Супермаркети - це відносно великі магазини самообслуговування з переважно продовольчим асортиментом, які частково нагадують колишні вітчизняні традиційні універсами. Інститут маркетингу продуктів харчування США (Food Marketing Institute) визначає супермаркет як продовольчий магазин самообслуговування з відділами бакалійних, м'ясних і сільськогосподарських товарів, мінімальний річний обсяг продаж якого становить 2 млн дол. США. До цієї категорії відносяться традиційні супермаркети, продовольчі супермагазини з обмеженим асортиментом однотипних товарів і магазини-склади.
Для сучасних супермаркетів характерним є наявність наступних ознак:
- значний обсяг торговельної площі (від 200 м2 і більше);
- значна кількість відділів, у яких представлена різноманітна продукція (м'ясні, фруктово-овочеві, молочні продукти, хліб, хлібобулочні вироби та випічка, кондитерські, тютюнові, парфумерні, парфумерно-косметичні товари, готові ліки, товари побутової хімії; товари для автомобілістів, електро- і радіотовари, лаки та фарби тощо);
- пропозиція гастрономічних і кулінарних виробів власного виробництва у відповідному підрозділі, організація додаткових послуг кафе, салат-бару чи міні-закладу швидкого харчування;
- обладнані великі безплатні стоянки;
- здійснення покупцями комплексних закупівель під "одним дахом", що призводить до збільшення продуктивності праці касирів;
- рівномірний наплив покупців у різні дні тижня;
- використання люмінесцентних ламп для кращого освітлення площ;
- специфічне оформлення стін і стелі, покриття підлог керамічною плиткою;
- пропозиція візків і кошиків для купівлі значної кількості товарних позицій;
- використання досконалих касових апаратів, з'єднаних у мережу та обладнаних новітнім програмним забезпеченням і засобами сканування інформації з товарів.
Традиційні супермаркети
Традиційний супермаркет - це продовольчий магазин самообслуговування площею приблизно 2200 м2, що пропонує переважно продукти харчування. У традиційному супермаркеті пропозиція будь-яких непродовольчих товарів, наприклад, косметичних засобів, обмежена.
Супермагазини і суперцентри
За останні 20 років більшість супермаркетів збільшили свої торговельні площі, пропонуючи розширений асортимент товарів. Супермагазинами називають великі супермаркети (площею від 2200 до 5500 м2), суперцентр - це супермаркет і магазин низьких цін загального профілю під одним дахом (як правило, його площа складає близько 16,5 тис. м2).
Гуртові супермаркети
Гуртовий супермаркет - це магазин, що торгує продуктами харчування за низькими цінами. Запропонований набір послуг дуже обмежений, а приміщення оформлені за принципами раціональності і функціональності, без будь-яких прикрас. Існують різні типи гуртових магазинів. Гуртові супермаркети з обмеженим набором пропонують близько 1500 видів продуктів (однієї марки та єдиного упакування), за винятком тих, які швидко псуються і потребують замороження.
Найбільш швидко зростаючий тип гуртових супермаркетів - це склади з повним набором продуктів. Вони мають площу від 5500 до 7800 м2, їхній товарообіг у рік сягає 30-50 млн дол. США. Гуртові супермаркети з повним набором, як правило, пропонують товари, відомі у загальнонаціональному масштабі (загальнонаціональні торговельні марки), за низькими цінами; відповідно вони отримують невелику норму прибутку (в розрахунку на обсяг продаж).
Невеликі магазини (мінімаркети). Вони пропонують обмежений вибір та асортимент товарів і розташовані в зручних для покупців місцях, їхня площа становить від 330 до 1000 м2. Характерною ознакою цих невеликих магазинчиків є швидке касове обслуговування. Головна їхня перевага - це зручність, тому вони мають змогу пропонувати обмежений асортимент товарів і встановлювати більш високі порівняно з супермаркетами ціни. Звичайно, в такому магазині є кілька категорій товарів, але в кожній з них - присутні лише одна чи дві загальнонаціональні марки.
Найсучасніше оформлення торговельного залу, ідеально проведена реконструкція, найкраще торговельне устаткування, найповніша автоматизація, бездоганне оформлення вітрин не матимуть жодного значення для підвищення ефективності роботи супермаркету, якщо в ньому відсутнє головне - добре продумана концепція і чітко працююча схема торгово-технологічних процесів.
Дизайн магазину важливий також тому, що він створює контрольоване середовище, всередині якого покупці зайняті вибором покупок. Подразники, які надходять з оточуючого середовища, опрацьовуються покупцем суто індивідуально, що створює настрій і визначає поведінку.
Окремі елементи (подразники) середовища сприймаються покупцями й опрацьовуються індивідуально. Перший рівень реакції на подразник - це створення емоційного стану чи зміна вже існуючого. Емоційний стан відвідувача описується двома змінними: задоволення (ступінь, в якому покупець почувається добре в конкретному магазині) та збудження (ступінь, в якому він відчуває схвилювання або зазнає піднесення настрою).
Другим рівнем реакції на подразники є купівельна поведінка, що базується на емоційному стані покупця і може бути орієнтована на зближення чи уникнення середовища магазину.
Для розподілу площ у супермаркетах використовують планограми - візуальні (графічні) схеми розташування території торгівлі, товарів, персоналу і покупців, а також товарних категорій всередині магазину.
Модель планування повинна полегшити рух відвідувачів, забезпечувати необхідну пропускну спроможність, дозволити ефективно демонструвати товари покупцям, використати наявну площу для продуктивнішого врахування типу магазину й асортименту і згідно з вимогами безпеки та збереженості.
7.6. "Мистецтво продажу" товарів
7.7. Мерчандайзинг торговельної діяльності
Резюме
Тема 8. Маркетинг комунікацій
8.1. Суть, роль та значення реклами
8.2. Основні види реклами та їх характеристика
8.3. Формування рекламних звернень
8.4. Ефективність рекламних заходів
8.5. Персональний продаж у комплексі маркетингових комунікацій