Стимуляція здоров'я та інтелекту - Чепига М.П. - 1.5. Стимулюючий і оздоровчий вплив музики на організм людини

При виборі музики орієнтуємось на свої внутрішні бажання: у кожної людини свої біоритми. Будь-яка гармонійна музика позитивно впливає на біоритми. Каліфорнійський вчений Авраам Гольдштейн вважає, що "музикальне задоволення" ми одержуємо завдяки звільненню ендорфіну - "гормону радості". А його співвітчизник Донн Кемпбелл вже близько 20 років лікує людей виключно музикою Моцарта. В Лондоні відбувається експеримент щодо лікування старечого маразму. Музикальна стимуляція мозку активує зв'язки між нейтронами і запобігає деградації. Наш організм найчутливіший до ритмічних звуків в діапазоні 1,2-4 Гц. Сучасна музика ґрунтується найчастіше на частотах 1-1,2 Гц. А частота 1,2 Гц - фундаментальна: це частота серцевих скорочень спокійної здорової людини.

Використання певної музики допомагає виконувати напружену розумову роботу, залишатися розслабленим і сконцентрованим (табл. 3).

Таблиця З

Напружена розумова робота

[цит. за Б. Депортер, М. Хенакі, 1998]

Без музики

Із відповідною музикою

Пульс прискорюється, підвищується кров'яний тиск

Пульс сповільнюється, кров'яний тиск зменшується

Мозкові хвилі прискорюються

Мозкові хвилі сповільнюються

М'язи напружуються

М'язи розслаблюються

Розслаблення, яке викликається певною музикою, підтримує здатність і готовність розуму до концентрування.

За дослідженнями доктора Лозанова, найкраще для цієї мети підходить музика в стилі бароко: твори Баха, Генделя і Вівальді. Розмір і ритм цих творів синхронізують розум і тіло.

Для стимулювання працездатності і навчання використовують ефективну музичну суміш. Вона допомагає створити і врегулювати настрій. Наприклад, під час роботи з книжкою як фон повинна неголосно звучати музика в стилі бароко.

На частих перервах вмикається голосна ритмічна популярна музика, оскільки вона стимулює фізичну активність. Ця музика допомагає створити піднесений настрій. Декілька хвилин такої перерви дозволяє дітям (студентам) при відновленні занять швидко зосередитись на навчанні.

У 1993 році музикотерапія стає найпопулярнішим способом лікування у США. Доктор Шульман лікує людей, пропонуючи їм слухати аудіокасету із звуками різних внутрішніх органів людини: серце, легені, шлунок, кишківник.

П'ять аудіокасет професора психології Кіна Дічвайльда допомагають при стресах, знижують дратівливість і збуджують творчу енергію.

Шість касет докторів Лера і Макклоуліна допомагають досягти піку інтелектуальної форми завдяки балансуванню правої і лівої півкуль головного мозку. Американські дієтологи і наркологи почали постачати на ринок аудіокасети для зменшення ваги тіла, проти куріння і алкоголізму.

В інституті звукотерапії (штат Арізона, США) за допомогою музики намагаються відростити волосся на голові у лисіючих.

Дослідного матеріалу про цілющі властивості музики зібрано чимало, але робіт, які б розкривали механізми її дії на живий організм - значно менше.

Та все ж таки - чому і як музика лікує?

Ось як виглядає механізм впливу музикотерапії на думку вчених. Уявімо собі музичний твір як визначену послідовність сигналів - механічних коливань, що існують у діапазоні частот від 10 до 20 000 Гц. Для деяких процесів в організмі людини й насамперед для ферментативних реакцій характерні ті ж самі частоти.

Ще 1968 року професор С. Шноль (Інститут біофізики АН СРСР) зіставив числа обертів ферментів із частотними характеристиками музичного звукоряду. Як відомо, робота ферменту пов'язана зі зміною його форми, тобто з механічним пересуванням частини білкової макромолекули: вона стискається і розтискається при переробці кожної молекули речовини субстрату. Число таких молекул, перероблених молекулою ферменту за одиницю часу, й називають числом обертів ферменту. Наприклад, ферменти, що допомагають засвоїти глюкозу, мають числа обертів 1600, 676 та 280 Гц, а мі другої октави - 659 Гц, соль другої октави - 1567 Гц, до-дієз - 277 Гц. Отже, з'ясувалося, що в багатьох ферментів, які беруть участь у найважливіших процесах обміну, ці числа відповідають частотам музичних звуків європейського звукоряду.

Але якщо частотні характеристики настільки близькі, то можна припустити можливість прямої дії музики на ті чи інші біохімічні процеси. Фермент можна порівняти з камертоном, що починає озиватися під дією звуку, частота якого збігається з його власною частотою, а це й дає резонанс.

Кожна система органів має свою "музичну партитуру" - найефективнішу сукупність звукових коливань. Аналізуючи числа обертів ферментів, можна припустити, що шлунок є найчутливішим до низького регістру (травні ферменти мають дуже низькі частоти - близько 10 Гц), а диханню та передачі нервових імпульсів, навпаки, відповідають високі частоти - 14 000, 40 000 Гц. Зміна умов реакції змінює й частоти обертів: ситий шлунок "співає" вищим голосом (до речі, чи не на цьому ефекті базується цілюща дія медитативних мантр, а також церковного дзвону?).

І хоча, поки що все це лише припущення, фахівці у галузі музичної терапії вже створили засади музичної фармакопеї з переліком хвороб та музичних творів, які дають цілющий ефект у лікуванні хворих [О. Руженцев, 2001].

Чим швидше починається музичний вплив на людину, тим краще. Оптимальний час - перші місяці вагітності. Важливим напрямом наукових досліджень є вплив музичних звуків на вагітних жінок, а через них - на плід. Плід в утробі матері не тільки чує музику, але і відчуває колір. Змінюючи музичні звуки, можна впливати на зародок, уповільнювати, прискорювати чи нормалізувати всі процеси в період розвитку, формувати інтелект, творчі здібності.

Потрібно, щоб мама впродовж всієї вагітності слухала класичну музику. Дослідження М. Лазарева [1995] довели, що класична музика оздоровчо впливає на плід. Зокрема, позитивно впливає на формування всієї кісткової структури. На кожен музичний звук відгукується певний орган тіла плода. Лікарі вчаться проводити деякі корекції стану здоров'я дитини (плода) за допомогою музики.

Якщо мама слухає музику, то діти, які народжуються, за всіма показниками - фізичним розвитком, інтелектуальними і творчими здібностями - значно випереджають інших дітей.

Доктор Лонг (США) для вагітних рекомендує прослухати спеціальну музику на 60 аудіокасетах. Народилося 1200 дітей, які слухали музику в стані ембріонів. їх розвиток був значно вищий, ніж у тих, що не слухали музику.

А. Томатіс рекомендує вагітним жінкам прикладати стерео-навушники (з музикою Моцарта) до ділянки живота, де розміщена матка. Тоді частотний діапазон повністю донесе до дитини всі звуки від музики Моцарта до материнського голосу. Звичайно, музика має бути тиха, яку ми самі слухаємо через навушники, у ембріонів з'являється жвавий інтерес до класичної музики. Проте немає відомостей про вплив навушників (їх статична та динамічна електромагнітна складові) на формування плода. Таке ж задоволення у них викликає і голос матері.

Слух у майбутньої дитини формується ще в лоні матері. Дитина чує мамин голос, удари серця, шум дихання і багато іншого. Вона розрізняє голоси мами і тата, які до неї звертаються. Лагідні, добрі слова батьків сприяють здоровому розвитку. Навпаки, лихослів'я, черствість мами призводить до хвороб у майбутньому.

Музику можна також використати для зміцнення і збереження рівноваги аури. Григоріанський хорал впливає очищуюче на негативні енергії в аурі і в зовнішньому оточенні.

Якщо ви надаєте перевагу класичній музиці, то можете використати твір, який вважаєте заспокійливим чи таким, що підносить настрій. Це може бути будь-який твір - від "Музики на воді" Генделя до "Пасторальної" симфонії Бетховена.

1.6. Оздоровчий вплив церковного дзвону
1.7. Сила слова в енергії
Як користуватися мантрою?
1.8. Лікувальні звуки
1.9. Шкідливий вплив музики (частоти та інтенсивності)
1.10. Як відрізнити добру за впливом музику від поганої
1.11. Музика, яка стимулює навчання
Слухайте музику - розвивайте свій інтелекті!
1.12. Підсвідоме навчання
1.13. Деякі застереження і рекомендації
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru