На сьогоднішній день в більшості випадків об'єктом оцінки є не абсолютне (повне) право власності на земельну ділянку, а лише право користування довгостроковою орендою. Відповідно ринковим виразом цього оцінюваного права є вже не ринкова (продажна) вартість земельної ділянки, а ринкова вартість права довгострокової оренди.
Теоретично загальновідомо, що вартість землі, як і інших товарів, відображає її поточну цінність з погляду отримання майбутнього доходу. У разі комерційного використання майбутні доходи земельної ділянки залежать від очікуваної величини річної орендної платні (умовно нарахованої ренти) за вирахуванням витрат на освоєння та експлуатацію ділянки:
де Vз - вартість ділянки землі;
Дв - реальний або умовно нарахований валовий дохід;
І - очікувані витрати;
Кк - ставка (коефіцієнт) капіталізації.
Оцінка ринкової вартості ділянок здійснюється наступними основними методами:
- методом техніки залишку для землі;
- методом середньозваженого коефіцієнта капіталізації;
- методом порівняння продажів;
- методом розбиття;
- методом капіталізації;
- методом валового рентного мультиплікатора.
Метод техніки залишку для землі
При вживанні даного методу повинні бути відомі: вартість будівель і споруд; чистий операційний дохід, який приносить земля, будівлі та споруди; коефіцієнти капіталізації для землі, будівель і споруд.
Розрахунки даним методом виконуються у декілька етапів.
1. Чистий операційний дохід розподіляється між землею, будівлями і спорудами. Для визначення доходу, що стосується будівель і споруд, необхідно вартість будівель і споруд помножити на коефіцієнт капіталізації будівель і споруд:
де Vсп - поточна вартість будівель і споруд;
Ісп - чистий операційний дохід, що припадає на будівлі і споруди;
Ren - коефіцієнт капіталізації для будівель і споруд. Коефіцієнт капіталізації для будівель і споруд можна розрахувати за формулою:
де Rвід - коефіцієнт (повернення) відшкодування капіталу; Язем - коефіцієнт капіталізації для землі.
Капіталізація в цьому випадку проводиться тільки по ставці доходу на інвестиції без урахування відшкодування капіталу, оскільки вважається, що земля не зноситься.
2. Визначається залишок чистого операційного доходу, що відноситься до землі, - із загального чистого операційного доходу віднімається дохід, що відноситься до будівель і споруд:
де Ізем - чистий операційний дохід, що відноситься до землі; І - загальний чистий операційний дохід.
3. Розраховується залишкова вартість землі шляхом капіталізації залишкового чистого операційного доходу від землі:
де Узем - залишкова вартість землі;
Язем - коефіцієнт капіталізації для землі.
Техніка залишку для землі може бути використана при визначенні варіанту якнайкращого і найефективнішого використання. При використанні методу техніки залишку для землі можливе отримання негативної величини залишкового доходу, приписуваного землі. Це може свідчити про те, що будівля є надмірним поліпшенням для даної ділянки.
Метод середньозваженого коефіцієнта капіталізації
В даному випадку використовується "пайовий підхід" до оцінки. Розрахунки цим методом також виконуються у декілька етапів.
1. Приблизно розраховуються пропорції, в яких вартість нерухомості ділиться на вартість земельної ділянки і вартість будівель і споруд. Традиційно для цього використовуються дані про нормативні ціни землі і ціни на будівельні роботи.
2. Визначається середньозважений, загальний коефіцієнт капіталізації - коефіцієнт, що використовується для капіталізації всього чистого операційного доходу. Він розраховується виходячи із структури вартості об'єкту, тобто розподіли на вартість землі і вартість будівель і споруд за формулою:
де Rср - середньозважений (загальний) коефіцієнт капіталізації;
сізд, йзем - процентна частка будівель, споруд і земельної ділянки в загальній вартості.
У разі, коли очікується приріст або зниження вартості об'єкту, загальний коефіцієнт капіталізації повинен бути підданий коректуванню. У разі приросту вартості чинник фонду відшкодування, відповідний періоду володіння об'єктом, слід помножити на процентний приріст вартості за цей період, а отриманий результат відняти з необхідної ставки кінцевої віддачі. У випадку ж зниження вартості чинник фонду відшкодування, помножений на процентний приріст вартості за цей період, додається до необхідної ставки кінцевої віддачі.
3. Визначається вартість всього нерухомого майна методом капіталізації доходу:
де V - вартість усього нерухомого майна.
4. Вартість земельної ділянки розраховується за допомогою пайового коефіцієнта:
Метод середньозваженого коефіцієнта капіталізації
Метод порівняння продажів
Метод капіталізації
Метод розбиття земельної ділянки при визначенні вартості
8.4. Оцінка вартості будівель і споруд
Метод капіталізації доходів
Метод формування кошторису
Метод порівняння продажів
Метод валового рентного мультиплікатора