використовують державний кредит. У цьому разі держава є позичальником, а населення і підприємницькі структури, тобто фізичні й юридичні особи, — кредиторами.

Фінансові відносини, що виникають між економічними суб'єктами у зв'язку з передачею один одному в тимчасове користування вільних коштів (вартості) на засадах зворотності, платності та добровільності, називаються кредитом. Призначення кредиту як фінансової категорії полягає в задоволенні тимчасових потреб у додаткових коштах одних економічних суб'єктів та сприяння вигідному розміщенню вільних коштів — для інших.

Сукупність економічних відносин між державою в особі її органів влади й управління, які можуть бути як позичальником, кредитором або гарантом, з одного боку, і фізичними та юридичними особами — з іншого, стосовно формування загальнодержавного фонду грошових ресурсів становлять державний кредит.

Як фінансова категорія державний кредит — форма вторинного перерозподілу валового внутрішнього продукту; його джерелом є вільні кошти населення, підприємств і організацій. Державний кредит має термін повернення і ціну в вигляді відсотка. Джерело його повернення — доходи бюджету.

У випадку міждержавного кредиту, якщо одні держави виступають кредиторами, а інші — позичальниками, то величину одержаних зовнішніх позик і нарахованих відсотків включають до державного боргу.

Зовнішні позики надаються за рахунок бюджетних коштів або спеціальних урядових фондів. У сучасних умовах кредиторами держави можуть бути міжнародні фінансові інститути (Світовий банк, Міжнародний валютний фонд, Європейський банк реконструкції та розвитку тощо).

Державний кредит зумовлює появу державного боргу. Державний борг як фінансова категорія — це сума непогашених боргових зобов'язань держави (як внутрішніх, так і зовнішніх), включаючи гарантії, видані за кредитами іноземним позичальникам, місцевим органам влади, державним підприємствам. Величина боргу визначає стан економіки та фінансів держави, ефективність функціонування її урядових структур. Державний борг має економічно обґрунтовані межі й гарантується всім майном, що перебуває в загальнодержавній власності .

У сучасній фінансовій науці, крім державних фінансів, фінансів на рівні підприємств, виділяють фінансову категорію — фінанси домашнього господарства.

Фінанси домашнього господарства (домогосподарства), як і фінанси суспільства загалом, є економічними грошовими відносинами стосовно формування і використання фондів грошових коштів з метою забезпечення матеріальних і соціальних умов життя членів домогосподарства та їх відтворення.

Під сутністю поняття домашнього господарства розуміють господарство, яке веде одна або декілька осіб, котрі проживають разом і мають загальний бюджет. Домогосподарство об'єднує всіх найнятих робітників, власників великих і дрібних капіталів, землі, цінних паперів, які зайняті і не зайняті в суспільному виробництві.

Самостійною ланкою фінансової системи є державні цільові фонди. Державні цільові фонди як фінансова категорія — фонди фінансових ресурсів, створені державою з метою задоволення соціальних та економічних потреб населення, витрат на розширене виробництво, розвитку науково-технічного потенціалу держави тощо. Щоб надавати певні соціальні гарантії населенню в разі досягнення непрацездатного віку, у випадку хвороби, інвалідності, втрати годувальника, роботи та ін. в Україні створено такі цільові фонди: Пенсійний фонд України, Фонд соціального страхування, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України з тимчасової втрати непрацездатності, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

Складовою категорії фінансів є страхування — сукупність економічних відносин, що виникають стосовно формування страхового фонду і його використання для відшкодування можливого збитку, завданого фізичним та юридичним особам у результаті непередбачених несприятливих подій.

Отже, фінансові категорії відображають різноманітні функції фінансів та фінансової системи.

ПРАКТИКУМ

План семінарського заняття

1. Характерні ознаки фінансів та фінансових відносин.

2. Фінанси у системі ринкових відносин, соціально-економічна сутність фінансів.

3. Функції фінансів.

4. Фінансові категорії.

Теми рефератів

1. Фінанси як історична категорія.

2. Соціально-економічна сутність і функції фінансів.

3. Фінанси України в умовах реформ.

4. Роль і значення державних фінансів.

5. Сутність та функції фінансових ресурсів підприємств.

Контрольні запитання та завдання

1. Охарактеризуйте передумови виникнення фінансів.

2. Розкрийте соціально-економічну сутність фінансів.

3. Визначте сутність поняття "фінанси".

4. Порівняйте терміни "гроші" й "фінанси". Чим вони відрізняються?

5. Чи всі грошові відносини є фінансовими? Відповідь обґрунтуйте.

6. Назвіть суб'єктів фінансових відносин.

7. З'ясуйте сутність і принцип здійснення розподільної функції фінансів.

8. Як реалізується контрольна функція фінансів?

9. Охарактеризуйте фінанси як економічну категорію.

10. Визначте сутність власного та позикового капіталів підприємства.

11. Чим відрізняються основні засоби від основних виробничих засобів?

12. У чому полягає сутність поняття "оборотний капітал"?

13. Охарактеризуйте прибуток підприємства як фінансову категорію.

14. Дайте визначення терміна "амортизація".

15. З'ясуйте сутність поняття "собівартість"?

16. Розкрийте сутність рентабельності.

17. Що таке державний бюджет?

18. Охарактеризуйте державний кредит як фінансову категорію.

19. Чим відрізняється державний кредит від державного боргу?

20. Які ви знаєте позабюджетні цільові фонди?

21. Які функції виконують позабюджетні цільові фонди?

22. Визначте складові фінансових ресурсів домогосподарств.

23. Розкрийте сутність терміна "страхування".

Тести

1. Фінанси — це:

1) гроші;

2) економічні відносини, пов'язані з формуванням, розподілом і використанням фондів грошових коштів;

3) економічні відносини, пов'язані з виробництвом і реалізацією продукції;

4) грошові потоки.


2. Фінанси виконують функції:

1) міри вартості;

2) розподільну;

3) стимулювальну;

4) контрольну.

3. До сфери фінансових відносин належить;

1) виплата заробітної плати робітникам;

2) сплата податків підприємствами;

3) повернення боргу між друзями;

4) купівля продуктів у супермаркеті;

5) сплата внесків у фонд соціального страхування,

4. Для фінансових відносин характерним, є рух коштів, а саме:

1) поворотний і оплатний;

2) примусовий, обов'язковий, безповоротний та безоплатний;

3) безповоротний та оплатний.

5. Фінансові відносини охоплюють:

1) сферу матеріального виробництва;

2) невиробничу сферу;

3) як виробничу, так і невиробничу сфери.

6. Розподільна функція фінансів здійснюється з:

1) первинним розподілом ВВП і НД;

2) вторинним розподілом (перерозподілом) ВВП і НД;

3) розподілом та перерозподілом ВВП і НД через фінансову систему;

4) контролем за розподілом ВВП до відповідних фондів.

7. Взаємозв'язок між грошовими та фінансовими відносинами полягає в тому, що:

1) фінансові відносини є передумовою виникнення грошових відносин;

2) усі грошові відносини є фінансовими;

3) усі фінансові відносини є грошовими.

8. Фінансові ресурси — це:

1) грошові фонди, які створюються в процесі розподілу, перерозподілу та використання ВВП за певний період;

2) економічні відносини, що формуються під час створення та розподілу грошових доходів (накопичень) у держави та суб'єктів господарювання;

3) сукупність централізованих і децентралізованих фондів цільового призначення.

9. Чим відрізняються фінанси від грошей:

1) змістом;

2) функціями;

3) змістом і функціями?

10. Функції фінансів — це засіб вияву:

1) сутності фінансів;

2) суспільного призначення фінансів;

3) варіанти відповіді 1) і 2) правильні.


11. Фінансові відносини виникають:

1) на стадії обміну;

2) на стадії виробництва;

3) варіанти відповіді 1) і 2) правильні.

12. Наявність фінансових відносин у державі є:

1) суб'єктивним фактором;

2) об'єктивною потребою.

13. Суб'єктами фінансових відносин є:

1) валовий внутрішній продукт;

2) держава, підприємства, громадяни;

3) доходи, податки, збори.

14. У чому полягає сутність поняття "фінанси":

1) це грошові фонди населення, підприємств, держави;

2) сукупність відносин, пов'язаних зі створенням, розподілом і використанням фондів фінансових ресурсів;

3) сукупність відносин, пов'язаних зі створенням, розподілом і перерозподілом ВВП;

4) варіанти відповіді 1), 2) і 3) правильні?

15. Фінанси підприємницьких структур — це;

1) прибуток підприємства;

2) різноманітні фонди фінансових ресурсів підприємства;

3) гроші, що отримали на поточному рахунку в банку підприємства.

16. Власний капітал підприємства складається із:

1) статутного капіталу;

2) статутного капіталу, додаткового та резервного капіталів;

3) статутного капіталу, додаткового та резервного капіталів, нерозподіленого прибутку.

17. Дайте визначення сутності позикового капіталу:

1) частина активів підприємства, профінансована кредиторами всіх видів;

2) частина активів підприємства, що формується за рахунок акціонерного капіталу;

3) частина активів підприємства, що формується за рахунок власних коштів;

4) частина активів підприємства, що формується за рахунок фінансових ресурсів банку й акціонерного капіталу.

18. У чому полягає сутність виробничих засобів;

1) матеріальні активи, очікуваний термін корисного використання яких становить понад один рік, або які використовуються в процесі виробничого циклу, що триває більше одного року;

2) матеріальні активи, що беруть участь у процесі виробництва тривалий час, зберігаючи при цьому натуральну форму;

3) матеріальні активи, спожиті в одному виробничому циклі;

4) варіанти відповіді 1), 2) і 3) правильні?

19. Сума амортизаційних відрахувань залежить від:

1) прибутку підприємства;

2) балансової вартості основних засобів;

3) собівартості продукції;

4) структури основних виробничих засобів;

5) норм і методів нарахування амортизації;

6) варіанти відповіді 1), 2), 3), 4) і 5) правильні.

20. Прибуток підприємства — це:

1) сума коштів, отримана на поточному рахунку в банку або касі підприємства;

2) фінансова категорія, що виражає грошову вартість реалізованого чистого доходу;

3) фінансова категорія, яка виражає фінансові відносини між постачальниками та споживачами товару.

21. До собівартості відносять:

1) поточні витрати, витрати на оплату праці, відрахування в централізовані цільові фонди, непрямі податки, амортизацію основних засобів і нематеріальних активів;

2) матеріальні витрати, витрати на оплату праці, відрахування в централізовані цільові фонди, амортизацію основних засобів і нематеріальних активів;

3) матеріальні витрати, витрати на оплату праці, амортизацію основних засобів і нематеріальних активів.

22. Рентабельність залежить від:

1) прибутку підприємства;

2) обсягу реалізації продукції;

3) поточних витрат;

4) варіанти відповіді 1), 2) і 3) правильні.

23. Джерелом створення фінансових ресурсів держави є:

1) валовий внутрішній продукт (ВВП);

2) податкові надходження від фізичних та юридичних осіб;

3) податкові надходження від фізичних, юридичних осіб, зовнішні та внутрішні позики держави.

24. Місцевими бюджетами визнаються:

1) бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети, бюджети районів у містах і бюджети місцевого самоврядування;

2) бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, міські, районні бюджети, бюджети районів у містах і бюджети місцевого самоврядування;

3) обласні, міські, районні бюджети, бюджети районів у містах і бюджети місцевого самоврядування.

25. До зведеного бюджету України належать:

1) показники Державного бюджету України, зведеного бюджету Автономної Республіки Крим і зведених бюджетів областей та міст Києва і Севастополя;

2) показники Державного бюджету України, зведеного бюджету Автономної Республіки Крим і зведених бюджетів областей;

3) показники Державного бюджету України, зведених бюджетів областей та міст Києва і Севастополя.

26. Кредиторами держави можуть бути;

1) Національний банк України;

2) комерційні банки;

3) міжнародні фінансові організації;

4) уряди інших держав;

5) фізичні особи;

6) варіанти відповіді 1), 2) і 3) правильні.


27. У сфері міжнародних економічних відносин держава відіграє роль:

1) кредитора;

2) позичальника;

3) гаранта;

4) варіанти відповіді 1), 2) і 3) правильні.

28. Державний кредит є формою:

1) первинного розподілу ВВП;

2) перерозподілу ВВП;

3) вторинного перерозподілу валового внутрішнього продукту.

Завдання

1. Розв'яжіть фінансову криптограму. Правильно відгадавши слова по горизонталі, визначте зашифроване слово у виділеному стовпчику.

1. Кризовий стан грошової системи, зумовлений диспропорційним розвитком суспільного виробництва, що виявляється в загальному і нерівномірному зростанні цін на товари та послуги.

2. Цінні папери, що свідчать про внесок у капітал акціонерного товариства і надають право власникові на одержання доходу.

3. Бюджетна дотація, що має цільовий характер.

4. Активи компанії за винятком її боргових зобов'язань.

5. Система форм і методів утворення, розподілу та використання фондів грошових коштів держави і підприємств.

6. Грошова допомога, що надає держава за рахунок коштів бюджету, а також спеціальних фондів юридичним особам, місцевим державним органам, іншим особам.

7. Обов'язкові платежі юридичних і фізичних осіб, які держава отримує у встановлених законом розмірах і у визначений термін.

Зашифроване слово означає економічні відносини, пов'язані з формуванням, розподілом і використанням централізованих і децентралізованих фондів грошових коштів з метою виконання функцій та завдань держави і забезпечення умов розширеного відтворення.

2. Знайдіть хибні твердження серед запропонованих.

1. Усі фінансові відносини є грошовими, але не всі грошові відносини е фінансовими.

2. Фінанси — це сукупність грошових відносин, що виникають у процесі створення валового внутрішнього продукту.

3. Фінанси виконують функцію загального еквівалента — товару, який визначає вартість інших товарів, робіт і послуг.

4. Історичний розвиток фінансів відбувається виключно в економічному напрямі та залежить лише від рівня економічного розвитку держави.

5. Централізовані та децентралізовані фонди грошових коштів утворюються на основі розподілу валового внутрішнього продукту та національного доходу.

6. Матеріальними носіями фінансових відносин є фінансові ресурси.

7. Розподільна функція фінансів здійснюється через фінансову систему під час розподілу та перерозподілу ВВП та НД.

8. Контрольна функція фінансів реалізується через контроль за розподілом валового внутрішнього продукту на централізовані фонди грошових коштів.

9. За рахунок податків держава утворює фонд грошових коштів, за допомогою якого розширює державний попит і споживання.

10. Фінанси відрізняються від грошей за змістом і функціями, які вони здійснюють.


Тема 2. ГЕНЕЗИС ТА ЕВОЛЮЦІЯ ФІНАНСІВ
2.1. Генезис категорії фінансів
2.2. Еволюція фінансів
Тема 3. СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТОК ФІНАНСОВОЇ НАУКИ
3.1. Історичні аспекти розвитку світової фінансової науки
3.2. Розвиток фінансової науки в Росії
3.3. Розвиток фінансової науки в Україні
Тема 4. ФІНАНСОВЕ ПРАВО ТА ФІНАНСОВА ПОЛІТИКА
4.1. Діяльність фінансової системи держави як предмет фінансового права
4.2. Правове регулювання фінансової діяльності держави
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru