Історія економічних вчень - Тарасевич В.М. - Роберт Лукас (народився у 1937 р.)

Американський економіст, професор економіки

Основний твір - "Основи економіки пропозиції" (1983) у співавторстві з У. Канто і Д. Джонісом

Методологія.

У методологічному плані теорія Лаффера є поверненням до таких базових неокласичних принципів, як раціоналізм, суб'єктивізм і необмежена приватна ініціатива в умовах максимальної свободи дії ринкового механізму. Вчений відмовляється від аналізу економіки на основі агрегованих, сукупних змінних і наголошує на неможливості їх практичного застосування при побудові економетричних моделей.

Піддаючи критиці механістичність і формальність основних макроекономічних методів, вихідними пунктами економічного аналізу Лаффер вважає суб'єктивні мотиви і стимули, що визначають поведінку окремих економічних суб'єктів. "Теорія пропозиції - це, по суті, та галузь економічної теорії, яка концентрує увагу на самих особистостях і самих приватних стимулах і мотивах. Головна ідея полягає у тому, що люди працюють не для того, щоб сплачувати податки. Працюючи, вони думають про те, що залишиться після сплати податків. Вони зберігають кошти не для того, щоб ставати банкрутами. Вони зберігають їх для того, щоб отримувати доходи для заощаджень. А це і є власне особисті і приватні мотиви, які мають відношення до розподілу доходу, до виробництва і заощадження. Це не той чудовий підхід з точки зору сукупного попиту, який так жахливо підвів нас у 70-ті роки". На противагу теорії ефективного попиту Лаффер висуває теорію економіки пропозиції, яка зосереджує увагу на факторах, що визначають пропозицію ресурсів, формування заощаджень та інвестицій.

Крива Лаффера

Рис. 5.10. Крива Лаффера

Зокрема, доводиться, що зростання пропозиції заощаджень автоматично знижує відсоткові ставки і, тим самим, сприяє зростанню інвестицій. Політика держави щодо податкових надходжень і видатків може суттєво впливати на інвестиційний процес, стимулюючи або стримуючи формування заощаджень. Тому, незважаючи на прихильність неокласичним принципам свободи, Лаффер досліджує проблеми місця і ролі держави в економіці і виходить у своїх теоретичних побудовах з факту, що "... модель пропозиції не є розпорядженням по елімінуванню держави. Вона висуває рекомендації по використанню держави більш сприятливим чином з метою покращення нашого становища".

Ефект Лаффера.

На думку Лаффера, збільшення державних видатків має наслідком зростання бюджетного дефіциту і зниження заощаджень, що гальмує зростання нагромадження і виробництва. Навпаки, зниження податків стимулює зростання заощаджень і випуску. Дослідження Лаффером функціонального зв'язку податкових надходжень до бюджету (Д) і податкових ставок на прибуток та заробітну плату (Т), виявило існування певного оптимального рівня податкових ставок, за яких функція державних доходів досягає максимуму. Графічною інтерпретацією описаного ефекту є загальновідома "крива Лаффера", зображена на рис. 5.10.

Підвищення ставки податку від 0 % до певного рівня т % супроводжується збільшенням податкових надходжень. Подальше ж збільшення ставки податку від т % до 100 % супроводжується скороченням податкових надходжень. Ставка на рівні 100 % означає, що держава намагається вилучити у економічних агентів весь одержаний ними доход. За таких умов відкрита приватна економічна діяльність втрачає сенс і припиняється.

Роберт Лукас (народився у 1937 р.)

Професор Чиказького університету, лауреат Нобелівської премії з економіки (1995 р.)

Основні твори - "Дослідження теорії ділового циклу" (І981), "Раціональні очікування і економічна практика" (1981) - у співавторстві с Т. Сарджентом

Методологія.

Роберт Лукас, як один із найбільш видатних представників теорії раціональних очікувань, ставить перед собою завдання перегляду існуючих теорій циклу і державного регулювання економіки у відповідності з новими методологічними принципами, розробленими Дж. Мутом щодо раціональних очікувань суб'єктів на основі використання математичних методів дослідження і психології.

Створення нової теорії починається вченим з критичного аналізу найбільш розповсюджених концепцій економічної динаміки. "Задача, що постає перед сучасним дослідником економічного циклу, полягає у тому, щоб вивчити уламки, визначити, що із чудового інтелектуального явища під назвою кейнсіанська революція може бути врятовано і використано, а що повинно бути відхилено".

На відміну від кейнсіанських теорій, в основі яких лежить припущення про незмінність реакції економічних суб'єктів на аналогічні економічні ситуації, висувається теза про неоднозначність такої реакції. Підлягає критиці і монетарна концепція адаптивних очікувань як така, що побудована на характеристиці поведінки економічних суб'єктів у минулому, і в силу цього є мало придатною для визначення того, якою буде їх реакція на політику уряду в майбутньому. Саме тому побудова макроекономічних моделей повинна базуватись на економічній інформації про сучасний стан і перспективи розвитку економіки, на основі якої індивіди формують своє бачення економічної ситуації і враховують її вплив при прийнятті рішень про максимізацію їх доходів. Модель будується за допомогою використання теорії вірогідності, очікуваних психологічних реакцій і методів стохастичного програмування. Важливою ознакою моделей раціональних очікувань є їх рівноважний характер і включення теорії циклічності до теорії загальної ринкової рівноваги.

Теорія рівноважного ділового циклу.

Основу теорії рівноважного циклу складає гіпотеза про те, що економічні коливання викликані, насамперед, випадковими факторами, перш за все, непередбаченими змінами державної політики в грошовій сфері і недосконалістю інформації. Непередбачені зміни грошової маси в обігу Лукас розглядає у якості причини зміни цін. Якщо, наприклад, внаслідок політики збільшення кількості грошей в обігу економічні суб'єкти спочатку підвищували споживчі видатки і інвестиції, що стимулювало економіку, то у подальшому, упевнившись, що їх попередні оцінки наслідків політики держави були помилковими внаслідок більш швидкого зростання цін, реакція економічних агентів суттєво змінюється. "Якщо політика збільшення грошей є перманентною, - пише Лукас, - то вона перестає виконувати своє призначення. Стимул втрачений, і він більше не справляє вплив на виробництво. Збільшення кількості грошей в обігу, яке очікувалось, призводить до інфляції і нічого більше" .

На основі аналізу статистичних даних по 18 країнам за півтора десятиріччя Лукас показав, що навіть короткостроковий ефект, отриманий внаслідок неочікуваного підвищення сукупного попиту, зникає, якщо уряд і центральний банк постійно повторюють спроби стимулювати економічне зростання за допомогою грошових шоків. Лукас показав, що в країнах з відносно стабільними цінами заходи стимулюючої економічної політики можуть дати значний первісний ефект, збільшуючи на деякий час зайнятість і реальний випуск продукції при відносно невисокій інфляції. Навпаки, у країнах з високою і нестабільною інфляцією подібні заходи дають незначний або нульовий приріст ВВП, так що навіть початкове збільшення номінального доходу пов'язується з феноменом раціональних очікувань.

Якщо уряд і центральний банк проводять стимулюючу політику, націлену на підвищення зайнятості, то при раціональних очікуваннях всі економічні агенти заздалегідь знають про майбутнє зростання інфляції і наступне скорочення реальної заробітної плати. Тому робітники заздалегідь включають очікувану інфляцію у свої вимоги про підвищення номінальної заробітної плати. У цьому випадку у фірм не зростуть прибутки, не відбудеться зростання зайнятості і випуску. Цінова інфляція, повністю врахована у вимогах про підвищення заробітної плати, "зафіксує" безробіття на його природному рівні, а інфляція буде зростати при постійному рівні безробіття. Отже, теза М. Фрідмена про існування кривої Філіпса у короткостроковому періоді підлягає серйозним сумнівам.

При довготривалій інфляції економічні агенти перестають помилятися відносно наслідків фіскальної або монетарної експансії. Вони більш цікавляться економічною інформацією, швидко розпізнають цілі та прогнозують результати дій політиків, а при розробці своїх рішень не повторюють минулих помилок. Це означає, що адаптивна, тобто інерційна складова очікуваної інфляції поступово зменшується і з часом зникає зовсім. Одночасно посилюється раціональний компонент очікуваної інфляції, пов'язаний із змінами в макроекономічній політиці. По мірі того, як економічна інформація про можливі дії уряду стає більш повною і доступною, інфляційні очікування стають дедалі раціональнішими. Раціоналізація економічної поведінки людей посилюється, якщо заробітна плата і ціни стають більш гнучкими, що характерно для довгострокової перспективи. Отже, у довгостроковому періоді альтернативний зв'язок між рівнями безробіття та інфляції зникає.

Поряд з державною економічною політикою дестабілізуючим фактором розвитку економіки Лукас називає обмеженість і викривленість інформації. Недостатньо виважена економічна політика держави може викликати у економічних агентів необґрунтовані і помилкові рішення, які вони закладуть у модель свого вибору. Ось чому економіка повинна регулюватися не безпосередньою політикою уряду, наслідки якої в силу раціональності очікувань неможливо передбачити, а "."відкрито проголошеними і зрозумілими для всіх нормами", які неможливо змінити, керуючись короткотерміновими вигодами. Лукас вважає, що це, в першу чергу, повинно стосуватися цілі досягнення стабільності цінової ситуації. Необхідно, стверджує вчений, визначити щорічне збільшення кількості грошей в обігу і дотримуватися його, встановити конкретний рівень податків, який у середньому збалансовував би бюджет, і не змінювати цих величин. "Головна задача валютної і фінансової політики полягає в тому, щоб забезпечити стабільні, передбачувані умови для діяльності приватного бізнесу". У цьому випадку раціональна ринкова активність відновлює раніше порушену ринкову рівновагу без зовнішнього втручання.

Тема 6. Кейнсіанство та його еволюція
6.1. Історичні умови виникнення та методологічні основи кейнсіанства
Джон Мейнард Кейнс (1883-1946)
6.2. Неокейнсіанство
6.3. Кейнсіансько-неокласичний синтез
6.4. Посткейнсіанство
П'єр Сраффа (1898-1983)
Джоан Вайолет Робінсон (1903-1983)
Монетарне посткейнсіанство.
6.5. Нове кейнсіанство
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru