Свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю видається Міністерством юстиції України на підставі рішення Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату.
Відмову у видачі свідоцтва може бути оскаржено до суду в місячний строк з дня її одержання.
За видачу свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю вноситься плата, розмір якої встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю - це документ, який засвідчує право особи на здійснення нотаріальної діяльності. Воно є підставою для призначення на посаду державного нотаріуса або для реєстрації приватної нотаріальної діяльності.
Тобто право на зайняття нотаріальною діяльністю може реалізовуватися у формі зайняття приватною нотаріальною діяльністю (див. коментар до ст. 24 Закону України "Про нотаріат") або здійснення нотаріальної діяльності на посаді державного нотаріуса (див. коментар до ст. 17 Закону України "Про нотаріат").
Видача свідоцтва здійснюється Міністерством юстиції України на підставі рішення Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату. Обов'язковою умовою для його видачі є відповідність особи всім вимогам, встановленим законом для зайняття посади нотаріуса (див. коментар до ст. З Закону України "Про нотаріат"), а також успішне складення кваліфікаційного іспиту (див. коментар до ст. 10 Закону України "Про нотаріат"). Свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю підписується Міністром юстиції України і повинно відповідати встановленій чинним законодавством формі.
У додатку 1 до Порядку видачі свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю встановлено форму свідоцтва:
Лицьовий бік
Державний герб України МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ СВІДОЦТВО про право на зайняття нотаріальною діяльністю
Зворотний бік
Державний герб України МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ СВІДОЦТВО про право на зайняття нотаріальною діяльністю
№ Видане
Свідоцтво є підставою для призначення на посаду державного нотаріуса або реєстрації приватної нотаріальної діяльності.
У пункті 18 вказаного Порядку встановлено вичерпний перелік випадків відмови у видачі свідоцтва. Визначено, що рішення про відмову у видачі свідоцтва приймається у разі невідповідності поданих документів законодавству та у випадку, коли на момент звернення особи до Міністерства юстиції України виникли обставини, що перешкоджають одержанню свідоцтва:
- втрата особою громадянства України;
- набрання законної сили обвинувальним вироком суду;
- набрання законної сили рішенням суду про визнання особи недієздатною, обмежено дієздатною або винесення ухвали про застосування до неї примусових заходів медичного характеру.
У випадку відмови у видачі свідоцтва особа має право на оскарження рішення про відмову протягом одного місяця з дня одержання такої відмови.
Видача свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю здійснюється на платній основі. За видачу свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю встановлено плату в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за видачу повторного свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю- в розмірі 50 відсотків цієї суми. Ці суми зараховуються до Державного бюджету України.
Важливо, що свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю підтверджує право особи на зайняття нотаріальною діяльністю. Разом з тим його отримання не означає виникнення у особи правового статусу нотаріуса, який виникає з моменту призначення на посаду (для державного нотаріуса) (див. коментар до ст. 17 Закону України "Про нотаріат") або з моменту реєстрації нотаріальної діяльності (див. коментар до ст. 24 Закону України "Про нотаріат").
Стаття 13. Стажист нотаріуса
Стаття 13.1. Нотаріальний округ
Стаття 14. Нотаріальне діловодство і звітність
Стаття 15. Мова нотаріального діловодства
Стаття 16. Об'єднання нотаріусів
ГЛАВА 2. ДЕРЖАВНІ НОТАРІАЛЬНІ КОНТОРИ І ДЕРЖАВНІ НОТАРІАЛЬНІ АРХІВИ
Стаття 17. Організація роботи державних нотаріальних контор
Стаття 18. Керівництво державними нотаріальними конторами
Стаття 19. Оплата вчинюваних нотаріальних дій